|
Бөлім |
Кіріспе |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Жуманова Г.Ж |
|
Күні |
15.09.2025 |
|
Секция немесе үйірме атауы, топ |
«Логика әлемі» |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Логика» ұғымы. Ережелер |
|
Мақсаты: |
«Логика» ұғымын қарапайым тілмен түсіндіру Ережелерді сақтау, тапсырмаларды жүйелі орындауға дағдыландыру |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 3 минут Ой шақыру (7 минут) Жаңа сабақ Негізгі бөлім (10 минут): Талқылау (10 минут) : Қорытынды (10 минут): |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. «Логика» сөзіне оқушылар қандай ассоциация жасайды? (Кластер әдісі) Оқушыларға қарапайым логикалық сұрақ қою: ❓
«Жер құрғақ па, әлде су
ма?» — Бұл сұрақтар логикалық ойлау қажеттігін көрсетеді.
1. Логика дегеніміз не?Логика – дұрыс ойлау мен дәлелдеудің заңдылықтарын зерттейтін ғылым. 2. Логикалық тұжырым (пайымдау):Шын (ақиқат) немесе жалған болуы мүмкін пікір. ✅ Тапсырма 1: Ақиқаттық мәнді анықтаБерілген пайымдаулардың шын/жалған екенін анықта. Мысалдар:
✅ Тапсырма 2: Топтық ойын – “Логикалық лабиринт”Әр топқа логикалық мысалдар жазылған карточкалар беріледі. ✅ Тапсырма 3: Өз пайымдауыңды құрОқушылар өз өмірінен 2 пайымдау жазады. Сыныппен бірге логикалық амалдармен байланыстырып анализ жасайды. «Сен бүгін не үйрендің?» – ауызша шолу. Мысалы:
«Бес саусақ» әдісі бойынша: – Маған сабақ ұнады – Мен үшін жаңа болды – Менің бір сұрағым бар – Мен ойланып қалдым -Мен біреуге түсіндіре аламын |
Оқушы сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылы-лық сыйлау. Шаттық шеңберіне тұру
топқа бөлу. Білу, түсіну Сұрақтарға жауап береді Білу, түсіну Дұрыс жауаппен шығатын бағытты тауып, лабиринттен шығуы тиіс. |
Жарайсың-дар!
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Логика ұғымы
Логика ұғымы
|
Бөлім |
Кіріспе |
|
Педагогтің Т.А.Ә |
Жуманова Г.Ж |
|
Күні |
15.09.2025 |
|
Секция немесе үйірме атауы, топ |
«Логика әлемі» |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Логика» ұғымы. Ережелер |
|
Мақсаты: |
«Логика» ұғымын қарапайым тілмен түсіндіру Ережелерді сақтау, тапсырмаларды жүйелі орындауға дағдыландыру |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру 3 минут Ой шақыру (7 минут) Жаңа сабақ Негізгі бөлім (10 минут): Талқылау (10 минут) : Қорытынды (10 минут): |
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау. «Логика» сөзіне оқушылар қандай ассоциация жасайды? (Кластер әдісі) Оқушыларға қарапайым логикалық сұрақ қою: ❓
«Жер құрғақ па, әлде су
ма?» — Бұл сұрақтар логикалық ойлау қажеттігін көрсетеді.
1. Логика дегеніміз не?Логика – дұрыс ойлау мен дәлелдеудің заңдылықтарын зерттейтін ғылым. 2. Логикалық тұжырым (пайымдау):Шын (ақиқат) немесе жалған болуы мүмкін пікір. ✅ Тапсырма 1: Ақиқаттық мәнді анықтаБерілген пайымдаулардың шын/жалған екенін анықта. Мысалдар:
✅ Тапсырма 2: Топтық ойын – “Логикалық лабиринт”Әр топқа логикалық мысалдар жазылған карточкалар беріледі. ✅ Тапсырма 3: Өз пайымдауыңды құрОқушылар өз өмірінен 2 пайымдау жазады. Сыныппен бірге логикалық амалдармен байланыстырып анализ жасайды. «Сен бүгін не үйрендің?» – ауызша шолу. Мысалы:
«Бес саусақ» әдісі бойынша: – Маған сабақ ұнады – Мен үшін жаңа болды – Менің бір сұрағым бар – Мен ойланып қалдым -Мен біреуге түсіндіре аламын |
Оқушы сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылы-лық сыйлау. Шаттық шеңберіне тұру
топқа бөлу. Білу, түсіну Сұрақтарға жауап береді Білу, түсіну Дұрыс жауаппен шығатын бағытты тауып, лабиринттен шығуы тиіс. |
Жарайсың-дар!
|
|
шағым қалдыра аласыз














