Материалдар / Квадраттық функциялардың қасиеттері және олардың графиктерін сипаттау
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Квадраттық функциялардың қасиеттері және олардың графиктерін сипаттау

Материал туралы қысқаша түсінік
• Квадраттық функцияны басқа функциялардан ажырата алу; • y = a(x - m)2, y = ax2 + n , y = a(x - m)2 + n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салу; • y = ax2 + bx + c, a ≠ 0 түріндегі квадраттықфункцияның қасиеттерін біледі және графигін салу;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қырқүйек 2021
481
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді: Орынбаев К.Ш.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3A бөлім: Квадраттық функциялардың графиктері

Мектеп: Шымкент қаласы ФМБ НЗМ

Күні: 21.01.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Әнапияев Н.Р.

Сынып: 8 А, D

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Квадраттық функциялардың қасиеттері және олардың графиктерін сипаттау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

8.5.1.2

y = a(x - m)2, y = ax2 + n , y = a(x - m)2 + n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салады;

8.5.1.3

y = ax2 + bx + c, a ≠ 0 түріндегі квадраттықфункцияның қасиеттерін біледі және графигін салады;


Сабақ мақсаттары

  • Квадраттық функцияны басқа функциялардан ажырата алу;

  • y = a(x - m)2, y = ax2 + n , y = a(x - m)2 + n, a≠0; түріндегі квадраттық функциялардың қасиеттерін біледі және графиктерін салу;

  • y = ax2 + bx + c, a ≠ 0 түріндегі квадраттықфункцияның қасиеттерін біледі және графигін салу;

Кәсіби даму мақсаты

Оқушылардың математикалық білімін шығармашылық есептер арқылы дамыту.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

  • квадраттық функцияның анықтамасы мен қасиеттерін біледі;

  • әр түрлі әдістермен берілген квадраттық функциялардың графиктерін салады;

  • функциялар графиктеріне түрлендірулер жүргізеді;


Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

квадраттық функция;

- парабола;

- парабола төбесі, парабола тармақтары;

- симметрия осі;

- функцияның нөлдері;

- гипербола;

- асимптота;

- параллель көшіру;

- графикті симметриялы бейнелеу;

- х осімен сығу;

- х осімен созу;

- оңға жылжыту, солға жылжыту.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

- парабола тармақтары ... бағытталған;

- график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан;

- квадраттық функцияның графигі Оу осін ... (жоғары, төмен) қиып өтеді, себебі ... 0-ден (<, >);

- берілген функцияның графигін ... функциясының графигін екі параллель көшіру көмегімен алуға болады: х осі бойымен ... бірлікке ... (оңға, солға) жылжыту және у осі бойымен ... бірлікке ... (жоғары, төмен) жылжыту;

Құндылықтарды дарыту



Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау.

Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;

Оқылатын материалға сыни қарау арқылы оқуға құштарлыққа баулу

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, физика

АКТ қолдану дағдылары

Геогебра бағдарламасы, презентация.

Бастапқы білім


Квадрат үшмүше, квадрат теңдеуді шешу, сызықтық функция және оның қасиеттері, тік бұрышты координаталар жүйесі, функциясы, графигі, қасиеттері.

Мониторинг нәтижесімен жұмыс

Қаңтар, 2019 және қыркүйек, 2019ж мониторинг нәтижесі бойынша квадраттық функция графигінің координаталық жазықтықта орналасу жағдайларына тоқталу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Бірінші сабақ

Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен таныстыру.

Бағалау критерийлерін белгілеу.

Презентация



Сабақтың ортасы



10 минут
























10 минут




























15 минут




3 минут





15 минут





10 минут








10 минут

Жалпы сыныптық жұмыс.

Диалогтық оқыту әдістерін қолдана отырып, жаңа тақырыпты түсіндіру. функциясы туралы түсінік беру.

Өткенді қайталау сұрақтары:

  1. Квадраттық функцияның графигі қалай аталады?

  2. Неге олай атау қабылданған?

  3. Квадраттық функцияны өмірде қолданылысына мысал келтіре аласыңдар ма?

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты анықталып, бағалау критерийлері таныстырылады. Күтілетін нәтижелерге тоқталып кетемін.


Оқушыларды квадраттық функцияның графигін салу алгортмімен таныстыру.

1. Тармақтарының бағытын анықтау;

2. Төбесінің координаталарын анықтау, оны координаталық жазықтықта белгілеу;

3. Симметрия осін жүргізу;

4. Функция нөлдерін табу және оларды координаталық жазықтықта белгілеу;

5. Графиктің у осімен қиылысу (0;с)нүктесін анықтау және координаталық жазықтықта белгілеу; параболаның симметрия осіне қатысты осы нүктеге симметриялы нүктені белгілеу;

6. Егер қажет болса, функция графигіне тиісті қосымша нүктені және оған симметриялы нүктені анықтау.


Квадраттық функция графиктерінің берілу тәсілдері және квадраттық функция қасиеттері.


Тақырыпты пысықтау мақсатында жеке жұмыс орындату.


Екінші сабақ

Оқушыларға үлестірме карточкалар тарату. Карточкада квадраттық функция теңдеулері мен графиктері берілген. Оқушылар функция теңдеуі және графиктері бойынша жұптасады.


Жұптық жұмыс.

Mix and matcing.

Квадраттық функция графиктерінің берілу тәсілдері және олардың қасиеттері, графигін сәйкестендіруге жұптық жұмыс орындату.

Бағалау: дайын жауап үлгісі бойынша өзара бағалау.


Жеке жұмыс.

Квадраттық функцияның төбесінің координатасын, симметрия өсін, Ох және Оу өстерімен қиылысу нүктелерін, максимум/минимум нүктесін, анықталу облысын және мәндер жиынын табыңыз және парабола графигін салуға практикалық тапсырма орындату.

Бағалау: Бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалау.


Жұптық жұмыс.

«Нұрсұлтан қаласына саяхат» тақырыбындағы «GO TO» (Келесіге жүр) ойыны ойнатылады.

Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Тапсырмалар қабырғаларға ілінеді . 5 станцияның кез-келген біреуінен бастап тапсырманы орындайды. Дұрыс жауап нұсқасындағы келесі станцияға барады. Жауапты станциялар тізбегі түрінде көрсетеді.

Shape1


Жұптық жұмысты бағалау. Оқушыларға кері байланыс беру.

Геогебра бағдарламасы


Кеспе парақ 2


Презентация









http://LearningApps.org/watch?v=phmpk5bft17








Сабақтың соңы

2 минут

Сабақты қорытындылау.

Рефлексия

Үйге тапсырма беру.

Кеспе парақтары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Жұптық жұмысты топ мүшелерінің деңгейі бірдей болатындай етіп бөлу(яғни топта өте жақсы, жақсы деңгейдегі топ мүшелері болу керек.) Жұптық жұмыс кезінде дарынды оқушы үлгермеуші оқушыға қолдау көрсетіп отырады.

Жұптық жұмыс кезінде өзара бағалау және жеке жұмыс кезінде өзін-өзі бағалау жоспарланы. Сонымен қатар сабақтың өне бойында мұғалімнің, оқушылардың кері байланысы

Дене және көз жаттығуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!