Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы: «Күзгі жапырақтар»
Мақсаты:бедерлі мүсіндеу жолдарымен таныстыру;жалпақтау, кесу, шымшу әдістерін бекіту, түрлі құралдарды дұрыс қолдана білуге машықтандыруды жалғастыру.
Міндеттері:
білімдік:маусымдық өзгерістер туралы білімдерін кеңейту;
дамытушылық:балалардыңқиялын, ойлау қабілеттеріндамыту;
тәрбиелік:еңбекқорлыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
жасайды:әртүрлітәсілдерді пайдалана отырып мүсіндеуді;
түсінеді:күз мезгілінің басқа мезгілдерден ерекшелігін;
қолданады:өзінежәне өзгеніңеңбегіне баға беруді.
Қолданылатынкөрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №1жұмыс дәптері, ТОҚ (бейнеролик), күзгі табиғат бейнеленген бүктеме, күзгі жапырақтардан дайындалған кеппе шөп,ермексаз, ыдыстағы су, тақтайша.
Сөздік жұмыс: күз, алтын күз.
Көптілділік:күз–осень –autumn, жапырақ –лист–leaves, табиғат –природа–nature, алтын күз–золотая осень –golden autumn, сары –желтый–yellow, қызыл –красный–red.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог:
– Кәне, балалар, шеңбер жасап, бір-бірімізге алақан жылуы арқылы жақсы лебіздер білдірейік.
Педагогбалаларға күз мезгілінің басқа мезгілдерден қандай ерекшелігі бар екенін айтады.
–Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
–Кәне, күз айларын атаңдаршы?
–Жарайсыңдар,өте жақсы!
–Күз мезгілінің қандай ерекшеліктерін білесіңдер?
– Иә, дұрыс айтасыңдар!Айналаның барлығы жапырақтар, сап-сары алтынға ұқсайды екен.Сондықтан біз күзді «алтын күз» деп атаймыз.
–Жарайсыңдар, балалар! Енді күздің осындай керемет көріністерін қазір бейнероликтен тамашалаймыз.
2.Негізгі кезең.
Балалар бейнероликтен күз туралы көріністерді көрген кезде төмендегі өлең жолдары оқылып тұрады:
Күзгі жапырақтар
Алтын, сары, қызыл, көк...
Алуан-алуан жапырақ.
Күзгі бақта күлімдеп,
Көз тартады атырап.
Күн шуақта маужырап,
Жатыр енді атырап.
Ағаштардан жамырап,
Ұштыкенет жапырақ.
Ой, алақай, тамаша!
Шашу шашты жапырақ.
Бақтың іші алаша,
Аунар ма еді,жатып ап! (Қ. Шаңғыбаев)
–Ал қазір сол жапырақтарды мүсіндейміз:
1. Бір кесек ермексазды алып, алақанымызға салып домалақтаймыз.
2. Домалақ ермексазды алақанымызға салып басу тәсілі арқылы жалпақтаймыз. Ермексазды қатты қағаздыңүстіне қойып, үлгіқалыптың шетін кескішпен бастырып, кесеміз.
–Ал енді жапыраққа ұқсады ма?
Сергіту сәті.
Кел, билейік, кел,билейік,
Неге тұрсын билемей?
Кел, билейік, іркілмейік,
Неге отырсың үйренбей?
Жалығуды білмейміз,
Жабығуды білмейміз.
Жауқазындай көзді тартып,
Жайраң қағып билейміз. (М.Әлімбай)
Сөздік жұмыс: күз, алтын күз.
Көптілділік:күз–осень –autumn, жапырақ –лист–leaves, табиғат –природа–nature, алтын күз–золотая осень –golden autumn, сары –желтый–yellow, қызыл –красный–red.
–Енді артық ермексазды қалақшаның көмегімен қырып алып тастаймыз. Саусағымыздың ұшымен шымшу арқылы жапырақтың жиектерінтегістейміз.Кескіш таяқшамен жапырақтың үстін бедерлеп, сызықтар түсіреміз.Міне, жапырағымыз дайын болды.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап,балаларды мадақтайды.
Балалар сары жапырақтарды бір қатарға, қызыл жапырақтардыекінші қатарға тізіп, жұмыстарын талдайды.
Тапсырма: серуен кезінде кіші топ балаларына жапырақтан тізбек жасап беру.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Күзгі жапырақтар»
«Күзгі жапырақтар»
Білім беру саласы: Шығармашылық.
Бөлімі: мүсіндеу.
Тақырыбы: «Күзгі жапырақтар»
Мақсаты:бедерлі мүсіндеу жолдарымен таныстыру;жалпақтау, кесу, шымшу әдістерін бекіту, түрлі құралдарды дұрыс қолдана білуге машықтандыруды жалғастыру.
Міндеттері:
білімдік:маусымдық өзгерістер туралы білімдерін кеңейту;
дамытушылық:балалардыңқиялын, ойлау қабілеттеріндамыту;
тәрбиелік:еңбекқорлыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер:
жасайды:әртүрлітәсілдерді пайдалана отырып мүсіндеуді;
түсінеді:күз мезгілінің басқа мезгілдерден ерекшелігін;
қолданады:өзінежәне өзгеніңеңбегіне баға беруді.
Қолданылатынкөрнекі құралдар мен керекті құрал-жабдықтар: №1жұмыс дәптері, ТОҚ (бейнеролик), күзгі табиғат бейнеленген бүктеме, күзгі жапырақтардан дайындалған кеппе шөп,ермексаз, ыдыстағы су, тақтайша.
Сөздік жұмыс: күз, алтын күз.
Көптілділік:күз–осень –autumn, жапырақ –лист–leaves, табиғат –природа–nature, алтын күз–золотая осень –golden autumn, сары –желтый–yellow, қызыл –красный–red.
ҰОҚ-нің барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Педагог:
– Кәне, балалар, шеңбер жасап, бір-бірімізге алақан жылуы арқылы жақсы лебіздер білдірейік.
Педагогбалаларға күз мезгілінің басқа мезгілдерден қандай ерекшелігі бар екенін айтады.
–Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
–Кәне, күз айларын атаңдаршы?
–Жарайсыңдар,өте жақсы!
–Күз мезгілінің қандай ерекшеліктерін білесіңдер?
– Иә, дұрыс айтасыңдар!Айналаның барлығы жапырақтар, сап-сары алтынға ұқсайды екен.Сондықтан біз күзді «алтын күз» деп атаймыз.
–Жарайсыңдар, балалар! Енді күздің осындай керемет көріністерін қазір бейнероликтен тамашалаймыз.
2.Негізгі кезең.
Балалар бейнероликтен күз туралы көріністерді көрген кезде төмендегі өлең жолдары оқылып тұрады:
Күзгі жапырақтар
Алтын, сары, қызыл, көк...
Алуан-алуан жапырақ.
Күзгі бақта күлімдеп,
Көз тартады атырап.
Күн шуақта маужырап,
Жатыр енді атырап.
Ағаштардан жамырап,
Ұштыкенет жапырақ.
Ой, алақай, тамаша!
Шашу шашты жапырақ.
Бақтың іші алаша,
Аунар ма еді,жатып ап! (Қ. Шаңғыбаев)
–Ал қазір сол жапырақтарды мүсіндейміз:
1. Бір кесек ермексазды алып, алақанымызға салып домалақтаймыз.
2. Домалақ ермексазды алақанымызға салып басу тәсілі арқылы жалпақтаймыз. Ермексазды қатты қағаздыңүстіне қойып, үлгіқалыптың шетін кескішпен бастырып, кесеміз.
–Ал енді жапыраққа ұқсады ма?
Сергіту сәті.
Кел, билейік, кел,билейік,
Неге тұрсын билемей?
Кел, билейік, іркілмейік,
Неге отырсың үйренбей?
Жалығуды білмейміз,
Жабығуды білмейміз.
Жауқазындай көзді тартып,
Жайраң қағып билейміз. (М.Әлімбай)
Сөздік жұмыс: күз, алтын күз.
Көптілділік:күз–осень –autumn, жапырақ –лист–leaves, табиғат –природа–nature, алтын күз–золотая осень –golden autumn, сары –желтый–yellow, қызыл –красный–red.
–Енді артық ермексазды қалақшаның көмегімен қырып алып тастаймыз. Саусағымыздың ұшымен шымшу арқылы жапырақтың жиектерінтегістейміз.Кескіш таяқшамен жапырақтың үстін бедерлеп, сызықтар түсіреміз.Міне, жапырағымыз дайын болды.
3.Рефлексия.
Педагог оқу қызметін қорытындылап,балаларды мадақтайды.
Балалар сары жапырақтарды бір қатарға, қызыл жапырақтардыекінші қатарға тізіп, жұмыстарын талдайды.
Тапсырма: серуен кезінде кіші топ балаларына жапырақтан тізбек жасап беру.
шағым қалдыра аласыз













