|
Күні: Сынып:7 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.2 Күш |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.2. Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты: |
Күш ұғымының физикалық мағынасын білу |
|
Бағалау критерийі: |
Барлық оқушылар істей алады: күш ұғымын түсінеді, маңызын біледі. |
|
Оқушылардың көпшілігінің: күш түрлері туралы түсінігі бар |
|
|
Кейбір оқушылар : Күш туралы кез келген сұраққа жауап беретін физикалық құбылыстардың тізбегін анықтай алады. Оқушы қорытынды формула ала білу қабілетіне ие. |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: Ауырлық күші,үйкеліс күші,серпімділік күші, тіректің реакция күші |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ауырлық күші, бірліктері |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс: |
География, математика |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. І.«Патшалықтың таңбасы»жаттығуы көмегімен сыныпты 4 топқа бөлу Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады
Әр сұрақ 1 ұпайдан бағаланып отырады |
Оқушылар орнынан тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады.Төрт түрлі зат салынған суреттерді:доп,екі білеуше,серіппе, сызғыш таңдайды.Доп-ауырлық күші,екі білеуше-үйкеліс күші,серіппе-серпімділік күші,сызғыш-тіректің реакция күшіне мысал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин (барлық сыныппен) |
ІІ.«Құпия дос»жаттығуы
|
Конвертке салынған сұраққа топ мүшелері жауап береді |
конверттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (т.жд) 2 мин |
ІІІ.«Басқа планета адамы» жаттығуы Басқарушы басқа планета адамы рөлінде ойнайды.Ол партада орналасқан физикалық приборларды көрсетіп, «бұл не?»деп сұрайды. |
Физикалық приборлар туралы мағлұмат береді. |
Динамо- метр,тер- метр және т.б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бө бөлімі бөлімі. Мағына ны тану 10 мин
10
мин |
Топтағы бірлескен жұмыс.
Оқу мақсатын түсіндіруге 10 минут ІV.«Әңгімені аяқта»жаттығуы.5 минут беремін
V.«Он сұрақ»жаттығуы. 5 минут беремін.
1.еркін түсу удеуінің мәні
g=9.8 м/ 2.Денелердің жерге тартылуын ауырлық күші дейміз (иә) 3. Ауырлық күшінің формуласы (P=mg) (жоқ) 4. Денелердің бір-біріне әрекет етуін өзара әрекеттесу деп атайды (иә) 5. масса — денелердің инерттілігінің өлшемі (иә) 6.Массаны V әрпімен белгілейді (жоқ)
7.
Тығыздық — бірлік көлемдегі заттың
массасын анықтайтын физикалық шама (иә)
8.Тығыздықтыңформуласы ?= 9. Салмақтың өлшем бірлігі кг (жоқ) 10. Салмақтың формуласы F=mg (жоқ) VІ.«Бүгін үйренген нәрсе» Оқулықпен жұмыс 5 минут беремінОқушыларға оқулықтан есептер бөлініп беріледі І топ:»Ауырлық күші» тобыАй бетінде өздігінен жүретін аппараттың массасы 840 кг. Осы аппаратқа Жерде және Айда қандай ауырлық күші әрекет етеді? ІІ топ: «Үйкеліс күші» тобыСуы бар ыдысқа әрекет ететін ауырлық күші 24,5 Н. Бос ыдыстың массасы 500 г. Ыдыстағы судың көлемі қандай? ІІІ топ: «Серпімділік күші»тобыМассасы 500 г, көлемі 12 л, ернеуіне дейін суға толтырылған болат шелектің тірекке түсiретiн қысым күшін анықтаңдар. ІV топ: «Тіректің реакция күші»тобыМассасы 800 г шәйнекке 3 л су құйылды. Шәйнектегі су қайнап, оның бір бөлігі буланып кетті. Егер қалған суымен шәйнекке әрекет ететін ауырлық күші 34,3 Н болса, онда буланып кеткен судың массасы қандай? |
Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады,өз ойларын айтады. Қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не «иә» не «жоқ» деп жауап береді Берілген есептерді топ ішінде шығару жолы жайлы ақылдасады, тақтада орындайды. |
Плакат постер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ө Қорытындылау 5 мин
|
Физикалық диктант |
Оқушылар тест жұмысын орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
«Өзін-өзі бағалау » |
Әр топқа бағалау парағы беріледі. Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1мин 2
1 мин |
Күш |
Оқушылар үйден күш мағынасы бар мақал-мәтелдер дайындап келіп, физикалық мағынасын түсіндіріп береді. Білекті –бірді жығады,Білімді-мыңды жығады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия2 мин Кері байланыс |
«Бағдаршам» Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті стикерлер беріледі
«БТҚ» Сабақтың қорытындысы бойынша оқушылар нені білетінін, түсінгенін, қолдана алатынын жазады |
• Толықтай түсінсе, сенімді болса, жасыл түсті • Түсінуге жақын болса, аздап білсе, сары түсті • түсінбесе сенімді болмаса, қызыл түсті көрсетеді • Білемін... • Түсінемін... • Қолдана аламын... |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күш. Күш ұғымының физикалық мағынасы
Күш. Күш ұғымының физикалық мағынасы
|
Күні: Сынып:7 |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.2 Күш |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.2.2. Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты: |
Күш ұғымының физикалық мағынасын білу |
|
Бағалау критерийі: |
Барлық оқушылар істей алады: күш ұғымын түсінеді, маңызын біледі. |
|
Оқушылардың көпшілігінің: күш түрлері туралы түсінігі бар |
|
|
Кейбір оқушылар : Күш туралы кез келген сұраққа жауап беретін физикалық құбылыстардың тізбегін анықтай алады. Оқушы қорытынды формула ала білу қабілетіне ие. |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: Ауырлық күші,үйкеліс күші,серпімділік күші, тіректің реакция күші |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ауырлық күші, бірліктері |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс: |
География, математика |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. І.«Патшалықтың таңбасы»жаттығуы көмегімен сыныпты 4 топқа бөлу Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады
Әр сұрақ 1 ұпайдан бағаланып отырады |
Оқушылар орнынан тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады.Төрт түрлі зат салынған суреттерді:доп,екі білеуше,серіппе, сызғыш таңдайды.Доп-ауырлық күші,екі білеуше-үйкеліс күші,серіппе-серпімділік күші,сызғыш-тіректің реакция күшіне мысал |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин (барлық сыныппен) |
ІІ.«Құпия дос»жаттығуы
|
Конвертке салынған сұраққа топ мүшелері жауап береді |
конверттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (т.жд) 2 мин |
ІІІ.«Басқа планета адамы» жаттығуы Басқарушы басқа планета адамы рөлінде ойнайды.Ол партада орналасқан физикалық приборларды көрсетіп, «бұл не?»деп сұрайды. |
Физикалық приборлар туралы мағлұмат береді. |
Динамо- метр,тер- метр және т.б |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бө бөлімі бөлімі. Мағына ны тану 10 мин
10
мин |
Топтағы бірлескен жұмыс.
Оқу мақсатын түсіндіруге 10 минут ІV.«Әңгімені аяқта»жаттығуы.5 минут беремін
V.«Он сұрақ»жаттығуы. 5 минут беремін.
1.еркін түсу удеуінің мәні
g=9.8 м/ 2.Денелердің жерге тартылуын ауырлық күші дейміз (иә) 3. Ауырлық күшінің формуласы (P=mg) (жоқ) 4. Денелердің бір-біріне әрекет етуін өзара әрекеттесу деп атайды (иә) 5. масса — денелердің инерттілігінің өлшемі (иә) 6.Массаны V әрпімен белгілейді (жоқ)
7.
Тығыздық — бірлік көлемдегі заттың
массасын анықтайтын физикалық шама (иә)
8.Тығыздықтыңформуласы ?= 9. Салмақтың өлшем бірлігі кг (жоқ) 10. Салмақтың формуласы F=mg (жоқ) VІ.«Бүгін үйренген нәрсе» Оқулықпен жұмыс 5 минут беремінОқушыларға оқулықтан есептер бөлініп беріледі І топ:»Ауырлық күші» тобыАй бетінде өздігінен жүретін аппараттың массасы 840 кг. Осы аппаратқа Жерде және Айда қандай ауырлық күші әрекет етеді? ІІ топ: «Үйкеліс күші» тобыСуы бар ыдысқа әрекет ететін ауырлық күші 24,5 Н. Бос ыдыстың массасы 500 г. Ыдыстағы судың көлемі қандай? ІІІ топ: «Серпімділік күші»тобыМассасы 500 г, көлемі 12 л, ернеуіне дейін суға толтырылған болат шелектің тірекке түсiретiн қысым күшін анықтаңдар. ІV топ: «Тіректің реакция күші»тобыМассасы 800 г шәйнекке 3 л су құйылды. Шәйнектегі су қайнап, оның бір бөлігі буланып кетті. Егер қалған суымен шәйнекке әрекет ететін ауырлық күші 34,3 Н болса, онда буланып кеткен судың массасы қандай? |
Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады,өз ойларын айтады. Қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не «иә» не «жоқ» деп жауап береді Берілген есептерді топ ішінде шығару жолы жайлы ақылдасады, тақтада орындайды. |
Плакат постер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ө Қорытындылау 5 мин
|
Физикалық диктант |
Оқушылар тест жұмысын орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау 2 мин |
«Өзін-өзі бағалау » |
Әр топқа бағалау парағы беріледі. Топ басшысы әр оқушының тапсырмалардың орындалуына байланысты бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 1мин 2
1 мин |
Күш |
Оқушылар үйден күш мағынасы бар мақал-мәтелдер дайындап келіп, физикалық мағынасын түсіндіріп береді. Білекті –бірді жығады,Білімді-мыңды жығады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия2 мин Кері байланыс |
«Бағдаршам» Оқушыларға қызыл, сары және жасыл түсті стикерлер беріледі
«БТҚ» Сабақтың қорытындысы бойынша оқушылар нені білетінін, түсінгенін, қолдана алатынын жазады |
• Толықтай түсінсе, сенімді болса, жасыл түсті • Түсінуге жақын болса, аздап білсе, сары түсті • түсінбесе сенімді болмаса, қызыл түсті көрсетеді • Білемін... • Түсінемін... • Қолдана аламын... |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4
шағым қалдыра аласыз















