|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 1 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1-Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. Коллаборативті орта қалыптастыру. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой қозғау. «Комплимeнттeр бұрқacыны» әдіcі aрқылы ынтымaқтacтық aтмоcфeрacын құру. Бұл әдіcтің мaқcaты-бaлaлaрдың нaзaрын ортaғa aудaрып, бір-бірінe мeйірімділікпeн қaрaуғa тәрбиeлeу. Оқушылар сынып ішінде үлкен бір щеңбер құрып, өз қасында тұрған сыныптастарына комплимeнттeр aйтaды. Мыcaлы : Ceн бүгін өтe әдіміcің... Ceн мeйірімдіcің... Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар құндылық туралы мақал-мәтел, өлең шумақтарын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы
Жұмыс таныстырылымы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сұрақтар:
Еліміздің мозаика тарихына аздаған саяхат жасасақ Презентация: «Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары» Өткеннен бүгінгіге оралсақ Өткеннің салт дәстүрлеріне оралу біздің заманға тән болып табылады. Сол секілді мозаикада аз уақыттық ұмытылудан кейін сәнге ене бастады. Мозаиканы нәзік, эксклюзивті витражда ғана емес, ғимараттардың сыртқы көрінісін әсемдеу үшін экстерьерде қолданылатындықтан, мозаика өнері тек қана көркем емес, сонымен қатар тәжірибелік іс болып табылады екен. Ежелгі жұмыстарға ұқсас мозаикалық панноны өзге технологиялар мен түрлі материалдарды қолдана отырып жасайды. Мозаика жасау үшін қандай материалдар қолдануға болатындығын қазір білетін боламыз.
Қожа Ахмед Яссауи мавзолейіндегі мозаика, базилик Сан мозаикасы, Кеңес дәуірі кезеңіндегі мозаикалар және құрылыс материалдарының қалдығынан жасалған мозаикалар. Талқылауға арналған сұрақтар:
Тапсырма №1 Зертеу жұмысымызды бастамас бұрын оқушылармен бірге ақылдасып шығармашылық жұмыстарды бағалауға арналған критерийлер құрып аламыз. Мысалы;
Тапсырма №2 Топтық жұмыс: Бірнеше топқа бірігіп, мозаика жасаудағы материалдар түрлері тақырыбында өзіндік зерттеу жұмысын жүргізіңіздер. Зерттеп болғаннан кейін әрбір топ өз тапқан мәліметтерімен бөліседі. Ал қазір әрбір топтан бір адам шығып, тақырып алу үшін мына карточкалардың бірін таңдаңыздар.
Табиғи тастардан мозаика Әйнек мозаика
Керамикалық мозаика Жылтырақ мозаика АКТ қолдану Таныстырылымда оқушылар арнайы құрылған критерийлер бойынша сипаттайды:
Тапсырманы бағалау критерийлері: |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдармен танысады. Оқушылар сәндік-қолданбалы өнер үлгілер атауын анықтайды.
(Видеофильмді көру)
Жасаған нобайлары мен жоспарын жұпта талқылайды
Топтағы әр оқушы қарсы топтағы әр оқушыға сұрақ қояды. |
Дискриптор арқылы бағалау дескрипторлар: Мозаиканың анықтамасын біледі; Мозаиканың түрлерін айта алады; Мозаика өнерінің қайдан шыққанын біледі; Ежелгі мозаика өнер туындыларындағы орындалу техникаларын анықтай алады; Қазіргі уақытта ол техниканы қалай пайдаланылатының біледі; Дайын жұмысты арнайы критерийлер арқылы талдай алады; Уақытты тиімді пайдаланады. |
Интерактивті тақта
http://antik-mosaik.livejournal.com/26910.html Ежелгі Рим
http://dolgoli.ru/kartina-iz-morskih-rakushek-kamney-i-mozaiki-svoimi-rukami/табиғи тастардан мозайка
http://www.rumosaic.ru/babochka-iz-stekla-svoimi-rukami/әйнек мозаика
https://yaplitka.ru/mozaika-svoimi-rukami.html керамикалық мозайка
|
||
|
Аяқталуы Бағалау Рефлексия:
|
Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||||||||||||||||||
|
сабақ № 2-3 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нобай және материалды таңдау |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.5.2 Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңіСабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін
жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік»
тақырыбында ой қозғау. Өткенге сабаққа қысқаша шолу. Талдауға арналған сұрақтар: 1.Мозаиканы жасауға қандай материал қолданады? 2.Мозаика техникасын қай жерде пайдаланады? 3. Мозаика техникасында орындалған жұмыстар қалай жасалады (жасалу кезеңдері)? 4.Мозаика жұмыстарын қандай материалдардан жасар едіңіз? Бейнефильм тамашалау. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. Ой қозғайды, ойларын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||||||||||||||||||
|
ортасы |
Мозаиканы орындаудың бірнеше әдістері бар.
Тікелей әдіс. Атауынан-ақ бұл әдіс беткі қабатқа тікелей жатқызуды талап ететіндігін байқауға болады. Бұл әдіс үлкен мозаика жасау үшін қолданылады. Тікелей әдіс ең алдымен қабырға панельдерінің панносын орындауда қолданылады. Біркелкі емес беттері және элементтердің түрлі беткейлері жарықтың ерекше жарқырауын тудырады, ал ол болса өз кезегінде мозаиканың негізгі ерекшелігі болып табылады.
Кері әдіс. Мозаиканы алдымен жабысқақ негізге беткі қабатын төмен қаратып орналастырады, содан кейін желім жағылып дайындалған жазықтыққа ауыстырылады. Желім құрғағаннан кейін, субстрат (бұл резеңкеленген қағаз немесе өзі жабысатын пленка болуы мүмкін) алынады, содан кейін жіктер сүртіледі. Бұл әдіс дайын мозаиканың тегіс және жылтыр бетін жасау қажет болған жағдайда қолайлы.
Қарама-қарсы әдіс Қарапайым суреттермен панель жасау үшін пайдаланылады. Сонымен, сіздер мозаикалық терминдермен және техникалармен таныс болдыныздар. Тапсырма №1. Топтық жұмыс:
Оқушылардың мозаиканы қай әдіспен орындайтындарына таңдау жасауға мүмкіндік беріңіз. Нобай орындау реттілігі:
Нобай жұмыстарын орындап болғаннан кейін, оны орындауға қажетті материалдар мен құралдарға таңдау жасау керек. Ол үшін техникалық құжат дайындау қажет. Тапсырма №2. Топтық жұмыс: Сәндік панноны орындауға байланысты техникалық құжаттың кестесін дайындау. Мысалы;
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді. |
Оқушылар суреттерін түрлі - түсті және қара контур сызығын байланыстырып, өрнекке айналдырулары керек.
|
Дискриптор арқылы бағалау
Тапсырмаға дескрипторлар: АКТ қолдана отырып графикалық тәсілде нобай орындайды; Жұмыстың композициялық үйлесімділік шешімін табады; Жұмыстың орындалу реттілігі мен дайындауға қажетті материалдарды (технологиялық құжат дайындайды) анықтайды; Уақытты тиімді пайдаланады.
|
Мозаиканың негізі: http://mozaichnik.ru/mozaika/materialy-dlia-mozaiki/osnova-dlya-mozaiki/
https://www.youtube.com/watch?v=JXGbiV7U88sмозаика шеберханасы
http://vopros-remont.ru/obshhie-voprosy/mozaika/#h2_2 Мозаика орындау әдістері
|
||||||||||||||||||
|
Аяқталуы Рефлексия:
|
«Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 4-5 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаикалық панноға арналған негіз дайындау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін
жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой
қозғау.
Өткенге сабаққа қысқаша шолу. Сәндік панноны орындауға байланысты техникалық құжаттың кестелерін (дидактикалық материал №2) қарастырамыз. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар назарына таныстырылып, бүгінгі сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, және тілдік мақсаттарға нақтылап түсіндіру. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Мозайкаға арналған негіздің бірнеше түрлері бар. Мысалы;
Тапсырма №1. Топтық жұмыс: Жұмысты орындау кезеңдерінде, оқушылардың техника қауіпсіздігі мен тазалық гигиенасын сақтауын бақылау керек. Мозаика панносын дайындау барысында қауіпсіздік техникасын сақтау:
Оқушылар өздері қалаған мозаикаға арналған негіз дайындайды (қолданатын материалдар мен негізге байланысты дайындау технологиясы өзгеруі мүмкін). 1. Мозаика жасауға арналған негіз жаң тозаңнан тазартылады; 2. Беті тегістеледі; 3. Қажетті жағдайда беті белгілі бір грунтпен өңделеді. Тапсырма №2. Топтық жұмыс. Оқушылар өткен сабақта өздері орындаған нобай жұмыстарының соңғы нұсқасын арнайы дайындалған негізге көшіреді. Негізге нобайды түрлі әдіспен көшіруге болады. Тор сызықтар (тор ұяшықтарының көлемі үлкен немесе кіші), құрал мен проектор және көшірме техникасының көмегімен жасайды. Мысалы;
Мозаика негізіне суретті көшіруіне дұрыс әдісті таңдауына көмектесуге болады. Тор сызықтар көмегімен көшіруге қажетті құралдармен қамтамасз етуге, және өлшеу мен көшіру барысында тиімдірек жолын көрсетңп бақылау керек. |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдармен танысады. |
Дискриптор арқылы бағалау
Тапсырмаға дескрипторлар: Өнімді дайындау реттілігін біледі; Өнімді дайындаудың ұтымды тәсілдерін анықтайды; Техникалық құжатқа сай мозайка дайындауға арналған негізді дайындайды.Жұмыс барысында қауіпсіздік техникасын қатаң сақтайды. Уақытты тиімді пайдаланады. |
Мозаиканың негізі: http://mozaichnik.ru/mozaika/materialy-dlia-mozaiki/osnova-dlya-mozaiki/ |
||
|
Аяқталуы Рефлексия:
|
«Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 6-7-8 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаика панносын орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру 8.2.1.1 Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану 8.2.6.1Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой қозғау. Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панноларының негізгі элементтері мен жан жағындағы фонды және жиектемелерін біріктіру және жабыстыру арқылы орындаған болатын. Бүгінгі сабақта осы жұмыстарын толығымен аяқтау мақсатында жұмыстар орындайтын болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Өткен тақырып бойынша жұмыстарын жалғастыру. Практикалық сабақтардың жұмыс нәтижелерін топ арасында талқылай отырып, жұмыстың соңғы кезеңдерін орындаймыз. Тәжірибелік жұмыс жасау кезінде оқушыларға техника қауіпсіздігін сақтауын ескертіңіз. Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:
Музыка ырғағымен тәжірибелік жұмыс жасау. Тапсырма. Топтық жұмыс Мозайка жұмысының соңғы кезеңін орындау. 4 кезең.
|
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдарды жасайды
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді.
|
Дискриптор арқылы бағалау Жұмыстың барлық кезеңдерінде техника қауіпсіздігін сақтайды; Мозаикалық панноны техникалық құжаттары және нобайларына сәйкес екендігін талдайды; Мозаика панно жұмысына қажетті материалдарды (затирка) тиімді тәсіл арқылы пайдаланады; Көркем құралдармен өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады; Уақытты тиімді пайдаланады. |
Интерактивті тақта Слайдтар https://www.youtube.com/watch?v=pevb12ysEW8 мозайкадағы саңылауларын арнайы сүрткішпен (затирка) толтыру тәсілдері.
Керамикалық плиталарға арналған сүрткіш. Плиткаларға арналған сүрткіштің (затирка) түрлері. https://pol-master.com/pol-pokritiya/plitka/kak-vybrat-zatirku-dlya-plitki.html
Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау.
https://www.youtube.com/watch?v=bGu9cwsirT0
|
||
|
Аяқталуы |
Бағалау Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Рефлексия: Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 9 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 Ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік»
тақырыбында
ой қозғау. Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панно жұмысын толығымен бітірген болатын. Бүгінгі сабақта оқушылар сол жұмыстарына таныстырылым жасауға дайындайды. Бейнефильм көрсету. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.
Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар назарына таныстырылып, бүгінгі сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, және тілдік мақсаттарға нақтылап түсіндіру. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Тәжірибелік жұмыстың таныстырылымын орындау кезеңдері: Өз жұмыстарының (мозаиканың)таныстырылымын топтарда отырып дайындаңыздар. (Ол көрме, бейнеролик немесе слайдта жасалған таныстырылым болуы мүмкін және онда мозаиканы жасау кезеңдері толық көрсетілуі керек.) Егер орындалған бұйым (мозаика, панно) немесе жұмыс шағын болса, онда көрмеге ілетін, қоятын орнын, құрылғы таңдауларыңыз керек. Өз жұмыстарын безендіру, әдемілеу формаларын ойластырады (орнықтыру, бекіту, біріктіру, жиектеме жасау). Тапсырма. Топтық жұмыс. Дайын болған өнер туындыларына қосымша қажетті материалдармен безендіру жұмыстарын жүргізіп, кең аудитория алдында қорғаңыз. Жұмыстарды таныстыру (қорғау) барысында қажетті сөз тіркестерін қолдану ұсынылады. Көрме жұмыстары.
Әр оқушының жұмысына объективті түрде баға беру керек (кері байланыс). Осы кезеңге арнайы маман (суретші) немесе мектеп әкімшілігін шақырып қатыстыруға болады. Таныстырылым кезінде оқушылар өз жұмыстарына басқа оқушылардан талдау, бағалау арқылы кері байланыс алады. |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдарды жасайды
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді.
|
Дискриптор арқылы бағалау Өз идеяларынан туындаған мозаика панно жұмыстарын безендіреді және талдайды; Дайын мозаика панно жұмыстарын кең аудиторияда таныстырады және ұсынады. Аудитория алдыңда өз жұмыстарын (көрме жұмыстарын жасайды) қорғайды. |
Интерактивті тақта Слайдтар http://artmosaic.su/vystavki Мозаика жұмыстарының көрмесі Керамикалық плиткілер және мозаика салондарының таныстырылымы.https://www.youtube.com/watch?v=8DI0OSfY_ZQ |
||
|
Аяқталуы Бағалау Рефлексия:
|
Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Көркем еңбек пәні бойынша 8 сынып ұл балаларға жаңа құндылық енгізілген 1 тоқсанның қысқа мерзімді жоспарлар
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 1 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.1-Пәндік терминологияны қолдана отырып, өзінің және өзгелердің (суретшілер, қолөнершілер, дизайнерлер) жұмыстарындағы идеялары мен тақырыптарды талдау мен бағалау жүргізу үшін критерийлерді қолдану 8.3.3.1-Жасалған өнімнің (шығармашылық жұмыс) сапасын қолданылған әдіс-тәсілдерін бағалау және талдау үшін критерийлерді қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. Коллаборативті орта қалыптастыру. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой қозғау. «Комплимeнттeр бұрқacыны» әдіcі aрқылы ынтымaқтacтық aтмоcфeрacын құру. Бұл әдіcтің мaқcaты-бaлaлaрдың нaзaрын ортaғa aудaрып, бір-бірінe мeйірімділікпeн қaрaуғa тәрбиeлeу. Оқушылар сынып ішінде үлкен бір щеңбер құрып, өз қасында тұрған сыныптастарына комплимeнттeр aйтaды. Мыcaлы : Ceн бүгін өтe әдіміcің... Ceн мeйірімдіcің... Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. Оқушылар құндылық туралы мақал-мәтел, өлең шумақтарын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы
Жұмыс таныстырылымы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сұрақтар:
Еліміздің мозаика тарихына аздаған саяхат жасасақ Презентация: «Мозаика өнері. Мозаика орындаудың түрлері мен техникалары» Өткеннен бүгінгіге оралсақ Өткеннің салт дәстүрлеріне оралу біздің заманға тән болып табылады. Сол секілді мозаикада аз уақыттық ұмытылудан кейін сәнге ене бастады. Мозаиканы нәзік, эксклюзивті витражда ғана емес, ғимараттардың сыртқы көрінісін әсемдеу үшін экстерьерде қолданылатындықтан, мозаика өнері тек қана көркем емес, сонымен қатар тәжірибелік іс болып табылады екен. Ежелгі жұмыстарға ұқсас мозаикалық панноны өзге технологиялар мен түрлі материалдарды қолдана отырып жасайды. Мозаика жасау үшін қандай материалдар қолдануға болатындығын қазір білетін боламыз.
Қожа Ахмед Яссауи мавзолейіндегі мозаика, базилик Сан мозаикасы, Кеңес дәуірі кезеңіндегі мозаикалар және құрылыс материалдарының қалдығынан жасалған мозаикалар. Талқылауға арналған сұрақтар:
Тапсырма №1 Зертеу жұмысымызды бастамас бұрын оқушылармен бірге ақылдасып шығармашылық жұмыстарды бағалауға арналған критерийлер құрып аламыз. Мысалы;
Тапсырма №2 Топтық жұмыс: Бірнеше топқа бірігіп, мозаика жасаудағы материалдар түрлері тақырыбында өзіндік зерттеу жұмысын жүргізіңіздер. Зерттеп болғаннан кейін әрбір топ өз тапқан мәліметтерімен бөліседі. Ал қазір әрбір топтан бір адам шығып, тақырып алу үшін мына карточкалардың бірін таңдаңыздар.
Табиғи тастардан мозаика Әйнек мозаика
Керамикалық мозаика Жылтырақ мозаика АКТ қолдану Таныстырылымда оқушылар арнайы құрылған критерийлер бойынша сипаттайды:
Тапсырманы бағалау критерийлері: |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдармен танысады. Оқушылар сәндік-қолданбалы өнер үлгілер атауын анықтайды.
(Видеофильмді көру)
Жасаған нобайлары мен жоспарын жұпта талқылайды
Топтағы әр оқушы қарсы топтағы әр оқушыға сұрақ қояды. |
Дискриптор арқылы бағалау дескрипторлар: Мозаиканың анықтамасын біледі; Мозаиканың түрлерін айта алады; Мозаика өнерінің қайдан шыққанын біледі; Ежелгі мозаика өнер туындыларындағы орындалу техникаларын анықтай алады; Қазіргі уақытта ол техниканы қалай пайдаланылатының біледі; Дайын жұмысты арнайы критерийлер арқылы талдай алады; Уақытты тиімді пайдаланады. |
Интерактивті тақта
http://antik-mosaik.livejournal.com/26910.html Ежелгі Рим
http://dolgoli.ru/kartina-iz-morskih-rakushek-kamney-i-mozaiki-svoimi-rukami/табиғи тастардан мозайка
http://www.rumosaic.ru/babochka-iz-stekla-svoimi-rukami/әйнек мозаика
https://yaplitka.ru/mozaika-svoimi-rukami.html керамикалық мозайка
|
||
|
Аяқталуы Бағалау Рефлексия:
|
Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||||||||||||||||||
|
сабақ № 2-3 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нобай және материалды таңдау |
|||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.5.2 Әртүрлі графика тәсілдерін қолданып, бұйым дайындаудың реттілігі мен тиімді тәсілін анықтай отырып (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияны қолданып), графикалық және технологиялық құжаттар дайындау. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңіСабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін
жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік»
тақырыбында ой қозғау. Өткенге сабаққа қысқаша шолу. Талдауға арналған сұрақтар: 1.Мозаиканы жасауға қандай материал қолданады? 2.Мозаика техникасын қай жерде пайдаланады? 3. Мозаика техникасында орындалған жұмыстар қалай жасалады (жасалу кезеңдері)? 4.Мозаика жұмыстарын қандай материалдардан жасар едіңіз? Бейнефильм тамашалау. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. Ой қозғайды, ойларын айтады. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||||||||||||||||||
|
ортасы |
Мозаиканы орындаудың бірнеше әдістері бар.
Тікелей әдіс. Атауынан-ақ бұл әдіс беткі қабатқа тікелей жатқызуды талап ететіндігін байқауға болады. Бұл әдіс үлкен мозаика жасау үшін қолданылады. Тікелей әдіс ең алдымен қабырға панельдерінің панносын орындауда қолданылады. Біркелкі емес беттері және элементтердің түрлі беткейлері жарықтың ерекше жарқырауын тудырады, ал ол болса өз кезегінде мозаиканың негізгі ерекшелігі болып табылады.
Кері әдіс. Мозаиканы алдымен жабысқақ негізге беткі қабатын төмен қаратып орналастырады, содан кейін желім жағылып дайындалған жазықтыққа ауыстырылады. Желім құрғағаннан кейін, субстрат (бұл резеңкеленген қағаз немесе өзі жабысатын пленка болуы мүмкін) алынады, содан кейін жіктер сүртіледі. Бұл әдіс дайын мозаиканың тегіс және жылтыр бетін жасау қажет болған жағдайда қолайлы.
Қарама-қарсы әдіс Қарапайым суреттермен панель жасау үшін пайдаланылады. Сонымен, сіздер мозаикалық терминдермен және техникалармен таныс болдыныздар. Тапсырма №1. Топтық жұмыс:
Оқушылардың мозаиканы қай әдіспен орындайтындарына таңдау жасауға мүмкіндік беріңіз. Нобай орындау реттілігі:
Нобай жұмыстарын орындап болғаннан кейін, оны орындауға қажетті материалдар мен құралдарға таңдау жасау керек. Ол үшін техникалық құжат дайындау қажет. Тапсырма №2. Топтық жұмыс: Сәндік панноны орындауға байланысты техникалық құжаттың кестесін дайындау. Мысалы;
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді. |
Оқушылар суреттерін түрлі - түсті және қара контур сызығын байланыстырып, өрнекке айналдырулары керек.
|
Дискриптор арқылы бағалау
Тапсырмаға дескрипторлар: АКТ қолдана отырып графикалық тәсілде нобай орындайды; Жұмыстың композициялық үйлесімділік шешімін табады; Жұмыстың орындалу реттілігі мен дайындауға қажетті материалдарды (технологиялық құжат дайындайды) анықтайды; Уақытты тиімді пайдаланады.
|
Мозаиканың негізі: http://mozaichnik.ru/mozaika/materialy-dlia-mozaiki/osnova-dlya-mozaiki/
https://www.youtube.com/watch?v=JXGbiV7U88sмозаика шеберханасы
http://vopros-remont.ru/obshhie-voprosy/mozaika/#h2_2 Мозаика орындау әдістері
|
||||||||||||||||||
|
Аяқталуы Рефлексия:
|
«Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады |
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||||||||||||||||||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 4-5 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаикалық панноға арналған негіз дайындау. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін
жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой
қозғау.
Өткенге сабаққа қысқаша шолу. Сәндік панноны орындауға байланысты техникалық құжаттың кестелерін (дидактикалық материал №2) қарастырамыз. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар назарына таныстырылып, бүгінгі сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, және тілдік мақсаттарға нақтылап түсіндіру. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Мозайкаға арналған негіздің бірнеше түрлері бар. Мысалы;
Тапсырма №1. Топтық жұмыс: Жұмысты орындау кезеңдерінде, оқушылардың техника қауіпсіздігі мен тазалық гигиенасын сақтауын бақылау керек. Мозаика панносын дайындау барысында қауіпсіздік техникасын сақтау:
Оқушылар өздері қалаған мозаикаға арналған негіз дайындайды (қолданатын материалдар мен негізге байланысты дайындау технологиясы өзгеруі мүмкін). 1. Мозаика жасауға арналған негіз жаң тозаңнан тазартылады; 2. Беті тегістеледі; 3. Қажетті жағдайда беті белгілі бір грунтпен өңделеді. Тапсырма №2. Топтық жұмыс. Оқушылар өткен сабақта өздері орындаған нобай жұмыстарының соңғы нұсқасын арнайы дайындалған негізге көшіреді. Негізге нобайды түрлі әдіспен көшіруге болады. Тор сызықтар (тор ұяшықтарының көлемі үлкен немесе кіші), құрал мен проектор және көшірме техникасының көмегімен жасайды. Мысалы;
Мозаика негізіне суретті көшіруіне дұрыс әдісті таңдауына көмектесуге болады. Тор сызықтар көмегімен көшіруге қажетті құралдармен қамтамасз етуге, және өлшеу мен көшіру барысында тиімдірек жолын көрсетңп бақылау керек. |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдармен танысады. |
Дискриптор арқылы бағалау
Тапсырмаға дескрипторлар: Өнімді дайындау реттілігін біледі; Өнімді дайындаудың ұтымды тәсілдерін анықтайды; Техникалық құжатқа сай мозайка дайындауға арналған негізді дайындайды.Жұмыс барысында қауіпсіздік техникасын қатаң сақтайды. Уақытты тиімді пайдаланады. |
Мозаиканың негізі: http://mozaichnik.ru/mozaika/materialy-dlia-mozaiki/osnova-dlya-mozaiki/ |
||
|
Аяқталуы Рефлексия:
|
«Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
Сіз болашақта білгіңіз/үйренгіңіз келетін нәрсе . |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 6-7-8 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мозаика панносын орындау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.6.4 Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын өз бетінше анықтау, таңдау және біріктіру 8.2.1.1 Күрделі шығармашылық идеялары мен сезімдерін білдіру үшін өз бетінше өнердің көркем құралдарын анықтау, таңдау және қолдану 8.2.6.1Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік» тақырыбында ой қозғау. Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панноларының негізгі элементтері мен жан жағындағы фонды және жиектемелерін біріктіру және жабыстыру арқылы орындаған болатын. Бүгінгі сабақта осы жұмыстарын толығымен аяқтау мақсатында жұмыстар орындайтын болады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Өткен тақырып бойынша жұмыстарын жалғастыру. Практикалық сабақтардың жұмыс нәтижелерін топ арасында талқылай отырып, жұмыстың соңғы кезеңдерін орындаймыз. Тәжірибелік жұмыс жасау кезінде оқушыларға техника қауіпсіздігін сақтауын ескертіңіз. Мозаика панносын дайындау барысында техника қауіпсіздігін сақтау:
Музыка ырғағымен тәжірибелік жұмыс жасау. Тапсырма. Топтық жұмыс Мозайка жұмысының соңғы кезеңін орындау. 4 кезең.
|
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдарды жасайды
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді.
|
Дискриптор арқылы бағалау Жұмыстың барлық кезеңдерінде техника қауіпсіздігін сақтайды; Мозаикалық панноны техникалық құжаттары және нобайларына сәйкес екендігін талдайды; Мозаика панно жұмысына қажетті материалдарды (затирка) тиімді тәсіл арқылы пайдаланады; Көркем құралдармен өз шығармашылық идеяларын жүзеге асырады; Уақытты тиімді пайдаланады. |
Интерактивті тақта Слайдтар https://www.youtube.com/watch?v=pevb12ysEW8 мозайкадағы саңылауларын арнайы сүрткішпен (затирка) толтыру тәсілдері.
Керамикалық плиталарға арналған сүрткіш. Плиткаларға арналған сүрткіштің (затирка) түрлері. https://pol-master.com/pol-pokritiya/plitka/kak-vybrat-zatirku-dlya-plitki.html
Музыка ырғағымен практикалық жұмыс жасау.
https://www.youtube.com/watch?v=bGu9cwsirT0
|
||
|
Аяқталуы |
Бағалау Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Рефлексия: Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: |
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
сабақ № 9 Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Көркемдеп безендіру мен жұмыстарын таныстыру. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 Ауқымды аудитория алдында дайын жұмыстарды қорғау және оны ұсыну (онлайн форумдар, әлеуметтік желілерде) |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. «Еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік»
тақырыбында
ой қозғау. Өткен сабақта оқушылар өз мозаика панно жұмысын толығымен бітірген болатын. Бүгінгі сабақта оқушылар сол жұмыстарына таныстырылым жасауға дайындайды. Бейнефильм көрсету. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау.
Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар назарына таныстырылып, бүгінгі сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, және тілдік мақсаттарға нақтылап түсіндіру. |
Оқушылар амандасып , бір-біріне сәттілік тілейді. «Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік» тақырыбында ой қозғап, сұрақтарға жауап береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін – бірі бағалау. |
Оқулықтағы графикалық суреттер |
||
|
ортасы |
Тәжірибелік жұмыстың таныстырылымын орындау кезеңдері: Өз жұмыстарының (мозаиканың)таныстырылымын топтарда отырып дайындаңыздар. (Ол көрме, бейнеролик немесе слайдта жасалған таныстырылым болуы мүмкін және онда мозаиканы жасау кезеңдері толық көрсетілуі керек.) Егер орындалған бұйым (мозаика, панно) немесе жұмыс шағын болса, онда көрмеге ілетін, қоятын орнын, құрылғы таңдауларыңыз керек. Өз жұмыстарын безендіру, әдемілеу формаларын ойластырады (орнықтыру, бекіту, біріктіру, жиектеме жасау). Тапсырма. Топтық жұмыс. Дайын болған өнер туындыларына қосымша қажетті материалдармен безендіру жұмыстарын жүргізіп, кең аудитория алдында қорғаңыз. Жұмыстарды таныстыру (қорғау) барысында қажетті сөз тіркестерін қолдану ұсынылады. Көрме жұмыстары.
Әр оқушының жұмысына объективті түрде баға беру керек (кері байланыс). Осы кезеңге арнайы маман (суретші) немесе мектеп әкімшілігін шақырып қатыстыруға болады. Таныстырылым кезінде оқушылар өз жұмыстарына басқа оқушылардан талдау, бағалау арқылы кері байланыс алады. |
Қазақтың ұлттық сәндік қолданбалы бұйымдары (ши тоқу, киіз бас) Әр түрлі ұлттық бұйымдарды жасайды
Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді.
|
Дискриптор арқылы бағалау Өз идеяларынан туындаған мозаика панно жұмыстарын безендіреді және талдайды; Дайын мозаика панно жұмыстарын кең аудиторияда таныстырады және ұсынады. Аудитория алдыңда өз жұмыстарын (көрме жұмыстарын жасайды) қорғайды. |
Интерактивті тақта Слайдтар http://artmosaic.su/vystavki Мозаика жұмыстарының көрмесі Керамикалық плиткілер және мозаика салондарының таныстырылымы.https://www.youtube.com/watch?v=8DI0OSfY_ZQ |
||
|
Аяқталуы Бағалау Рефлексия:
|
Оқушылардың тәжірибелік тапсырма бойынша орындаған постерлерін тақтаға іліңіз. Оқушылар бір-бірлерінің жұмыстарын "Галереяға саяхат" бойынша бағалайды. Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Нені жақсартуға болады? |
Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз









