Материалдар / Крест жорықтарының себептері, барысы мен салдары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Крест жорықтарының себептері, барысы мен салдары

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сыныпқа арналған дүниежүзі тарихынан сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2018
14441
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А. Крест жорықтары

Мектеп: Пухальск н.м

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Надирова С.И.

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:5

Қатыспағандар:0

Сабақ тақырыбы

Крест жорықтарының себептері, барысы мен салдары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау

6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау

Сабақ мақсаттары

Шіркеу мен феодалдардың жаңа жерлер басып алып, байыған үстіне байи түсуді көздеген басқыншылық саясатын ашып көрсету.

Қиянат жасамау ЖАҚ арқылы оқушыларды адалдыққа, мейірімділікке, қиянат жасамауға тәрбиелеу

Бағалау критерийлері

  • крест жорықтарынан кейін орын алған өзгерістерді анықтайды;

  • крест жорықтарының христиандық Еуропаға әсерін бағалайды

Тілдік мақсаттар


айтылым және тыңдалым (топтарда жұмыс істейді, өз жұмыстарын таныстырады)

оқылым (әр түрлі ресурстармен жұмыс істейді)

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

қасиетті соғыс

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

ең маңызды салдар ретінде … атауға болады, өйткені...

Пәнаралық байланыстар

география (мазмұн арқылы: крест жорықтары жүріп өткен мемлекеттерді картадан көрсетеді)

Бастапқы білім

крест жорықтарының себептерін біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Үй жұмысын тексеру: оқушылар крест жорықтарының нәтижелерін түсіндіреду (12 минут).

Бәйге (сұраққа тез жауап қайтару)

  1. Христиан шіркеуі қашан екіге бөлініп кетті? (395ж.)

  2. Қай папаның тұсында шіркеудің рөлі күшейді?(III Иннокентий)

  3. Күпірлер деген кімдер?(Үстем діннің басты қағидаларын мойындамайтын ерекше діни нанымды ұстанушылар)

  4. Инквизиция деген не?(тергеу)

  5. Шіркеуге қарсы шыққан оқымыстылар кімдер?(Д. Бруно, Н.Коперник)

Ассоциация

Тақырыпты (оқушылар жазып алады) және сабақ мақсатын айту

Презентация «Крест жорықтары»

Сабақтың ортасы

Таратпа материалдармен жұмыс.

Тірек сызбамен оқулықты пайдалана отырып, оқиғаларды әр кезеңге бөліп жазу.

Миға шабуыл.

Математикалық ойын.

Иса пайғамбар өсиетінен ауытқып, байлыққа бой ұру.

Жылдар сөйлейді

1095 жыл

1097 жыл

1099 жыл

1147 жыл

1187 жыл

1189 -1192 жыл

1202 жыл

1212 жыл

1217-1221 жыл

1228-1229 жыл

1248-1254 жыл

1270 жыл

7.Сабақты бекіту:


Оқушыларды 4 топқа бөлу:

  1. Саяси салдары;

  2. Әлеуметтік салдары;

  3. Экономикалық салдары;

  4. Мәдени салдары (3 минут).

Тірек-сызба арқылы түсіндіру.

1054 ж. - Христиан шіркеуінің біржолата екіге бөлінген жылы.

Христиан шіркеуі

Батыстағы Рим папасы - басқарған католиктік шіркеу

Шығыстағы Константинополь патриархы - басқарған православиеліқ шіркеу


Инквизиция - орта ғасырда шіркеудің іліміне қарсы келгендерді жазалау соты.


ХІІІ ғасырда католик шіркеуінің инквизиция сотын қолдану себебі

Shape1

Еретиктерді жазалау, құрту үшін


Күпірлер (еретиктер) - Христиандыққа қарсы пікір айтушылар.

Католиктік шіркеу - крест жорықтарын ұйымдастырушы.

Иерусалим - 1095 жылы Клермон қаласындағы жиында папаның халыққа жасаған үндеуінде мұсылмандардан азат етуілуі керек болған қала.


Кесте арқылы түсіндіру.

Крест жорығы

Нәтижесі

Кедейлердің жорығы (1096 ж.)

Дайындықсыз қару-жарағы әлсіз кедейлерді селжұқтар алғашқы шайқаста-ақ талқандады

І - Крест жорығы (1096-1099 жж.)

Кресшілер Иерусалимді алды - 1099 ж.

ІІ - Крест жорығы (1147-1149 жж.)

Кіші Азияда салжұқ түріктерінен жеңіліп қайтты. Египет билеушісі Салах-ад-Дин Иерусалимді тартып алды.

ІІІ - Крест жорығы (1189-1192 жж.)

Салах-ад-Дин крестшілерге төтеп берді. Иерусалим мұсылмандардың қолында қалды.

ІV - Крест жорығы (1204 ж.)

Константинопольді басып алып, «Латын империясын» құрды.

Балалар жорығы (1212 ж.)

Египетке апарылып, құлдыққа сатылды.

V - Крест жорығы (1217-1221 жж.)

Сәтсіздікке ұшырады.

VІ - Крест жорығы (1228-1229 жж.)

Ауыз біршілігінің болмауынан жеңіліс тапты.

VІІ - Крест жорығы (1248-1254 жж.)

Мұсылмандар крестшілерге қатты соққы берді.

VІІІ - Крест жорығы (1270 ж.)

Шығыстағы барлық иеліктерінен айырылды.


ХІ ғасырдан – ХІІІ ғасырға дейін - Крест жорығының созылған уақыты.


Оқушылар 4 категория бойынша крест жорықтарының христиандық Еуропаға тигізген әсерін зерттеп, постер жасайды (25 минут).

Осы тұста крест жорығының мақсаты мен барысы үйлесім таппағанын және бірліктің жоқтығынан әрқашан жеңіліс тапқанын , адамның ойы мен сөзі және іс- әрекеті үйлеспесе жұмысы нәтиже бермейтігі атап өту керек.

Топтар өздерінің категориялары бойынша постерлерін қорғайды (20 минут).

Сыныппен аталған салдарлардың қайсысы ең маңызды екендігін талқылау (3 минут).

2 тапсырма (қатар бойынша 2 топқа бөлу)

І топқа

1.Византиядағы шіркеу басшысы?  ( константинополь патриархы)

2. Батыстағы ресми тіл?  ( латын)

3. Қай кезге дейін христиан шіркеуі біртұтас болып саналды?  ( ХІ ғ ортасы)

4. Шығыста кімдерге үйленуге рұқсат етілмеді ? (монахтарға)

5. Католик қандай мағынаны білдіреді?  ( бүкіләлемдік)

6. Патриарх басқарған шіркеу қалай аталады?  ( православиелік)

7. Рим папасының ерекше тігілген бас киімі?   ( тиара)

8. Епископтар мен архиепископтардың ерекше белгілері?  (митра мен асатаяқ)

9. Монах қандай мағынаны білдіреді?  (жалғыз)

10.Бірінщі крест жорығы қашан болды ? (1096)

11.1204 жылы 4 крест жорығын ұйымдастырушы?   (ІІ Урбан папа)

13.Жорыққа қатысушыларға шіркеу қандай жеңілдіктер жасады?

14.Сегізінші крест жорығы?   ( 1270ж)

15.Төртінші крест жорығына қатысушылар Византияда  құрған мемлекет? (латын империясы)

 

ІІ- топқа

1. Батыстағы шіркеу басшысы?   (рим папасы)

2. Шығыстағы ресми тіл?  (жоқ)

3. Папа билігі қай кезеңде әлсірей бастады?  (ІХ ғ ортасы)

4. Қай шіркеу дінбасылары сақал-мұртын қырмады?  (православиелік)

5. Рим папасы басқарған шіркеу қалай аталады?  (католик)

6. Православиелік қандай мағынаны білдіреді?  (құдайды дұрыс мадақтайтын)

7. Архиепископтың биік бөрігі?  (митра)

8. Монахтар қайда тұрды?  (монастырда)

9. Батыстағы ірі монастырлар қалай аталды?  (аббаттық)

10. Барлығы неше крест жорығы ұйымдастырылды?  (8)

11. Балалар жорығы қай жылы болды?  (1212ж)

12. Неліктен крест жорығы деп аталды?

13. Кресшілер мақсаттарына жете алды ма?  (жоқ)

14. 1187 ж кресшілерді Палестина иен Сириядан қуып шыққан кім?  (египет сұлтаны Салах-ад-дин)

15. Еуропвлықтар шығыс халқынан не үйренді?

3 тапсырма «Мен саған, сен маған»

 ( Әр топтың бір оқушысы келесі топтың оқушысына сұрақ жолдайды

Крест жорықтарының христиандық Еуропаны қалай өзгерткені жайлы бір қорытындыға келу (2 минут).

Крест жорығы көптеген тарихи маңызды құжаттар мен деректерді, ескерткіштер мен естеліктерді жойып жібергені және оңай жолмен баюды көздеген Еуропалықтарлдың әлемдік өркениетке келтірген қиянаты айтылады.


Сабақтың соңы

Кесте толтыру.

Христиан шіркеуінің бөлінуі.

Христиан дінінің екі тармағы

Бөліну себебі

Айырмашылықтары

Католиктік шіркеу



Православиелік шіркеу



Сабақты бекіту:

а) Кіресшілер жорығын кім ұйымдастырды?

ә) Христиан шіркеуінің Шығысқа жорықтарын кімдер қолдады?

б) Крест жорықтарының негізгі мақсаты қандай болды?

в) Крест жорықтары қашан басталып, қашан аяқталды?

г) Кіресшілер мақсаттарына жете алды ма?

Сабақты нәтижелеу, білімдерін бағалау

Оқушыларды бағалау (3 минут).

Сабақ соңында әр топтан бір оқушы топ атауларына байланысты крест жорықтарының саяси салдарын, әлеуметтік салдарын, экономикалық салдарын, мәдени салдарын саралап өтеді. Жұмыстарынан әр сала бойынша екі жақтың тиімді және тиімсіз тұстары көрініс табу керек.

Үй жұмысы: сәйкес параграфты оқып келу.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!