|
Күні: Сынып: |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.7.1.2 Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.7.1.2 Күннің қозғалысы және күннің құрылысы туралы |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары жайлы мағлұмат беру Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастарын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету |
|
Бағалау критерийі |
Күннің қозғалысы туралы және құрылысы туралы мағлұмат алады Берілген мағлұматтарды өмірде қолдана алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Аспан әлемінде орналасқан планеталардың ағылшынша аттарын жаттап төменде көрсетілетін программада пайдаланады. |
|
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, асторномия |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Интерактивті тақта, Celestia программасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру.Оқушыларды түгелдеу 3 1-ші топ Нептун,2-ші топ Меркурий,3-ші топ Юпитер Оқушыларға бағалау парақшасы үлестіріледі |
Оқушылар мозайка әдісімен планеталардың суреттерін құрастырып 3 топқа бөлінеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин (барлық сыныппен) |
«Конверт әдісі» пайдаланылып сұрақтар қойады |
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
АКТ-да орналасқан хаттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту 10 мин |
Аспан планеталарының қозғалысын көрсететін Celestia програмасымен жұмыс істеу |
Планеталардың орналасу ретімен танысады |
Celestia программасы |
||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бө бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақ тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады.) 15 мин |
Топтағы бірлескен жұмыс. Күнді бақылай келе, ғалымдар ертеден-ақ оның жұлдыздар арасында қозғала отырып, бір жылда аспан сферасының үлкен дөңгелегі бойымен бір айналым жасайтынын байқаған. Бұл үлкен дөңгелекті гректер эклиптика деп атаған. Шоқжұлдыздар жиынтығын зодиак белдеуі деп атайды. Күннің аспан сферасы бойынша жылдық қозғалысын эклиптика деп атайды.
21 наурыз – көктемгі күн мен түннің теңелу нүктесі. 23 қыркүйек – күзгі күн мен түннің теңелу нүктесі. Күн мен түннің көктемгі теңелу нүктесі Балықтар шоқжұлдызында, ал күзгі күн мен түн теңелу нүктесі Таразы шоқжұлдызында болады. 22-шілде –ең ұзақ күн –жазғы Күн тоқырау күні. 22-желтоқсан – ең қысқа күн-қысқы Күн тоқырау күні. Күн өзінің маңайындағы планеталардың қозғалыс бағытымен өз осін айнала қозғалады.
|
1..Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен бөліседі (Жұптас) және соңында топпен ақылдысып талқылайды. 2. Постер плакат жасау. Өздерінің оқыған сабақтарын білімдерін жарнамалайтын постер жасау. Топпен қорғау |
Постер |
||||||||||||||||||||||||
|
ө Қорытындылау
6
мин |
«Блум таксономиясы» Саралау әдісі
|
Балы төмен оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
Балды бағаға алмастыру кестесі интерактивті тақтаға шығарылады |
Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бал қойады |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Эссе жазу |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 1 мин Кері байланыс |
Блоп ағашы. Оқушыларға стикер таратылады. |
Оқушылар алған білімдеріне қарай стикерлерді БЛОП ағашына жабыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күннің қозғалысы және күннің құрылысы туралы
Күннің қозғалысы және күннің құрылысы туралы
|
Күні: Сынып: |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.7.1.2 Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.7.1.2 Күннің қозғалысы және күннің құрылысы туралы |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастары жайлы мағлұмат беру Күннің жылдық қозғалысы.Күн жүйесінің құрылысы туралы ежелгі ғалымдардың көзқарастарын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету |
|
Бағалау критерийі |
Күннің қозғалысы туралы және құрылысы туралы мағлұмат алады Берілген мағлұматтарды өмірде қолдана алады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Аспан әлемінде орналасқан планеталардың ағылшынша аттарын жаттап төменде көрсетілетін программада пайдаланады. |
|
|
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс |
География, математика, асторномия |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Интерактивті тақта, Celestia программасы |
||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру.Оқушыларды түгелдеу 3 1-ші топ Нептун,2-ші топ Меркурий,3-ші топ Юпитер Оқушыларға бағалау парақшасы үлестіріледі |
Оқушылар мозайка әдісімен планеталардың суреттерін құрастырып 3 топқа бөлінеді |
|||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 7 мин (барлық сыныппен) |
«Конверт әдісі» пайдаланылып сұрақтар қойады |
Берілген сұрақтарға жауап береді. |
АКТ-да орналасқан хаттар |
||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту 10 мин |
Аспан планеталарының қозғалысын көрсететін Celestia програмасымен жұмыс істеу |
Планеталардың орналасу ретімен танысады |
Celestia программасы |
||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бө бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақ тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады.) 15 мин |
Топтағы бірлескен жұмыс. Күнді бақылай келе, ғалымдар ертеден-ақ оның жұлдыздар арасында қозғала отырып, бір жылда аспан сферасының үлкен дөңгелегі бойымен бір айналым жасайтынын байқаған. Бұл үлкен дөңгелекті гректер эклиптика деп атаған. Шоқжұлдыздар жиынтығын зодиак белдеуі деп атайды. Күннің аспан сферасы бойынша жылдық қозғалысын эклиптика деп атайды.
21 наурыз – көктемгі күн мен түннің теңелу нүктесі. 23 қыркүйек – күзгі күн мен түннің теңелу нүктесі. Күн мен түннің көктемгі теңелу нүктесі Балықтар шоқжұлдызында, ал күзгі күн мен түн теңелу нүктесі Таразы шоқжұлдызында болады. 22-шілде –ең ұзақ күн –жазғы Күн тоқырау күні. 22-желтоқсан – ең қысқа күн-қысқы Күн тоқырау күні. Күн өзінің маңайындағы планеталардың қозғалыс бағытымен өз осін айнала қозғалады.
|
1..Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен бөліседі (Жұптас) және соңында топпен ақылдысып талқылайды. 2. Постер плакат жасау. Өздерінің оқыған сабақтарын білімдерін жарнамалайтын постер жасау. Топпен қорғау |
Постер |
||||||||||||||||||||||||
|
ө Қорытындылау
6
мин |
«Блум таксономиясы» Саралау әдісі
|
Балы төмен оқушылар сұрақтарға жауап береді |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
Балды бағаға алмастыру кестесі интерактивті тақтаға шығарылады |
Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бал қойады |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
Эссе жазу |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 1 мин Кері байланыс |
Блоп ағашы. Оқушыларға стикер таратылады. |
Оқушылар алған білімдеріне қарай стикерлерді БЛОП ағашына жабыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















