|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Шонтыбаева |
|
|
Күні:06.12 |
|
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Лепті сөйлем |
|
|
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану; 2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу; 2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
|
204
|
Сабақтың мақсаты |
Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолданады. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Басы (5 мин) |
Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Сабақ мақсатын хабарлау. |
Сыныптың оқу әрекетіне қызығушылығын ояту. |
|
|
|
|
Ортасы (35 мин) |
10-жаттығу. Мәтінді оқып, не туралы екенін анықтайды. Мәтінге ат қояды. Мәтін кейіпкерлерінің тіршілік ететін ортасын айтады. Өз қорытындысын жасайды. Сұраулы және лепті сөйлемдерді теріп жазады. Сұраулы, лепті сөйлемдерді ажыратып, салыстырып, ой қорытады. |
Мәтінді түсініп оқиды, ат қояды. Сұраулы және лепті сөйлемдерді теріп жазады. |
Бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды. |
Оқулық, дәптер |
|
|
|
Дескриптор:
жібермейді. |
Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады. |
1 балл 1 балл
2 балл 2 балл 1 балл |
Дескриптор |
|
|
|
Оқушы тәжірибесіне, бұған дейін басқа пәндерден игерген білімдеріне сүйеніп: Жаңбыр қандай күндері жауады? Жаңбыр жаумас бұрын аспаннан қандай өзгерістерді байқауға болады? сұрақтарына жауап береді. Жаңбырдың түрлері туралы дереккөздерден ақпарат алып, білімдерін толықтыруына басшылық жасалады. Алған ақпараттарын топта талқылайды. Ойсергек! «Еске түсіру» ойыны. Қатар отырған оқушылар бір-біріне арқасын беріп отырады да, парталасының аты кім, киімі қандай, аяқкиімі қандай, егер қыз бала болса, белдемшесінің түсі қандай, құлағында сырғасы бар ма, осы сияқты белгілерді айтып шығады. Бұл ойын балалардың бір- бірін жақсы тануға, қарым-қатынасын реттеуге көмектеседі. Балалардың есте сақтау қабілеті, байқампаздығы артады. Дәптермен жұмыс
Қалаған жыл мезгілінің суреті бойынша әңгіме құрастырады. |
Мақалды көшіріп жазады. Сұрақтарға жауап береді. Сурет бойынша әңгімелейді. Берілген сөйлемдерді лепті сөйлемдерге айналдырады. |
Қолдау көрсету. Мақтау, мадақтау. Қолдау. |
Оқулық, мақал Ойсергек Оқулық, жыл мезгілдерінің суреті |
205
206
|
|
Ол үшін жыл мезгілдері, оның ерекшеліктері туралы әңгіме ұйымдастырылады. Сурет әңгіменің бір бөлігі екені ескертіледі. Оқушыларға әңгімедегі негізгі ойды табу тапсырылады. Суретке қарап не айтуға болатынын топта әңгімелейді. Дәптермен жұмыс Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Өз көзқарастарын білдіреді. Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады. «Жаратылыстану» пәнінен игерген білімдеріне сүйеніп, сызбадан жер бедеріне қатысты сөздерді тауып, бояйды. Жұмыстарын топта жариялайды. Сабақта игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады. Үйге тапсырма. «Судың пайдасы» тақырыбына лепті сөйлемдерді қатыстыра отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу. |
Жұпта жыл мезгілдері- нің белгілерін айта отырып, анықтайды. Суреттегі жыл мезгіл- дері туралы әңгімелейді. Бір жыл мезгілін таңдап алып, әңгіме құрастырады. Оқушылар жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті қарындашпен бояйды. |
Қолдау көрсету. |
Оқулық, суреттер Жұмыс дәптері, түрлі түсті қарындаштар |
|
Соңы (5 мин) |
(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау Саралау тапсырмаларын орындату. Шығармашылық үзіліс |
|
|
|
|
|
13-жаттығу 1-деңгей. Суреттерге қарап әңгімеле. 2-деңгей. Өлеңді жай қара сөзбен баяндап бер. 3-деңгей. Суреттердің астындағы сөйлемдерді лепті сөйлемге айналдыр. Бекіту. «Бес саусақ» әдісі
Бас
бармақ –
басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды
мәселе не болды? Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Менің туған өлкем Педагогтің аты-жөні Г.Шонтыбаева Күні:06.12 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Лепті сөйлем
Оқу
бағдарла- масына сәйкес оқыту
мақсаттары
2.3.7.1 сөйлем
түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ
белгісі, леп белгісі) қолдану;
2.3.6.1 бас әріп
пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып
көлбеу және таза жазу;
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және
жауап беру
204 Сабақтың мақсаты
Сөйлем түрлерінің
айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ
белгісі, леп белгісі) қолданады. Бас әріп пен кіші әріптің
биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және
таза жазады. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және
жауап береді.
Сабақтың барысы Сабақтың
кезеңі/уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Басы (5 мин)
Психологиялық
жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру
кезеңі Сабақ мақсатын хабарлау.
Сыныптың оқу
әрекетіне қызығушылығын ояту. Ортасы (35 мин) 10-жаттығу. Мәтінді оқып, не
туралы екенін анықтайды. Мәтінге
ат қояды. Мәтін кейіпкерлерінің тіршілік ететін ортасын айтады. Өз
қорытындысын жасайды.
Сұраулы және
лепті сөйлемдерді теріп жазады.
Сұраулы, лепті сөйлемдерді ажыратып, салыстырып, ой
қорытады.
Мәтінді түсініп
оқиды, ат қояды. Сұраулы және лепті сөйлемдерді теріп
жазады. Бір-бірінің
қатесін тауып, түзетіп, орындалған
жұмысты өзара бағалайды.
Оқулық,
дәптер Дескриптор: мәтінді түсініп оқиды; мәтінге ат қояды; мәтіндегі негізгі ойды
айтады; мәтін кейіпкерлерінің тіршілік ететін ортасын
анықтайды; сұраулы және
лепті сөйлемдерді теріп жазады; сұраулы, лепті сөйлемдерді
ажыратып, салыстырады; пунктуациялық, орфографиялық қателер жібермейді.
Оқушылардың
жұмысы
дескриптор бойынша бағаланады. 1 балл 1 балл балл балл 2 балл
2
балл
1
балл Дескриптор жаттығу. Мақалдарды қатесіз көшіріп жазып,
мәнін түсіндіреді. Жаңбырдың пайдасы туралы
әңгімелейді.
Оқушы
тәжірибесіне, бұған дейін басқа пәндерден игерген білімдеріне
сүйеніп: Жаңбыр
қандай күндері жауады? Жаңбыр жаумас бұрын аспаннан қандай
өзгерістерді байқауға болады? сұрақтарына жауап береді. Жаңбырдың түрлері туралы дереккөздерден
ақпарат алып, білімдерін толықтыруына басшылық
жасалады. Алған ақпараттарын топта талқылайды. Ойсергек!
«Еске түсіру»
ойыны. Қатар отырған оқушылар
бір-біріне арқасын беріп отырады да,
парталасының аты кім, киімі қандай, аяқкиімі қандай, егер қыз бала
болса, белдемшесінің түсі қандай, құлағында сырғасы бар ма, осы
сияқты белгілерді айтып шығады. Бұл ойын балалардың бір- бірін
жақсы тануға, қарым-қатынасын реттеуге көмектеседі. Балалардың есте
сақтау қабілеті, байқампаздығы артады.
Дәптермен жұмыс жаттығу. Оқушылардың назары
суреттерге аударылады. Әр суретте жылдың қай мезгілі бейнеленгенін
тауып, өз ойын дәлелдейді.
Қалаған жыл
мезгілінің суреті бойынша әңгіме
құрастырады. Мақалды көшіріп жазады.
Сұрақтарға жауап береді.
Сурет бойынша әңгімелейді. Берілген сөйлемдерді
лепті
сөйлемдерге айналдырады. Қолдау көрсету.
Мақтау,
мадақтау.
Қолдау.
Оқулық, мақал
Ойсергек Оқулық, жыл мезгілдерінің
суреті
205
206 Ол үшін
жыл мезгілдері, оның
ерекшеліктері туралы әңгіме
ұйымдастырылады.
Сурет әңгіменің
бір бөлігі екені ескертіледі.
Оқушыларға әңгімедегі негізгі ойды табу
тапсырылады. Суретке қарап не айтуға болатынын топта
әңгімелейді.
Дәптермен жұмыс
Оқушылар «Бағдаршам»
әдісі
арқылы бір-бірінің
жұмысын бағалайды. Өз көзқарастарын
білдіреді.
Дәптердегі
шығармашылық тапсырма орындалады. «Жаратылыстану» пәнінен
игерген білімдеріне сүйеніп, сызбадан жер бедеріне
қатысты сөздерді тауып, бояйды. Жұмыстарын топта
жариялайды. Сабақта игерген білімдеріне рефлексия
жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі
«Өз
жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған
«Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады.
Нәтижелері топта жарияланады. Үйге тапсырма. «Судың пайдасы»
тақырыбына лепті сөйлемдерді қатыстыра отырып,
шағын әңгіме құрастырып жазу.
Жұпта жыл мезгілдері-
нің
белгілерін айта отырып, анықтайды. Суреттегі жыл мезгіл- дері туралы әңгімелейді.
Бір
жыл мезгілін таңдап алып, әңгіме құрастырады.
Оқушылар жұмыс
дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті
қарындашпен бояйды.
Қолдау көрсету.
Оқулық,
суреттер Жұмыс
дәптері, түрлі түсті қарындаштар Соңы (5 мин)
(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау
Саралау тапсырмаларын орындату.
Шығармашылық
үзіліс 13-жаттығу 1-деңгей. Суреттерге қарап әңгімеле. 2-деңгей. Өлеңді жай қара
сөзбен баяндап бер. 3-деңгей. Суреттердің
астындағы сөйлемдерді лепті сөйлемге
айналдыр.
Бекіту. «Бес саусақ» әдісі
Бас
бармақ –
басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды
мәселе не болды? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













