Сабақтың тақырыбы: Жаңа мамандық түрлері
|
Бөлім |
Лексика. Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.5.1. Перифразаның түрлі тәсілдерін қолана отырып, мәтін бойынша сұрақтар құрастыру. 8.4.3.1. сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар үшін: Перифразаның тәсілерін пайдаланып, сұрақ құрастыра алады. Көпшілік оқушылар үшін: Термин сөздермен кәсіби сөздердің мағынасын түсініп, мысал құрастыра алады. Кейбір оқушылар үшін: Термин және кәсіби сөздерді қосып сұрақ құрастырып, өз ойларын жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Термин және кәсіби сөздерді түсіну; Тапсырмалар орындау, сабаққа белсенді қатысу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Сөздік құрам,термин, кәсіби |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. Оқушылар қасында отырған баланың құндылығын жазып, бір-біріне береді. Мақсаты: оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру Тиімділігі: оқушы осы сабақта не істейтіні туралы ойланып, назарын жинақтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Суреттер галереясы».
Бұл суреттердің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
|
Мұнда мамандықтар көрсетілген. Екінші суретте түрлі фирмалардың брендтері берілген. Үшінші суретте сайт атаулары жазылған.
|
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
|
Слайд Суреттер «Сұрақ – жауап» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 8-9 мин 5-7 мин 5-7 мин |
1-тапсырма. «Ойбөліс». Мәтінмен жұмыс. 1-қатар. ХХІ ғасырда жаңа мамандықтардың пайда болу себебі неде? 2-қатар.Мәтіндегі кірме сөздерді табыңдар, олардың термин сөздерге қатысын түсіндіріңдер 3-қатар.Салыстыру
ХХI ғасыр адам өмірінің әртүрлі саласына жаңалықтар енгізіп қанай қоймай, жаңа мамандықтарды да ала келді. Адам баласы ХХІғасырда қажетсінбеген, тіпті естіп-білмеген түрлі мамандықтар пайда болуда. бренд-менеджер – тауарды сатуды ғана емес, оның қалай өндірілетінін жақсы білетін маман; логистик – жүк тасымалын қадағалайтын маман; промоутер – компанияның өнімді сату, жарнамалау және өткізу жұмыстарымен шұғылданатын өкілі; супервайзер – сауда адамдарының жұмысын қадағалайтын, жаңа бағыттарды айқындайтын маман; веб-мастер – сайт жасауменшұғылданатынмаман; коучер – қызметшілердің потенциалын өсіретін маман; интервьюер – әлеуметтік зерттеулер үшін сауалнама, сұхбат жүргізетін маман; девелопер – жылжымайтын мүлік саласында, оны жобалау және құрылысын жүзеге асырумен шұғылданатын маман. Дескриптор:
2-тапсырма. Суретте көрсетілген кәсіп түрлеріне қатысты сөздерді тауып, оларды анықтаңдар. Кәсіби сөздерді қатыстырып, сөйлемдер құраңдар. 1-қатар. егіншілік 2-қатар. тігіншілік 3-қатар. ұсталық
Дескриптор:
3-тапсырма. «Егемен Қазақстан». Болашақта қандай мамандықтар пайда болады? атты мақала. Пікірдің тиімді, тиімсіз екенін анықтап себебін түсініреді. «Болашақта мүлдем жаңа мамандықтарға қажеттілік туады. Роботтар жұмыс істей бастайды. Барлық қиын жұмысты компьютерлер мен роботтар жасайды»
|
1-қатар. ХХІ ғасырда жаңа мамандықтардың пайда болу себебі, технологиялардың қарыштап дамуы. Яғни, адамдар сол технологияларды шығару мен қатар мамандықтар тізіміне сол техниканының тілін тауып басқаратын маман иесінде даярлауға сұраныс туғызады. 2-қатар.Бренд-менеджер, логистик, промоутер, супервайзер, веб-мастер, копирайтер, коучер, интервьюер, девелопер.
3-қатар.
2-тапсырма. 1-топ. Егіншілік:орақ,комбайн, дән, жер, гектар, күрек, кетпен, қамба, 2-топ. Тігіншілік:ине,жіп, қайшы, мата, бархат, мақпал, түрлері, түрлі- түсті жіп, тігін машинасы, 3-топ. Ұсталық: балға, металл, күміс, алтын, алюминий, мыс, қорғасын, біз, шеге, пеш, отын, ошақ. Ұсталық өнер ауыр да, көркем өнер. Бұл жұмыстың сапалы шығуына септігін тигізетін бірден-бір құрал болаттардың, алюминий,қорғасын түрлерінің дұрыс таңдалып қайнауы. Қолдың ептілігі де басты орында. Себебі, барлығы отта қайнап дайын болған кезде беттеріне салынатын кескін түрлерінің барлығы ұстаның шеберлігіне және ойының ұшқырлығына да байланысты деп ойлаймын. 3-тапсырма.
|
«Смайликтер»
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау
|
Оқулық , сөздікпен жұмыс
Слайд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Жаңа мамандық
түрлері
Бөлім Лексика. Кәсіп пен еңбек.
Болашақ мамандықтары Педагогтың
аты-жөні: Күні: Сыныбы:
8 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар саны: Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты 8.2.5.1. Перифразаның түрлі тәсілдерін қолана отырып, мәтін
бойынша сұрақтар құрастыру. 8.4.3.1. сөздік қор және
сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар үшін: Перифразаның тәсілерін пайдаланып, сұрақ құрастыра
алады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Термин сөздермен кәсіби сөздердің мағынасын
түсініп, мысал құрастыра алады. Кейбір оқушылар үшін: Термин және кәсіби сөздерді қосып сұрақ құрастырып, өз
ойларын жеткізе алады.
Бағалау критерийлері
Термин және кәсіби сөздерді түсіну; Тапсырмалар орындау, сабаққа
белсенді қатысу;
Тілдік мақсаттар Пән лексикасы және
терминология: Сөздік құрам,термин, кәсіби
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу, түсіну, қолдану
Сабақ кезеңдері
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
3 мин
Жаңа сабаққа кіріспе
5 минут Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал. Оқушылар қасында отырған баланың құндылығын жазып,
бір-біріне береді. Мақсаты: оқушылардың пәнге
қызығушылығын арттыру
Тиімділігі: оқушы осы сабақта не істейтіні
туралы ойланып, назарын жинақтайды. «Суреттер галереясы». Бұл суреттердің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп
ойлайсыңдар? Сайт, компьютер, интернет, бренд сөздері ғылымның қай
саласында қолданылады? Бір ғана ғылым саласында қоданылатын сөздер қалай
аталады? Мұнда мамандықтар
көрсетілген. Екінші суретте түрлі фирмалардың
брендтері берілген. Үшінші суретте сайт атаулары
жазылған. Бұл сөздер информатика, компьютер ғылымы саласында
қолданылады. Термин сөздер
деп аталады.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау
Слайд
Суреттер «Сұрақ – жауап» әдісі
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу
8-9 мин
5-7 мин 5-7
мин 1-тапсырма. «Ойбөліс». Мәтінмен
жұмыс. 1-қатар. ХХІ ғасырда жаңа мамандықтардың пайда
болу себебі неде? 2-қатар.Мәтіндегі кірме сөздерді табыңдар,
олардың термин сөздерге қатысын түсіндіріңдер 3-қатар.Салыстыру промоутер сайт
жасауменшұғылданатынмаман коучер тауардың
қалай өндірілетінін жақсы білетін маман логистик қызметшілердіңпотенциалынөсіретінмаман веб-мастер компанияның өнімді сату, жарнамалау жұмыстарымен
шұғылданатын өкілі бренд-менеджер жүк
тасымалын қадағалайтын маман
ХХI
ғасыр адам өмірінің әртүрлі саласына жаңалықтар енгізіп қанай
қоймай, жаңа мамандықтарды да ала келді. Адам баласы ХХІғасырда
қажетсінбеген, тіпті естіп-білмеген түрлі мамандықтар пайда
болуда.
бренд-менеджер – тауарды сатуды ғана емес, оның қалай
өндірілетінін жақсы білетін маман;
логистик – жүк
тасымалын қадағалайтын маман;
промоутер –
компанияның өнімді сату, жарнамалау және өткізу жұмыстарымен
шұғылданатын өкілі;
супервайзер – сауда адамдарының жұмысын
қадағалайтын, жаңа бағыттарды айқындайтын маман;
веб-мастер – сайт
жасауменшұғылданатынмаман;
коучер – қызметшілердің потенциалын өсіретін
маман;
интервьюер – әлеуметтік зерттеулер үшін
сауалнама, сұхбат жүргізетін маман;
девелопер –
жылжымайтын мүлік саласында, оны жобалау және құрылысын жүзеге
асырумен шұғылданатын маман.
Дескриптор:
Жаңа мамандықтардың пайда болу себебін
түсіндіреді
Кірме сөздерді табады, термин сөздермен
байланыстырады
Мамандық атауларын
сәйкестендіреді
2-тапсырма.
Суретте көрсетілген кәсіп түрлеріне қатысты сөздерді тауып, оларды
анықтаңдар. Кәсіби сөздерді қатыстырып, сөйлемдер
құраңдар.
1-қатар.
егіншілік
2-қатар.
тігіншілік
3-қатар.
ұсталық
Дескриптор:
кәсіп түрлеріне қатысты сөздерді
табады,
қай тілден енгендігін
анықтайды,
сөйлем құрайды
3-тапсырма. «Егемен
Қазақстан». Болашақта қандай мамандықтар пайда болады? атты мақала.
Пікірдің тиімді, тиімсіз екенін анықтап себебін
түсініреді.
«Болашақта мүлдем жаңа
мамандықтарға қажеттілік туады. Роботтар жұмыс істей бастайды.
Барлық қиын жұмысты компьютерлер мен роботтар
жасайды»
1-қатар. ХХІ ғасырда жаңа
мамандықтардың пайда болу себебі, технологиялардың қарыштап дамуы.
Яғни, адамдар сол технологияларды шығару мен қатар мамандықтар
тізіміне сол техниканының тілін тауып басқаратын маман иесінде
даярлауға сұраныс туғызады.
2-қатар.Бренд-менеджер,
логистик, промоутер, супервайзер, веб-мастер, копирайтер, коучер,
интервьюер, девелопер. Нарық,
бизнес саласы Технология саласы Журналист Бренд-менеджер, логистик, промоутер, супервайзер,
коучер, девелопер. веб-мастер, копирайтер интервьюер
3-қатар. промоутер компанияның өнімді сату, жарнамалау жұмыстарымен
шұғылданатын өкілі коучер қызметшілердің потенциалын өсіретін
маман логистик жүк
тасымалын қадағалайтын маман веб-мастер сайт
жасауменшұғылданатынмаман бренд-менеджер тауардың
қалай өндірілетінін жақсы білетін маман
2-тапсырма.
1-топ.
Егіншілік:орақ,комбайн, дән, жер, гектар, күрек, кетпен,
қамба,
2-топ. Тігіншілік:ине,жіп,
қайшы, мата, бархат, мақпал, түрлері, түрлі- түсті жіп, тігін
машинасы,
3-топ. Ұсталық: балға,
металл, күміс, алтын, алюминий, мыс, қорғасын, біз, шеге, пеш,
отын, ошақ.
Ұсталық өнер ауыр да,
көркем өнер. Бұл жұмыстың сапалы шығуына септігін тигізетін
бірден-бір құрал болаттардың, алюминий,қорғасын түрлерінің дұрыс
таңдалып қайнауы. Қолдың ептілігі де басты орында. Себебі, барлығы
отта қайнап дайын болған кезде беттеріне салынатын кескін
түрлерінің барлығы ұстаның шеберлігіне және ойының ұшқырлығына да
байланысты деп ойлаймын.
3-тапсырма. Тиімді немесе
тиімсіз Себебі Тиімді
Тиімсіз Заман дамыған сайын жаңа
мамандықтар қажет екендігі белгілі. Тиімділігі барлық жұмыс тек
автоматты түрде орындалады. Адам өзін қинамайды. Адамның
миына күш түспегендіктен бас ми қыртыстары жұмыс істеуін тоқтатуы
мүмкін. Адам да роботтар секілді тек дайын нәрсеге үйренеді. Адамдар
арасындағы, жұмыс процесіндегі қарым-қатынас жоғалады. «Смайликтер»
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау
Оқулық , сөздікпен жұмыс
Слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














