|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3С Химиялық байланыс түрлері |
Мектеп: С.Бреусов атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Исабекова Камшат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тор түрлері,байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
8.1.4.3- заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым көпшілігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Кристалл тор типіне байланысты заттың қасиетін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кристалдық тор,аморфты заттар,атомдық,молекулалық,иондық кристал торлары,кристалдық тор түйіні. Пәндік лексика мен терминология: Кристалдық тор..................................... Иондық кристалдық тор........................ Молекулалық кристалдық тор............... Металдық кристалдық тор..................... Атомдық кристалдық тор....................... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық тарды баулу |
ынтымақтастық, өмір бойы оқу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.4.1 электіртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды ақуал қалыптастыру Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу . Өткен білімді тексеру. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Химиялық байланыс түрлеріне байланысты. Яғни оқушылар берілген қосылыстарды алып сол қосылыстар бойынша топқа бөлінеді. Ковалентті полюссіз,ковалентті полюсті,иондық байланыс.
-Оқушылар біз топқа қалай бөліндік? -Химиялық байланыс түрлері бойынша (оқушы жауабы) -Әр топтан бір оқушы өз тобына сәйкес анықтамасын айтып және топ бойынша бөлінген қосылыстарын атайды. |
Қосылыстар жазылған парақ Үлестірме қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин 2 мин 5 мин 8 мин
5 мин
10 мин |
Жаңа тақырып бойынша химиялық ребус шешу. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында. «Кристалдық торлар»
МТ(тыңдалым дағдысы қалыптасады): Кристалдық тор түйіндерінде бөлшектер дұрыс орналасқан Көптеген қатты заттар кристалдық құрылысты болады(тұз, қант) мұндай заттарды кристалдық заттар деп атайды. Кристалдарда, атомдар, молекулалар белгілі ретпен орналасады, осындай аралықта кезектесіп келетін бөлшектер Кристалдық тор түйінділері деп атайды. Кристалдық торлар: 1)Иондық; 2)Молекулалық; 3)Атомдық болып бөлінеді. Тапсырма 1 Жеке жұмыс. « Кім зерек?» әдісі арқылы кестені толтырады.
Жауабы:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы өздерін бағалайды. Тапсырма 2 Жұптық жұмыс «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі Төменде көрсетілген қосылыстардың кристалл тор типтерін анықтаңдар: С – алмаз,Si – кремний, Ge – германий, NaCI, NaF, F2, CI2, Br2, I2,HF,HCI, HBr, HI
Дескриптор: Қосылыстардың кристалл тор типтерін анықтап, кестені толтырады. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі бойынша
Тапсырма 3 Топтық жұмыс «Оқушы эксперименті» әдісі МК: Тәжірибе арқылы көрсетіледі Күкіртті,иодты сынауықта қыздырғанда оның біріншісі-балқып, қызыл-сары буға айналса, екіншісі-қою қызыл буға айналады. Бұл қасиет қандай кристалдық торлы заттарды сипаттайды.
Дескриптор: Тәжірибені бақылайды Қандай кристалдық тор заттары екенін сипаттайды Көрген өзгерістерді кестеге толтырып қорытынды жасайды ҚБ: «Кол шапалақ» әдісі |
АКТ оқулық Интерактивті тақта
АКТ Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия «Белгілер» әдісі
Үйге тапсырма: төмендегі заттардың химиялық байланыс және кристалдық тор типтерін анықтаңыз; аммиак, күкіртсутек, темір, мыс, натрий бромиды, сутек, күкірт, барий хлориды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар топта жұмыс жасау арқылы өзара көмек көрсету жүзеге асырылады. Барлық оқушыларға кристалдық тор типін қасиетін анықтап және кестені толтыру ұсынылса, басым көпшілігі үшін берілген қосылыстардың кристалдық тор типін анықтау. Кейбір оқушыларға қосылыстардың қасиеттері кристалдық торына байланысты екені туралы қорытынды жасау үшін тапсырмалар ұсынылады. |
Сабақ бойында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Жеке жұмыста «Бағдаршам» әдісн қолдандым , «Қол шапалақтау», әдісі арқылы топтарда бір бірін бағалайды. Жұптық жұмыста «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Химия кабинетінде тазалық пен қауіпсіздік ережесін сақтау. Психологиялық ақуал орнату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Кристалдық тор түрлері, байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3С Химиялық байланыс түрлері |
Мектеп: С.Бреусов атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Исабекова Камшат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кристалдық тор түрлері,байланыс типтері және заттардың қасиеттері арасындағы өзара байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
8.1.4.3- заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым көпшілігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Кристалл тор типіне байланысты заттың қасиетін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Кристалдық тор,аморфты заттар,атомдық,молекулалық,иондық кристал торлары,кристалдық тор түйіні. Пәндік лексика мен терминология: Кристалдық тор..................................... Иондық кристалдық тор........................ Молекулалық кристалдық тор............... Металдық кристалдық тор..................... Атомдық кристалдық тор....................... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық тарды баулу |
ынтымақтастық, өмір бойы оқу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.4.1 электіртерістілік ұғымына сүйеніп ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Жағымды ақуал қалыптастыру Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Топқа бөлу . Өткен білімді тексеру. Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Химиялық байланыс түрлеріне байланысты. Яғни оқушылар берілген қосылыстарды алып сол қосылыстар бойынша топқа бөлінеді. Ковалентті полюссіз,ковалентті полюсті,иондық байланыс.
-Оқушылар біз топқа қалай бөліндік? -Химиялық байланыс түрлері бойынша (оқушы жауабы) -Әр топтан бір оқушы өз тобына сәйкес анықтамасын айтып және топ бойынша бөлінген қосылыстарын атайды. |
Қосылыстар жазылған парақ Үлестірме қағаздары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 32 мин 2 мин 5 мин 8 мин
5 мин
10 мин |
Жаңа тақырып бойынша химиялық ребус шешу. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында. «Кристалдық торлар»
МТ(тыңдалым дағдысы қалыптасады): Кристалдық тор түйіндерінде бөлшектер дұрыс орналасқан Көптеген қатты заттар кристалдық құрылысты болады(тұз, қант) мұндай заттарды кристалдық заттар деп атайды. Кристалдарда, атомдар, молекулалар белгілі ретпен орналасады, осындай аралықта кезектесіп келетін бөлшектер Кристалдық тор түйінділері деп атайды. Кристалдық торлар: 1)Иондық; 2)Молекулалық; 3)Атомдық болып бөлінеді. Тапсырма 1 Жеке жұмыс. « Кім зерек?» әдісі арқылы кестені толтырады.
Жауабы:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы өздерін бағалайды. Тапсырма 2 Жұптық жұмыс «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі Төменде көрсетілген қосылыстардың кристалл тор типтерін анықтаңдар: С – алмаз,Si – кремний, Ge – германий, NaCI, NaF, F2, CI2, Br2, I2,HF,HCI, HBr, HI
Дескриптор: Қосылыстардың кристалл тор типтерін анықтап, кестені толтырады. Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі бойынша
Тапсырма 3 Топтық жұмыс «Оқушы эксперименті» әдісі МК: Тәжірибе арқылы көрсетіледі Күкіртті,иодты сынауықта қыздырғанда оның біріншісі-балқып, қызыл-сары буға айналса, екіншісі-қою қызыл буға айналады. Бұл қасиет қандай кристалдық торлы заттарды сипаттайды.
Дескриптор: Тәжірибені бақылайды Қандай кристалдық тор заттары екенін сипаттайды Көрген өзгерістерді кестеге толтырып қорытынды жасайды ҚБ: «Кол шапалақ» әдісі |
АКТ оқулық Интерактивті тақта
АКТ Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия «Белгілер» әдісі
Үйге тапсырма: төмендегі заттардың химиялық байланыс және кристалдық тор типтерін анықтаңыз; аммиак, күкіртсутек, темір, мыс, натрий бромиды, сутек, күкірт, барий хлориды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Барлық оқушылар топта жұмыс жасау арқылы өзара көмек көрсету жүзеге асырылады. Барлық оқушыларға кристалдық тор типін қасиетін анықтап және кестені толтыру ұсынылса, басым көпшілігі үшін берілген қосылыстардың кристалдық тор типін анықтау. Кейбір оқушыларға қосылыстардың қасиеттері кристалдық торына байланысты екені туралы қорытынды жасау үшін тапсырмалар ұсынылады. |
Сабақ бойында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Жеке жұмыста «Бағдаршам» әдісн қолдандым , «Қол шапалақтау», әдісі арқылы топтарда бір бірін бағалайды. Жұптық жұмыста «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Химия кабинетінде тазалық пен қауіпсіздік ережесін сақтау. Психологиялық ақуал орнату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









