|
Бөлім:
|
Координация және
реттеу
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Каденова
З.А
|
Күні:
|
16.04.2024
|
Сынып:
10
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Көлденең жолақты
бұлшықет ұлпаларының құрылысы. Миофибрилла құрылымы (аймақ, дисклер,
саркомерлер, актин, миозин
т.б.).
|
Оқу
мақсаты:
|
10.1.6.1 көлденең
жолақты бұлшықеттердің ультрақұрылымын
зерттеу
|
Сабақтың
мақсаты:
|
көлденең жолақты
бұлшықеттердің ультрақұрылымын
зерттеу
|
Сабақтың
кезеңі
уақыты
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
мин
5мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сабақ барысында оқушы өзін
бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушылар 3 топқа
бөлінеді.
ІІ. Өткен сабаққа
шолу
2 тапсырма.
«Жаттығу
залы» ойыны.
-
Синапс қанша мембранадан
тұрады? 2
-
М1- холинорецепторлар қайда
орналасқан? Вегетативті ганглиялар мен ОЖЖ-да
орналасқан
-
Жүректе, өкпе альвеолаларының
қабырғасында,ОЖЖ-да орналасқан холинорецепторлар?
М4
-
М2- холинорецепторлар қасиеті?
Ацетилхолиннің босап шығуын төмендедетін қасиеті
болады
-
Парасимпатикалық жүйке
жүйесінің медиаторлары? Ацетилхолин,
холинорецепторлар
-
Ацетилхолин қайда сақталады?
Синапстық көпіршіктерде
-
Кураре тәрізді заттар неге
қабілетті? Жүйке-бұлшықет өткізгіштігін
бұғаттауға
|
Оқушылар сабаққа
дайындалады.
Ұстаздармен
амандасады.
Оқушылар бағалау парақтарын
алады.
Оқушылар бұлшықеттердің
суреттерін таңдау арқылы 3 топқа
бөлінеді
Оқушылар алдыңғы білімді еске
түсіру үшін тапсырма
орындайды.
Сұрақтарға жауап
береді
|
«Киіз
үй» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
«Бұлшықет» әдісі арқылы топқа
бөлінеді
ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын»
мұғалім тарапынан бағалау
|
Презентация
|
Сабақтың
ортасы
30мин
(4
мин)
(14
мин)
|
«Ой қозғау»
әдісі
Жаңа тақырыпқа байланысты
суреттер ұсынылады.
Постер
қорғау.
1
топ. Көлденең жолақты
бұлшықеттердің үлтрақұрылымы
2.
топ. Бұлшықет талшықтарының
құрылысы
3
топ. Филаменттер
|
Оқушылар тақырып бойынша
постер қорғайды.
|
«Киіз
үй» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Дескриптор:
- көлденең жолақты
бұлшықеттердің ультрақұрылымын зерттеді
;
- бұлшықет талшықтарын талдай
алды;
-филаменттермен
танысты
Жалпы балл –
3
|
|
Жұппен
жұмыс
(7
мин)
|
Тапсырма 2.
«Модельдеу».
Саркомер құрылысының сұлбасын
созылмалы желатин немесе ермексаз арқылы
модельдеу.
|
Оқушылар жұмысты
жұппен орындайды. Саркомер сұлбасын
модельдейді.
|
Дескриптор:
-көлденең жолақты бұлшықет
ұлпасының құрылысын
зерттеді;
- саркомер құрылысын
модельдеді
«Киіз
үй» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл -2
балл
|
Ермексаз
|
Жеке
жұмыс
(6
мин)
|
Тапсырма
3. Дәптермен
жұмыс.
Оқулықтағы 193 беттегі 2 тапсырманы
орындау.
|
Оқушылар оқулықтағы тапсырманы
дәптерлеріне орындайды.
|
«Киіз
үй» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл –
2
|
Оқулық жұмыс
дәптерлері
|
Сабақтың
соңы
6
мин
|
Бекіту.
«Умаигра» ойыны арқылы сабақты онлайн
платоформада қорытындылап
бекіту
-
Көпядролы жасушалардың
диаметрі? 0,01-0,1 мм
-
Сарколемма дегеніміз не?
Эластинді қозуға қабілетті мембрана
-
Бұлшықет талшықтары
құрамындағы жиырылу аппараты?
миофибриллалар
-
Миофибрилла орташа есеппен
қанша протофибриллалардан тұрады?
2500
-
Екі Z тізбегі арасындағы
миофибриллалар бөлігі? Саркомерлер
-
Бұлшықет құрамында миозин
мөлшері? 200гр
-
Бұлшықет құрамында актин
мөлшері ?30 гр
-
Жуан филоменттер?
Миозин
-
Саркомер ұзындығының тыныштық
күйдегі көрсеткіші? 2,0-2,2 мкм
-
Кальций иондарымен байланыс
түзеді? Тп-С Сезімтал импульстер
|
Оқушылар берілген
сұрақтарға жауап беру арқылы білімдерін
бекітеді
|
«КИІЗ
ҮЙ» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Жалпы балл – әр
сұрақ 1 балл
|
Ойынға
сілтеме
https://www.umapalata.com/zexpo/game.html?LANG=RU&idGames=106912
|
Кері
байланыс
2
мин
|
«Инстаграм
» әдісі арқылы кері байланыс
жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты
қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін тикток әдісін
ұсынады
Үйге
тапсырма:
|
Оқушылар сабақты
қаншалықты түсінгендіктерін кері байланыс парағындағы белгілерді
белгілеп көрсету арқылы
білдіреді
|
«Киіз
үй» әдісіндегі алған бағаларын
қорытындылау
|
Кері байланыс
парағы
|