Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің : |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту |
||||
|
Сабақтың түрі |
Жана тақырып |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бөлшектер туралы тарихи мәліметтер алады. Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану дағдысын дамыту |
||||
|
Бастапқы білім |
Алгебралық бөлшектің негізгі қасиеті, алгебралық бөлшекті қысқарту |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, көбейткіштер теріс сан болады. (-) ∙ (+) = (-), (+) ∙ (-) = (-). Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан. (- а) ∙ в= - ав, а ∙ (- в) =- ав. Мысалы: 4∙ (- 15) = - 60. Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейткіштер оң сан болады. (-) ∙ (-) = (+), (+) ∙ (+) = (+). Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан. (- а) ∙ (- в) = ав, Мысалы: (- 30) ∙ (- 3) = 90. Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады,: а∙ 0 = 0. Кез келген санды 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады. а∙ 1 = а. Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5 Кез келген санды - 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама - қарсы санға тең. а∙ (- 1) = - а, - а∙ (- 1) = а. Мысалы: 7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4; - 9 ∙ (- 1) = 9. ІV. Рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығару: № 520 (ауызша) - 3 ∙ (- 18) =54, - 2 ∙ (- 15) =30, - 30 ∙ (- 2) = 60, 27∙ (- 2) = - 54, 9 ∙ (- 7) = - 63, - 15 ∙ 4 = - 60. Деңгейлік тапсырмалар: «А» - 20 ∙ (- 4) =80, (- 15) ∙ 0 = 0, 28∙ (- 2) = - 56, 3 ∙ (- 25) = - 75, - 21 ∙ (- 4) = 84. «Б» 22∙ (- 0, 3) = - 6, 6, (- 100) ∙ 0, 72 = - 72, - 88 ∙ 0, 1 = - 8, 8, - 3, 8 ∙ (- 3) = 11, 4, - 0, 4 ∙ (- 30) = 12. «С» - 1, 5 ∙ 0, 7 = - 1, 05, 0, 6∙ (- 0, 5) = - 0, 3, 7, 2 ∙ (- 25, 3) = - 182, 16, - 0, 7 ∙ 0, 64 = - 0, 448. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Оқушылармен төмендегі есепті талқылаңыз: Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын а см-ге өзгереді. Егер а = 4; а = – 3 болса, онда өзендегі судың деңгейі 3 күнде қалай өзгереді? яғни 3 ∙ 4 = 12 және 3 ∙ (–3) = –9 Оқушылардан теріс санды оң санға көбейту ережесін тұжырымдауды сұраңыз. Одан соң көбейтуге байланысты бірнеше мысалдарды оқушыларға «тізбектесе» орындау үшін ұсыныңыз. Оқушылармен –8 ∙ (–11) = 88 мысалын талқылаңыз. Оқушылардан теріс сандарды көбейту ережесін тұжырымдауды және жазуды сұраңыз. Одан соң көбейтуге байланысты бірнеше мысалдарды оқушыларға «тізбектесе» орындау үшін ұсыныңыз. Оқушыларды жұптастырып, төмендегі тапсырмаларды орындай отырып, жасырылған қазақ мақалын табуды ұсыныңыз. Тапсырмалар:
|
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған. |
Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Қалай қолданылаы? Сабақ жомспарында жазсаңыз. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс және жеке жұмыс жасайды. Бұл жұмыс түрі осы сабақта жоқ |
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадрат түбір
Квадрат түбір
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің : |
||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақ тақырыбы |
Рационал сандарды көбейту |
||||
|
Сабақтың түрі |
Жана тақырып |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.15 рационал сандарды көбейтуді орындау; |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар:
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Бөлшектер туралы тарихи мәліметтер алады. Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
|
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактивті тақтаны қолдану дағдысын дамыту |
||||
|
Бастапқы білім |
Алгебралық бөлшектің негізгі қасиеті, алгебралық бөлшекті қысқарту |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 15 мин |
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру: Екі көбейткіштің таңбалары әртүрлі: біреуі теріс, екіншісі оң болса, көбейткіштер теріс сан болады. (-) ∙ (+) = (-), (+) ∙ (-) = (-). Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең теріс сан. (- а) ∙ в= - ав, а ∙ (- в) =- ав. Мысалы: 4∙ (- 15) = - 60. Екі көбейткіштің таңбалары бірдей болса, көбейткіштер оң сан болады. (-) ∙ (-) = (+), (+) ∙ (+) = (+). Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі - модулі көбейткіштердің модульдерінің көбейтіндісіне тең оң сан. (- а) ∙ (- в) = ав, Мысалы: (- 30) ∙ (- 3) = 90. Егер көбейткіштердің кемінде біреуі нөлге тең болса, онда көбейтінді де нөлге тең болады,: а∙ 0 = 0. Кез келген санды 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санның өзіне тең болады. а∙ 1 = а. Мысалы: (- 2, 5) ∙ 1= - 2, 5 Кез келген санды - 1 - ге көбейткенде, көбейтінді сол санға қарама - қарсы санға тең. а∙ (- 1) = - а, - а∙ (- 1) = а. Мысалы: 7, 4 ∙ (- 1) = - 7, 4; - 9 ∙ (- 1) = 9. ІV. Рационал сандарды көбейтуге байланысты есептер шығару: № 520 (ауызша) - 3 ∙ (- 18) =54, - 2 ∙ (- 15) =30, - 30 ∙ (- 2) = 60, 27∙ (- 2) = - 54, 9 ∙ (- 7) = - 63, - 15 ∙ 4 = - 60. Деңгейлік тапсырмалар: «А» - 20 ∙ (- 4) =80, (- 15) ∙ 0 = 0, 28∙ (- 2) = - 56, 3 ∙ (- 25) = - 75, - 21 ∙ (- 4) = 84. «Б» 22∙ (- 0, 3) = - 6, 6, (- 100) ∙ 0, 72 = - 72, - 88 ∙ 0, 1 = - 8, 8, - 3, 8 ∙ (- 3) = 11, 4, - 0, 4 ∙ (- 30) = 12. «С» - 1, 5 ∙ 0, 7 = - 1, 05, 0, 6∙ (- 0, 5) = - 0, 3, 7, 2 ∙ (- 25, 3) = - 182, 16, - 0, 7 ∙ 0, 64 = - 0, 448. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Оқушылармен төмендегі есепті талқылаңыз: Өзендегі су деңгейі әр тәулік сайын а см-ге өзгереді. Егер а = 4; а = – 3 болса, онда өзендегі судың деңгейі 3 күнде қалай өзгереді? яғни 3 ∙ 4 = 12 және 3 ∙ (–3) = –9 Оқушылардан теріс санды оң санға көбейту ережесін тұжырымдауды сұраңыз. Одан соң көбейтуге байланысты бірнеше мысалдарды оқушыларға «тізбектесе» орындау үшін ұсыныңыз. Оқушылармен –8 ∙ (–11) = 88 мысалын талқылаңыз. Оқушылардан теріс сандарды көбейту ережесін тұжырымдауды және жазуды сұраңыз. Одан соң көбейтуге байланысты бірнеше мысалдарды оқушыларға «тізбектесе» орындау үшін ұсыныңыз. Оқушыларды жұптастырып, төмендегі тапсырмаларды орындай отырып, жасырылған қазақ мақалын табуды ұсыныңыз. Тапсырмалар:
|
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақты қорытындылау. Үйге тапсырма: |
|
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған. |
Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Қалай қолданылаы? Сабақ жомспарында жазсаңыз. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс және жеке жұмыс жасайды. Бұл жұмыс түрі осы сабақта жоқ |
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|
|||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||
шағым қалдыра аласыз
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
;
.












