Материалдар / Көміртектің оксидтері. №7 Практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу»
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Көміртектің оксидтері. №7 Практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу»

Материал туралы қысқаша түсінік
көмірқышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Маусым 2019
3859
8 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4.В Көміртек және оның қосылыстары

Мектеп: Күлтөбе НОМ

Күні: Мұғалімнің аты жөні: Көбеева Ақжарқын Талғатқызы

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы


Көміртектің оксидтері. №7 Практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.3.7- көмірқышқыл газын алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу

8.4.3.8- көміртектің табиғаттағы айналымын құру және түсіндіру


Сабақтың мақсаты







Барлық оқушылар: Көміртектің айналымын түсіндіре алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Көмірқышқыл газының алу жолдарын түсінеді, қасиеттерін зерттей алады.

Кейбір оқушылар: Көмірқышқыл газының табиғатта айналымының реакцияларын теңдеулерін жаза алады.

Бағалау критерийі


1.Көміртектің табиғаттағы айналымын құрады және сипаттайды.

2.Көмірқышқыл газын алу тәсілдерін көрсетеді.

3.Көмірқышқыл газының қасиеттерін зерттейді.

Дағдылар

Білу, түсіну, қолдану.


Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика мен терминология:

Су

Вода

Water

Тұз қышқылы

Соляная кислота

Hydrochloric acid

Газ

Газ

Gaz

Индикатор

Индикатор

Indicator

Мәрмәр

Мрамор

Marble

Судың дистелденуі

Дистилляция воды

Water distillation

Rөмірқышқыл газы, бор, мәрмәр, индикатор, тұз қышқылы, дистилденген су

Талқылауға арналған сұрақтар:

Сыныптағы диалог: 1. Табиғаттағы көміртектің үздіксіз айналу құбылысын қалай түсінеміз ?

2. Сода, бор, мәрмәрді қандай мақсаттарда қолданамыз ?

3. СО2 газын алуға болатын әртүрлі типтегі рекция теңдеулерін қалай жазамыз ?

Құндылықтарға баулу

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет.

Қоршаған ортаға қамқорлық ету және тұрақты дамуға талпыну.

Пәнаралық байланыс

Математика, биология


Алдыңғы білім

8.4.3.5 -көміртектің физикалық және химиялық қасиеттерін зерттеу

8.4.3.6 -көміртек жанған кезде көміртек диоксиді мен көміртек монооксидінің түзілу жағдайларын сипаттау және тірі ағзаларға иіс газының физиологиялық әсерін түсіндіру;


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлерлері

Ресурстар

Сабақтың басы.

3- минут



7 - минут


Ұйымдастыру.

Сәлемдесу. Сабаққа психологиялық дайындық.

«Білім шырағы» балауыз шамды бір- біріне тілек тілеу арқылы ұсыну.

«Қадамнан қадамға» маңызды терминдерді атау. Әр оқушы қадам жасай отырып, маңызды термин айтады.

Кері байланыс: ауызша

Топтастыру. Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері арқылы топқа бөлу. 1-топ «Алмаз», 2-топ «Графит», 3-топ «Карбин», 4-топ«Фуллерен»

Үй тапсырмасын сұрау.( ЖЖ) «Тізбектелген атомдар» әдісі.

Оқушылар тізбектеліп тұрады. Сұрақтар қойылады. Жауап берген оқушы тізбектің соңына барып тұрады. Жауап бере алмаған оқушы тізбектен шығады.

1.Көміртектің жалпы сипаттамасы.

2. Көміртектің атомдық құрылысы.

3. Табиғатта таралуы.

4. Аллотропия дегеніміз не?

5. Көміртектің аллотропиясын ата?

6. Адсорбция дегеніміз не?

7. Адсорбенттер дегеніміз не?

8.Физикалық қасиеттерін ата?

9. Химиялық қасиеттері қандай?

Кері байланыс:ауызша




Балауыз, стикерлер

Сабақтың ортасы

5-минут





5-минут














5-минут













12- минут

Жаңа сабақты алдыңғы сабақпен байланыстыра отырып, бейнеролик көрсету. «Көміртек айналымы»

Оқушы сын тұрғысынан ойлау арқылы сабақтын тақырыбын ашады.

(ТЖ) 1-тапсырма . «Айналмалы бекет» әдісі. Табиғатта көміртектің үздіксіз айналу құбылысы жүріп жатады. Көміртектің табиғаттағы айналымын қажетті сөздермен толықтырыңыз және түсіндіріңіз.


Дескриптор:

атмосфераға көміртектің түсу жолдарын жазады;

атмосферадан көміртектің топыраққа түсу жолдарын жазады;

көміртектің табиғаттағы айналымын қорытындылап жазады;


(ЖЖ) 2- тапсырма. «Жоғалған формулалар»

1. С +  ..... → СО2                     2. СО +  ..... → 2СО2
3. С + СuО →   ..... + СО          4. СаСО3 + ..... → СаСl2 + Н2О    + СО2 
5.  ......  → СаО + СО2                6.    .....  + СО→ Н2СО 3
7. СО+    ......  → СаСО3             8. СО+ ...... → СаСО3  + Н2О


Дескриптор:

-химиялық реакция теңдеулерін аяқтайды;

-химиялық реакция теңдеулерін теңестіреді;

Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» арқылы. Оқушылардың қолына жабыстырылады. Оқушылар бір- бірін бағалайды.


7 Практикалық жұмыс.

Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру

«Қара жәшік» әдісі.

Жәшік ішіндегі заттарды бір топ мүшесі жасырады, екінші топ мүшесі табады, үшінші топ мүшесі қасиеттерін сипаттайды.

«Суретті әңгімеле» әдісі. Оқушылар берілген суреттерге қарап, тапсырмаларды орындайды.

1-тәжірибе. Көміртек (IV) оксидін алу

(ТЖ) 3- тапсырма

Суретте көмірқышқыл газын алу үшін жиналған қондырғы берілген.




А)Қондырғыда А және В белгілерімен көрсетілген құралдарды атаңыз.

А................................

В................................

Б)Көмірқышқыл газын алу үшін қажетті реагенттерді жазыңыз.

1-

2-

С) Осы реакцияның теңдеуін жазып, теңестіріңіз.

2-тәжірибе. Көмірқышқыл газын сапалық анықтау

(ТЖ) 4- тапсырма

Суретте көмірқышқыл газын сапалық анықтау берілген. Суретті басшылыққа ала отырып, сөйлемдегі көп нүктенің орнына қажетті сөзді қойыңыз.


А) 3 және 4 затты атаңыз / формуласын жазыңыз.

Б)тапсырмадағы заттардың атауын қолдана отырып,

сөйлемді толықтырыңыз.

Көмірқышқыл газын анықтау үшін (3) ..............................

арқылы өткізеді. Көмірқышқыл газының (3) ................................

әрекеттесуінен ерітінді біртіндеп лайланады.

Себебі, реакциянәтижесінде (4) ...................................

түзіледі.

С) Сәйкес реакция теңдеуін жазыңыз.

3-тәжірибе. Көміртек (IV) оксидінің қасиеттерін зерттеу.

(ТЖ) 5-тапсырма.

Жанып тұрған шам көмірқыш газы бар стаканға салынды. Шам сөніп

қалды. Шамның сөнген себебін түсіндіріңіз.


Дескриптор:

-тәжірибеге қажетті құралды атайды;

-көмірқышқыл газын алуға қажетті реагенттерді таңдайды;

-көмірқышқыл газының алыну реакциясын жазады;

-көмірқышқыл газын сапалық анықтайтын реагентті жазады;

-ерітіндінің лайлану себебін анықтайды;

-көмірқышқыл газының қасиетін жазады.


Бағалау . «Рейтинг» әдісі.Тапсырманы орындап болған соң оқушы өз әрекетіне баға береді. Сол жұмысына мұғалім де баға қояды.Сызықша қойылады (/) .

Аты- жөні

Баға

Тізбектелген атомдар

Айналмалы бекет

Жоғалған формулалар

Қара жәшік

Суретті әңгімеле




















Акт





578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!