Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «ә» |
Қатысушыларсаны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электрсыйымдылығы.Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.8-конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу 10.3.1.9-конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне арақатынасын зерттейді. Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын қолданып есептер шығаруды. |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (5-7 мин) |
1.Үй жұмысын Socrative платформасын арқылы алынады. |
1.Берілген сұрақтарға байланысты дұрыс жауабын белгілейді. |
1.Баллдық жүйе арқылы бағаланады
|
1.https://b.socrative.com/teacher/#import -quiz/66882622 Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы: 15 мин |
Жаңа тақырыпты ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашып аламыз. • Теле радиоаппаратураны жөндеу маманының көмегіне жүгінген уақытыңыз болды ма? Қалай ойлайсыз ол немен айналысады? • Осы бөлшектерді атай аласыз ба? • Бұл маманға физиканың қай бөлігін білген дұрыс? Топқа бөлу: Таратпа қағаздары арқылы конденсатордың 3 түрі ұсынылады, таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 3 топта жұмыс жасайды. 2.«Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтар өз жұмыстарын таныстырады. I-топ: оқшауланған өткізгіштердің электрсыйымдылық II- топ: Конденсатор.Конденсатордың түрлері III- топ: Конденсаторларды параллель және тізбектей жалғау 3.Топтық жұмыс : «Конденсаторды зерттеудің 6 қадамы» әдісі арқылы оқушылар топта құрылымдық тапсырма орындайды. 3 топқа бірдей тапсырма беріледі. 4.Қажеттіліктері бар балалар үшін жеке тапсырма беріледі 5. Жеке жұмыс «Ойлы болсаң, озып көр» әдісі арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға құрылымдық тапсырма беріледі. 6.Қажеттіліктері бар балалар үшін жеке
тапсырма |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырып ашады. Оқушылар «Жазық конденсатор», «Цилиндр тәріздес конденсатор», «Шар тәріздес конденсатор» атауымен 3 топқа бөлінеді 2.Топта жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді, топтарды бағалайды 3.Оқушылар тапсырманы бірлесе орындайды. 4.Тапсырманы топта бірлесе орындайды. Сыныптастары көмек көрсетеді. 5.Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. 6.Тапсырманы жеке орындайды |
2.Өзара бағалау Топтар бірін бірі бағалау парағы арқылы бағалайды
3.БК: конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттейді Дескриптор а)Конденсатор сыйымдылығын анықтайды б) Конденсатордың астарларындағы жинақталатын зарядтың мәнін анықтайды в) пластиналарының арақашықтығы 2 есе артқан кездегі сыйымдылықтың мәнін есептейді с)Пластиналарының ауданын 4 есе кеміткен кездегі сыйымдылықтың мәнін есептейді д) Сыйымдылықтың параметрлерге тәуелділігін анықтайды е) Конденсатордың түрін анықтайды 4.Конденсатор сыйымдылығының оның параметрлерін сурет арқылы анықтайды 5.БК:Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын қолданып есептер шығарады Дескриптор:
6.Дескриптор: Тізбектей және параллеь жалғау шарттарын анықтайды. |
1.Жазық конденсатор
2.Цилиндр тәріздес конденсатор 3.Шар тәріздес конденсатор Қосымша №2 Қосымша №3 Қосымша №4 Қосымша №5 Қосымша №6 |
|
Сабақтың соңы: (3 мин) |
Сіз көбірек білгіңіз келетін Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе Сіз үйренген төрт нәрсе Үй тапсырмасы: Оқулықтан 34 жаттығу (1-5) |
Оқушылар өз жауаптарын жазып өткізеді топқа бөлінгенде алған тарапаның артына жазып |
|
|
Қосымша №1
Қосымша №2
1-топ 2-топ

3-топ
Бағалау парағы

Қосымша №3
Кәсіпкер электр өлшегіш жасау үшін техник
маманмен кеңесе отырып конденсатордың түрлерімен танысты. Маман
конденсатордың 3 түрі бар екенін хабардар етті. Жазық конденсатор,
цилиндр тәріздес конденсатор, шар тәріздес конденсатор.
Конденсатордың пластиналарының арақашықтығы 2 см және ауданның
өлшемі 320 см2 құрайды.
а)Кондансатор пластиналарының арасы ауа қабатымен толтырылған, конденсатор сыйымдылығын анықтаңыз.
б) Өріс кернеулігі 20 МВ/м-ге жеткенде кондансатордың тесілуі байқалады. Конденсатордың астарларындағы жинақталатын зарядтың мәні?
в) пластиналарының арақашықтығы 2 есе артқан кездегі сыйымдылықтың мәнін есептеңіз.
с)Пластиналарының ауданын 4 есе кеміткен кездегі сыйымдылықтың мәнін есептеңіз.
д)Берілген тапсырмада сыйымдылықтың параметрлерге тәуелділігін анықтаңыз.
е)Бұл қандай конденсатор
Қосымша №4

Сілтеме: http://www.myshared.ru/slide/433578/
Қ
осымша
№5
Конденсатордың қолдану аясы өте ауқымды. Сенсорлық тақталар конденсаторлардың «пластинкаларының» бірі - адам. Дәлірек айтқанда, оның саусағы. Біздің денемізде белгілі бір өткізгіштік бар оны сенсорлық тақталарда қолданады, жұмыстың қажетті ырғағын орнату үшін. Әртүрлі сыйымдылықтағы конденсаторларды зарядтау уақыты әртүрлі болады. Компьютерлердің, телефондардың және басқа құрылғылардың жадында сақтау үшін көптеген конденсаторлар қолданылады. Егер зарядталса- бірлікке , зарядсыз болса- нөлге тең. Конденсаторларды сыйымдылығына байланыста бірнеше түрге бөле аламыз. Сыйымдылықтардың түрлі мәндерін алу үшін конденсаторларды параллель, тізбектей, аралас жалғау қолданылады. Электрсыйымдылықтары С1= 12 мкФ, С2= 8 мкФ, С3= 4мкФ үш конденсатор өзара жалғанған кернеуі 12 В тұрақты ток көзіне қосылса, онда осы берілгендерді қолданып төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Конденсаторды жалғау кезінде тұрақты болатын шамалар
-
Тізбектей
Параллель
2.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 2-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

2-сурет
3.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 3-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

3- сурет
4.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 4-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

4-сурет
5. Жалғаудың қай түрі техникада қолданған тиімді.Себебін түсіндіріңіз.
Қосымша №6


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Конденсатор және конденсаторды жалгау, 10 сынып, Физика
Конденсатор және конденсаторды жалгау, 10 сынып, Физика
Электрсыйымдылығы. Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Электростатика |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 10 «ә» |
Қатысушыларсаны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электрсыйымдылығы.Конденсаторлар. Конденсаторларды жалғау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.1.8-конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттеу 10.3.1.9-конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын есеп шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне арақатынасын зерттейді. Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын қолданып есептер шығаруды. |
|
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы: (5-7 мин) |
1.Үй жұмысын Socrative платформасын арқылы алынады. |
1.Берілген сұрақтарға байланысты дұрыс жауабын белгілейді. |
1.Баллдық жүйе арқылы бағаланады
|
1.https://b.socrative.com/teacher/#import -quiz/66882622 Қосымша №1 |
|
Сабақтың ортасы: 15 мин |
Жаңа тақырыпты ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашып аламыз. • Теле радиоаппаратураны жөндеу маманының көмегіне жүгінген уақытыңыз болды ма? Қалай ойлайсыз ол немен айналысады? • Осы бөлшектерді атай аласыз ба? • Бұл маманға физиканың қай бөлігін білген дұрыс? Топқа бөлу: Таратпа қағаздары арқылы конденсатордың 3 түрі ұсынылады, таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. 3 топта жұмыс жасайды. 2.«Айналмалы бекет» әдісі арқылы топтар өз жұмыстарын таныстырады. I-топ: оқшауланған өткізгіштердің электрсыйымдылық II- топ: Конденсатор.Конденсатордың түрлері III- топ: Конденсаторларды параллель және тізбектей жалғау 3.Топтық жұмыс : «Конденсаторды зерттеудің 6 қадамы» әдісі арқылы оқушылар топта құрылымдық тапсырма орындайды. 3 топқа бірдей тапсырма беріледі. 4.Қажеттіліктері бар балалар үшін жеке тапсырма беріледі 5. Жеке жұмыс «Ойлы болсаң, озып көр» әдісі арқылы оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға құрылымдық тапсырма беріледі. 6.Қажеттіліктері бар балалар үшін жеке
тапсырма |
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырып ашады. Оқушылар «Жазық конденсатор», «Цилиндр тәріздес конденсатор», «Шар тәріздес конденсатор» атауымен 3 топқа бөлінеді 2.Топта жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді, топтарды бағалайды 3.Оқушылар тапсырманы бірлесе орындайды. 4.Тапсырманы топта бірлесе орындайды. Сыныптастары көмек көрсетеді. 5.Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. 6.Тапсырманы жеке орындайды |
2.Өзара бағалау Топтар бірін бірі бағалау парағы арқылы бағалайды
3.БК: конденсатор сыйымдылығының оның параметрлеріне тәуелділігін зерттейді Дескриптор а)Конденсатор сыйымдылығын анықтайды б) Конденсатордың астарларындағы жинақталатын зарядтың мәнін анықтайды в) пластиналарының арақашықтығы 2 есе артқан кездегі сыйымдылықтың мәнін есептейді с)Пластиналарының ауданын 4 есе кеміткен кездегі сыйымдылықтың мәнін есептейді д) Сыйымдылықтың параметрлерге тәуелділігін анықтайды е) Конденсатордың түрін анықтайды 4.Конденсатор сыйымдылығының оның параметрлерін сурет арқылы анықтайды 5.БК:Конденсаторларды тізбектей және параллель жалғау формулаларын қолданып есептер шығарады Дескриптор:
6.Дескриптор: Тізбектей және параллеь жалғау шарттарын анықтайды. |
1.Жазық конденсатор
2.Цилиндр тәріздес конденсатор 3.Шар тәріздес конденсатор Қосымша №2 Қосымша №3 Қосымша №4 Қосымша №5 Қосымша №6 |
|
Сабақтың соңы: (3 мин) |
Сіз көбірек білгіңіз келетін Сіз бұрыннан білетін үш нәрсе Сіз үйренген төрт нәрсе Үй тапсырмасы: Оқулықтан 34 жаттығу (1-5) |
Оқушылар өз жауаптарын жазып өткізеді топқа бөлінгенде алған тарапаның артына жазып |
|
|
Қосымша №1
Қосымша №2
1-топ 2-топ

3-топ
Бағалау парағы

Қосымша №3
Кәсіпкер электр өлшегіш жасау үшін техник
маманмен кеңесе отырып конденсатордың түрлерімен танысты. Маман
конденсатордың 3 түрі бар екенін хабардар етті. Жазық конденсатор,
цилиндр тәріздес конденсатор, шар тәріздес конденсатор.
Конденсатордың пластиналарының арақашықтығы 2 см және ауданның
өлшемі 320 см2 құрайды.
а)Кондансатор пластиналарының арасы ауа қабатымен толтырылған, конденсатор сыйымдылығын анықтаңыз.
б) Өріс кернеулігі 20 МВ/м-ге жеткенде кондансатордың тесілуі байқалады. Конденсатордың астарларындағы жинақталатын зарядтың мәні?
в) пластиналарының арақашықтығы 2 есе артқан кездегі сыйымдылықтың мәнін есептеңіз.
с)Пластиналарының ауданын 4 есе кеміткен кездегі сыйымдылықтың мәнін есептеңіз.
д)Берілген тапсырмада сыйымдылықтың параметрлерге тәуелділігін анықтаңыз.
е)Бұл қандай конденсатор
Қосымша №4

Сілтеме: http://www.myshared.ru/slide/433578/
Қ
осымша
№5
Конденсатордың қолдану аясы өте ауқымды. Сенсорлық тақталар конденсаторлардың «пластинкаларының» бірі - адам. Дәлірек айтқанда, оның саусағы. Біздің денемізде белгілі бір өткізгіштік бар оны сенсорлық тақталарда қолданады, жұмыстың қажетті ырғағын орнату үшін. Әртүрлі сыйымдылықтағы конденсаторларды зарядтау уақыты әртүрлі болады. Компьютерлердің, телефондардың және басқа құрылғылардың жадында сақтау үшін көптеген конденсаторлар қолданылады. Егер зарядталса- бірлікке , зарядсыз болса- нөлге тең. Конденсаторларды сыйымдылығына байланыста бірнеше түрге бөле аламыз. Сыйымдылықтардың түрлі мәндерін алу үшін конденсаторларды параллель, тізбектей, аралас жалғау қолданылады. Электрсыйымдылықтары С1= 12 мкФ, С2= 8 мкФ, С3= 4мкФ үш конденсатор өзара жалғанған кернеуі 12 В тұрақты ток көзіне қосылса, онда осы берілгендерді қолданып төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.
1.Конденсаторды жалғау кезінде тұрақты болатын шамалар
-
Тізбектей
Параллель
2.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 2-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

2-сурет
3.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 3-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

3- сурет
4.Жоғарыда көрсетілген мәндерді қолдана отырып 4-суретте берілген жалғаудың түрін және сыйымдылықтың жалпы мәнін анықтаңыз.

4-сурет
5. Жалғаудың қай түрі техникада қолданған тиімді.Себебін түсіндіріңіз.
Қосымша №6


шағым қалдыра аласыз



















