«Шағын жинақты Тасбастау негізгі орта мектебі» КММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Координаталық жазықтық.Тікбұрышты координаталар жүйесі
Сынып: 6
Пәні: Математика
Пән мұғалімі:Абикенова Маншук Муратбеккызы
2025-2026 оқу жылы
|
Күні: 26.02.2026 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абикенова Маншук Муратбеккызы |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 6 |
Қатыспаған оқушы саны: жоқ |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
|||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; 6.3.1.3 6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Координаталық жазықтықта координаталары берілген нүктелерді сала білуге, координаталық жазықтықта берілген нүктелердің координаталарын таба білуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады.. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Балалар, бүгін біз шаттық шеңберіне жиналайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! «Миға шабуыл» әдісі «Білгенге маржан» қайталау
сұрақтары: |
Шеңбер бойында тұрады
Сұрақтарға оқушылар толық жауап береді |
Қ.Б. Мадақтау арқылы бағалау |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Слайд |
||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 5 минут
Жаңа тақырыпты түсіндіру Ұжымдық жұмыс 12 мин |
Тақырыпқа шығу «Пазл» әдісін қолдану
Жұптара төрт түрлі пазл (үйшік) құрастыруға беріледі. Осы пазылдарда өткен тақырыпқа байланысты есептер беріледі. Есептерді шығарып, пазлдарды дұрыс құрасырып болғаннан кейін, пазылдың келесі бетінде тақырыптың аты жазылып тұрады 1.Сыбайлас бұрыштың бірі 70° тең болса, екінші бұрыш неге тең?
2.∟2 және ∟4 вертикаль
бұрыштар. 3. Перпендикуляр сөзі латынның perpendicularis – қазақша қандай сөзінен алынған?
4.
Бір- бірімен тік бұрыш жасап
қиылысатын екі түзу-... Білім алушы
Жаңа тақырыпты түсіндіру «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша өздігімен оқу, іздену Тікбұрышты координаталар жүйесі француз философы және математигі Рене Декарттың (1596-1650) құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп те аталады. Өйткені Декарттың мақсаты математикалық заңдылықтар арқылы табиғатты сипаттау болды. Оқушыларға тапсырмалар үлестіру, яғни оқулық және тыңдалған ақпартты пайдаланып бүгінгі тақырып бойынша постер құрастыру.Постерге бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді жазу, түсіндіру |
Оқушылар түсіндіреді және өзгелерді тыңдай отырып, өздерін толықтырып отырады;
. Барлық тапсырмалар талқылап, орындап болғаннан кейін ұжымен қорғауға шығады. |
Қ.Б Өзін- өзі бағалау Әр дұрыс есебіне 1 балл алады
Бір-бірін бағалау |
Слайд Пазлдар видео Сызбамен жұмыс |
||
|
Жұптық жұмыс 3 мин |
Жұптық жұмыс. Координаталар жүйесі берілген парақ беріледі және координаталары берілген нүктелер беріледі, координаталары арқылы нүктелерді салып, сурет шығару керек.
Дискриптор -Координаталар бойынша нүктелерді салады |
.Оқушылар тапсырмаларын орындайды |
.
Қ.Б Бір-бірін бағалау
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады |
Слайд |
||
|
Жеке жұмыс 5 мин Тест 5 мин Соңы 5 минут Рефлексия Кері байланыс |
Деңгейлік тапсырма
1."Теңіз қарақшы" ойнынын ойнаған кезде неше координата пайдаланамыз? Қандай? 2Шахмат тақтасына орналасқан фигуралардың орындарын анықтап, координаталары бойынша жаз.
3 Театрға барған оқушылардың
билет бойынша орнын тауып береді 3. Тест тапсырмасы 1.Қиылысатын екі түзудің ортақ неше нүктесі бар? а)1; в) 2; с)3 2.Координаталар осьтері жазықтықты нешеге бөледі? а)2; в) 4; с)6 3.Берілген нүктеден түзуге неше перпендикуляр жүргізуге болады? а)1; в) 2; с)3 4. «Параллель» сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағынаны білдіреді? а)Тік бағыт В)Қиылысушы С))Қатар жүруші 5.Координаталық жазықтық дегеніміз не? А)Тікбұрышты координаталар жүйесі орналасқан координаталық жазықтық В)Тікбұрыш жасап қиылысатын түзулер С)Қиылыспайтын түзулер В №1090, С №1096. Шығармашылық тапсырма
|
Конверттерді таңдап, тапсырмаларды орындайды Оқушылар шағын тестті орындайды Жауабы:
Екеуінің ортақ нүктесін тауып смайликтерді жапсырады |
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді ҚБ: бір-бірін бағалау. «Координаталық жазықтық» әдісі |
Алдамұратова Т.А. 6-сыныбына арналған оқулық, 2-бөлім, Алматы «Атамұра» 2017 Слайд слайд Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Координаталық жазықтық.Тікбұрышты координаталар жүйесі
«Шағын жинақты Тасбастау негізгі орта мектебі» КММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: Координаталық жазықтық.Тікбұрышты координаталар жүйесі
Сынып: 6
Пәні: Математика
Пән мұғалімі:Абикенова Маншук Муратбеккызы
2025-2026 оқу жылы
|
Күні: 26.02.2026 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абикенова Маншук Муратбеккызы |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: 6 |
Қатыспаған оқушы саны: жоқ |
||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
|||||
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.1 координаталық жазықтық ұғымын меңгеру; 6.3.1.2 тік бұрышты координаталар жүйесін салу; 6.3.1.3 6.3.1.4 координаталар жүйесінде нүктені оның координаталары бойынша салу және координаталық жазықтықта берілген нүктенің координаталарын табу; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Координаталық жазықтықта координаталары берілген нүктелерді сала білуге, координаталық жазықтықта берілген нүктелердің координаталарын таба білуді үйренеді |
|||||
|
Құндылықтарды игерту: |
Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдамен өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады.. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 минут |
Балалар, бүгін біз шаттық шеңберіне жиналайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! «Миға шабуыл» әдісі «Білгенге маржан» қайталау
сұрақтары: |
Шеңбер бойында тұрады
Сұрақтарға оқушылар толық жауап береді |
Қ.Б. Мадақтау арқылы бағалау |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Слайд |
||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 5 минут
Жаңа тақырыпты түсіндіру Ұжымдық жұмыс 12 мин |
Тақырыпқа шығу «Пазл» әдісін қолдану
Жұптара төрт түрлі пазл (үйшік) құрастыруға беріледі. Осы пазылдарда өткен тақырыпқа байланысты есептер беріледі. Есептерді шығарып, пазлдарды дұрыс құрасырып болғаннан кейін, пазылдың келесі бетінде тақырыптың аты жазылып тұрады 1.Сыбайлас бұрыштың бірі 70° тең болса, екінші бұрыш неге тең?
2.∟2 және ∟4 вертикаль
бұрыштар. 3. Перпендикуляр сөзі латынның perpendicularis – қазақша қандай сөзінен алынған?
4.
Бір- бірімен тік бұрыш жасап
қиылысатын екі түзу-... Білім алушы
Жаңа тақырыпты түсіндіру «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша өздігімен оқу, іздену Тікбұрышты координаталар жүйесі француз философы және математигі Рене Декарттың (1596-1650) құрметіне декарттық координаталар жүйесі деп те аталады. Өйткені Декарттың мақсаты математикалық заңдылықтар арқылы табиғатты сипаттау болды. Оқушыларға тапсырмалар үлестіру, яғни оқулық және тыңдалған ақпартты пайдаланып бүгінгі тақырып бойынша постер құрастыру.Постерге бүгінгі тақырыпқа байланысты жаңа сөздерді жазу, түсіндіру |
Оқушылар түсіндіреді және өзгелерді тыңдай отырып, өздерін толықтырып отырады;
. Барлық тапсырмалар талқылап, орындап болғаннан кейін ұжымен қорғауға шығады. |
Қ.Б Өзін- өзі бағалау Әр дұрыс есебіне 1 балл алады
Бір-бірін бағалау |
Слайд Пазлдар видео Сызбамен жұмыс |
||
|
Жұптық жұмыс 3 мин |
Жұптық жұмыс. Координаталар жүйесі берілген парақ беріледі және координаталары берілген нүктелер беріледі, координаталары арқылы нүктелерді салып, сурет шығару керек.
Дискриптор -Координаталар бойынша нүктелерді салады |
.Оқушылар тапсырмаларын орындайды |
.
Қ.Б Бір-бірін бағалау
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады |
Слайд |
||
|
Жеке жұмыс 5 мин Тест 5 мин Соңы 5 минут Рефлексия Кері байланыс |
Деңгейлік тапсырма
1."Теңіз қарақшы" ойнынын ойнаған кезде неше координата пайдаланамыз? Қандай? 2Шахмат тақтасына орналасқан фигуралардың орындарын анықтап, координаталары бойынша жаз.
3 Театрға барған оқушылардың
билет бойынша орнын тауып береді 3. Тест тапсырмасы 1.Қиылысатын екі түзудің ортақ неше нүктесі бар? а)1; в) 2; с)3 2.Координаталар осьтері жазықтықты нешеге бөледі? а)2; в) 4; с)6 3.Берілген нүктеден түзуге неше перпендикуляр жүргізуге болады? а)1; в) 2; с)3 4. «Параллель» сөзі грек тілінен аударғанда қандай мағынаны білдіреді? а)Тік бағыт В)Қиылысушы С))Қатар жүруші 5.Координаталық жазықтық дегеніміз не? А)Тікбұрышты координаталар жүйесі орналасқан координаталық жазықтық В)Тікбұрыш жасап қиылысатын түзулер С)Қиылыспайтын түзулер В №1090, С №1096. Шығармашылық тапсырма
|
Конверттерді таңдап, тапсырмаларды орындайды Оқушылар шағын тестті орындайды Жауабы:
Екеуінің ортақ нүктесін тауып смайликтерді жапсырады |
Әр дұрыс есебіне 1 балл алады ҚБ: «Қошемет» әдісі арқылы бір-біріне қошемет көрсетеді ҚБ: бір-бірін бағалау. «Координаталық жазықтық» әдісі |
Алдамұратова Т.А. 6-сыныбына арналған оқулық, 2-бөлім, Алматы «Атамұра» 2017 Слайд слайд Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз







