Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Логикалық операциялар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
2-бөлім. Деректерді ұсыну
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 05.10.2023 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Асанова Г.Ж. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 «А» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Логикалық операциялар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.2.2.1 логикалық операцияларды пайдалану (ажырату, біріктіру, инверсия) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
• логика алгебрасының негізгі ұғымдарын білу; • қосарлы сөйлеу тұжырымдамасын білу; • негізгі логикалық операцияларды түсіндіру; • негізгі логикалық функцияларды түсіндіру (біріктіру, ажырату, импликация, эквиваленттік, терістеу); • логикалық функциялардың шындық кестелерін құру; • логикалық схемалар бойынша есептерді орындау, • логикалық өрнектерді құру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Орнатылған тапсырмаларды және студенттердің сөйлеу мәдениетін шешуге шығармашылық көзқарасты қалыптастыру. Оқушылар: • Қарапайым және күрделі мәлімдеме жасайды Логикалық операцияларды белгілейді; • логикалық операциялардың басымдықтары. Пән лексикасы және терминология: ақиқат кестесінің көмегімен логикалық мәселені шешу үшін қажет ... шартты пішімдеу ... |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар
|
Жұптар мен топтардағы жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты арттыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп миссиясын, пайымдауын және ӘА жүзеге асыру |
Топтық жұмыс және жұптық жұмыс арқылы жаңа білімді еркін меңгеру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика, физика, орыс тілі. Интерфактивті интеграция оқуда, түсіндіруде және тұжырымдамада - күрделі мәлімдемелерге сәйкес логикалық өрнектерді құрастыру кезінде сабақта жүзеге асырылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану |
АКТ дағдыларын дамыту: Интернеттегі ақпаратты іздеу, білім порталдарында жұмыс істеу мүмкіндігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім |
7-9 сынып оқушылары логикалық операциялар мен шындық кестелері туралы идеяны біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер (төменде келтірілген жазбаларды жоспарланған әрекеттермен алмастырыңыз) |
Дереккөздер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 мин |
1. Білімнің өзектілігі.
|
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин 10 мин 3 мин 2 мин 10 мин 5 мин 15 мин 2 мин 15 мин 8 мин |
Төмендегі сөйлемдерді түсіндіріңіз: 1. Бұл үй қандай түсті? 2. X саны бірден аспайды. 3. 4x + 3. 4. Терезеге назар салыңыз. 5. Томат шырынын ішіңіз! 6. Бұл тақырып өте қызықты. 7. Сіз театрға бардыңыз ба? Жұптық жұмыс. Зерттеу жұмысы. Логикалық операцияларды қарап шығыңыз және кестені толтырыңыз. (ақпарат алмасу, әр студент басқа жұппен ақпарат алмасады) Өзара бағалау. (оқушылармен бағалау критерийлерін талқылаңыз, студенттер өз нұсқаларын ұсынады) Бағалау критерийлері: • логикалық операцияларды анықтайды (AND - қосылыс, OR - ажырату, NOT - инверсия); • логикалық операцияларды салыстырады (AND - қосылыс, OR - ажырату, NOT - инверсия); • логикалық операцияларды шешеді (ЖӘНЕ - қосылыс, НЕМЕСЕ - ажырату, ЕМЕС - инверсия); • логикалық операцияларды жіктейді (ЖӘНЕ - қосылыс, НЕМЕСЕ - ажырату, ЕМЕС - инверсия); • топта жұмыс істейді. Көз жаттығулары Жеке жұмыс Тапсырма 1: кестені толтырыңыз. Шындық - 1, жалған – 0
2-міндет: Логикалық әрекеттердің белгілерін қолдана отырып, «егер алма жасыл немесе кішкентай болса, онда ол қатты» деген пікірді жазыңыз. 3-міндет: берілген параметрлер үшін логикалық өрнектің нәтижесін анықтаңыз ¬ (¬B & ¬C) U ¬ (¬A & ¬C), A = 1, B = 1, C = 0. 4-тапсырма: Берілген формула бойынша күрделі мәлімдемелерді қалыптастыру: онда, және - жаңбыр жауады; B - жаяу жүреді; C - Мен картаға түсірдім; D - үйде қаламын;
Өзара тексеру Оқушылар жұмыстарымен алмасып, бір-бірінің жұмысын тексере алады.
Қосымша тапсырма. Дұрыс анықтамаларды немесе белгілерді қосыңыз:
Топтық жұмыс Келесі логикалық өрнектер үшін шындық кестелерін құрыңыз.
|