Қысқа мерзімді
жоспар
|
Пән: Қазақ тілі
Т2
Күні:
Сынып: 5
|
Бөлім:4.
Ежелгі көшпелілер
мәдениеті
Педагогтің
аты-жөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Көшпелілер –
жауынгерхалық
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің
негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты
анықтау.
5.4.5.1 жазба
жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып
жазу
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: тыңдалған мәтіннің негізгі
мазмұнын түсінеді, жазба жұмыстарында сипаттау,
бейнелеу құралдарын қолданып жаза алады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Көшпеліліер,
өркениет
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
7
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды
ахуал қалыптастыру.
Сабақ мақсатымен
таныстыру
|
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау
дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру
арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.
Тиімділігі:
оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы
жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын
оятады.
|
|
Смайликтер
|
|
Сабақтың
ортасы
30
минут
|
Сөздікпен
жұмыс:
Көшпелілер
Өркениет
1. Жаңа сөздердің мағыналарын
түсіндіру. 2. Дұрыс айтуға дағдыландыру: мұғалім сөздерді мәнерлеп
оқиды;
|
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды,
мұғалім соңынан қайталайды.
Оқушылар жаңа сөздермен сөз
орамдарын, қарапайым сөйлем құрастырады.
Жаңа сөздерді сөздік дәптерге
жазады.
|
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық
74
бет
сөздік
слайд
|
|
1-тапсырма
Айтылым
Суреттерге қара. Бүл суреттер саған цандай ой
салды?
|
Айтылым
Оқушылар суреттерге қарап, өз
ойларын айтады.
|
Дескриптор:
-
сұрақтарға жауап
береді;
-өз ойларын
айтады;
|
Оқулық
74,75
бет
|
2-тапсырма
Жазылым
Ассоциограмма. «Көшпелілерге»
қатысты өзің білетін сөздерді жазып, диаграмманы
толтыр.
|
Диаграмманы
толтырады.
|
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы! Тамаша!
|
Оқылым, айтылым.
3-тапсырма.
Полилог. Берілген мәтінді оқыңдар.Ол туралы ой бөлісіңдер.
Ойбөлісте жіктеу есімдіктерін орынды
қолдан.
|
Оқылым,
айтылым. Мәтінді оқиды, мәтн туралы
ойбөліседі, жіктеу есімдіктерін орынды
қолданады.
.
|
|
Оқулық
75
бет
|
Тілдік
бағдар
Есімдік
Мұғалім есімдік, есімдіктің
түрлері туралы ақпарат береді
|
Оқушылар есімдік туралы
ақрпартты тыңдайды, мысалдар
келтіреді.
|
|
Оқулық
75
бет
|
Тыңдалым,
оқылым
4-тапсырма.
Мәтінді тыңда. Оқы: «Жигсо» — «Бөлшекте, жинақта!».
|
Сынып үш топқа бірігеді. 6ір топтағы оқушылар №1, №2, №
3
түріндебелгіленеді.
1-кезеңде әр
топтағы балалар мәтіннің өздеріне тиесілі бөлігін оқиды. 2-кезеңде әр топтағы балалар нөмірлеріне сәйкес бір топқа бірігеді. Олар өздері оқыған мәтін бөлігінің мазмұнын бірігіп талдайды, ой бө
ліседі.
3-кезеңде
топ
мүшелері
қайта
өз
орындарына барады да мәтіннің
мазмұны бойынша кеңесіп,өздері қалаған тәсілмен (тірек
сөздер кестесі, кластер, диаграмма, сурет, карта және
т.б.) ойларын жинақтайды. 4-кезеңде әр топ өз жұмыстарын сыныптың алдында қорғайды.
|
Ауызша кері байланыс беру.
Жақсы! Тамаша!
|
Оқулық
75,76
бет
|
|
Жазылым
5-тапсырма
Мәтіндегі қою қаріппен
жазылған сөздердің аудармасын дәптеріңе жаз. Сол сөздердің
антонимін айт.
|
Мәтіндегі қою қаріппен жазылған
сөздердің аудармасын жазады, антонимін
айтады.
|
Деспкриптор:----оқушылар сөздерді теріп
жазады;
-антонимін
айтады;
|
Оқулық
77
бет
|
|
Сабақтың
соңы
3 минут
|
Рефлексия
(Ө)Әдісі: Кері
байланыс
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін
смайликтер арқылы
көрсетеді.
|
|
|
Үй
тапсырмасы: 6-тапсырма, 77-
бет
Бағалау.Мұғалім формативті бағалауы
бойынша қорытынды балын қояды.
|