Сабақты зерттеу (Lesson Study ) тақырыбы: «Сыни тұрғыдан ойлану арқылы пәнге деген қызығушылығын қалай арттыруға болады?» Қолданатын тәсіл : «Кубизм» Пән: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Шайгожанова Салтанат Калибековна педагог - модератор
Сабақтың тақырыбы: Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары:
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шайгожанова Салтанат Калибековна |
|||||
|
Күні: |
05.04.24ж |
|||||
|
Сынып: 6 «ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерге сүйене отырып, Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастыруындағы ролін анықтайды; Дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның саясатын талдайды; Ұлттық құндылықтарды дәріптеуге атсалысады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Оқушылармен амандасып топқа бөлемін. Оқушыларды «Алшы асық» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін. 1-ші топ «Жәнібек хан» 2- ші топ «Керей хан» 3-ші топ «Бурындық хан» 4- ші топ «Қасым хан» Топ басшыларын АВС деңгейіндегі оқушыларды тағайындаймын. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (сергіту сәті) «Асық» және «домбыра» тарату және түсіндіру; Өткен тақырыпты пысықтау. «Алтын сақа» анимациалық ойын арқылы үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырыпқа өту үшін « Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы болжам жасалады.
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттерді ұсынамын. Суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Суретте не бейнеленген? Осы суреттердің өзара байланысы қандай? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырамын. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, сабақтың мақсатымен таныстырамын. |
Сергіту сәті бойынша әр топ басшылары бір - біріне сәттілік тілектерін тілейді. «Алтын сақа» анимациалық ойын әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін -өзі бағалайды. «Асық» және «Домбыра» әдісі.
Бағалау критерий: Әр бір дұрыс жауапқа 3 балл ҚБ «3 шапалақ» |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім 23 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну үшін Оқушылармен бейнероликті тамашалаймыз. Қасым хан – беделді хан,бір тұтас және дербес қазақ хандығын нығайтқандығы туралы ақпарат беріледі. Тапсырма 1. «Кубизм» тәсілі арқылы топтық жұмыс. 1-ші топ. «Түйіндеме» әдісі арқылы Қасым хан туралы ақпарат береді. 2- ші топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі . 3- ші топ. «СВОТ» талдау әдісі арқылы Қасым ханның сыртқы саясатына талдау жасайды.
4 – ші топ . «ПОПС» формуласы |
Бейнеролик мазмұнына және картаға сүйене отырып, Қасым ханның жаулап алған қалаларын анықтайды. Әр топ кубизм әдісі арқылы анықталған тапсырмаларын деректерге сүйене отыра берілген уақыт талаптырына сай орындайды және постерді топ болып қорғайды. |
Дескриптор: Тұлғаның кім екенін анықтап, және оның атқарған қызметіне сипаттама береді; Дескриптор: Берілген суреттерді тиісті орындарына қояды; оқиғамен байланысын анықтайды; Дескриптор: Қасым ханның сыртқы саясатының күшті жағын талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының әлсіз жақтарын талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының мүмкіндіктерін талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының қауіптерін талдайды; Дескриптор: Қасым ханның елді біріктірудегі іс –әрекетіне өз ойын білдіреді ; Өз көзқарасын түсіндіреді; Мысалдармен дәлелдейді; Қадырғали Жалайырдың сөзіне қорытынды жасайды; 6 балл |
Тақырыптық мәтіндер
Тақырыптық суреттер
|
||
|
Бекіту 5 мин |
«Хан тағы» тәсілі арқылы жеке сұрақ жауап алынады. Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қасым хан – бекзат адам» тақырыбында 30-50 сөздік эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: Әр бір дұрыс жауапқа 1 балл |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
АВС деңгейлі оқушыдан сұхбат алынады. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Lesson Study сабағының жоспары 6 сынып
Lesson Study сабағының жоспары 6 сынып
Сабақты зерттеу (Lesson Study ) тақырыбы: «Сыни тұрғыдан ойлану арқылы пәнге деген қызығушылығын қалай арттыруға болады?» Қолданатын тәсіл : «Кубизм» Пән: Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Шайгожанова Салтанат Калибековна педагог - модератор
Сабақтың тақырыбы: Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.
Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары:
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының ХҮІ-ХҮІІ ғасырлардағы дамуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шайгожанова Салтанат Калибековна |
|||||
|
Күні: |
05.04.24ж |
|||||
|
Сынып: 6 «ж» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі. Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректерге сүйене отырып, Қасым ханның Қазақ хандығының аумағын қалыптастыруындағы ролін анықтайды; Дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның саясатын талдайды; Ұлттық құндылықтарды дәріптеуге атсалысады; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 5 мин |
Оқушылармен амандасып топқа бөлемін. Оқушыларды «Алшы асық» әдісі арқылы 4 топқа бөлемін. 1-ші топ «Жәнібек хан» 2- ші топ «Керей хан» 3-ші топ «Бурындық хан» 4- ші топ «Қасым хан» Топ басшыларын АВС деңгейіндегі оқушыларды тағайындаймын. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (сергіту сәті) «Асық» және «домбыра» тарату және түсіндіру; Өткен тақырыпты пысықтау. «Алтын сақа» анимациалық ойын арқылы үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырыпқа өту үшін « Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы болжам жасалады.
Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде суреттерді ұсынамын. Суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Суретте не бейнеленген? Осы суреттердің өзара байланысы қандай? Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырамын. Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, сабақтың мақсатымен таныстырамын. |
Сергіту сәті бойынша әр топ басшылары бір - біріне сәттілік тілектерін тілейді. «Алтын сақа» анимациалық ойын әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтайды Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Өзін -өзі бағалайды. «Асық» және «Домбыра» әдісі.
Бағалау критерий: Әр бір дұрыс жауапқа 3 балл ҚБ «3 шапалақ» |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI (32.55 мин) Презентация |
||
|
Жаңа білім 23 мин |
Жаңа тақырыпты түсіну үшін Оқушылармен бейнероликті тамашалаймыз. Қасым хан – беделді хан,бір тұтас және дербес қазақ хандығын нығайтқандығы туралы ақпарат беріледі. Тапсырма 1. «Кубизм» тәсілі арқылы топтық жұмыс. 1-ші топ. «Түйіндеме» әдісі арқылы Қасым хан туралы ақпарат береді. 2- ші топ. «Суреттер сөйлейді» әдісі . 3- ші топ. «СВОТ» талдау әдісі арқылы Қасым ханның сыртқы саясатына талдау жасайды.
4 – ші топ . «ПОПС» формуласы |
Бейнеролик мазмұнына және картаға сүйене отырып, Қасым ханның жаулап алған қалаларын анықтайды. Әр топ кубизм әдісі арқылы анықталған тапсырмаларын деректерге сүйене отыра берілген уақыт талаптырына сай орындайды және постерді топ болып қорғайды. |
Дескриптор: Тұлғаның кім екенін анықтап, және оның атқарған қызметіне сипаттама береді; Дескриптор: Берілген суреттерді тиісті орындарына қояды; оқиғамен байланысын анықтайды; Дескриптор: Қасым ханның сыртқы саясатының күшті жағын талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының әлсіз жақтарын талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының мүмкіндіктерін талдайды; Қасым ханның сыртқы саясатының қауіптерін талдайды; Дескриптор: Қасым ханның елді біріктірудегі іс –әрекетіне өз ойын білдіреді ; Өз көзқарасын түсіндіреді; Мысалдармен дәлелдейді; Қадырғали Жалайырдың сөзіне қорытынды жасайды; 6 балл |
Тақырыптық мәтіндер
Тақырыптық суреттер
|
||
|
Бекіту 5 мин |
«Хан тағы» тәсілі арқылы жеке сұрақ жауап алынады. Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қасым хан – бекзат адам» тақырыбында 30-50 сөздік эссе жазу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
Дескриптор: Әр бір дұрыс жауапқа 1 балл |
Ақпарат тық карточка |
||
|
Кері байланыс 5 мин |
АВС деңгейлі оқушыдан сұхбат алынады. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||
шағым қалдыра аласыз


















