Компьютерді басқару

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Компьютерді басқару

Материал туралы қысқаша түсінік
компьютердің негізгі құрылғылары мен таныстыру енгізу және шығару құрылғыларын ажырата білу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары


3.1АКомпьютер және программалар


Мұғалімнің аты-жөні: Жұматай Салтанат Қайратқызы



Күні:

Қатысқан оқушылар саны:


СЫНЫП: 3

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

$4 Компьютерді басқару

Осы сабақ арқылы жүзеге асатыноқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

  • енгізу(мысалы, тінтуірпернетақта) жәнешығаруқұрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату


Сабақтың мақсаттары

  • компьютердің негізгі құрылғыларыментаныстыру

  • енгізу және шығару құрылғыларынажырата білу

Бағалау критерийлері

  • компьютерге ақпаратты енгізу құрылғыларын атайды, олардың қолданысын айтып береді;

  • ақпаратты шығару құрылғыларын және олардыңқолданысынатайды;



Тілдік мақсаттар

Оқушылар осы тақырыпқа байланысты терминалогияларды қолдана отырып компьютердің енгізу, шығару құрылғыларын атап олардың қолданысынайтады.

Пәндік лексика жәнетерминалогия:

  • енгізу құралы, шығару құралы, камера, монитор, пернетақта, жүйелік блок, тінтуір.

Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:

  • Ақпаратты енгізу құрылғыларына жатады.

  • Ақпаратты шығару құрылғыларына жатады.

  • Пернетақта ... қажет, монитор .. қажет.

Құндылықтар

Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету, өзіндік жұмыс арқылы- академиялық адалдыққа, өмір бойы оқуға бағыттау.

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, бейнелеу, орыс тілі

АКТ қолдану дағдылары


Осыған дейін меңгерілген білім

Оқушылардын компьютердің құрылғылары туралы түсінігі бар (монитор, пернетақта, тінтуір, жүйелік блок)

Жоспар

Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы


0-4минут

  1. Ұйымдастыру

Сабақтың басында мұғалім оқушыларға монитор, пернетақта, тінтуір, принтер бейнеленген кеспе қағазызын таратып екі топқа бөледі.

Топқа бөлініп болған соң талқылауға сұрақтар қояды:


  1. Мақсаттытұжырымдау

«Миға шабуыл»

(Сабақ тақырыбың анықтауға арналған іс- әрекеттер)

  • Не себепті дәл осылай бөліну қажет болды?

  • Бірінші топтағы құрылғылдардың негізгі қызметі қандай?

  • Екінші топтағы құрылғылардың негізгі қызметі қандай?

  • Сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін?

  • Сабақтың мақсаты қандай?

  • Оқып үйренетін тақырып бойынша нені білгініз келеді?

Сабақтың тақырыбын және оқу мақсатың тақтаға жазып қою



Монитор, пернетақта, тінтуір, принтер бейнеленген кәртішкі (1қосымша)

Презентация (1-2 слайдтар)

Сабақтың ортасы


5-38 минут


















  1. Жаңа тақырыпты алғашқы меңгеру.


Мұғалім топтағы суретке анықтамасын тұжырымдауға ұсыныс білдіреді.


Ақпаратты енгізу құрылғылары... үшін берілген,

Ақпаратты шығару құрылғылары ... үшін берілген


Мұғалім үсынылған анықтамаларды дұрыстап, дәптерге жазып алуға ұсыныс береді.


Топтық жұмыс

Топта талқылау арқылы (өздерінің қолдарында бар құрылғыларға) тағы қандай құрылғыларқосуға болатынын және не себепті осы құрылғыларды ұсынып отырғанынтүсіндірсін.

(Егерде оқушы қиналып отырса, мұғалім тақтадаң суреттер көрсете алады).

Мысалды оқушылар дәптерлеріне жазып алады.


Көрсетілім

Ноутбук бейнеленген сурет көрсетіп, ондағы енгізу және шығару құрылғыларын көрсетіп, атап беруін ұсынады.


Смартфон бейнеленген сурет көрсетіп, ондағы енгізу және шығару құрылғыларын көрсетіп, атап беруін ұсынады.


Мүмкін оқушылар смартфон арқылы қосымша енгізу және шығару құрылғыларын атай алатын болар (gps қабылдағышы, сенсорлыэкран...)


Көп дау тудырған және атқаратын қызметінтүсіндіріп бере алмаған құрылғылардыайқындаңыз.Мүмкіндігінше шынайы компьютер қолданып, құрылғыларды атап бере аласыз.


Қалыптастырушы бағалау .

Оқушылар мұғалім ұсынған кестені өзбетінше толтырады. Олар бос торға қажет енгізу және шығару құрылғыларын жазады. Көзбен шолушыларға ол құрылғылардың суреті болуы мүмкін, соның астына енгізу және шығару құрылғыларынжазып беру қажет.

Дескрипторлар:

  • Ақпаратты енгізу құрылғыларын атайды;

  • Ақпаратты шығару құрылғыларын атайды.

Оқушылар кестені толтырып, жұмыстарымен алмасады, бір-бірін бағалау арқылы кері байланыс береді.

Презентация






















Сабақтың соңы

39-40

Рефлексия

Сабақтың соңында рефлексия өткізіледі:

  • Қандай жаңа құрылғыларментаныстым

  • Қандай құрылғының атқаратын қызметін түсінбедім



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Топтық жүмыс атқарған кезде әр оқушы өз деңгейінде жұмыс жасайды.

Қалыптстырушы бағалау тапсырманың екі жағдайын қарастырады(кесте түрінде және сурет түрінде). Бірінші түрі күрделі болып келеді сондықтан қабілеті жоғары балдарға ұсынуға болады. Егерде екі түрінде қолданса мінсіз болар еді, себебі өзара бағалау кезінде бірнеше нұсқа қарастыруға болады. Білімді жетілдіруге көмектеседі.

Тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау, қалыптастырушы бағалау арқылы қарастырылды. Онда оқушылар еңгізу және шығару құрылғыларын жазып береді.

Оқушылармен көзге және қолға арналған жаттығулар өткізіңіз

















1Қосымша

Топқа бөлуге арналған суреттер

































2 Қосымша

Қалыптастырушы бағалау


Бос торға қажет құрылғыларды жазып толтырыңыз


Енгізу құралдары



Монитор















3 Қосымша



Енгізу және шығару құрылғыларын жазып көрсетіңіз.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.01.2019
3092
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі