|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денсаулық және қауіпсіздік |
Мектеп: Түркістан облысы Шардара ауданы «Ұзын-Ата» жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Күні: 29.10.2018 Пәні: информатика |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенов Данекер |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер пайдаланудың кері аспектілері |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.1.1 - адам ағзасына әртүрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: адам ағзасына әртүрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіріп, одан қорғану тәсілдерін тиімді қолданады Көпшілігі: техника қауіпсіздігі ережелерін бұзу кезінде өзінің денсаулығына келтіретін зиян салдарын анықтайды Кейбірі: Электронды құрылғылардың адам ағзасына тигізетін зиянды факторлардың салдарын талдайды |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну,талдау,қолдану,жинақтау,бағалау |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам анатомиясы(биология), Физика (электромагниттік өріс), Ағылшын тілі (сөздіктер) |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Қауіпсіздік ережесі , желінің өткізу қабілетін анықтау |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
7 мин
2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан» атты психологиялық тренинг өткізу.(Оқушылар бір-бірінің қолын ұстап, ыстық лебізін білдіреді).
"Сыр сандық" әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады . Сандық ішінде өткен тақырып бойынша сұрақтар болады. Әр оқушы 1 қағаздан ала отырып , жазылған сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысын тексеруде мадақтау сөздерді пайдаланып, қалыптастырушы бағалауды жүргіземін.
Ұлттық құндылықтарды дәріптеу мақсатында қоржынға боялған асықтар салынады."Асықтар" әдісі оқушылар қоржыннан алған асықтардың түстеріне қарай 4 топқа бөлінеді. 1- "Компьютер алдыңда ұзақ отыру" 2-"Көру қабілетіне тигізетін әсері" 3-" Нерв жүйесі мен психикаға әсері" 4-"Электромагниттік сәуленің зияны" |
Кеспе қағаздар Жарайсын! Жақсы!
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 1 мин 6 мин 6 мин 1 мин 5 мин 4 мин |
- сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау;
№1. Тапсырма Кестеге қарап мысал келтіріп, талдау жасау.
Дескриптор 1. оқушылар қолданыстағы электрқұрылғыларының ішінен 3 құрылғыны таңдап алып, дәптерге орындайды 2. адам ағзасына әртүрлі электронды құрлғылардың әсері туралы мысал келтіреді. 3. қорғану тәсілдерін талдайды Бағалау: Қалыптастырушы бағалауға сәйкес топтар бірін-бірін смайликтер арқылы бағаланады №2 Тапсырма "INSERT" әдісі арқылы орындалады
Тапсырма: әр топқа суреті бар қағаздар таратылады , оқушылар оқулықтағы "Компьютерді дұрыс орналастырудың 10 ережесін" пайдаланып , толықтырады . (топтық жұмыс) Дескриптор:
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау мақсатына сәйкес , оқушылар5а тиындар беру арқылы бағаланады
Сергіту сәті : Көз жаттығулары.
№3 Тапсырма SWOT- талдау әдісі арқылы оқушыларға бір мәселе бойынша сұрақтар беріледі. Әр топқа 1 -сұрақтан беріледі. 1- Компьютер ойындары пайдалы ма? зиян ба? 2- Компьютер ойыны зиянын азайту үшін қандай ұсыныс айтасыздар? 3- Электромагниттік сәулесінің қандай әсері бар? Дескриптор:
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау арқылы: Әр топты "Бас бармақ" әдісі арқылы бағаланады
Оқушылардың шығармашылық деңгейін ескере отырып, оқушылардың қажеттілігіне қарай берілетін №4 Тапсырма "Ойлан- жұптас-бөліс" әдісі арқылы оқушы Power Point бағдарламасында «Компьютердің адам ағзасына кері әсері» тақырыбында презентация құрастырады. Дескриптор:
Бағалау: оқышылар бірін бірін, өзара бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=sCsyp2EO5Vs
оқулық, дәптер
Суреті бар үлестірме материалдар, оқулық
постер
оқулық, ноутбук, интернет желісі |
||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин 3 мин 1 мин |
Оқушылар жиналған смайликтерімен, тиындарымен қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргіледі. Кері байланыс алу мақсатында "Kahoot" бағдарламасында алдын ала дайындалған тест тапсырмасы бойынша алынады. Дескриптор:
Бағалау: бағдарлама шығарған нәтиже бойынша оқушылар сараланып мадақтау сөздері арқылы бағаланады
Үйге тапсырма: "Компьютер менің досым, менің жауым" тақырыбында ЭССЕ жазып келу |
интернет желісі, ұялы телефон Жарайсын! Жақсы!
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
|
1) Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтауы 2) Оқушылардың омыртқа жотасының қалыпта ұстауы 3) Сергіту сәті: "Көз жаттығуы" |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Компьютер пайдаланудың кері аспектілері
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денсаулық және қауіпсіздік |
Мектеп: Түркістан облысы Шардара ауданы «Ұзын-Ата» жалпы орта мектебі |
|||||||
|
Күні: 29.10.2018 Пәні: информатика |
Мұғалімнің аты-жөні: Дүйсенов Данекер |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютер пайдаланудың кері аспектілері |
|
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.4.1.1 - адам ағзасына әртүрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіру және қорғану тәсілдерін тиімді қолдану |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: адам ағзасына әртүрлі электронды құрылғылардың әсері туралы мысал келтіріп, одан қорғану тәсілдерін тиімді қолданады Көпшілігі: техника қауіпсіздігі ережелерін бұзу кезінде өзінің денсаулығына келтіретін зиян салдарын анықтайды Кейбірі: Электронды құрылғылардың адам ағзасына тигізетін зиянды факторлардың салдарын талдайды |
|||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну,талдау,қолдану,жинақтау,бағалау |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам анатомиясы(биология), Физика (электромагниттік өріс), Ағылшын тілі (сөздіктер) |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Қауіпсіздік ережесі , желінің өткізу қабілетін анықтау |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 2 мин
7 мин
2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында «Ыстық алақан» атты психологиялық тренинг өткізу.(Оқушылар бір-бірінің қолын ұстап, ыстық лебізін білдіреді).
"Сыр сандық" әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады . Сандық ішінде өткен тақырып бойынша сұрақтар болады. Әр оқушы 1 қағаздан ала отырып , жазылған сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысын тексеруде мадақтау сөздерді пайдаланып, қалыптастырушы бағалауды жүргіземін.
Ұлттық құндылықтарды дәріптеу мақсатында қоржынға боялған асықтар салынады."Асықтар" әдісі оқушылар қоржыннан алған асықтардың түстеріне қарай 4 топқа бөлінеді. 1- "Компьютер алдыңда ұзақ отыру" 2-"Көру қабілетіне тигізетін әсері" 3-" Нерв жүйесі мен психикаға әсері" 4-"Электромагниттік сәуленің зияны" |
Кеспе қағаздар Жарайсын! Жақсы!
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 1 мин 6 мин 6 мин 1 мин 5 мин 4 мин |
- сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау;
№1. Тапсырма Кестеге қарап мысал келтіріп, талдау жасау.
Дескриптор 1. оқушылар қолданыстағы электрқұрылғыларының ішінен 3 құрылғыны таңдап алып, дәптерге орындайды 2. адам ағзасына әртүрлі электронды құрлғылардың әсері туралы мысал келтіреді. 3. қорғану тәсілдерін талдайды Бағалау: Қалыптастырушы бағалауға сәйкес топтар бірін-бірін смайликтер арқылы бағаланады №2 Тапсырма "INSERT" әдісі арқылы орындалады
Тапсырма: әр топқа суреті бар қағаздар таратылады , оқушылар оқулықтағы "Компьютерді дұрыс орналастырудың 10 ережесін" пайдаланып , толықтырады . (топтық жұмыс) Дескриптор:
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау мақсатына сәйкес , оқушылар5а тиындар беру арқылы бағаланады
Сергіту сәті : Көз жаттығулары.
№3 Тапсырма SWOT- талдау әдісі арқылы оқушыларға бір мәселе бойынша сұрақтар беріледі. Әр топқа 1 -сұрақтан беріледі. 1- Компьютер ойындары пайдалы ма? зиян ба? 2- Компьютер ойыны зиянын азайту үшін қандай ұсыныс айтасыздар? 3- Электромагниттік сәулесінің қандай әсері бар? Дескриптор:
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау арқылы: Әр топты "Бас бармақ" әдісі арқылы бағаланады
Оқушылардың шығармашылық деңгейін ескере отырып, оқушылардың қажеттілігіне қарай берілетін №4 Тапсырма "Ойлан- жұптас-бөліс" әдісі арқылы оқушы Power Point бағдарламасында «Компьютердің адам ағзасына кері әсері» тақырыбында презентация құрастырады. Дескриптор:
Бағалау: оқышылар бірін бірін, өзара бағалайды. |
https://www.youtube.com/watch?v=sCsyp2EO5Vs
оқулық, дәптер
Суреті бар үлестірме материалдар, оқулық
постер
оқулық, ноутбук, интернет желісі |
||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин 3 мин 1 мин |
Оқушылар жиналған смайликтерімен, тиындарымен қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланады. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргіледі. Кері байланыс алу мақсатында "Kahoot" бағдарламасында алдын ала дайындалған тест тапсырмасы бойынша алынады. Дескриптор:
Бағалау: бағдарлама шығарған нәтиже бойынша оқушылар сараланып мадақтау сөздері арқылы бағаланады
Үйге тапсырма: "Компьютер менің досым, менің жауым" тақырыбында ЭССЕ жазып келу |
интернет желісі, ұялы телефон Жарайсын! Жақсы!
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
|
1) Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесін сақтауы 2) Оқушылардың омыртқа жотасының қалыпта ұстауы 3) Сергіту сәті: "Көз жаттығуы" |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||
|
|
||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз




Бейне материал көру
арқылы











