Бекітілді: Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
1-бөлім: «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Бозшина З.М. |
||||||||||||||
|
Күні |
28.09.2023 |
||||||||||||||
|
Сынып |
7”б”сыныбы |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Күлтегін» жыры. Ассонанс. Аллитерация |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, аллитерация, ассонанс) қолданысын талдау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, аллитерация, ассонанс) қолданысын талдайды. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдасты ру кезеңі ( 3 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Мұғалімнің нұсқаулығымен 3 топқа бөлінеді. |
|
Слайд
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі. Үй тапсырмасын «Wordwall» қосымшасы арқылы сұрау.Өткен тақырыппен байланыс орнату. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты,бағалау жүйесі айтылады. |
Оқушылар интерактивті тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап береді.
|
|
Интерактивті тақта; https://wordwall.net/resource/29219498 |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Оқушыларға тапсырма бермес бұрын, шығармадағы көркемдегіш құралдар (ассонанс,аллитерация,теңеу) жайлы түсінік. Аллитерация (лат. allittera-дыбыстас) - дауыссыз дыбыстардың қайталануы арқылы әдеби тілді ажарлап, сөздің реңін келтіре түсетін көркемдік тәсіл. Ассонанс (фр. assonance, лат. assono – үйлесім) – өлең сөзде дауысты дыбыстардың үндесе қайталануы. Ассонанс сөздің интонация-музыка мәнін, экспрессивтік-эмоционалдық бояуын күшейтіп, ерекше елеулі тұстарды дыбыстандырып, ой-сезімнің әсерлілігін арттырады. Теңеу - затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын көрсететін көркемдік ұғым. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары жалғану арқылы жасалады. Мысалы: Асқар таудай, дардай. Оқушылар тақырыптың мақсатына сәйкес тапсырмалар орындайды. |
Оқушылар топтық тапсырмалар орындайды.Әр тапсырмаларды орындауға 4 минут,қорғауға 3 минут беріледі. 1-топ.Білге Қаған 2-топ.Тоныкөк 3-топ.Күлтегін 1-топ
Дескриптор:
2-топ.
Дескриптор:
3-топ. Берілген үзінділерден көркемдегіш құралдардың қолданысын салыстыру арқылы табыңдар.
Дескриптор:
Барлық топқа ортақ тапсырма.Әр топтың атауына сәйкес кейіпкерлер жұмыс.Тапсырма орындауға 5 минут,қорғауға 4 минут беріледі.
Дескриптор:
|
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы; Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта;Слайд
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
|
Сабақты қорытындылау.Кері байланыс. «Банкомат» әдісі.
Үй тапсырмасы:3-тапсырма,44-бет.
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында «Банкомат» әдісі бойынша кері байланыс жасайды.
Бүгінгі сабақтағы құнды пікірін,алған әсерін,сабақтың ұнаған ұнамаған тұстарын жазып,банкоматқа салады. |
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күлтегін жыры
Күлтегін жыры
Бекітілді: Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
1-бөлім: «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Бозшина З.М. |
||||||||||||||
|
Күні |
28.09.2023 |
||||||||||||||
|
Сынып |
7”б”сыныбы |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Күлтегін» жыры. Ассонанс. Аллитерация |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау; 7.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, аллитерация, ассонанс) қолданысын талдау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (теңеу, аллитерация, ассонанс) қолданысын талдайды. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Ұйымдасты ру кезеңі ( 3 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Оқушылар сабаққа назар аударады. Мұғалімнің нұсқаулығымен 3 топқа бөлінеді. |
|
Слайд
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Қызығушылықты ояту кезеңі. Үй тапсырмасын «Wordwall» қосымшасы арқылы сұрау.Өткен тақырыппен байланыс орнату. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты,бағалау жүйесі айтылады. |
Оқушылар интерактивті тақтада көрсетілген сұрақтарға жауап береді.
|
|
Интерактивті тақта; https://wordwall.net/resource/29219498 |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Оқушыларға тапсырма бермес бұрын, шығармадағы көркемдегіш құралдар (ассонанс,аллитерация,теңеу) жайлы түсінік. Аллитерация (лат. allittera-дыбыстас) - дауыссыз дыбыстардың қайталануы арқылы әдеби тілді ажарлап, сөздің реңін келтіре түсетін көркемдік тәсіл. Ассонанс (фр. assonance, лат. assono – үйлесім) – өлең сөзде дауысты дыбыстардың үндесе қайталануы. Ассонанс сөздің интонация-музыка мәнін, экспрессивтік-эмоционалдық бояуын күшейтіп, ерекше елеулі тұстарды дыбыстандырып, ой-сезімнің әсерлілігін арттырады. Теңеу - затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын көрсететін көркемдік ұғым. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары жалғану арқылы жасалады. Мысалы: Асқар таудай, дардай. Оқушылар тақырыптың мақсатына сәйкес тапсырмалар орындайды. |
Оқушылар топтық тапсырмалар орындайды.Әр тапсырмаларды орындауға 4 минут,қорғауға 3 минут беріледі. 1-топ.Білге Қаған 2-топ.Тоныкөк 3-топ.Күлтегін 1-топ
Дескриптор:
2-топ.
Дескриптор:
3-топ. Берілген үзінділерден көркемдегіш құралдардың қолданысын салыстыру арқылы табыңдар.
Дескриптор:
Барлық топқа ортақ тапсырма.Әр топтың атауына сәйкес кейіпкерлер жұмыс.Тапсырма орындауға 5 минут,қорғауға 4 минут беріледі.
Дескриптор:
|
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 5 балл
Өзін-өзі бағалау Бағалау термометрі арқылы Дескрипторге сай 4 балл |
7-класқа арналған Қазақ әдебиеті оқулығы; Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта;Слайд
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта
Слайд,А4 қағазы,маркер, Таратпа қағаздар; Интерактивті тақта |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 минут
|
Сабақты қорытындылау.Кері байланыс. «Банкомат» әдісі.
Үй тапсырмасы:3-тапсырма,44-бет.
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында «Банкомат» әдісі бойынша кері байланыс жасайды.
Бүгінгі сабақтағы құнды пікірін,алған әсерін,сабақтың ұнаған ұнамаған тұстарын жазып,банкоматқа салады. |
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















