Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
№5-сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім. Көлік және жол белгілері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қуанышова А.Б |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5В,Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көлік түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.3.5.1 оқылым және тыңдалым негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай алады, жинақы мәтін жаза алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. үй тапсырмасын тексеру. |
Ұйымдастыру кезеңі √ Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру - Балалар, бүгінгі сабағымызда әдеттегідей бір-бірімізге жылы лебіз айтудан емес, бүгін өткен тақырыбымызға сәйкес бір-бірімізге жол ережесін айтумен және жол жүргенде қандай қауіпті факторларды ескеру керектігін айтайық. 1.Жолдың машина жүретін бөлігінде ойнауға болмайды. 2. Жаяу жүргіншілерге арналған жолдан өт. 3.Егер жолдан өтуге үлгермесең , орталық сызықта немесе «қауіпсіздік аялдамасында» тоқта да, бағдаршамның жасыл түсінің жануын күт. 4.Жолдан өтерде солға қара, ал бөлгіш жолақтан кейін оңға қара. 5.Жолдан бағдаршамның тек жасыл түсі жанғанда ғана өт. 6.Егер жаяу жүргіншілерге арналған жол болмаса, жаяу жүргінші жолдың шетімен қозғалысқа қарсы жүруге тиісті. 7.Келе жатқан машина алдынан жолды кесе жүгірме. |
|||||
|
Жаңа сабақ 15 мин
|
Өткен тақырыпқа шолу «Еркін микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.
Ойтүрткі. Тыңдалым алды
Тыңдалым. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Проблемалық сұрақ. Көліктің пайдасы мен зияны қандай? Арнайы көліктерді шақыратын телефон
нөмірлерін есіңе сақта: Тілдік бағдар. Сын есімнің шырайлары
|
Сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді;
Көлік түрлерімен танысады
Теориялық білімдерін толықтырады |
Дескриптор: Жалпы балл – 1 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Дескриптор: Жалпы балл – 1 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Тыңдалымды жақсы түсінеді-1балл. |
Оқулық, слайд Презентация
(Интерактивті тақтадан видеоматериал көрсетіледі) Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Оқылым 5 мин |
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпарат бойынша аз көлік болса да жол апатының болу себебі неде? |
Оқушылар өз ойларын айтады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Өз ойларын толық айтады-1балл; Негізгі ақпаратты анықтайды-1балл. |
Оқулық, дәптер |
||
|
Жазылым 10 мин.
|
Қосымша тапсырма. Сурет бойынша сын есімнің шырайларын қолдана отырып, көліктерді салыстыру. Шағын мәтін жазу.
|
сын есімнің шырайлары арқылы суреттерді салыстыра алады |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Суреттерді салыстарады-1балл; Сөйлем құрай алады-1балл. |
Презентация, дәптер |
||
|
С 5мин |
«Кім жылдам?» ойыны. Бір сөзбен айтқанда 1. Үнемі сүрініп жүретін адам? (сүріншек) 2. Айтқанға сене салатын, еш нәрсені байқамайтын адам (аңқау) 3. Тез ашуланатын адам (ашушаң) 4. Көрінгенге соқтыға беретін адам (ұрыншақ) 5. Бойы ұзын адам (бойшаң) 6. Әркімнің сыртынан жаман сөз айтып жүретін адам (өсекші). 7. Әр нәрсені ойлап табатын адам? (тапқыр). 8. Ерінбей еңбек ететін адам? (еңбеққор). 9. Көп әзілдейтін адам? (әзілқой) |
Сын есім тудырушы жұрнақтарға байланысты сөздерді табады, тақтаға талдайды. |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Туынды сөздерді табады-1балл; Морфологиялық талдау жасай алады-1балл. |
Презентация, дәптер |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Кері байланыс. Сабақта алған әсерін кестеге сәйкес айтып береді. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын бақылайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар білемін, білдім, мені таңғалдырды, жаңа ақпарат белгілерін белгілеп, талдап береді, алған білімдері жайлы бөліседі. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті балын қойып, бағалайды. |
|
||
|
Үй тапсырмасы. |
122-беттегі сын есім тудыратын жұрнақтармен танысу. Осы туынды сын есімдерді қолданып, 7 сөйлем құрастыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көлік түрлері
Бекітілді:
Қысқа мерзімді жоспар
№5-сабақ
|
Бөлім: |
6-бөлім. Көлік және жол белгілері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қуанышова А.Б |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5В,Г |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Көлік түрлері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1 тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. 5.3.5.1 оқылым және тыңдалым негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай алады, жинақы мәтін жаза алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 5 мин. үй тапсырмасын тексеру. |
Ұйымдастыру кезеңі √ Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру - Балалар, бүгінгі сабағымызда әдеттегідей бір-бірімізге жылы лебіз айтудан емес, бүгін өткен тақырыбымызға сәйкес бір-бірімізге жол ережесін айтумен және жол жүргенде қандай қауіпті факторларды ескеру керектігін айтайық. 1.Жолдың машина жүретін бөлігінде ойнауға болмайды. 2. Жаяу жүргіншілерге арналған жолдан өт. 3.Егер жолдан өтуге үлгермесең , орталық сызықта немесе «қауіпсіздік аялдамасында» тоқта да, бағдаршамның жасыл түсінің жануын күт. 4.Жолдан өтерде солға қара, ал бөлгіш жолақтан кейін оңға қара. 5.Жолдан бағдаршамның тек жасыл түсі жанғанда ғана өт. 6.Егер жаяу жүргіншілерге арналған жол болмаса, жаяу жүргінші жолдың шетімен қозғалысқа қарсы жүруге тиісті. 7.Келе жатқан машина алдынан жолды кесе жүгірме. |
|||||
|
Жаңа сабақ 15 мин
|
Өткен тақырыпқа шолу «Еркін микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.
Ойтүрткі. Тыңдалым алды
Тыңдалым. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Проблемалық сұрақ. Көліктің пайдасы мен зияны қандай? Арнайы көліктерді шақыратын телефон
нөмірлерін есіңе сақта: Тілдік бағдар. Сын есімнің шырайлары
|
Сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтарға жауап береді;
Көлік түрлерімен танысады
Теориялық білімдерін толықтырады |
Дескриптор: Жалпы балл – 1 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Дескриптор: Жалпы балл – 1 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. -сұрақтарға нақты жауап береді-1балл; Тыңдалымды жақсы түсінеді-1балл. |
Оқулық, слайд Презентация
(Интерактивті тақтадан видеоматериал көрсетіледі) Презентация |
||
|
Сабақтың ортасы Оқылым 5 мин |
1-тапсырма. Мәтіндегі ақпарат бойынша аз көлік болса да жол апатының болу себебі неде? |
Оқушылар өз ойларын айтады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды. |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Өз ойларын толық айтады-1балл; Негізгі ақпаратты анықтайды-1балл. |
Оқулық, дәптер |
||
|
Жазылым 10 мин.
|
Қосымша тапсырма. Сурет бойынша сын есімнің шырайларын қолдана отырып, көліктерді салыстыру. Шағын мәтін жазу.
|
сын есімнің шырайлары арқылы суреттерді салыстыра алады |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Суреттерді салыстарады-1балл; Сөйлем құрай алады-1балл. |
Презентация, дәптер |
||
|
С 5мин |
«Кім жылдам?» ойыны. Бір сөзбен айтқанда 1. Үнемі сүрініп жүретін адам? (сүріншек) 2. Айтқанға сене салатын, еш нәрсені байқамайтын адам (аңқау) 3. Тез ашуланатын адам (ашушаң) 4. Көрінгенге соқтыға беретін адам (ұрыншақ) 5. Бойы ұзын адам (бойшаң) 6. Әркімнің сыртынан жаман сөз айтып жүретін адам (өсекші). 7. Әр нәрсені ойлап табатын адам? (тапқыр). 8. Ерінбей еңбек ететін адам? (еңбеққор). 9. Көп әзілдейтін адам? (әзілқой) |
Сын есім тудырушы жұрнақтарға байланысты сөздерді табады, тақтаға талдайды. |
Дескриптор: Жалпы балл – 2 балл. Туынды сөздерді табады-1балл; Морфологиялық талдау жасай алады-1балл. |
Презентация, дәптер |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин.
|
Кері байланыс. Сабақта алған әсерін кестеге сәйкес айтып береді. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын бақылайды. |
Жеке жұмыс: Оқушылар білемін, білдім, мені таңғалдырды, жаңа ақпарат белгілерін белгілеп, талдап береді, алған білімдері жайлы бөліседі. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті балын қойып, бағалайды. |
|
||
|
Үй тапсырмасы. |
122-беттегі сын есім тудыратын жұрнақтармен танысу. Осы туынды сын есімдерді қолданып, 7 сөйлем құрастыру. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||
шағым қалдыра аласыз







