|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер. Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Лиро-эпостық жырлар туралы мәлімет алу, «Қыз Жібек» жырының сюжетімен танысу; |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Қыз Жібек» жырының сюжетін түсініп, талдау; |
||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жыры сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау . |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр,бақытқа жету, махаббат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Лирика, эпос Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Халық ауыз әдебиеті үлгілері |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
|||||||||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық алақан» тренингін өткізу. І. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Көне», «Жәдігер», «Тарих» деген сөздер жазылған тірек сөздер бойынша өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды. - Бүгінгі тақырып не туралы болуы мүмкін? «Мозайка» әдісімен топқа бөлу:
Ой қозғау. (оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді) 1. Суреттерде қандай кейіпкерлер бейнеленген?2. Олар туралы не білесіңдер? 3. «Жыр» деген ұғым таныс па? 4.Суреттердегі кейіпкерлер кездесетін жанр қандай? 5.Суреттердің сабақ тақырыбына қатысы бар деп ойлайсыңдар?Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. «Қыз Жібек» жырының зерттелуі, жазылу тарихы туралы мәлімет беру. http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin «Тірі кітап» әдісімен Лиро-эпостық жырлар атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады.
Тапсырма. Лиро-эпостық жырларды өздерің білетін батырлар жырымен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «Венн диаграммасы» арқылы көрсетіңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «ДЖИГСО» 1-қадам. «Қыз Жібек» жырынан сюжеттік құрылымға сай мәтін бөліктерін топ мүшелерінің әрқайсысы бөліп алады: 1. Кіші жүздің Жағалбайлы руынан шыққан
Базарбай баласы Төлегеннің ер жетіп, қыз
таңдауы. ә) Қаршыға арқылы Жібекті көріп, ғашық болу; б) Қыз әкесі Сырлыбайдан рұқсат сұрап,
Жібекке құда түсу. 3. Жібекке қайта оралмақ болған Төлегенге
Базарбайдың рұқсат
бермеуі. 2-қадам. Топтар қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2- бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.). 3-қадам. Топта өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді. 4-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.
2. «Оқиға картасы» әдісі. Шығарманы композициялық құрылымына талдау.
Дескриптор:
ҚБ Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
Оқушылар сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызады.
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді
Сұрақтарға жауап береді.
«Қыз Жібек» жырының зерттелуі, жазылу тарихы туралы мәлімет алады.
«Тірі кітап» әдісімен Лиро-эпостық жырлар атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады.
Лиро-эпостық жырларды өздерің білетін батырлар жырымен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «Венн диаграммасы» арқылы көрсетіңдер.
«Қыз Жібек» жырынан сюжеттік құрылымға сай мәтін бөліктерін топ мүшелерінің әрқайсысы бөліп алады
«Оқиға картасы» әдісі. Шығарманы композициялық құрылымына талдау.
•Жыр мазмұнын біледі; •Сюжеттің құрамдас бөліктерін біледі
|
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
http://ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_shege_aqyn_nusqasy
http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия. «Ішкі және сыртқы шеңбер» Үйге: жырды оқу |
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көне күндерден жеткен жәдігерлер. Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры
Көне күндерден жеткен жәдігерлер. Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры
|
Бөлім: Көне күндерден жеткен жәдігерлер |
МЕКТЕП: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
|||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер. Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; 7.1.1.1 әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Лиро-эпостық жырлар туралы мәлімет алу, «Қыз Жібек» жырының сюжетімен танысу; |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Қыз Жібек» жырының сюжетін түсініп, талдау; |
||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қыз Жібек» жыры сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау . |
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр,бақытқа жету, махаббат Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Лирика, эпос Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Менің байқағаным,... Менің ойымша,... Мен ойлаймын... |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Халық ауыз әдебиеті үлгілері |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
|||||||||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық алақан» тренингін өткізу. І. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Көне», «Жәдігер», «Тарих» деген сөздер жазылған тірек сөздер бойынша өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды. - Бүгінгі тақырып не туралы болуы мүмкін? «Мозайка» әдісімен топқа бөлу:
Ой қозғау. (оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді) 1. Суреттерде қандай кейіпкерлер бейнеленген?2. Олар туралы не білесіңдер? 3. «Жыр» деген ұғым таныс па? 4.Суреттердегі кейіпкерлер кездесетін жанр қандай? 5.Суреттердің сабақ тақырыбына қатысы бар деп ойлайсыңдар?Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. «Қыз Жібек» жырының зерттелуі, жазылу тарихы туралы мәлімет беру. http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin «Тірі кітап» әдісімен Лиро-эпостық жырлар атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады.
Тапсырма. Лиро-эпостық жырларды өздерің білетін батырлар жырымен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «Венн диаграммасы» арқылы көрсетіңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «ДЖИГСО» 1-қадам. «Қыз Жібек» жырынан сюжеттік құрылымға сай мәтін бөліктерін топ мүшелерінің әрқайсысы бөліп алады: 1. Кіші жүздің Жағалбайлы руынан шыққан
Базарбай баласы Төлегеннің ер жетіп, қыз
таңдауы. ә) Қаршыға арқылы Жібекті көріп, ғашық болу; б) Қыз әкесі Сырлыбайдан рұқсат сұрап,
Жібекке құда түсу. 3. Жібекке қайта оралмақ болған Төлегенге
Базарбайдың рұқсат
бермеуі. 2-қадам. Топтар қайта бөлінеді (1-бөлікпен жұмыс жасағандар бір топқа, 2- бөлікпен жұмыс жасағандар екінші топқа, т.с.с.). 3-қадам. Топта өздері оқып шыққан үзіндіге талқылау жасайды, топ мүшелеріне түсінікті етіп жеткізудің жолдарын белгілейді. 4-қадам. Өз топтарына барып, сараптау тобында талқылап келген тапсырмасын түсіндіреді, өзара сұрақтар қояды.
2. «Оқиға картасы» әдісі. Шығарманы композициялық құрылымына талдау.
Дескриптор:
ҚБ Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
Оқушылар сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызады.
Оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді
Сұрақтарға жауап береді.
«Қыз Жібек» жырының зерттелуі, жазылу тарихы туралы мәлімет алады.
«Тірі кітап» әдісімен Лиро-эпостық жырлар атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады.
Лиро-эпостық жырларды өздерің білетін батырлар жырымен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын «Венн диаграммасы» арқылы көрсетіңдер.
«Қыз Жібек» жырынан сюжеттік құрылымға сай мәтін бөліктерін топ мүшелерінің әрқайсысы бөліп алады
«Оқиға картасы» әдісі. Шығарманы композициялық құрылымына талдау.
•Жыр мазмұнын біледі; •Сюжеттің құрамдас бөліктерін біледі
|
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
http://ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_shege_aqyn_nusqasy
http://www.ikitap.kz/reader/qyz_zhibek_sejfullin
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия. «Ішкі және сыртқы шеңбер» Үйге: жырды оқу |
|
||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















