Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1С бөлім: Көпмүшелер |
Мектеп: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 7 « » |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүше. Көпмүшенің стандартты түрі.Көпмүшенің дәрежесі. |
|||
|
Сабақ типі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.5 - көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу; 7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар есептің шартын талдай білуі және қасиеттерді қолдана білуі қажет. Пәндік лексика және терминология: Бірмүше, тұрақты, айнымалы шама, бірмүше дәрежесі, бірмүше коэффициенті, бірмүшелерді көбейту; көпмүше, көпмүше дәрежесі; көпмүшенің үлкен мүшесі; үлкен коэффициент; көпмүшенің бос мүшесі; көпмүшелерді көбейту. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|||
|
Бастапқы білім |
Санның стандарт түрі. Бірмүшелер. Бірмүшелерге амалдар қолдану |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы 5 мин |
Ұйымдастыру сәті
|
|
||
|
Сабақ ортасы 30 мин |
I. Бастау. Мақсаты. Көпмүше түсінігін және оның стандартты түрін енгізу. Жұппен жұмыс. Тақырыпқа сай кілт сөздерді жазып шығып және оларды оқыту ретіне байланысты тәртіппен орналастыру және жоспар құру. IIІ. Мағынаны ашу Мақсаты. Көпмүшені стандарт түрге келтіре білуді қалыптастыру. 11.3-жаттығуды орындау. Бағалау. Жауаптары бірдей ме, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса, неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы оқушылардың есепті талдауын сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетеді. Бағалау. Мұғалім бақылайды. Дескриптор. Көпмүшені дұрыс анықтайды. Санамақ арқылы топқа бөліну. 11.4-жаттығуды топта талқылау арқылы орындау. Бағалау. Ротация әдісі арқылы сағат тілі бойынша бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, бағалайды. Бағалау: Мұғалім бақылайды. Дескриптор. Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды. Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды. Оқулықпен жұмыс.Есептер шығару: №11.6 №11.7 №11.8 Бағалау: «Бағдаршам». Әрбір оқушыда үш түрлі бағдаршам түсті карточкалар бар (бәрі түсінікті – жасыл, сұрақтар бар – сары, түсініксіз –қызыл). Бағалау: Мұғалім бақылайды. Дескрипторлар. Ұқсас мүшелері жоқ көпмүшелерді дұрыс жазады. Ұқсас мүшелері бар көпмүшелерді дұрыс жазады. Көпмүше болмайтын өрнектерді дұрыс жазады. Көпмүшелерді стандартты түрде дұрыс жазады. Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды. Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды. Өзіндік жұмыс. Тест. 1) Бірмүшелер берілген: 5а; – 4аb; 8а2; 12а; – 2,5аb; – а2. Ұқсас бірмүшелері жоқ көпмүшені белгілеңіз: а) 5а + 8а2+12а; б) 5а – 4аb – а2; в) 8а2 + 12а – а2. Осылардан ұқсас бірмүшелері жоқ тағы да екімүше құрыңыз: _____________________________________ _____________________________________ 2) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: – 8х4 + 12х3 + 8х4 + 12х2 а) 16х4 + 12х3 +12х2; б) 12х3 + 12х2; в) 24х5. 3) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: 4а2х3 – ах3 – а4 – аах3 + аххх – а2а2 а) 3а2х3 – 2а4; б) 3а2х3 + 2х3; в) 4а2х3 – 2а4. Бағалау. Мұғалім бақылайды және жауап кілтімен тексереді. |
Алгебра. 7 класс, Қосымша 2 |
||
5 мин |
Үйге тапсырма №11.1 №11.2 Рефлексия. Оқушылар кезекпен тақтадағы сөздерді қолданып бір сөйлемнен сабақ туралы өз ойларын айтады Мен білдім… Маған қызық болды… Маған қиын болды… Мен орындай алдым… Мен түсіндім… Мен енді орындай аламын… Мен өзімді сезіндім… Мен жасай алдым… Мені таң қалдырды… Маған ұнады … Мен қолдана аламын... Үй тапсырмасы: Қосымша 3 |
Алгебра. 7 класс, |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Оқушыларды топтық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану; |
Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Топтық жұмыстың жауабын тақтада көрсету арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды. |
Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі. Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||
1-қосымша
Қайталауға арналған тапсырмалар:
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
2-қосымша.
топтық жұмыс
1. Жазыңыз:
1) х және у сандарының екі еселенген көбейтінісін;
2) х және у сандарының квадраттарының көбейтіндісін;
3) а санының квадраты мен b санының көбейтіндісін;
4) m мен n сандарының үш еселенген көбейтіндісін.
2. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңыз:

3. Бірмүшені стандарт түрде жазып, коэффициенті мен дәрежесін анықтаңыздар:
|
тапсырма |
коэффициенті |
дәрежесі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3-қосымша
Дифференциация.
1. Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:
|
|
|
4 қосымша
Жеке жұмыс
1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, мәнін табыңыз:

5 қосымша
Үй тапсырмасы
1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, дәрежесін, коэффицентін табыңыз:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көпмүшелер
Көпмүшелер
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1С бөлім: Көпмүшелер |
Мектеп: |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||
|
Сынып: 7 « » |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Көпмүше. Көпмүшенің стандартты түрі.Көпмүшенің дәрежесі. |
|||
|
Сабақ типі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.5 - көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу; 7.2.1.6 көпмүшені стандарт түрге келтіру |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар есептің шартын талдай білуі және қасиеттерді қолдана білуі қажет. Пәндік лексика және терминология: Бірмүше, тұрақты, айнымалы шама, бірмүше дәрежесі, бірмүше коэффициенті, бірмүшелерді көбейту; көпмүше, көпмүше дәрежесі; көпмүшенің үлкен мүшесі; үлкен коэффициент; көпмүшенің бос мүшесі; көпмүшелерді көбейту. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы |
|||
|
Бастапқы білім |
Санның стандарт түрі. Бірмүшелер. Бірмүшелерге амалдар қолдану |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы 5 мин |
Ұйымдастыру сәті
|
|
||
|
Сабақ ортасы 30 мин |
I. Бастау. Мақсаты. Көпмүше түсінігін және оның стандартты түрін енгізу. Жұппен жұмыс. Тақырыпқа сай кілт сөздерді жазып шығып және оларды оқыту ретіне байланысты тәртіппен орналастыру және жоспар құру. IIІ. Мағынаны ашу Мақсаты. Көпмүшені стандарт түрге келтіре білуді қалыптастыру. 11.3-жаттығуды орындау. Бағалау. Жауаптары бірдей ме, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса, неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы оқушылардың есепті талдауын сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетеді. Бағалау. Мұғалім бақылайды. Дескриптор. Көпмүшені дұрыс анықтайды. Санамақ арқылы топқа бөліну. 11.4-жаттығуды топта талқылау арқылы орындау. Бағалау. Ротация әдісі арқылы сағат тілі бойынша бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, бағалайды. Бағалау: Мұғалім бақылайды. Дескриптор. Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды. Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды. Оқулықпен жұмыс.Есептер шығару: №11.6 №11.7 №11.8 Бағалау: «Бағдаршам». Әрбір оқушыда үш түрлі бағдаршам түсті карточкалар бар (бәрі түсінікті – жасыл, сұрақтар бар – сары, түсініксіз –қызыл). Бағалау: Мұғалім бақылайды. Дескрипторлар. Ұқсас мүшелері жоқ көпмүшелерді дұрыс жазады. Ұқсас мүшелері бар көпмүшелерді дұрыс жазады. Көпмүше болмайтын өрнектерді дұрыс жазады. Көпмүшелерді стандартты түрде дұрыс жазады. Көпмүшенің дәрежесін дұрыс анықтайды. Көпмүшенің коэффициенттерін дұрыс анықтайды. Өзіндік жұмыс. Тест. 1) Бірмүшелер берілген: 5а; – 4аb; 8а2; 12а; – 2,5аb; – а2. Ұқсас бірмүшелері жоқ көпмүшені белгілеңіз: а) 5а + 8а2+12а; б) 5а – 4аb – а2; в) 8а2 + 12а – а2. Осылардан ұқсас бірмүшелері жоқ тағы да екімүше құрыңыз: _____________________________________ _____________________________________ 2) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: – 8х4 + 12х3 + 8х4 + 12х2 а) 16х4 + 12х3 +12х2; б) 12х3 + 12х2; в) 24х5. 3) Көпмүшені стандартты түрде жазыңыз: 4а2х3 – ах3 – а4 – аах3 + аххх – а2а2 а) 3а2х3 – 2а4; б) 3а2х3 + 2х3; в) 4а2х3 – 2а4. Бағалау. Мұғалім бақылайды және жауап кілтімен тексереді. |
Алгебра. 7 класс, Қосымша 2 |
||
5 мин |
Үйге тапсырма №11.1 №11.2 Рефлексия. Оқушылар кезекпен тақтадағы сөздерді қолданып бір сөйлемнен сабақ туралы өз ойларын айтады Мен білдім… Маған қызық болды… Маған қиын болды… Мен орындай алдым… Мен түсіндім… Мен енді орындай аламын… Мен өзімді сезіндім… Мен жасай алдым… Мені таң қалдырды… Маған ұнады … Мен қолдана аламын... Үй тапсырмасы: Қосымша 3 |
Алгебра. 7 класс, |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||
|
Оқушыларды топтық жұмыс кезінде бір –біріне ресурс ретінде пайдалану; |
Класпен фронтальды жұмыс кезінде оқушылардың дұрыс түсініп не қате түсініп отырғанын тапсрыма бергеннен кейін жазған жауаптарын парақтарын көтеру арқылы тексеріп, кері байланысты мұғалім әр тапсырма соңында беріп отырады. Топтық жұмыстың жауабын тақтада көрсету арқылы оқушылар өздерін бағалайды. Өз бетімен жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өздерін дескрипторлар арқылы бағалап, өздерінің нені игеріп, неден қиналатындықтарын анықтайды. |
Қауіпсіздік техникасы сақталған кабинетте оқушыларға сабақ жүргізіледі. Оқушылар қауіпсіздік техника ережелерімен таныстырылған. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
|
||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: |
||||
1-қосымша
Қайталауға арналған тапсырмалар:
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
1. Есептеңіздер:
а)
б)
в) 
2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар:
а)
б)
в) 
3. Дәреже түрінде жазыңыздар:
а)
б)
в) 
2-қосымша.
топтық жұмыс
1. Жазыңыз:
1) х және у сандарының екі еселенген көбейтінісін;
2) х және у сандарының квадраттарының көбейтіндісін;
3) а санының квадраты мен b санының көбейтіндісін;
4) m мен n сандарының үш еселенген көбейтіндісін.
2. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңыз:

3. Бірмүшені стандарт түрде жазып, коэффициенті мен дәрежесін анықтаңыздар:
|
тапсырма |
коэффициенті |
дәрежесі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3-қосымша
Дифференциация.
1. Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:
|
|
|
4 қосымша
Жеке жұмыс
1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, мәнін табыңыз:

5 қосымша
Үй тапсырмасы
1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, дәрежесін, коэффицентін табыңыз:
шағым қалдыра аласыз
















