ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
16-сабақ
|
Бөлім: |
Фотосуреттер арқылы жер бетін зерттеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Компьютерлік фотосуреттерді талдау негіздерін үйрену. Фотосуреттердің сандық мәліметтерін алу және талдау әдістерін меңгеру. Компьютерлік бағдарламаларды қолданып, суреттерді өңдеу және мәліметтер алу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдау әдістерін түсіну. Фотосуреттерді компьютерде өңдеу процесін және оның маңыздылығын білу. Компьютерлік бағдарламалардың фотограмметриядағы рөлін меңгеру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушыларды қарсы алу. Сабақ тақырыбын ұсыну. |
Мұғалімнің түсіндірмелерін тыңдайды. Дәптерге негізгі ойларды жазады |
1-10-ға дейінгі бағалау шкаласы |
Презентация және слайдтар |
||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Тапсырма 1: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдауды таныстыру Қадамдық нұсқаулық:
Тапсырма 2: Фотосуреттерден мәліметтер алу Қадамдық нұсқаулық:
Тапсырма 3: Сандық фотосуреттерді өңдеу Қадамдық нұсқаулық:
|
Компьютерлік бағдарлама арқылы фотосуреттерді талдау. Компьютерлік бағдарлама арқылы фотосуреттен мәліметтер алу. Фотосуретті компьютер арқылы өңдеу. Өңдеу нәтижелерін талқылау. |
+3 балл Дескриптор: Оқушылар фотограмметриялық бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдап, алынған мәліметтерді визуализациялауды үйренеді.
+4 балл
Дескриптор: Оқушылар фотосуреттерден жердің рельефі мен объектілер туралы мәліметтер алып, қысқаша есеп жазады.
+3
балл Дескриптор: Оқушылар сандық фотосуреттерді өңдеп, олардың сапасын жақсарту әдістерін талқылап, енгізілген өзгерістерді сипаттайды. |
Фотограмметриялық бағдарламалар (мысалы, AutoCAD, ArcGIS).
Фотосуреттер
және талдау бағдарламалары Сандық фотосуреттерді өңдеуге арналған бағдарламалар. AutoCAD, ArcGIS, QGIS, Agisoft Metashape, Pix4D
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
"Үш саусақ" әдісі" – әдісі
|
Оқушылардан әрқайсысынан үш "саусақты" бөлісуді сұрайды. |
|
|
||
ОҚУШЫНЫҢ ЖҰМЫС
ДӘПТЕРІ
16-сабақ
Сабақ тақырыбы: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау
![]()
Оқу мақсаты:
-
Оқушыларды компьютер арқылы фотосуреттерді талдаудың негізгі әдістерімен таныстыру және алынған мәліметтерді өңдеуді үйрету.
![]()
Тапсырма №1.
Тақырыбы: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдауды таныстыру
-
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау процесін түсіндіріңіз және фотограмметриялық бағдарламалардың жұмысын көрсетіңіз.
-
Фотосуреттерден алынған мәліметтерді талдау және визуализациялау әдістерімен танысыңыз.
-
Берілген фотосуретті компьютерде өңдеңіз және оның нәтижелерін сипаттаңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар фотограмметриялық бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдап, алынған мәліметтерді визуализациялауды үйренеді.
Тапсырма №2.
Тақырыбы: Фотосуреттерден мәліметтер алу
-
Фотосуреттерден мәліметтер алу әдістерін көрсетіңіз (жердің рельефі, объектілердің биіктігі, қашықтықтарды анықтау).
-
Фотосуретті компьютерде ашып, оны талдау арқылы қажетті мәліметтерді алыңыз.
-
Әрбір алынған мәлімет бойынша қысқаша есеп жазыңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар фотосуреттерден жердің рельефі мен объектілер туралы мәліметтер алып, қысқаша есеп жазады.
Тапсырма №3.
Тақырыбы: Сандық фотосуреттерді өңдеу
-
Фотосуреттерді компьютерде өңдеу әдістерін түсіндіріңіз (түсті реттеу, контрастты арттыру, объектілерді анықтау).
-
Берілген фотосуретті өңдеп, оның сапасын жақсартыңыз.
-
Өңдеу нәтижелерін сыныпта талқылаңыз және қандай өзгерістер енгізілгенін сипаттаңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар сандық фотосуреттерді өңдеп, олардың сапасын жақсарту әдістерін талқылап, енгізілген өзгерістерді сипаттайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
16-сабақ
|
Бөлім: |
Фотосуреттер арқылы жер бетін зерттеу |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Компьютерлік фотосуреттерді талдау негіздерін үйрену. Фотосуреттердің сандық мәліметтерін алу және талдау әдістерін меңгеру. Компьютерлік бағдарламаларды қолданып, суреттерді өңдеу және мәліметтер алу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдау әдістерін түсіну. Фотосуреттерді компьютерде өңдеу процесін және оның маңыздылығын білу. Компьютерлік бағдарламалардың фотограмметриядағы рөлін меңгеру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушыларды қарсы алу. Сабақ тақырыбын ұсыну. |
Мұғалімнің түсіндірмелерін тыңдайды. Дәптерге негізгі ойларды жазады |
1-10-ға дейінгі бағалау шкаласы |
Презентация және слайдтар |
||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
Тапсырма 1: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдауды таныстыру Қадамдық нұсқаулық:
Тапсырма 2: Фотосуреттерден мәліметтер алу Қадамдық нұсқаулық:
Тапсырма 3: Сандық фотосуреттерді өңдеу Қадамдық нұсқаулық:
|
Компьютерлік бағдарлама арқылы фотосуреттерді талдау. Компьютерлік бағдарлама арқылы фотосуреттен мәліметтер алу. Фотосуретті компьютер арқылы өңдеу. Өңдеу нәтижелерін талқылау. |
+3 балл Дескриптор: Оқушылар фотограмметриялық бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдап, алынған мәліметтерді визуализациялауды үйренеді.
+4 балл
Дескриптор: Оқушылар фотосуреттерден жердің рельефі мен объектілер туралы мәліметтер алып, қысқаша есеп жазады.
+3
балл Дескриптор: Оқушылар сандық фотосуреттерді өңдеп, олардың сапасын жақсарту әдістерін талқылап, енгізілген өзгерістерді сипаттайды. |
Фотограмметриялық бағдарламалар (мысалы, AutoCAD, ArcGIS).
Фотосуреттер
және талдау бағдарламалары Сандық фотосуреттерді өңдеуге арналған бағдарламалар. AutoCAD, ArcGIS, QGIS, Agisoft Metashape, Pix4D
|
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
"Үш саусақ" әдісі" – әдісі
|
Оқушылардан әрқайсысынан үш "саусақты" бөлісуді сұрайды. |
|
|
||
ОҚУШЫНЫҢ ЖҰМЫС
ДӘПТЕРІ
16-сабақ
Сабақ тақырыбы: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау
![]()
Оқу мақсаты:
-
Оқушыларды компьютер арқылы фотосуреттерді талдаудың негізгі әдістерімен таныстыру және алынған мәліметтерді өңдеуді үйрету.
![]()
Тапсырма №1.
Тақырыбы: Компьютер арқылы фотосуреттерді талдауды таныстыру
-
Компьютер арқылы фотосуреттерді талдау процесін түсіндіріңіз және фотограмметриялық бағдарламалардың жұмысын көрсетіңіз.
-
Фотосуреттерден алынған мәліметтерді талдау және визуализациялау әдістерімен танысыңыз.
-
Берілген фотосуретті компьютерде өңдеңіз және оның нәтижелерін сипаттаңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар фотограмметриялық бағдарламалар арқылы фотосуреттерді талдап, алынған мәліметтерді визуализациялауды үйренеді.
Тапсырма №2.
Тақырыбы: Фотосуреттерден мәліметтер алу
-
Фотосуреттерден мәліметтер алу әдістерін көрсетіңіз (жердің рельефі, объектілердің биіктігі, қашықтықтарды анықтау).
-
Фотосуретті компьютерде ашып, оны талдау арқылы қажетті мәліметтерді алыңыз.
-
Әрбір алынған мәлімет бойынша қысқаша есеп жазыңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар фотосуреттерден жердің рельефі мен объектілер туралы мәліметтер алып, қысқаша есеп жазады.
Тапсырма №3.
Тақырыбы: Сандық фотосуреттерді өңдеу
-
Фотосуреттерді компьютерде өңдеу әдістерін түсіндіріңіз (түсті реттеу, контрастты арттыру, объектілерді анықтау).
-
Берілген фотосуретті өңдеп, оның сапасын жақсартыңыз.
-
Өңдеу нәтижелерін сыныпта талқылаңыз және қандай өзгерістер енгізілгенін сипаттаңыз.
Жауап жазуға арналған орын:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Дескриптор: Оқушылар сандық фотосуреттерді өңдеп, олардың сапасын жақсарту әдістерін талқылап, енгізілген өзгерістерді сипаттайды.
шағым қалдыра аласыз




















