Материалдар / Компьютер және қауіпсіздік

Компьютер және қауіпсіздік

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты мен табыс критерийлері білім алушылардың деңгейлеріне байланысты жүзеге асырылады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Ақпан 2023
282
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.1А-бөлім: Компьютер және қауіпсіздік


Күні:


Сынып: 5 сынып

Қатысқандар:____

Қатыспағандар: ____

Сабақтың тақырыбы

Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.1.1 қауіпсіздік техника ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Компьютерді пайдалану кезінде қауіпсіз жұмыс қағидаттарын ескереді.

Оқушылардың көпшілігі:

Компьютерді пайдалану кезінде қауіпсіз жұмыс ережелерін қолдады.

Кабинеттегі ережелер мен талаптарды түсінеді.

Кейбір оқушылар:

Қауіпсіздік техника ережелерін сақтамаудың салдарын талдайды.


Бағалау критерийі

Қауіпсіздік техника ережелерінің бұзылуын анықтайды және салдарын сипаттайды.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • дене қалпын дұрыс ұстаудың маңыздылығы мәселесін талқылау (сөйлеу мен тыңдау дағдылары);

  • денсаулықты қорғауға көмектесетін жаттығулар жиынтығын сипаттау (жазылым дағдылары)

Пәндік лексика және терминология:

  • көздің нашарлауы, дене қалпының бұзылуы, сіңірлердің тартылуы, адам денсаулығы мен қауіпсіздігі, қауіп;

  • білек, мойын, қол, арқа, иық, омыртқа жотасы, іш, бұлшық еттер

  • шынығу, керілу, босаңсу, хабардар болу

Компьютер-компьютер-computer,

информатика-информатика- computer science,

ғаламтор-интернет-internet.

Көз жаттығулары, қол жаттығулары

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер

  • (Сіңірлердің травматикалық сипаттағы созылмалы тартылуын, көздердің талуын/қалжырауды ) болдырмау үшін алдымен …..қажет, кейін …

  • Дене қалпын дұрыстау үшін алдымен сіз …., кейін …. екеніне көз жеткізіңіз;

  • Қауіпсіздікті сақтау ….байланысты


Құндылықтарға баулу

Топтық жұмыста бір-біріне құрмет, ынтымақтастық және достық қарым-қатынасын бойларына сіңіру және құрдастарының көзқарасына құрметпен қарау құндылығына тәрбиелеу.

АКТ тиімді пайдалануға машықтанады.


Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану (адам денсаулығы және тоқ көзінен сақтану туралы жалпы түсінік), ағылшын тілімен байланысқан


Алдыңғы білім

Оқушылар бастауыш мектептің «АКТ» курсынан енгізу/шығару жабдықтарымен, компьютердің ішкі/сыртқы құрылғыларымен таныс.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(13 минут)

Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасып, сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңберін» құрғызу.

Топқа бөлу

Қ иындылардан сурет құрастыру. (компьютер, информатика, ғаламтор суреттері арқылы)



Білу. Түсіну: «Миға шабуыл»

Біз компьютер сыныбына кірдік, компьютер токка қосулы.

Біз өз өмірімізге қауіп төнбеу үшін не істеуіміз керек?

Компьютер алдында көп отырса не болады деп ойлайсындар?

Көз шаршағанда не істеу керек?

Әр топ өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты анықтайды.

Проблема шешу қажеттігін туындату, уәж туындату.

Ендеше бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болмақ?

Бүгінгі сабақтың мақсаты:

Қауіпсіздік техника ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау

Ү лестірме сүреттер бөлігі




Сабақтың ортасы

(23 минут)

Қолдану: «Есте сақтайық» әдісі

Жаңа сабақты түсіндіру мақсатында бейнебаян көрсету.

«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?» әдісі. Оқушыларға сөйлемдер беріледі, жауап ретінде осы сөйлемдерді алу үшін сұрақ қою. Постер қорғайды, сұрақ қояды.

1-топ. Компьютердің қауіпсіздігі

2-топ. Қауiпсiздiк техникасы ережелерiн сақтамаудың салдаpы

3-топ. Қауiпсiздiк техникасы ереже түрлері.


ҚБ: «Бағдаршам»



Талдау: Оқушыларға дербес тапсырма беру.

Мақсаты: Қауіпсіздік техника ережелерінің бұзу салдарын талдау

1-тапсырма

«Ойлан тап» әдісі.

1. Суреттегі жағдайлар неге қауіпті екендігін түсіндіріңіз.

Жағдай

Түсініктеме

Жағдай

Түсініктеме























Дескриптор

- компьютер алдында тамақтанудың салдарларын түсіндіреді;

- компьютер алдында дұрыс отырмау салдарларын түсіндіреді;

- компьютердің электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарларын түсінідіреді;

- компьютерде жұмыс істеу уақытын сақтамау салдарларын түсіндіреді.

Оқушыларға топтық тапсырма беру.

Мақсаты: Қауіпсіздік техника ережелерінің түрлерін ажырату

2-тапсырма

«Айырмашылығы неде?» әдісі.

Байланысты көрсетіңіз.

Жалпы


- Жұмыс істеген программадан шығу;

- Мұғалімнің нұсқауымен қүрылғыны ө

Жұмыс істеуден бұрыніру


  • Экран мен көз арасындағы арақашықтықты сақтау (60-70 см). Бөтен адамдар сыныпқа кірген кезде оқушыларға орнынан тұрмаған жөн; көз шаршауы немесе жалпы шаршау сезімі байқалған жағдайда орныңнан тұрмай, осы шаршауды басу ү

Жұмыс істеу кезіндеін бірнеше жаттығулар жасауға болады. Берілген тапсырманы орындауға қажетті программаларды ғана

жүктеу.


  • ДК-нің ток көзінен ажыратылып тұрған жағдайын қарап шығу, оқшаулатқышта, ДК-мен сымдардың және корпусының тұтастығында ақау жоқ екендігіне көз жеткізу. Компьютерді мұғалімнің нұсқауымен қосу.

Апатты жағдайларда

- ДК-де жұмыс істеу кезінде ақау пайда болғанын, күйік иісін немесе өзгеше дыбыстар байқаған жағдайда жұмыс істеуді дереу тоқтатып, құрылғыны сөндіріп мұғалімге хабарлау;

- компьютер сыныбында өртті сумен сөндіруге болмайтындығын білу керек. Құм немесе көбікті өрт сөндіру құралын пайдалану керек.

Жұмысты аяқтағаннан кейін

Сымдарды, розеткаларды қозғауға, мұғалімнің рұқсатынсыз мүлікті қозғауға тыйым салынады;

- мұғалімнің рұқсатынсыз сыныпқа кіруге және сыныптан шығуға болмайды;

- сынып ішінде жүгіруге болмайды; ДК-де су қолмен және киіммен жұмыс істеуге болмайды;

- ДК-дің қасына ауыр зат қоюға қатты тыйым салыналы;

- үстелде қалам мен дәптер жату керек;

- пернетақтаға ауыр зат қойма;

- сыныпта жүгіруге, ойнауға, достарына кедергі келтіруге, бөтен жұмыспен айналысуға тыйым салынады.


Дескриптор

- жалпы ережені біледі;

- жұмыс істеуден бұрын, жұмыс кезіндегі ережелерді біледі;

- апатты жағдайлардағы ережені біледі;

- жұмысты аяқтағаннан кейінгі ережені біледі.


Қ Б: «Бас бармақ» Әр топ бір-бірін бағалайды.







Сергіту сәті. Көз жаттығулары












https://bilimland.kz/kk/#lesson=16300


























Үлестірме материал


































Интерактивті тақта,

Оқулық



























Сабақтың соңы

(9 минут)

Сабақты қорытындылау:

Оқушылар ойларын бекіту мақсатында «Сұрақ-жауап».



ҚБ: «Смайликтер» арқылы бағалау


Өте жақсы Жақсы Қанағатты

Улыбающееся лицо 23566 Улыбающееся лицо 23569 Улыбающееся лицо 23567

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ