|
Сабақ № |
Мектеп: «Ұзынжал негізгі мектебі» КММ |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мансур Д.М. |
||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция. у = ах2 + п және у = а(х –m)2 функциялары және олардың графиктері |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.5.1.2 |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Квадраттық функцияның а, b, с коэффициенттері мен оның координата жазықтығындағы графигі арасындағы байланысты орнатады; Квадраттық функцияның анықтамасы мен қасиеттерін түсіндіру; әр түрлі әдістермен берілген квадраттық функциялардың графиктерін салу жолдарын меңгеру; |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 10 минут |
Ұйымдастыру. Сынып оқушыларымен амандасып, сыныпта жағымды орта құрамын. Күндеріне сәттілік тілеймін. Кері байланыс сұрақтарына жауап беру. Оқушылар топ арасында бір-бірінің үй жұмыстарын тақта арқылы тексереді. Оқушыларға үлестірме парақтар беріледі. Ол үлестірме парақшадағы функцияның графигі қай ширекте орналасқанын айтады. Сол арқылы оқушылар І,ІІ ширектер болып топқа бөлінеді. Білу. «Миға шабуыл» әдісі. Интербелсенді тақтадан тақырып мазмұнын бекіту сұрақтар беріледі? 1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды? 1. а≠0 болғанда у=ах2 функциясы квадраттық функция деп аталады. 2.Квадраттық функцияның графигі қандай қисық? Квадраттық функцияның графигі - парабола 2.а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары бағытталады 3.а<0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? а<0 болғанда, парабола тармақтары төмен бағытталады 4.D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D>0 болғанда, парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады 5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады 6.D<0 болғанда , параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D<0 болғанда, парабола абсцисса осімен қиылыспайды 7.а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0;∞) аралығында қалай өзгереді? а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) кемиді, (х0;∞) өседі 8.а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0; ∞) аралығында қалай өзгереді? а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) өседі, (х0;∞) кемиді 9. Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады?
2) у=7х-1 4) у=x3+x+1 |
Топқа бөлінеді. Бекіту сұрақтарына жауап береді. |
|
Слайд №1-15
|
|||||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 30 минут |
Түсіну. «Сәйкестендіру тесті» Тапсырма: берілген функциялардың графигін у=х2 функциясының графигінен қалай алуға болады. Дескриптор. Графикке қарап сәйкестендіруді орындайды . «Түртіп алу» әдісі бойынша әр топ түсінгендерін айтады, соңғы қорытындыны мұғаліммен талдап, сабақтың мақсатымен таныстырады. Барлық оқушылар барлық топтардың қорытындыларын қосып тірек конспект жазады. Жұптық тапсырма. Әр жұпқа «Т» кестесі сызылған таратпа беріледі. «Т» кестесіне берілген квадраттық функцияларды түрлеріне қарай орналастыр: у=х2 у= -2х2 у= х2+1 у= -2х2+4 у=- х2+5 у= 2х2 -7 у=- х2-1 у= -2(х-1)2 +6 у=-(х+2)2 у= -2(х+3)2 -5 у=-(х+4)2-2 y = 3(x-3)2 у= 2х2 +3 y = ( x+5)2 y= (x-2)2 y=(x-1)2
Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.
Қолдану. Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (квадраттық функцияның графигін салу алгоритмін пайдаланады). І парта 1. у=2х 2 2. у=2(х+2) 2 3.у=2(х+2)2-3 функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салу. ІІ парта 1. у=0,5х 2 2. у=0,5(х-1) 2 3. у=0,5 (х-1) 2+2 функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салу. Дескрипторлар: - Тармақтарының бағытын анықтау; - Төбесінің координаталарын анықтап, координаталық жазықтықта бейнелеу; - Симметрия өсін жүргізу; - Функцияның нөлдерін анықтап, графикте бейнелеу; - у осімен қиылысу нүктесін тауып, графикте бейнелеу (0;с). - Қажет болған жағдайда, қосымша нүктені анықтап, белгілеу.
№ 13.11
Тест 1.Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады? А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1 2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуге болмайды. 3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай түске боялған? А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа 4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А)1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д)8;1
|
Берілген тапсырмаларды орындайды |
«Домбыра» әдісі арқылы бағалау |
Слайд №16
Слайд №17
Слайд №18
Слайд №19
Оқулық
Слайд №23 |
|||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Үйге тапсырмасы Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. 8 сыныпқа арналған Алгебра-8, А тобы №13.4, №13.12, №13.14 есептерді шығару
|
|
«Домбыра» әдісі арқылы бағалау |
|
|||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Ойды аяқта:
|
|
|
Кері байланыс парағы. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Квадраттық функция. у = ах2 + п және у = а(х –m)2 функциялары және олардың графиктері
|
Сабақ № |
Мектеп: «Ұзынжал негізгі мектебі» КММ |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мансур Д.М. |
||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция. у = ах2 + п және у = а(х –m)2 функциялары және олардың графиктері |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.5.1.2 |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Квадраттық функцияның а, b, с коэффициенттері мен оның координата жазықтығындағы графигі арасындағы байланысты орнатады; Квадраттық функцияның анықтамасы мен қасиеттерін түсіндіру; әр түрлі әдістермен берілген квадраттық функциялардың графиктерін салу жолдарын меңгеру; |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 10 минут |
Ұйымдастыру. Сынып оқушыларымен амандасып, сыныпта жағымды орта құрамын. Күндеріне сәттілік тілеймін. Кері байланыс сұрақтарына жауап беру. Оқушылар топ арасында бір-бірінің үй жұмыстарын тақта арқылы тексереді. Оқушыларға үлестірме парақтар беріледі. Ол үлестірме парақшадағы функцияның графигі қай ширекте орналасқанын айтады. Сол арқылы оқушылар І,ІІ ширектер болып топқа бөлінеді. Білу. «Миға шабуыл» әдісі. Интербелсенді тақтадан тақырып мазмұнын бекіту сұрақтар беріледі? 1.Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды? 1. а≠0 болғанда у=ах2 функциясы квадраттық функция деп аталады. 2.Квадраттық функцияның графигі қандай қисық? Квадраттық функцияның графигі - парабола 2.а>0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? а>0 болғанда, парабола тармақтары жоғары бағытталады 3.а<0 болғанда, парабола тармақтары қалай бағытталады? а<0 болғанда, парабола тармақтары төмен бағытталады 4.D>0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D>0 болғанда, парабола абсцисса осімен екі нүктеде қиылысады 5.D=0 болғанда, параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D=0 болғанда, парабола абсцисса осімен бір нүктеде қиылысады 6.D<0 болғанда , параболаның абсцисса осімен орналасуы туралы не айтуға болады? D<0 болғанда, парабола абсцисса осімен қиылыспайды 7.а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0;∞) аралығында қалай өзгереді? а>0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) кемиді, (х0;∞) өседі 8.а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) және (х0; ∞) аралығында қалай өзгереді? а<0 болғанда, функция графигі (-∞;х0) өседі, (х0;∞) кемиді 9. Берілген функциялардың қайсысы квадраттық функция болады?
2) у=7х-1 4) у=x3+x+1 |
Топқа бөлінеді. Бекіту сұрақтарына жауап береді. |
|
Слайд №1-15
|
|||||||||||
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 30 минут |
Түсіну. «Сәйкестендіру тесті» Тапсырма: берілген функциялардың графигін у=х2 функциясының графигінен қалай алуға болады. Дескриптор. Графикке қарап сәйкестендіруді орындайды . «Түртіп алу» әдісі бойынша әр топ түсінгендерін айтады, соңғы қорытындыны мұғаліммен талдап, сабақтың мақсатымен таныстырады. Барлық оқушылар барлық топтардың қорытындыларын қосып тірек конспект жазады. Жұптық тапсырма. Әр жұпқа «Т» кестесі сызылған таратпа беріледі. «Т» кестесіне берілген квадраттық функцияларды түрлеріне қарай орналастыр: у=х2 у= -2х2 у= х2+1 у= -2х2+4 у=- х2+5 у= 2х2 -7 у=- х2-1 у= -2(х-1)2 +6 у=-(х+2)2 у= -2(х+3)2 -5 у=-(х+4)2-2 y = 3(x-3)2 у= 2х2 +3 y = ( x+5)2 y= (x-2)2 y=(x-1)2
Квадраттық функция келесі формуламен берілген. Парабола төбесін анықтаңдар.
Қолдану. Топтық жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі (квадраттық функцияның графигін салу алгоритмін пайдаланады). І парта 1. у=2х 2 2. у=2(х+2) 2 3.у=2(х+2)2-3 функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салу. ІІ парта 1. у=0,5х 2 2. у=0,5(х-1) 2 3. у=0,5 (х-1) 2+2 функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салу. Дескрипторлар: - Тармақтарының бағытын анықтау; - Төбесінің координаталарын анықтап, координаталық жазықтықта бейнелеу; - Симметрия өсін жүргізу; - Функцияның нөлдерін анықтап, графикте бейнелеу; - у осімен қиылысу нүктесін тауып, графикте бейнелеу (0;с). - Қажет болған жағдайда, қосымша нүктені анықтап, белгілеу.
№ 13.11
Тест 1.Берілген көпмүшелердің қайсысы квадрат үшмүше болады? А) 2х+3 В) х3 – х -7 С) х2-19х Д) 3х2 -9х -1 2. х2 -9х+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктеңдер: А)(х-1)(х-8) В) (х+1)(х –9) С) (х+1)(х+8) Д)жіктеуге болмайды. 3.Суретте y=x2-4 функцияның графигі қандай түске боялған? А) қызыл В) көк С) жасыл Д) басқа 4. y=(x+5)2 функцияның графигін y=x2 функцияның графигінен қалай алуға болады? А) Ох осі бойымен 5 бірлік оңға В) Ох осі бойымен 5 бірлік солға С) Оу осі бойымен 5 бірлік төмен Д) Оу осі бойымен 5 бірлік жоғары жылжыту арқылы алуға болады. 5. y=3x2+4х-7 параболаның х осімен қиылысу нүктелерінін абсциссаларын анықта: А)1;-7/3 В) 1;7/3 С) 2;4 Д)8;1
|
Берілген тапсырмаларды орындайды |
«Домбыра» әдісі арқылы бағалау |
Слайд №16
Слайд №17
Слайд №18
Слайд №19
Оқулық
Слайд №23 |
|||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Үйге тапсырмасы Үй тапсырмасын күнделіктеріне түсіреді. Үй тапсырмасына бағыт бағдар беру. 8 сыныпқа арналған Алгебра-8, А тобы №13.4, №13.12, №13.14 есептерді шығару
|
|
«Домбыра» әдісі арқылы бағалау |
|
|||||||||||
|
Кері байланыс |
Рефлексия Стикер тарқатып, сабақтан алған әсерін, білімін, пікір тілектерін, ұсыныстарын жазады. Ойды аяқта:
|
|
|
Кері байланыс парағы. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз



