|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Комбинаторика элементтері |
Мектеп: "Қ.Байсықов атындағы орта жалпы білім беретін мектеп" КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мусагалиев И.М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.1.5 - Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
- Факториал ұғымының мағынасын,орналастыру,алмастыру, теру ұғымдарын біледі. - Комбинаториканың негізгі түсініктері мен ережелерін қолдана отырып есептер шығарады - Комбинаторика формулаларын қолданып теңдеулерді шешеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Орналастыру, алмастыру, теру формулаларын анықтайды - Комбинаториканың негізгі формулаларына есептер шығарады. - Комбинаторика формулаларын қолданып теңдеулерді шешеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - Орналастыру,алмастыру,теру формулаларын ауызша тұжырымдайды; - формулаларды түсінгенін тексеру үшін есептер шығарады; Пәнге тән лексика мен терминология: - комбинаторика - факториал - қайталанбайтын орналастыру - қайталанбайтын алмастыру - қайталанбайтын теру - жиын - сандар жиыны - ішкі жиын - жиын элементтері Диалогтік жазу үшін сөз тіркестер: - n! белгісі нені білдіреді? - қайталанбайтын алмастырулар қандай жағдайда қолданады? - қайталанбайтын орналастырулар қандай жағдайда қолданады? - қайталанбайтын терулер қандай жағдайда қолданады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
"Мәңгілік ел" жалпыұлттық идеясының құндылықтарына: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Информатика және экономика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері. Комбинаториканың негізгі формулалары. Қайталанбайтын терулердің кейбір қасиеттері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 мин |
Ұйымдастыру бөлімі: - оқушылармен амандасу, түгелдеу - Қызығушылықтарын оятып, жағымды орта тудыру (алақан жылуымен бір тілек айту) Топқа бөлу: "Мозайка" әдісі Оқушылар парта үстінде жатқан бүгінгі сабағымызға қатысты үш формула жазылған қиындыларды таңдап алады, қиындылары қолданып формулаларды құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді.
ҚБ:"От шашу" әдісі арқылы бағалайды. "Көршіңмен ауыстыр" әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді. Үй тапсырмаларын көршісімен ауыстыра отырып тексереді. Егер қандай да бір сұрақтар туындап жатса мұғалімнен немесе басқа сыныптастарынан көмек сұрайды. Үй тапсырмасы:№255 Теңдік ақиқатпа:а) ә) Шешуі:а) теңдік ақиқат емес ә); ; ; 6=6 теңдік ақиқат ҚБ: Жұптар бір бірін "+, -" әдісі арқылы оқушылар өзара бағалайды. Бүкіл сынып орындайтын жұмыс. Өткен материалды қайталау. Саралау тәсілі : Тапсырма Белсенді оқыту әдісі : "Семантикалық карта" Әрбір оқушы карточкада берілген тапсырманы орындайды. Бағалау критерийі: - Орналастыру, алмастыру, теру анықтамаларын анықтайды - Орналастыру, алмастыру, теру формулаларын анықтайды Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. №1
№2
Көршілерімен алмастырып бір бірін тексереді ҚБ:"Смайликтер" әдісі арқылы оқушылар бір бірін бағалайды |
Карточка №1
К |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 11-30 мин |
Топтық жұмыс. Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету Белсенді оқыту әдісі:"Өкіл"(Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады) Бағалау критерийі: - Орналастыру, алмастыру, теру формулаларын анықтайды - Комбинаториканың негізгі формулаларына есептер шығарады. Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну, қолдану. І топ 1."Алгоритм" сөзінің барлық әріптерінен жасалған алмасытрулар санын тап? Шешуі: Р8=1*2*3*4*5*6*7*8= 40320 2.Есептеңдер: Шешуі: 3.4 бос қызмет орнына 9 үміткер қанша тәсілмен қол жеткізе алады? Шешуі: 4.Бір қатарға 5 ұл мен 4 қызды қыздар қатар тұрмайтындай етіп,қанша тәсілмен орналастыруға болады? Шешуі: ІІ топ 1."Теңіз" сөзінің барлық әріптерінен жасалған алмасытрулар санын тап? Шешуі: Р5=1*2*3*4*5= 120 2. Есептеңдер: Шешуі: 3.Жүгіруге 8 адам қатысты.Оларға үш бастапқы орынды өзара үлестірудің қанша тәсілі бар? Шешуі: 4.5 қызметкерге бірдей үш сыйақы бөлінді.Қызметкерлерді сыйақымен марапаттаудың қанша тәсілі бар? Шешуі: ІІІ топ 1."Жаңбыр" сөзінің барлық әріптерінен жасалған алмасытрулар санын тап? Шешуі: Р6=1*2*3*4*5*6= 720 2. Есептеңдер: Шешуі:
3.Қазақ, орыс, ағылшын, француз Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Комбинаторика
элементтері Мектеп: "Қ.Байсықов атындағы орта
жалпы білім беретін мектеп" КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Мусагалиев
И.М.
Сынып: 9
Қатысқандар
саны: 12
Қатыспағандар
саны: 0
Сабақ
тақырыбы Комбинаторика формулаларын
қолданып есептер шығару Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) 9.3.1.5 - Қайталанбайтын
орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін
комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер
шығару; Сабақ мақсаттары - Факториал ұғымының
мағынасын,орналастыру,алмастыру, теру ұғымдарын
біледі. -
Комбинаториканың негізгі
түсініктері мен ережелерін қолдана отырып есептер
шығарады
- Комбинаторика формулаларын
қолданып теңдеулерді шешеді. Бағалау критерийлері - Орналастыру, алмастыру, теру
формулаларын анықтайды - Комбинаториканың негізгі
формулаларына есептер шығарады. -
Комбинаторика формулаларын қолданып теңдеулерді
шешеді. Тілдік мақсаттар Оқушылар: -
Орналастыру,алмастыру,теру
формулаларын ауызша
тұжырымдайды; - формулаларды түсінгенін
тексеру үшін есептер шығарады; Пәнге тән лексика мен
терминология: -
комбинаторика -
факториал - қайталанбайтын
орналастыру - қайталанбайтын
алмастыру - қайталанбайтын
теру -
жиын - сандар
жиыны - ішкі
жиын - жиын
элементтері Диалогтік жазу үшін сөз
тіркестер: - n! белгісі нені
білдіреді? - қайталанбайтын алмастырулар
қандай жағдайда қолданады? - қайталанбайтын
орналастырулар қандай жағдайда
қолданады? - қайталанбайтын терулер
қандай жағдайда қолданады?
Құндылықтарды
дарыту
"Мәңгілік ел" жалпыұлттық
идеясының құндылықтарына: Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық
өсу. Топпен, жұппен жұмыс
орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау
кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын
дарыту Пәнаралық
байланыстар Информатика және
экономика Бастапқы
білім Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен
ережелері. Комбинаториканың негізгі
формулалары. Қайталанбайтын терулердің
кейбір қасиеттері. Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы 0-10
мин Ұйымдастыру
бөлімі: - оқушылармен амандасу,
түгелдеу
- Қызығушылықтарын оятып,
жағымды орта тудыру
(алақан жылуымен бір тілек
айту)
Топқа бөлу: "Мозайка"
әдісі Оқушылар парта үстінде жатқан
бүгінгі сабағымызға қатысты үш формула жазылған қиындыларды таңдап
алады, қиындылары қолданып формулаларды құрастыру арқылы үш топқа
бөлінеді. Топтар Атаулары Формулалар І Алмастыру ІІ Орналастыру ІІІ Теру ҚБ:"От шашу" әдісі арқылы
бағалайды.
"Көршіңмен ауыстыр" әдісі
арқылы үй тапсырмасын
тексереді. Үй тапсырмаларын көршісімен
ауыстыра отырып тексереді. Егер қандай да бір сұрақтар туындап
жатса мұғалімнен немесе басқа сыныптастарынан көмек
сұрайды. Үй
тапсырмасы:№255 Теңдік ақиқатпа:а)
ә) Шешуі:а) теңдік ақиқат
емес ә);
; ; 6=6 теңдік
ақиқат
ҚБ: Жұптар бір бірін "+, -"
әдісі арқылы оқушылар өзара
бағалайды.
Бүкіл сынып орындайтын
жұмыс.
Өткен материалды
қайталау.
Саралау тәсілі :
Тапсырма
Белсенді оқыту әдісі :
"Семантикалық карта"
Әрбір оқушы карточкада
берілген тапсырманы орындайды.
Бағалау
критерийі:
- Орналастыру, алмастыру, теру
анықтамаларын анықтайды
- Орналастыру, алмастыру, теру
формулаларын анықтайды
Ойлау дағдыларының
деңгейі: Білу және
түсіну.
№1 Орналастыру Теру Алмастыру Берілген жиынның барлық
элементтерінен тұратын және араларында бірдейі жоқ әртүрлі
реттелген жиындар берілген жиын элементтерінің қайталанбайтын
........ деп аталады. Құрамында әртүрлі n элементтер
бар жиыннан құралған әртүрлі к элементтерден тұратын реттелген ішкі
жиындар n элементті жиыннанн к элементтен алынған қайталанбайтын
....... деп аталады. Әртүрлі n элементтен тұратын
жиыннан құрастырылған әртүрлі к элементтен тұратын ішкі жиындар, n
элементтен алынған к элементтен құралған қайталанбайтын .........
деп аталады.
№2 Формулалар Теру Орналастыру Алмастыру
Көршілерімен алмастырып бір
бірін тексереді ҚБ:"Смайликтер" әдісі
арқылы оқушылар бір бірін
бағалайды
Карточка
№1
К Сабақтың
ортасы 11-30
мин
Топтық
жұмыс.
Саралау тәсілі: Диалог және
қолдау көрсету
Белсенді оқыту
әдісі:"Өкіл"(Топ тапсырманы орындап
болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып,
түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау
үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз
тобына қайта оралады) Бағалау
критерийі: - Орналастыру, алмастыру, теру
формулаларын анықтайды - Комбинаториканың негізгі
формулаларына есептер шығарады.
Ойлау дағдыларының
деңгейі: Білу және түсіну,
қолдану.
І
топ
1."Алгоритм" сөзінің барлық
әріптерінен жасалған алмасытрулар санын
тап?
Шешуі: Р8=1*2*3*4*5*6*7*8=
40320
2.Есептеңдер:
Шешуі:
3.4 бос қызмет орнына 9 үміткер
қанша тәсілмен қол жеткізе алады?
Шешуі:
4.Бір қатарға 5 ұл мен 4 қызды
қыздар қатар тұрмайтындай етіп,қанша тәсілмен орналастыруға
болады?
Шешуі:
ІІ
топ
1."Теңіз" сөзінің барлық
әріптерінен жасалған алмасытрулар санын
тап?
Шешуі: Р5=1*2*3*4*5=
120
2.
Есептеңдер:
Шешуі:
3.Жүгіруге 8 адам қатысты.Оларға
үш бастапқы орынды өзара үлестірудің қанша тәсілі
бар?
Шешуі:
4.5 қызметкерге бірдей үш сыйақы
бөлінді.Қызметкерлерді сыйақымен марапаттаудың қанша тәсілі
бар?
Шешуі:
ІІІ
топ
1."Жаңбыр" сөзінің барлық
әріптерінен жасалған алмасытрулар санын
тап?
Шешуі: Р6=1*2*3*4*5*6=
720
2.
Есептеңдер:
Шешуі:
3.Қазақ, орыс, ағылшын, француз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


арточка
№2












