Түркістан облысы Мақтаарал ауданы «№5 Мақтаарал мектеп-гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Атакент 2024ж
Бекітемін:
Мектеп директоры:
_____________________
Д.А Дошманов
-
Күн 06.02.2024ж
«№5 Мақтаарал мектеп-гимназиясы» КММ
Педагогтің аты-жөні:
Тренер: Садирова Сулушаш, Утелова Ұлдана, Назаркулова Ұлжан.
Тақырыбы:
Лессон Стади зерттеу сабақтары- даму мен ілгерілеудің формуласы
Мақсаты:
Мұғалімдер сабақты зерттеу сұрақтарын құрастырады,
«Сабақты зерттеу» тәсілін мектепте жүзеге асыру жоспарын дайындайды.
Оқу нәтижесі:
Мұғалімдер бірлесіп оқуды пайдалана отырып мектепте сабақты зерттеу тәсілін іске асыру үшін іс-шаралар жоспарын жасайды.
Түйінді идея:
Педагогикалық тәжірибені дамыту мақсатында мұғалімдер бірлесіп жұмыс істеу керек.
Сабақты бірлесіп жоспарлау, сабақтарға өзара қатысу мен талқылау оқытуды жақсартуға көмектеседі.
Құндылықтар:
«Мәңгілік ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыруда елімізде жалпыұлттық идеяның құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы жүзеге асыру;
«ХХІ ғасыр дағдысы» деп жиі айтылып жүрген кең ауқымды құзіреттілікті меңгеруге мүмкіндік беру;
Сабақтың барысы:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Лессон Стади зерттеу сабақтары- даму мен ілгерілеудің формуласы
Лессон Стади зерттеу сабақтары- даму мен ілгерілеудің формуласы
Түркістан облысы Мақтаарал ауданы «№5 Мақтаарал мектеп-гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Атакент 2024ж
Бекітемін:
Мектеп директоры:
_____________________
Д.А Дошманов
-
Күн 06.02.2024ж
«№5 Мақтаарал мектеп-гимназиясы» КММ
Педагогтің аты-жөні:
Тренер: Садирова Сулушаш, Утелова Ұлдана, Назаркулова Ұлжан.
Тақырыбы:
Лессон Стади зерттеу сабақтары- даму мен ілгерілеудің формуласы
Мақсаты:
Мұғалімдер сабақты зерттеу сұрақтарын құрастырады,
«Сабақты зерттеу» тәсілін мектепте жүзеге асыру жоспарын дайындайды.
Оқу нәтижесі:
Мұғалімдер бірлесіп оқуды пайдалана отырып мектепте сабақты зерттеу тәсілін іске асыру үшін іс-шаралар жоспарын жасайды.
Түйінді идея:
Педагогикалық тәжірибені дамыту мақсатында мұғалімдер бірлесіп жұмыс істеу керек.
Сабақты бірлесіп жоспарлау, сабақтарға өзара қатысу мен талқылау оқытуды жақсартуға көмектеседі.
Құндылықтар:
«Мәңгілік ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыруда елімізде жалпыұлттық идеяның құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы жүзеге асыру;
«ХХІ ғасыр дағдысы» деп жиі айтылып жүрген кең ауқымды құзіреттілікті меңгеруге мүмкіндік беру;
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Коуч әрекеті |
Мұғалімнің әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі: |
Психологиялық тренинг «Ұлттық құндылықтардан жұрдай рухта тәрбиеленген ұрпақтан халықтың мүдесі мен мұқтажын жоқтайтын пайдалы азамат шықпайды» деген болатын ұлтымыздың көрнекті қоғам және мемлекет қайраткері Мұстафа Шоқай. Сондықтан алдымен ұлтты құрайтын әрбір азаматтың жүрегіне ұлттық құндылықтарды орнатуымыз қажет. Бұл жөнінде мектебімізде түрлі жобалар әзірлеуде. «Этноауыл экспедициясы» Қазақ халқының мәдени құндылықтарын насихаттау барысында Ұлт аманаты жолында ұлағатты іс атқарып, ата-бабамыздан мұра болып жеткен дәстүрлерімізді көздің қарашығындай аялап, келешек ұрпаққа насихаттап, ұлттық құндылықтарымызды дәріптеп жүрген аудандық «Аймақтық этноауыл экспедициясы» киіз үйге қош келіпсіздер! Этноауыл – ғасырлар дәуірінен мирас болып жеткен ұлттық салт-дәстүріміз бен мәдениетіміз, қазақы болмысымызды паш ететін көлемді кешен. |
Күтілетін нәтиже: Қонақтар «Этноауыл» көрмесін тамашалай отырып, ұлттық саз аспаптары орындауымен көңіл-күйлерін басқара алады, ұлттық тағамдардан дәм- ауыз тиеді. Мақсаты: Қазақ халқының ұлттық дәстүрін насихаттау және көрсету мақсатында қонақтарды «Этноауыл» көрмесімен таныстыру. |
|
Көрме |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топқа топтастыру: |
1 қадам. Барлық қонақтарға кәдесый таратылады. 2 қадам. Топ атауларын қорғайды (пікір алмасу). І ауыл «Қарқаралы» ІІ ауыл «Аманқарағай» ІІІ ауыл «Әулиекөл» |
Күтілетін нәтиже: Қонақтар кәдесыйларды ( домбыра, киіз үй, қобыз, түйе) ала отырып, ауылдарға топтасады. Бұл ауыл атауларының қазақ әдебиетінің негізін қалаушы , сазгер, ұстаз, ақын, философ - Абай Құнанбаев; шығыстанушы, тарихшы, фольклоршы, этнограф, географ, ағартушы - Шоқан Уалиханов; ағартушы-педагог, жазушы, этнограф, фольклоршы, қоғам қайраткері -Ыбырай Алтынсарин; |
«Бәйге» әдісі арқылы топтық бағалау жүргізіледі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау |
«Адамның сипаты» бейнебаян көрсету. Бейнежазбаны көрсету. «Адамдардың сыйпаты: сәбіз, жұмыртқа және кофе» Мақсаты: Сын тұрғысынан ойлау негізінде сабақты зерттеудің мәнін ұғындыру Қадамдары: 1. Тыңдаушылар бейнежазбаны тамашалайды. 2. Сабақты зерттеумен қалай байланыстыруға болатындығын түсіндіреді. |
Күтілетін нәтиже: Бейнебаянды мұқият көреді, ойланады, өз ойларын, пікірлерін ортаға салады |
https://youtu.be/jsF6GJ7nT1M?si=jtxSQzzySCR8hIhR |
Бейнежазба
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
Lesson Study тәсілі мемлекеттік білім беру стандарты контекстінде заманауи сабақ арөылы оқушылардың негізгі құзіреттіліктерін қатыстыру үшін оңтайлы жағдай жасауға көмектеседі. Мектеп тәжіртбесінде сабақты зерттеуді қолдну нәтижелеріне негізделген рефлексиялық ой-пікірлермен бөліседі. І ауыл. «Қарқаралы» ауылы «Шаңырақ» әдісі арқылы жоспарлау тапсырмасын орындайды. «Сабақты зерттеу бойынша бірлескен жұмыс жүргізу ережесі» Мақсаты: Сабақты зерттеу бойынша қағидалар жиынтығын әзірлеу ІІ ауыл. «Аманқарағай» ауылы «Текемет басу» әдісі арқылы бақылау тапсырмаларын орындайды. «Сабақты зерттеу» тәсілін қолдану барысында мұғалімдердің бірлескен жұмысына ықпал ететін жағдайлар және бірлескен жұмысына бөгет жасайтын кедергілерді бақылайды. ІІІ ауыл. «Әулиекөл» ауылы «Астау» әдісі бойынша талдау жұмыстарын жүргізеді. «Сабақты зерттеу» тәсілін қолдану барысында мұғалімдердің бірлескен жұмысына сіз қалай ықпал ете аласыз? |
Күтілетін нәтиже: -сабақты зерттеу үдерісінің кезеңдерін көрсетеді. Сабақты зерттеу бойынша мұғалімдер бірлесе жұмыс жасаудың маңызын түсінеді. -сабақ барысында оқушының іс-әрекетін бақылайды (құралдарын). Игерген білім нәтижесінде «Сабақты зерттеу» жүргізуге ықпал ететін жағдайлар мен кедергілерді ажыратады -сабақтан кейін өзі қалай үлес қоса алатынын тұжырымдайды. Әр ауыл тапсырма бойынша зерттеу қадамдарын анықтайды және постер арқылы қорғайды. |
Дескриптор: -зерттеу кезеңдерінің үдерісін көрсетеді; -зерттеу барысында жағдайлар мен кедергілерлі ажыратады; - зерттеу қадамдарын анықтайды; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті: |
«Адам бейнесі» Ешбір бір құралсыз берілген А4 форматынан адам бейнесін жасап шығу. |
Күтілетін нәтиже: Әр қатысушы мұғалім ақ парақтан ешқандай заттың көмегінсіз адам бейнесін жасай отырып топ арасында талқылайды. |
Бағалау: «Құмсағат» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
«Тұмар» әдісінде қонақтар жағдаяттық тапсырмалар орындайды. «Көркем сұрақ- танымның жартысы. Шындығында да біз Әлемді сұрақ қою арқылы танимыз, өмірдің өзі қыруар сұрақтардан тұрады. Сондықтан да сабақтардың негізін сұрақтар құрауы керек. Өйткені сұрақтар ізденіске бағыттайды. 1 қадам. Оқу үдерісінің сапасын арттыру мақсатында өз сабақтарыңызда сынап көргіңіз келген «оқыту/оқудағы жаңа тәсілді» айқындаңыз. 2 қадам. Сабақ жоспарының қандай бөлігінде бұл тәсіл аса ықпалды болатынын шешіңіз. 3 қадам. Тақырыбына қарай сіздің оқушыларыңызға лайықты, нақты күтілетін оқу нәтижесін айқындаңыз. |
Күтілетін нәтиже: Мұғалімдер зерттеу сұрақтарын құрастырып көреді. Сабақты зерттеудегі іс- шаралар жоспарын жасай алады. |
Дескриптор: -зерттеу сұрағын құрастырады; -зерттеу қадамдарын анықтайды; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
«Айтыс» өнері әдісі Мақсаты: Сабақты зерттеудің тиімділігін байқату Қадамы: 1. Кесте бойынша жұпта талқылау. 2. Топта ой бөлісу. 3. Дұрыс нұсқасымен салыстыру.
|
Күтілетін нәтиже: Өз тәжірибесіндегі ашық сабақ және зерттеу сабақтарына талдау жүргізеді, Lesson study-дің сабақты жақсартудағы рөлін айқындайды.
|
Дескриптор: - зерттеу сабақтарына талдау жүргізеді;
Lesson study-дің сабақты жақсартудағы рөлін айқындайды;
|
Кесте
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
«Асау көк» ойыны әуелі үй иелері ауылдың алты ауызын айтады сонан соң, қонақтардан қонақ кәде ретінде өнер көрсетуін сұрайды Түк білмейтін қонақты мінгізетін керме арқан «Асау көк» деп аталады Кермеге мінген қонақ әрі-бері сүрінбей жүру керек.
|
Күтілетін нәтиже: Қонақтардан қонақ кәде үшін өнерлерін көрсетеді (ән, жаңылтпаш, жұмбақ) |
|
https://youtu.be/fBlmbYLtnUM?si=7e55QsWgnYtAIZc6 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: «Қоржын» әдісі Мен жақсы түсіндім .... Әлі де іздену керек .... Өте жақсы түсіндім... |
Күтілетін нәтиже: Қонақтар қоржындарға асық түстері бойынша салып, кері байланыс жасайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз






















