Материалдар / Компьютер қалай жұмыс істейді?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Компьютер қалай жұмыс істейді?

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Операциялық жүйе мен оперциялық жүйенің негізгі міндетін атау. Көпшілік оқушылар: Операциялық жүйелердің негізгі міндеттерін салыстыру. Кейбір оқушылар: Операциялық жүйелердің ерекшеліктерін ажырату. Операциялық жүйе мен операциялық жүйенің негізгі міндетін атайды. Операциялық жүйелердің негізгі міндеттерін салыстырады. Операциялық жүйелердің ерекшеліктерін ажыратады.
Авторы:
24 Мамыр 2023
243
2 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 11

6.1А - Компьютер және мен

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Асанова Г.Ж.

Сынып: 6. Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Компьютер қалай жұмыс істейді?

Оқу мақсаты:

6.1.2.1 Операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Операциялық жүйе мен оперциялық жүйенің негізгі міндетін атау.

Көпшілік оқушылар: Операциялық жүйелердің негізгі міндеттерін салыстыру.

Кейбір оқушылар: Операциялық жүйелердің ерекшеліктерін ажырату.

Бағалау критерийлері:

Операциялық жүйе мен операциялық жүйенің негізгі міндетін атайды.

Операциялық жүйелердің негізгі міндеттерін салыстырады.

Операциялық жүйелердің ерекшеліктерін ажыратады.

Тілдік мақсаттар:

Лексика мен терминология: Windows, Linux, MacOs сөздерімен танысады.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Операциялық жүйеге қатысты тіркестер мен сөздермен танысу.

Құндылықтарға баулу:

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы мен ұлтық қауіпсіздікті насихаттау

Пәнаралық байланыс:

Ағылшын тілі, көркем еңбек

Алдыңғы білім:

Есептеуіш техниканың даму тарихын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:


5 минут

І. Психологиялық ахуал:

«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. Windows, Linux суреттерін пайдаланамын.

Оқушылар ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады. Топ ережесімен таныстыру.

І топ – Windows, ІІ топ – Linux

Алдыңғы сабақты қайталау. «Кір жаятын жіп» әдісі

  1. ЭЕМ қанша буыны бар?

  2. Буындардың шығу жылдарын қысқаша атап өтіндер


Shape1



Shape2 Shape3

Сабақтың ортасы:

«Миға шабуыл»

10 минут















































5 минут


























10 мин


















































2 минут

5 минут

Тапсырма №1 «ДЖИГСО» әдісі арқылы екі топқа 1-ші топқа «Операциялық жүйе», 2-ші топқа «ОЖ-нің негізгі міндеті» туралы ақпарат жазылған үлестірме беріледі. Өзара топта талқылайды. Түсінгені бойынша постер қорғайды. Оқушылардың топта жұмыс істеуі мен тапсырманы орындау барысында оқылым дағдыларын қалыптастырамын.


1 топқа Операциялық жүйе (ОЖ) компьютерде орындалып жатқан кез келген әрекетті басқаратын программалық жабдықтаманың бір бөлігі. Операциялық жүйесіз компьютер ешбір әрекетті орындай алмайды.

Операциялық жүйе компьютердің құрамдас бөліктерін өзара байланыстырып, программалық қосымшаларды іске қосуға мүмкіндік береді.

ОЖ интерфейсі-бұл қолданушы мен компьютер арасындағы қарым-қатынасты қамтамасыз ететін ережелер мен құралдар жиынтығы.


2 топқа Операциялық жүйенің негізгі міндеті – ол ресурстық басқару, ол компьютерлік қондырғылар:

* Процессор;

* Жады;

* Кірістік – шығыстық құрылымы.

ОЖ әртүрлі функциялары ұйымдастырылады, оларға:

  • Интерфейстік қолдануды анықтау,

  • Қондырғы ресурсын қолданылатын ресурсын ажыратуды қамтиды

  • Бір режимдегі қолданыстармен жұмысты қамтиды

  • Ортақ ресурстарға қолданысты болдыруды қадағалайды.

Операциялық жүйенің қандай функцияны қамтитынына қарамастан, ол эксплуатанциондық қажеттерді қамтуы тиіс және де келесідей сапаға ие болуы қажет.

Критерий

Дискриптор

Ұпай

Операциялық жүйе мен операциялық жүйенің негізгі міндетін атайды


  • тақырыпты ашады;

  • операциялық жүйе мен операциялық жүйенің негізгі міндетін түсіндіреді;

  • постерді тақырыпқа сай безендіреді;

1 смайлик

Shape4

1 смайлик

Shape5




1 смайлик

Shape6

ҚБ: Оқушыларды ынталандыру мақсатында әрбір дұрыс ақпаратқа смайлик беріледі.


Тапсырма №2 Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру тесті

Командалар

Қызметі

Дұрыс жауап

1.

DEL

А)Файл көшіру

1) Г.

2.

COPY

Ә)Файл немесе бума атын өзгерту

2) А.

3.

FORMAT

Б)Жаңа бума құру

3) В.

4.

MD

В)Қатқыл дискідегі барлық мәліметті өшіру

4) Б.

5.

RENAME

Г)Файл өшіру

5) Ә.





Бағалау критерийі

Дескриптор

Операциялық жүйелердің негізгі міндеттерін салыстырады.


DEL командасының қызметін біледі.

COPY командасының қызметін біледі.

FORMAT командасының қызметін біледі

MD командасының қызметін біледі.

RENAME командасының қызметін біледі.

Қ.Б: Өзін өзі бағалау


Тапсырма №3 Жеке жұмыс. Төменде берілген сөзжұмбақты шешіңіздер:

  1. Мобильді телефондарда пайдаланылатын танымал операциялық жүйе?

  2. Алғашқы операциялық жүйе интерфейсінің түрі

  3. Графикалық интерфейстің басты ерекшеліктерінің бірі.

  4. Командалық интерфейске командалар қандай құралдың көмегімен енгізіледі?

  5. 1970 жылы ең алғашқы графикалық операциялық жүйенің интерфейсін жасаған компания.

  6. Операциялық жүйе интерфейсінің бір түрі.

  7. Графикалық интерфейстегі бағыттауыш сызық.

  8. Операциялық ....

  9. Шартты белгіше бұл - ... немесе сурет.


Shape7


Бағалау критерийі

Дескриптор

Операциялық жүйелердің ерекшеліктерін ажыратады.


Мобильді телефондарда пайдаланылатын танымал операциялық жүйені біледі.

Алғашқы операциялық жүйе интерфейсінің түрін біледі.

Графикалық интерфейстің басты ерекшеліктерін біледі.

Командалық интерфейске, командалар қандай құралдың көмегімен енгізілетінің біледі.

1970 жылы ең алғашқы графикалық операциялық жүйенің интерфейсін жасаған компания.

Операциялық жүйе интерфейсінің түрін біледі.

Графикалық интерфейстегі бағыттауыш сызықты біледі.

Операциялық жүйе екенін біледі.


Шартты белгіше бұл - символ немесе сурет екенін біледі.

ҚБ: Өзара бағалау.


Сергіту сәті: «Көңілді күн».


«Ыстық орындық» әдісі.

  1. Операциялық жүйе дегеніміз не?

  2. Интерфейс ұғымы қандай мағынаны білдіреді?

  3. Операциялық жүйенің негізгі қызметтері қандай?

Үлестірмелі қағаз, стикерлер маркерлер, плакат

Shape8





























Shape9














































































Сынып тақтасы

Сабақтың соңы:

3 минут

Кері байланыс «Идеялар себеті» әдісі

Оқушыларға сабақ соңында екі түсті «алма» беріледі. Алманы екі түрлі себетке салу керек.


Бірінші себетке «Жасыл түсті алма» - мен бүгін бәрін жақсы меңгердім.

Екінші себетке «Қызыл түсті алма» - мен тапсырманы орындай алмадым, түсінбедім.

Себеттерді алмаға толтыру

Shape10 Shape11

Қызыл, жасыл түсті стикерлер

Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылардың бойындағы жақсы қасиеттерін табуға жетелейді.

Сәйкестендіру кестесін пайдалану арқылы білімдерін жинақтау.

Практикалық жұмыс жасау арқылы оқушылардын компьютермен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!