|
Бөлім: |
Химиялық байланыс типтері |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты |
Боксенова Ардак Габитовна |
|
|
Күні: 11.02.2025 |
|
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тор түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.3 -заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Топтастыру
3
мин |
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Өздері таңдап алған түстен басталатын жағымды тілек айтқызып бір біріне жақындастырамын.Оқушыларды түрлі түсті колба суреттері көмегімен 3 топқа бөлемін. I топ Атомдық кристал тор II топ Иондық кристал тор III топ Молекулалық кристал тор |
Бір біріне жағымды тілектер айтады. Оқушылар түрлі түсті колба суреттері бойынша топтарға бөлінеді |
Мұғалім кері
байланыс береді |
Түрлі-түсті колба суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы -өткенді қайталау -жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырлан дыру 7 мин |
«Пазл» әдісі бойынша жаңа сабақ тақырыбын ашу Бүгінгі сабақ тақырыбын ашу мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру, сабақ мақсатын қою, бағалау критерийлерімен таныстырам |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Интербелсенді тақтадан бүгінгі сабақ тақырыбы ашылады. Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! |
Интербелсенді тақта «Пазл» әдісі Оқулық ,132 бет 38 тақырып Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы жаңа тақырып мазмұнын ашу 25 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс Ақпаратты жинау мақсатында «Insert» әдісі арқылы жаңа тақырыппен танысып, кестені толтырыңыз. І топ: Атомдық кристалдық торлар ІІ топ: Иондық кристалдық торлар ІІІ топ: Молекулалық кристалдық торлар
Дескриптор .Жалпы – 4 балл -Анықтамасын айтады; -Формуласын жазады; -Қасиеттерін сипаттайды; -Тор суретін сызады 2-тапсырма: Жұптық жұмыс Функционалды сауаттылықты дамыту тапсырмасы Көрсетілім
Дескриптор. Жалпы-2 балл -Күнделікті өмірде қолданатын заттардың қасиеттерін сипаттайды; -Ерекшеліктерін айтып, салыстырады. 3-тапсырма:« Кристалдық тор» модельдерін жасау (жұптық жұмыс орындайды) Жалпы-2 балл -Кристалдық тор моделін жасайды; - Тор түйіндерінің дұрыс жасалуы; |
Оқулықтан мәтінді оқиды,ақпаратты жинайды, әр топ өздеріне берілген кестені толтырады және кристалдық тор модельдерінің суретін салады
Оқушылар экспериментте зерттелген заттардың мысалында кестені толтырады.
Заттардың қасиеттерін зерделеп, тапсырмаларды жұмыс парағына жазады
Суреттерге қарап кристалдық тор модельдерін жасайды |
ҚБ: Әр топ бірін-бірі бағалайды
Дескриптор арқылы бағаланады
ҚБ. Әр жұптағы оқушыны келесі жұптағы оқушылар бағалайды. |
Кристалдықтор модельдері
А3 қағаз, маркерлер
жұмыс парағы, ас тұзы (0,5г), қант (0,5г), құм (0,5г), су, электр плитасы, 20 мл су бар үш стакан, шыны таяқша, секундомер
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау 8 мин
|
4-тапсырма: Жеке жұмыс А)Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз.
Молекулалық кристалдық тор _____ Атомдық кристалдық тор _____ Иондық кристалдық тор _____
|
Әр оқушыға жұмыс парағын беру және де дұрыс жауабын тақтадан өздері қарап тексереді
Дескриптор Жалпы-2 балл -Тұжырымдар дың Ақиқат немесе Жалған екендігін анықтайды -Тор суреттерін сәйкестендіреді
|
Бағалау: дұрыс жауап парағы арқылы өз -өзін тексереді
|
Презентация https://wordwal
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлекция Үй тапсырмасы 2 мин
|
Рефлексия: «Ерітінділер» Жасыл түс: өте жақсы Сары түс: орташа Қызыл түс: мүлдем түсінбедім
Үйге тапсырма: §38,134 бет №5 жаттығу |
Оқушылар тақтадағы колба суретіндегі 3 түрлі түстің біреуін таңдап басады |
Белсене қатысқан оқушыларды 1-10 балдық жүйе бойынша бағалау. |
Колба суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кристалдық тор түрлері
Кристалдық тор түрлері
|
Бөлім: |
Химиялық байланыс типтері |
|
|
Педагогтың тегі, аты, әкесінің аты |
Боксенова Ардак Габитовна |
|
|
Күні: 11.02.2025 |
|
|
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: 22 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тор түрлері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.3 -заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсінеді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас тыру Топтастыру
3
мин |
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Өздері таңдап алған түстен басталатын жағымды тілек айтқызып бір біріне жақындастырамын.Оқушыларды түрлі түсті колба суреттері көмегімен 3 топқа бөлемін. I топ Атомдық кристал тор II топ Иондық кристал тор III топ Молекулалық кристал тор |
Бір біріне жағымды тілектер айтады. Оқушылар түрлі түсті колба суреттері бойынша топтарға бөлінеді |
Мұғалім кері
байланыс береді |
Түрлі-түсті колба суреттері
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы -өткенді қайталау -жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырлан дыру 7 мин |
«Пазл» әдісі бойынша жаңа сабақ тақырыбын ашу Бүгінгі сабақ тақырыбын ашу мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстыру, сабақ мақсатын қою, бағалау критерийлерімен таныстырам |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Интербелсенді тақтадан бүгінгі сабақ тақырыбы ашылады. Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын дәптерлеріне жазады. |
Мадақтау Жарайсың! Керемет! |
Интербелсенді тақта «Пазл» әдісі Оқулық ,132 бет 38 тақырып Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы жаңа тақырып мазмұнын ашу 25 мин |
1-тапсырма: Топтық жұмыс Ақпаратты жинау мақсатында «Insert» әдісі арқылы жаңа тақырыппен танысып, кестені толтырыңыз. І топ: Атомдық кристалдық торлар ІІ топ: Иондық кристалдық торлар ІІІ топ: Молекулалық кристалдық торлар
Дескриптор .Жалпы – 4 балл -Анықтамасын айтады; -Формуласын жазады; -Қасиеттерін сипаттайды; -Тор суретін сызады 2-тапсырма: Жұптық жұмыс Функционалды сауаттылықты дамыту тапсырмасы Көрсетілім
Дескриптор. Жалпы-2 балл -Күнделікті өмірде қолданатын заттардың қасиеттерін сипаттайды; -Ерекшеліктерін айтып, салыстырады. 3-тапсырма:« Кристалдық тор» модельдерін жасау (жұптық жұмыс орындайды) Жалпы-2 балл -Кристалдық тор моделін жасайды; - Тор түйіндерінің дұрыс жасалуы; |
Оқулықтан мәтінді оқиды,ақпаратты жинайды, әр топ өздеріне берілген кестені толтырады және кристалдық тор модельдерінің суретін салады
Оқушылар экспериментте зерттелген заттардың мысалында кестені толтырады.
Заттардың қасиеттерін зерделеп, тапсырмаларды жұмыс парағына жазады
Суреттерге қарап кристалдық тор модельдерін жасайды |
ҚБ: Әр топ бірін-бірі бағалайды
Дескриптор арқылы бағаланады
ҚБ. Әр жұптағы оқушыны келесі жұптағы оқушылар бағалайды. |
Кристалдықтор модельдері
А3 қағаз, маркерлер
жұмыс парағы, ас тұзы (0,5г), қант (0,5г), құм (0,5г), су, электр плитасы, 20 мл су бар үш стакан, шыны таяқша, секундомер
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты қорытындылау 8 мин
|
4-тапсырма: Жеке жұмыс А)Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықтаңыз.
Молекулалық кристалдық тор _____ Атомдық кристалдық тор _____ Иондық кристалдық тор _____
|
Әр оқушыға жұмыс парағын беру және де дұрыс жауабын тақтадан өздері қарап тексереді
Дескриптор Жалпы-2 балл -Тұжырымдар дың Ақиқат немесе Жалған екендігін анықтайды -Тор суреттерін сәйкестендіреді
|
Бағалау: дұрыс жауап парағы арқылы өз -өзін тексереді
|
Презентация https://wordwal
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлекция Үй тапсырмасы 2 мин
|
Рефлексия: «Ерітінділер» Жасыл түс: өте жақсы Сары түс: орташа Қызыл түс: мүлдем түсінбедім
Үйге тапсырма: §38,134 бет №5 жаттығу |
Оқушылар тақтадағы колба суретіндегі 3 түрлі түстің біреуін таңдап басады |
Белсене қатысқан оқушыларды 1-10 балдық жүйе бойынша бағалау. |
Колба суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















