Педагогтің ТАӘ (бар
болса)
|
Елемесов Абдурашид
Куванишевич
|
Бақылаушының ТАӘ (бар
болса)
|
Мамытбаева Беккул
Батыровна
|
Лауазымы, біліктілік
санаты
|
Педагог-сарапшы
|
Лауазымы
|
Мектеп директоры
Педагог-зерттеуші
|
Пән
(ұйымдастырылған қызмет)
|
Дене шынықтыру
|
|
|
Білім беру ұйымы
|
«Заңғар» жалпы білім беретін мектеп»
КММ
|
Бақылау күні
|
03. 02. 2024ж
|
Сынып
(топ, жеке оқыту)
|
8
Ә
|
|
|
Оқыту мақсаттары үлгілік оқу (арнайы)
бағдарламасына/ бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім
берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына/ балалар музыка
мектептерінің, балалар көркемөнер мектептерінің және балалар өнер
мектептерінің үлгілік оқу бағдарламасына, балаларға арналған
қосымша білім берудің білім беру бағдарламасына/техникалық және
кәсіптік білім беру ұйымдары үшін жалпы білім беретін пәндер
циклінің немесе модулінің үлгілік оқу бағдарламасына
сәйкес
Ескертпе: тәлімгер, педагог – ұйымдастырушы –
білім беру ұйымын дамыту бағдарламасына
сәйкес
|
Сабақтың (іс-шараның, ұйымдастырылған қызметтің)
тақырыбы, мақсаттары
|
Сабақтың тақырыбы: Командалық ойындағы көшбасшылық.
Баскетбол. Ойын ережелері
8.3.4.1. Денсаулыққа кері
әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендету, сондай-ақ техника
қауіпсізді бойынша техника қауіпсіздігінің күрделі мәселелерін
түсіне білу
|
Бағалау
критерийлері
|
Деңгейі
|
I
|
Жоспарлау
|
0
|
1
|
2
|
3
|
1.1
|
Сабақтың (іс-шараның)
мақсаттары
|
оқу
мақсаттарына (күтілетін нәтижелерге) сәйкес
келеді
|
|
|
|
3
|
барлық білім алушылар (тәрбиеленушілер) үшін
нақты және қол жетімді
|
|
|
|
3
|
1.2
|
Оқыту (тәрбиелеу) әдістері мен
ресурстары
|
мақсат пен күтілетін нәтижелерге сәйкес
келеді
|
|
|
|
3
|
жас
ерекшеліктеріне сәйкес келеді
|
|
|
|
3
|
білім беру қажеттіліктеріне сәйкес
келеді
|
|
|
|
3
|
әдістер мен ресурстарды
қолдану:
- тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере
отырып (педагог-зерттеуші)
-
авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)
жоспарланады
|
|
|
2
|
|
1.3
|
Бағалау (тапсырмаларды) әдістері,
құралдары
|
мақсат пен күтілетін нәтижелерге сәйкес
келеді
|
|
|
|
3
|
жас
ерекшеліктеріне сәйкес келеді
|
|
|
2
|
|
сабақтың (іс-шараның) барлық кезеңдерінде
оқушыларды өзін - өзі және (немесе) өзара бағалау (МЖМБС орындауды
талап етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау)
процесіне тарту жоспарланады
|
|
|
|
3
|
бағалау (тапсырмаларды) әдістерін, құралдарын
қолдану:
- тәжірибені зерттеу нәтижелерін ескере
отырып (педагог-зерттеуші)
-
авторлық бағдарлама негізінде (педагог-шебер)
жоспарланады
|
|
|
2
|
|
II
|
Оқыту (ұйымдастыру,
өткізу)
|
2.1
|
Функционалдық сауаттылықты дамытуды ескере
отырып, сабақтың (оқудың, іс-шараның) материалын
ұсыну
|
терминдер мен ұғымдардың дәйекті және өзара
байланысты игерілуі көрінеді
|
|
|
2
|
|
әр
түрлі дереккөздерден ақпаратты іздеу, алу және түсінік беру
дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар
қолданылады
|
|
|
2
|
|
білім алушылар (тәрбиеленушілер) материалды
практикалық тұрғыда қолдану тәсілдерін анықтауға
тартылады
|
|
|
2
|
|
2.2
|
Цифрлық білім беру ресурстарды және қосымша
дереккөздерді қолдану
|
жеке қажеттіліктерді ескере отырып, (педагог)
әзірлеген цифрлық білім беру ресурстары (бар болса)
пайдаланылады
|
|
|
2
|
|
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)
қабілеттерін дамытуды ескере отырып, зерттелетін тақырып бойынша
дереккөздерге сілтемелер мен түсініктемелер (қосымша дереккөздерге
сілтемелерді қоса алғанда) беріледі
|
|
|
|
3
|
2.3
|
Оқыту (тәрбиелеу) әдістерін,
тапсырмаларды, ресурстарды, саралау тәсілдерін
қолдану
|
оқыту әдістері білім алушылардың
(тәрбиеленушілердің) өзара әрекеттесуіне ықпал етеді (немесе
«педагог-білім алушы (тәрбиеленуші)»)
|
|
|
2
|
|
білім беру қажеттіліктері мен жеке ерекшеліктері
ескеріледі
|
|
|
|
3
|
тапсырмалар мен ресурстарды саралау білім
алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру қажеттіліктеріне сәйкес
келеді
(оның ішінде оқу нәтижелері төмен білім
алушыларға (тәрбиеленушілерге) қосымша нұсқаулар
беріледі)
|
|
|
|
3
|
сабақтың (іс-шараның) барлық кезеңдерінде
оқушылардың тақырыпқа танымдық қызығушылығын жандандыру тәсілдерін
(қызмет түрлерін өзгерту, эмоционалдылық, көзбен байланыс, аты-жөні
бойынша сөйлеу және
т.
б.) қолданады.
|
|
|
|
3
|
2.4
|
Сабақтың (іс-шаралардың) құрылымы, уақытты
ұтымды пайдалану
|
сабақтың (оқудың, ұйымдастырылған қызметтің,
іс-шараның) құрылымы сақталады, бұл ретте педагог білім алушылардың
(тәрбиеленушілердің) қажеттіліктеріне сәйкес өзгерістер керек
екенін ескереді
|
|
|
|
3
|
уақыт ұтымды үлестіріледі (тайм-менеджмент
сақталады)
|
|
|
2
|
|
педагог пен білім алушылардың
(тәрбиеленушілердің) сөйлеу балансы (қарым-қатынастың басқа
түрлері) сақталады
|
|
|
2
|
|
2.5
|
Білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) өзара
әрекеттесуін ұйымдастыру
|
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) жеке
ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, өзара
әрекеттесудің әр түрлі формаларын қолдануда (топтық жұмыс кезінде
рөлдер бөлінеді) тепе-теңдік (ұтымдылық)
сақталады
|
|
|
2
|
|
білім алушылар (тәрбиеленушілер) талқылауға
белсенді қатысады
|
|
|
|
3
|
2.6
|
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды
дамыту
|
|
|
|
3
|
ресурстар, тапсырмалар құндылықтардың дамуына
ықпал етеді
|
|
|
|
3
|
білім алушылар (тәрбиеленушілер) құндылықтарға
адалдығын көрсетеді
|
|
|
|
3
|
III
|
Бағалау
(мониторинг)
|
3.1
|
Бағалау (тапсырмаларды) әдістерін, құралдарын
қолдану
|
білім алушылар (тәрбиеленушілер) мақсаттар қоюға
және күтілетін нәтижелерді анықтауға
тартылады
|
|
|
|
3
|
сабақтың (іс-шараларлардың) барлық кезеңдерінде
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) үлгерімі
бағаланады
|
|
|
|
3
|
бағалау (тапсырмаларды) әдістері, құралдары
барлық білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) сабақтың (іс-шараның)
мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қол жеткізуге ықпал етеді
(білім алушылардың (тәрбиеленушілердің) білім беру қажеттіліктеріне
сәйкес бейімделген бағалау әдістерін пайдалана
отырып)
|
|
|
|
3
|
уақытылы кері байланыс беріледі, дағдыларды
дамыту бойынша ұсыныстар беріледі (қажет болған жағдайда бағалау
құралдарын қолдана отырып)
|
|
|
|
3
|
сабақтың (іс - шаралардың) барлық кезеңдерінде
өзін-өзі және (немесе) өзара бағалау (МЖМБС орындауды талап
етпейтін білім алушылар үшін педагогпен бірлескен бағалау процесі)
үшін мүмкіндіктер береді
Ескерту: тәлімгер, педагог-ұйымдастырушы,
тәрбиеші - іс-шараның, ұйымдастырылған қызметтің мақсаттарына
сәйкес
|
|
|
2
|
|
рефлексия сабақтың (оқудың, іс-шараның)
мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне сәйкес келеді, дағдыларды
дамыту жоспарланады
|
|
|
2
|
|
IV
|
Рефлексия
|
4.1
|
Сабақ (іс-шара) бойынша
рефлексия
|
білім алушылардың (тәрбиеленушілердің)
мақсаттарға (күтілетін нәтижелерге) қол жеткізуі негізінде сабақты
(іс-шараны) бағалау жүргізіледі
|
|
|
|
3
|
4.2
|
практиканы дамыту бойынша және сабақтың (оқудың,
іс-шараның) сапасын бағалау негізінде бағыттар мен нақты
іс-әрекеттер айқындалады
|
|
|
|
3
|
|
барлығы
|
|
|
26
|
66
|
|
қорытынды (max 102)
|
92
|
Ұсыныстар: Сабақтың мақсаты тақырыпқа, оқу
бағдарламасына сай алынған.
Өткізілген дене
шынықтыру сабағы оқу бағдарламасына және күнтізбелік-тақырыптық
жоспарға сәйкес ұйымдастырылды. Сабақтың мақсаты нақты, тақырыпқа
сай алынған және оқушылардың дене шынықтыру дағдыларын жетілдіруге
бағытталған. Сабақ барысында мұғалім әртүрлі тиімді әдістер мен
заманауи технологияларды қолдана отырып, оқушылардың белсенділігін
арттыруға ықпал етті. Жаттығулар кезең-кезеңімен беріліп,
бір-бірімен логикалық байланыста құрылды. Әдістемелік тұрғыдан
барлық кезеңдер жақсы ойластырылған және сабақтың мақсатына
толықтай жетуге мүмкіндік берді. Оқушылар сабақта жоғары
белсенділік танытып, берілген тапсырмалар мен жаттығуларды ынтамен
орындады. Мұғалім оқушылармен тұрақты кері байланыс орнатып,
сұрақ-жауап арқылы оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін
анықтады. Сабақтың басында қойылған сұрақтарға барлық оқушыдан жеке
жауап алынуы – олардың ойлау қабілетін, жауапкершілігін дамытты.
Сабақ барысында оқушылардың қабілетіне қарай жетілдіру жаттығулары
ұсынылып, жоғары нәтиже көрсеткен оқушылар ынталандырылды. Цифрлық
білім беру ресурстары және қосымша дереккөздер тиімді қолданылды.
Сабақ құрылымы, уақыты ұтымды жоспарланып, барлық кезеңдерге
жеткілікті уақыт бөлінді. Білім алушылардың жеке ерекшеліктері мен
қажеттіліктері ескерілді. Қиындық туындаған сәттерде мұғалім
оқушыларға бағыт беріп, өзіндік пікір айтуға мүмкіндік ұсынды. Бұл
оқушылардың ойлау, талдау дағдыларын дамытуға әсер етті. Оқу
мақсатына жету бағытында ілгерушілік байқалды. Сабақ соңында
оқушылар өзіндік ойларымен бөлісіп, кері байланыс арқылы өз
жетістіктері мен даму бағыттарын анықтады. Мұғалім тарапынан үздік
нәтиже көрсеткен оқушылар аталып, келесі сабақтарға ынталандыру
жұмыстары жүргізілді.
Сабақ әдістемелік тұрғыда дұрыс ұйымдастырылған, оқу мақсаттарына
қол жеткізілді, оқушылар белсенді қатысып, өз қабілеттерін
көрсетуге мүмкіндік алды. Сабақта білім сапасын арттыруға
бағытталған жұмыстар жүйелі түрде жүргізілді.
|