Материалдар / Көпмүшелерге амалдар қолдану
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Көпмүшелерге амалдар қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
"Көпмүшелерге амалдар қолдану" ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2021
951
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Көпмүшелер Мектеп:


Күні: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 7 алгебра Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Көпмүшелерге амалдар қолдану

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.8 Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді орындау

7.2.1.9 Көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Көпмүше мен бірмүше ұғымдарын ажыратады. - Көпмүшені бірмүшеге көбейту ережесін айтады.

Көпшілік оқушы: Көпмүшені бірмүшеге көбейту, екімүшені екімүшеге көбейту ережесін қолданып, есептер шығарады.

Кейбір оқушылар: Теңдеу шешуде көпмүшені бірмүшеге көбейтуді, көпмүшені көпмүшеге көбейтуді қолданады

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау

критерийі

- Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді, көпмүшені көпмүшеге көбейтуді ережесін біледі, түсінеді.

- Көпмүшені бірмүшеге көбейтуді, көпмүшені көпмүшеге көбейтуді тедеуді шешу үшін қолданады.

Тілдік мақсаттар


Көпмүшені бірмүшеге көбейту мен көпмүшені көпмүшеге көбейту ережелерін тұжырымдап айта алады.

Пәндік лексика және терминалогия.

Әріпті өрнек, санды өрнек, мүше, аудан

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері: Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін . . . шыққан көбейтінділерді қосу қажет. Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін . . . мүшесіне көбейтіп, . . . қосады

Құндылықтарға баулу

Еңбекбектенуге, шығармашылыққа тәрбиелеп, білім алуда ұлттық құндылықты бойына сіңіру.

Пәнаралық байланыс

Геометрия, сызу

Алдыңғы білім

Ұқсас қосылғыштарды біріктіруді, көбейтудің үлестірімділік қасиетін, көпмүшенің стандарт түрін, көпмүшелерді қосу және азайту, теңдеу шешу ережесін

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы






































Ұйымдастыру кезеңі. «Лебіздер бұрқасыны»  Шарларды бір біріне беру арқылы тілектер айтады.

Топқа бөлу: Тапсырмалар арқылы 4 топқа бөлу.

І топ - «Көпмүшелерді қосу»

ІІ топ - «Көпмүшелерді азайту»

ІІІ топ - «Көпмүшені бірмүшеге көбейту»
4

IV топ - «Көпмүшені көпмүшеге көбейту»

1-2 топ өткен тақырып бойынша, ал 3-4 топ жаңа тақырып бойынша бөлінгендерін анықтайды.

Сабақтың мақсаты ретінде көпмүшені бірмүшеге көбейту мен көпмүшені көпмүшеге көбейту тақырыбын меңгеретіндерін айтады.

Топтағы басшыларға бағалау парақшалары беріледі, олар толтыруға икемделеді.


Үй тапсырмасын тексеру: «Қос шеңбер» әдісі. Тақтада есептер толық шығарылған нұсқасы көрсетіледі.

198 Өрнекті ықшамдаңдар


Дискрипторлар

ұпай

1

Жақша ашу ережесін дұрыс орындаған

1

2

Ұқсас қосылғыштарды ажыратқан

1

3

Ұқсас қосылғыштарды біріктірген

1

4

Көпмүшелерді қосу және азайтуды орындаған

1

«От шашу» әдісі бойынша оқушылардың үй жұмыстарын бағалау

Шар


Тапсырма жазылған топтамалар



























АКТ








Дәптер

Жасыл қалам

Слайд

Сабақтың ортасы


























Негізгі бөлім

1 тапсырма: «Хабарламадағы негізгі тармақ»

Білімлэндтегі ведиокөріністен жаңа тақырыпты көреді

Бейнекөрініспен танысу сұрақтары:

  1. Бірмүшені дегеніміз не?

  2. Бірмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?

  3. Көпмүше дегеніміз не?

  4. Көпмүшіне көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшемен алмастырып алу тиімдіме?

Жетондар беру арқылы бағалау


2 тапсырма: «Домино»

Топтарға есептердің бөліктері жазылған домино қиындылары беріледі, олар оны жинақтайды.

Shape2 Shape1

12 -20

4a



Shape3

-



Shape4





Есептерін қорыта келе мынандай ереже шығарады :

Бірмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосады.

Shape6 Shape5




Shape7





Көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін бірінші көпмүшесінің әрбіір мүшесіне екінші көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу қажет.


«Бағдаршам» әдісі бойынша тақырыпты меңгермегенін байқауға болады, осы бағдаршамға ұқсас жетондармен бағалау


3 тапсырма: «Балық қаңқасы» әдісі бойынша әр топқа бір бірден есеп беріледі. Олар осы есепті үш минутта балық қаңқасына орналастырады.

222 Теңдеуді шешіңіз:

І топ – \1\

ІІ топ - \2\ 5

ІІІ топ - \3\ 0,6

IV топ - \4\0,3

«Артығын тап» берілген тапсырмадан артығын алып тастайды

А) 2ab+3c В) 7a*dc С) 12dc-5a Д) a-b+c

Тапсырманы жұлдызшалар арқылы бағалау




оқулық












білімлэнд







оқулық

















Оқулық






жетон




Үлестірме



Сабақтың соңы


4 тапсырма: «Сәйкестендіру» әдісі бойынша бүгінгі сабақты қорыту.







«Көршіңмен сырлас»

Оқушылар жұмысты орындап болған сон, жұмыстарын көршісімен алмасып, тақтада көрсетілген дұрыс нұсқа арқылы жауаптарын тексеріп, дұрыс жауаптар санына қарай ұпай береді.


Бағалау парақшасы бойынша жинаған ұпайларын шығару, күнделігіне баға қою.

Бағалау парағы

Оқушының аты жөні

Топқа бөліну

Қос шеңбер

Хабар негізгі тармақ

Доми

но

Балық қаңқасы

сәйкестендіру

қорытынды




























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!