Педагогтің Тегі, Аты,
Әкесінің аты (бар болса)
|
|
Пән/Сынып:
|
8 сынып; Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
|
Бөлім:
|
8.2А Квадрат
теңдеулер
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Квадрат теңдеулерді
шешу
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары:
|
8.2.2.3квадрат
теңдеулерді шешу;
|
Сабақ
мақсаттары:
|
-толымсыз квадраттық теңдеулерді
шешу;
Толық квадраттық теңдеулерді шеше
алу.
формулаларын білу және оны есеп шығару
барысында қолдану
Әділдік және жауапкершілік
бойынша құндылықтарын дамыту :
Топпен, жұппен жұмыс орындау
барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде
жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын
дарыту.
|
Сабақ
барысы:
|
Кезең
дері
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйым
дастыру
Сабақтың басы
|
Сәлеметсіздерме!
Квадрат теңдеу. Квадрат
теңдеулердің түрлері тақырыптарын
қарастырамыз
«БиС» технологиясының
әдістерін қолданамын
«Зымыран» сұрақтар мен тест
есептері арқылы өткен тақырыпқа шолу
жүреді
«Зымыран»
сұрақтар
-
түбірі 16
(жоқ)
-
түбірі 17
(ия)
-
Д>0 болғанда екі түбірі болады.
(иә)
- түбірі 12
(ия)
- Д<0 болғанда бір түбірі болады.
(жоқ)
-
түбірі 13
(жоқ)
- Д=0 болғанда түбірі жоқ.
(жоқ)
Тест
есептері.
1) Жалпы квадрат теңдеудің
формуласы А.x2+px+q=0
В.
ax2+bx+с=0
С.
ax2+с=0
2) Квадрат теңдеудің
коэффициенттерін, бос мүшесін тап.
x2+6x-7=0
А. а=0, b=0,c= -7;
В. а=1, b=6,c= -7;
С. а=1, b=0,c=
1;
3) Теңдеуді
ax2+bx+с=0 түрінде
жазыңдар:
х
(2х-3)=5-4х А.
2х2-7x-5=0
В.
2х2-2x+5=0
С.
2х2+x-5=0
4) Теңдеудің шешімін тап:
х2-21x=0 А. 0;7 В.
0;3 С.
0;21
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу.
Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын
айту.
Сұрақтарға жауап
береді.
Берілген тапсырмаларды
орындайды.

|
Қошемет
сөздер
|
Оқулық
Кеспе
қағаздары
Интерактивті
тақта
Тақта, слайд, оқу құралдары
|
Негізгі
бөлім
Жеке жұмыс
|
Топтық жұмыс.
Кестені
толтыр
Квадраттық
теңдеу
|
а
|
в
|
с
|

|
Түбірлері
|

|
|
|
|
|
|

|
|
|
|
|
|

|
|
|
|
|
|
,
Квадраттық
теңдеу
|
а
|
в
|
с
|

|
Түбірлері
|

|
14
|
-5
|
-1
|
D=25+56=81
|
X1=
X2=
|

|
2
|
7
|
-30
|
D=49+240=289
|
р1=-6
р2=2,5
|

|
1
|
-10
|
25
|
D=100-100=0
|
у=5
|
Оқулықпен
жұмыс
Теңдеуді
шешу

1) D=1
x1=2,
x2=3 2) D=9
x1=1,
x2=4
3) D=25
x1=-1,5,
x2=1 4) D=16
x1= ,
x2=1
5) D=1
x1=2,
x2=2 6) D=121
x1= ,
x2=2
|
Берілген тапсырмаларды орындайды
Жинақ,
парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;
8 сыныпқа
арналған оқулық.
|
Оқушылар
дың белсенділігіне
байланысты бағаланады.
Дескриптор:
-квадрат
теңдеудің анықтамасын біледі; -квадрат теңдеулердің түрлерін
ажырата алады.
|
Интерактивті
тақта
Кеспе
қағазлары
Интернет
ресурстары
Жинақ,
парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;
8 сыныпқа
арналған оқулық
|
Бекіту
тапсырмасы
|
Деңгейлік
тапсырмалар
І деңгей 3x-27=0
x=9
ІІ деңгей
х2-13x=0
x1=0
x2=13
ІІІ деңгей
5х2-3х-8=0
x1=-1,6,
x2=1
Суреттер арқылы жасырылған
мақал-мәтелдерді табу


|
Оқушылар берілген
тапсырмаларды орындайды

|
Дескриптор:
|
Жинақ,
парақша Тақта, слайд, оқу құралдары;
8 сыныпқа
арналған оқулық
|
Сабақтың
соңы
|
Бүгінгі
сабақта:
-
квадрат теңдеуді формула арқылы шешуді
біледі
Қорытынды
«Бір
минут» әдісі.
Оқушылардың сабақта оқыған
материалдан түйінді, басты ақпаратты іріктей білу дағдыларын
қалыптастыру. Оқушылар бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қою
арқылы сабақты қортындылайды.
Бағалау:
«+»
саны
|
Пікір
|
10 –
9
|
Жарайсың!
Тамаша жұмыс
жасадың!
|
8
– 7
|
Жақсы! Тәжірибені
арттыр!
|
6 - 5
|
Ерінбе! Қосымша
оқы!
|
2 – 0
|
Мұқият
бол!
|
|
Тақырыпты меңгергенін
анықтау.
Үйге тапсырма.
№232
|
Кері
байланыс
|
Тақта,
слайд, оқу құралдары;
8 сыныпқа
арналған оқулық
|