|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ж.Болғанбаев атындағы Самар орта мектеп-лицейі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Жарық құбылыстар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мергенчинов Д.М |
|||||
|
Күні: |
29.04.2024 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.5.1.11 – жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттайды, линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауда жұқа линза формуласын қолдана біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Бекіту
Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу. Үй тапсырмасын flippity.net сайты бойынша «Крестик әне нолик» ойыны арқылы қайталау 1.Линза деп екі жағы сфералық беттермен шектелген мөлдір денені айтады. 2.Линзаның түрлері : дөңес және ойыс линза. 3.Дене мен кескіннің өлшемдерінің айымашылығын сипаттайтын шама ұлғайту деп аталады. 4.Оптикалық күш Ғ әріпімен белгіенеді. 5.Фокустық қашықтықтың өлшем бірлігі – 1 м. 6.Дөңес линзаларды кейде шашыратқыш деп атайды. 7.Дененің линзадан қашықтығы – D әріпімен белгіленеді. 8.Шашыратқыш линза беретін кескін шын немесе жалған болады. 9.Неғұрлым нәрсе линзаға жақынырақ болса, соғұрлым кескіні үлкенірек болады. 10. Шашыратқыш линза нәрсенің кез-келген орналасуында кішірейген, жалған, тура кескін береді. Линзадан кескін алу демонстрация Кескін түрлерімен танысу Ойланайық «Эксперименттік тапсырма» Оқыушыларға Оптика модулі бойынша құрал-жабдықтар таратылады. d=F, 2F=d, d>2F, F<d<2F шарттарын тәжірбие жүзінде тексереді. Қорытынды жазады
Деңгейлік есептер шығару Топ №1 1. Фокус аралығы 12 см жинағыш линзадан нәрсенің шын және өзінен үш есе үлкейтілген кескін алу үшін, оны қандай қашықтыққа қою керек? 2. Май шам оптикалық күші 10 Дптр-ге тең жинағыш линзадан 12,5 см қашықтықта орналасқан. Кескін линзадан қандай қашықтықта орналасады және ол қандай кескін? Топ №2 3. Нәрсе жинағыш линзадан 1,8 м қашықтықта тұр. Егер кескін нәрседен 5 есе кіші болып шықса, линзаның фокус аралығы қандай? 4. Фокус аралығы 0,4 м болатын жинағыш линзадан, алынған кескін линзаның екінші жағынан 2 м қашықтықта болу үшін, берілген дене линзадан қандай қашықтықта болу керек? Топ №3 5. Нәрсе линзадан 4F кашықтыққа орналасқан, оның экрандағы кескіні өзінен қанша есе кіші? 6. Нәрседен экранға дейінгі қашықтық 3 м-ге тең. Нәрсенің 5 есе үлкейтілген кескінін алу үшін, оптикалық күші қандай линзаны алу керек
Гемификация әдісі бойынша Ойын ойнау арқылы берілген сұрақтарға жауап береді
Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма 7.4 жаттығу №1-№4 Оқулық 206 бет |
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді. Топқа бөліне отырып сұрақтарға жауап берді
Аталан тақырып бойынша оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды Берілген модуль бойынша мұғалім тапсырмасын жұптаса отырып орындайды.
Оқушылардың теориялық материалды қолдану дағдысын дамыта отырып есептерді шығарады. Есептің жасаптарымен сәйкестендіреді
Мұғалім жіберген сілтеме бойынша өту арқылы ойын ойнауға өтеді.
|
Дескриптор -Сайт бойынша топқа бөліну -Берілген сұрақтарға толық жауап беру Жалпы балл 2
Дискриптор: - Эксперименттік тапсырманы орындайды - Шығармашы-лық тапсырманы орындайды Жалпы балл 2 Дескриптор: - Жұқа линза формуласын қолданады - D=1/F формуласын қолданады. -Линзаның ұлғайту формуласын қолданады Мұғалім дұрыс жауаптарды көрсетеді, ал оқушылар өзін-өзі тексереді. Бір-біріне кері байланыс жасайды. Жалпы балл 4
Дескриптор Сілтеме бойынша өтеді Сұрақтарға дұрыс жауап берді Жалпы балл 2 |
flippity.net сайты
https://www.flippity.net/ct.php?k=14emY1e1PXQddbUnw0KT4jr5ZWonHaKC2Hr9ELvFgQA8
Оптика модулі
Тараптпа материал
https://gamilab.com/play/cgikkj
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ж.Болғанбаев атындағы Самар орта мектеп-лицейі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
Жарық құбылыстар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мергенчинов Д.М |
|||||
|
Күні: |
29.04.2024 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Линзалар, линзаның оптикалық күшi, жұқа линзаның формуласы. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.5.1.11 – жұқа линза формуласын есептер шығару үшін қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
жинағыш және шашыратқыш линзалардан өтетін жарық сәулесініӊ жүрістерін сипаттайды, линзаларда өтетін жарық сәулелерініӊ жүрісі арқылы линзаныӊ фокусын анықтауда жұқа линза формуласын қолдана біледі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Бекіту
Кері байланыс |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу және түгелдеу. Үй тапсырмасын flippity.net сайты бойынша «Крестик әне нолик» ойыны арқылы қайталау 1.Линза деп екі жағы сфералық беттермен шектелген мөлдір денені айтады. 2.Линзаның түрлері : дөңес және ойыс линза. 3.Дене мен кескіннің өлшемдерінің айымашылығын сипаттайтын шама ұлғайту деп аталады. 4.Оптикалық күш Ғ әріпімен белгіенеді. 5.Фокустық қашықтықтың өлшем бірлігі – 1 м. 6.Дөңес линзаларды кейде шашыратқыш деп атайды. 7.Дененің линзадан қашықтығы – D әріпімен белгіленеді. 8.Шашыратқыш линза беретін кескін шын немесе жалған болады. 9.Неғұрлым нәрсе линзаға жақынырақ болса, соғұрлым кескіні үлкенірек болады. 10. Шашыратқыш линза нәрсенің кез-келген орналасуында кішірейген, жалған, тура кескін береді. Линзадан кескін алу демонстрация Кескін түрлерімен танысу Ойланайық «Эксперименттік тапсырма» Оқыушыларға Оптика модулі бойынша құрал-жабдықтар таратылады. d=F, 2F=d, d>2F, F<d<2F шарттарын тәжірбие жүзінде тексереді. Қорытынды жазады
Деңгейлік есептер шығару Топ №1 1. Фокус аралығы 12 см жинағыш линзадан нәрсенің шын және өзінен үш есе үлкейтілген кескін алу үшін, оны қандай қашықтыққа қою керек? 2. Май шам оптикалық күші 10 Дптр-ге тең жинағыш линзадан 12,5 см қашықтықта орналасқан. Кескін линзадан қандай қашықтықта орналасады және ол қандай кескін? Топ №2 3. Нәрсе жинағыш линзадан 1,8 м қашықтықта тұр. Егер кескін нәрседен 5 есе кіші болып шықса, линзаның фокус аралығы қандай? 4. Фокус аралығы 0,4 м болатын жинағыш линзадан, алынған кескін линзаның екінші жағынан 2 м қашықтықта болу үшін, берілген дене линзадан қандай қашықтықта болу керек? Топ №3 5. Нәрсе линзадан 4F кашықтыққа орналасқан, оның экрандағы кескіні өзінен қанша есе кіші? 6. Нәрседен экранға дейінгі қашықтық 3 м-ге тең. Нәрсенің 5 есе үлкейтілген кескінін алу үшін, оптикалық күші қандай линзаны алу керек
Гемификация әдісі бойынша Ойын ойнау арқылы берілген сұрақтарға жауап береді
Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма 7.4 жаттығу №1-№4 Оқулық 206 бет |
Оқушылар алдыңғы тақырыпты еске түсіреді. Топқа бөліне отырып сұрақтарға жауап берді
Аталан тақырып бойынша оқушылар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды Берілген модуль бойынша мұғалім тапсырмасын жұптаса отырып орындайды.
Оқушылардың теориялық материалды қолдану дағдысын дамыта отырып есептерді шығарады. Есептің жасаптарымен сәйкестендіреді
Мұғалім жіберген сілтеме бойынша өту арқылы ойын ойнауға өтеді.
|
Дескриптор -Сайт бойынша топқа бөліну -Берілген сұрақтарға толық жауап беру Жалпы балл 2
Дискриптор: - Эксперименттік тапсырманы орындайды - Шығармашы-лық тапсырманы орындайды Жалпы балл 2 Дескриптор: - Жұқа линза формуласын қолданады - D=1/F формуласын қолданады. -Линзаның ұлғайту формуласын қолданады Мұғалім дұрыс жауаптарды көрсетеді, ал оқушылар өзін-өзі тексереді. Бір-біріне кері байланыс жасайды. Жалпы балл 4
Дескриптор Сілтеме бойынша өтеді Сұрақтарға дұрыс жауап берді Жалпы балл 2 |
flippity.net сайты
https://www.flippity.net/ct.php?k=14emY1e1PXQddbUnw0KT4jr5ZWonHaKC2Hr9ELvFgQA8
Оптика модулі
Тараптпа материал
https://gamilab.com/play/cgikkj
|
||
шағым қалдыра аласыз

















