Материалдар / Логикалық тапсырмалар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Логикалық тапсырмалар

Материал туралы қысқаша түсінік
ойлау қабілеттерін дамыту
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2019
848
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

3 сынып

Күні:

Тақырыбы: Сынап көру әдісі туралы түсінік

Мақсаты 1.Оқушының математика пәніне, есепке, қызығушылығын арттыру, білімдерін бекіту.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

ІІ. Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау

Сынап көру әдісі: есептерді шығаруда, әсіресе логикалық шамадан тыс ойлауды қажет ететін есептердің жауабын сандарды қойып шығып, тиісті санды табу арқылы есептеуге болады.

ІІІ. Тапсырмалар орындау

1. Математикалық басқатырғышты шеш.


10

20



30




50



2. Үйдің төрт бұрышында 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Барлығы неше мысық?

3. Асан, Санат, Тана үшеуі сурет салды. Асан қызыл, көк бояумен бояған жоқ. Санат көк бояумен бояған жоқ. Кім қандай бояумен сурет салған жоқ?

4. Артық суретті тауып, дәптеріңе сал. Себебін айт.


ІV.Қорытындылау

Тақырыбы: Кестелік қосу мен азайту

Мақсаты 1.Оқушының сынап көру әдісі туралы алған білімдерін дамыту, қызығушылығын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

Ой қозғау: Неше шаршы бар?

DrawObject1






3. Кестелік қосу мен азайтуды қайталау(ондықтан аттап)

9+2 11-2

9+3 12-3

9+4 13-4

9+5 14-5

9+6 15-6

9+7 16-7

9+8 17-8

9+9 18-9

4. Логикалық есептер шешу

1)Жеті шам жанып тұрды.Олардың үшеуі сөніп қалды. Неше шам қалды?

Жауабы: ________

2) Командадағы 11 футболшылардың орта жасы -22 жыл. Матч кезінде 1 футболшы алаңнан шығарылды. Осыдан кейін алаңда қалған футболшылардың орта жасы-21 жыл болды. Алаңнан шығарылған футболшының жасы нешеде?

Жауабын жаз _________________________

3)Мейрамбек достарымен орманға саңырауқұлақ теруге барды. Балалар көп саңырауқұлақ терді, бірақ олардың жартысы жеуге болмайтындар, сегізінші бөлігі жеуге жарамсыз. Нашар саңырауқұлақтарды балалар тастады, барлық саңырауқұлақтардың сегізден үш бөлігін анасы пісірді.

Жеуге жарамды неше саңырауқұлақ қалды?


Тақырыбы: Назар аударуды жетілдіру тапсырмалары

Мақсаты 1.Оқушының кестелік қосу мен азайту туралы алған білімдерін дамыту, қызығушылығын арттыру..

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

Назар аудару-мұқият қарау. Ондай тапсырмаларға: артық затты тап, қай сурет бірдей, ұқсастығы мен айырмашылығын тап деген сияқты сұрақтар қойылады.

3. Назар аударуды талап ететін тапсырмалар орындау.


1)Келесі қандай 2 белгі тұруы керек?

W Z ₸ 0 W

Z Z₸ 0W

2)Теңдік тура болатындай цифрлардың арасына «+», «-» таңбаларын қой.

1 2 3 4 5=5

  1. 2 3 4 5=41


3)Шоколад бірнеше бөлікке бөлінді.Ұл бала 2 бөлікті, қыз бала 3 бөлікті жеді, 1 бөлігі қалды. Шоколад неше бөлікке бөлінді?

Жауабын жаз ....................................


4)Үш құпия хат жатыр. Көшірген кезде олардың ішіндегі сандар жоғалып қалған. Сандардың орналасу заңдылығын тауып, әр хаттағы жетпей тұрған санды ата.


3 6 9 ? 15


36 32 ? 24 20


? 22 33 44 55


4. Қорытындылау.






Тақырыбы: Үш таңбалы сандарды қосу, азайту

Мақсаты 1. Үш таңбалы сандарды ауызша және жазбаша қосу мен азайту тәсілдерін меңгерту.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау

Ауызша қосу тәсілі: 400+200; 20+70;9+1 Жауабы:700

Жазбаша қосу: 421 691

279 279

700 412


3.«Математикалық таразы» дидактикалық ойыны. Ойынды өткізу үшін таразының суреті қажет. Таразының екі жағына өрнектер жазылған карточкалар қыстырылады. Мұғалім өрнектерді салыстырып, таразының қай басы төмен тартатынын сұрайды.

3 7 * 3 5 + 3 2 3 6 * 3 5

3 • 8 * 3 • 5 + 3 • 3 3 • 2 * 3 • 4

3 9 * 3 5 + 3 4 3 5 * 3 7

«Компьютер» ойыны. Мақсаты: есептеу дағдыларын жетілдіру


3 5

3 4

3 9

3 10

+ 45

+ 38

+ 63

+ 57

-36

-29

-75

-60

:3

:3

:3

:3

=

=

=

=


ЕСЕ АРТТЫР

ЕСЕ КЕМІТ

:

АРТТЫР

+

КЕМІТ

-


4. Қызықты тапсырмалар:

1)Данада 5 теңгеліктен екеу бар. Зоопаркке бару үшін билет 8 теңге тұрады. Данада неше теңге қалды?

2)Піл маралдан ауыр.

Марал Зебрадан ауыр.

Піл ауыр ма?

Зебра ауыр ма?

5. Қорытындылау.

Тақырыбы: Есту арқылы есте сақтауды дамыту.

Мақсаты 1Математика пәніне, есепке, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау:

  1. 1,2,3,…………………..99 сандарында 5 цифры неше рет кездеседі?

  2. сағт 22-де (түнгі сағат 10) жауын жауып тұрса, 24 сағаттан кейін күн жарқырап тұруы мүмкін бе? 3б

  3. бірінші қатардағы сандарға қарап, екінші, үшінші, төртінші қатарларды толтыр. 4б


3

5

35

53

33

55

4

9







75




2

0






  1. Математикалық басқатырғышты шеш.


10

20



30




50



5.Қорытындылау:

Сырт – сырт етеді

Уақыт өтеді

Күнде есебін жаттайды.

Ешбір тынным таппайды

Алмайды бір тағат

Оның аты .......

-Бүгінгі сабақтан не білдіңдер? Не істедік, не үйрендік


Тақырыбы: Сандық теңдіктер.

Мақсаты 1.Сандық теңдіктер туралы білімдерін толықтыру, математика пәніне, есепке, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау

3. Сандық теңдіктер құрастыру:

452+154=154+452 50=50

600+124=500+224 89+5=95

4. «Сиқырлы шаршы» 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 цифрларының қосындысы барлық бағытта 15-ке тең болатындай етіп шаршыға орналастыр.







9


5


1






5.Ең үлкен екі таңбалы санды разрядтық қосылғыштарға жікте.

________________________________________________________


6. Апта күндерінің қайсысы «ма» буынымен аяқталады? Ондай күндер нешеу? Реттік санмен санағанда олар нешінші күндер?

Жауабы __________________________________________



7. «Жұмбақ сан»

Екі аяғы да жоқ,

Белінде таяғы да жоқ. Бұл қай сан?

Жауабы __________________


8.Қорытындылау.




Тақырыбы: Сандық теңсіздіктер.

Мақсаты 1. Оқушылардың теңсіздік туралы білімдерін жетілдіру, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2. Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау

3. Сандық теңсіздіктер

123+52≥87

500-75≥142

4.Артық сөзді тауып , дәптеріңе жаз.

Ат Сиыр Қымыз

Сиыр Тана Сүт

Құлын Бие Құрт

Тай Бұзау Май

5.17 сананың құрамын жаз.

DrawObject2










6.Қанат Диастан кіші. Диас Ерболдан кіші.

Үлкені - ?

Ортаншысы - ?

Кенжесі - ?

7. Қорытындылау






Тақырыбы: Өрнектер

Мақсаты 1.Өрнектердәң мәнін табуға арналған тапсырмаларды орындауға машықтандыру, тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2. Мақсатын қою кезеңі:

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау

3.Ауызша жаттығулар.

«Күнді тап» ойыны.

Бұлттардың астындағы өрнектерді шешеді. Кім күнді тапса сол сұрақ қояды.

«Санды тап» ойыны.

-18 саны шығу үшін қандай санға 9-ды қосу керек.

-16 саны шығу үшін қандай санға 7-ні қосу керек.

-7 шығу үшін қандай саннан 8-ді азайту керек.

-8 шығу үшін қандай саннан 4-ті азайту керек.

4.Топпен жұмыс

Сағат тілдерін көрсетілген уақытқа сәйкес сал

DrawObject5 DrawObject4 DrawObject3








4сағ 25мин 8 сағ 15 мин 9 сағ 40 мин

5.Өрнектер

а) 37 санына 5 пен 3-тің көбейтіндісін қос;
ә) 71 санынан 3 пен 5-тің көбейтіндісін азайт;

б) 8 бен 2 сандарының көбейтіндісіне 83-ті қос;

в) 4 пен 3-тің көбейтіндісінен 12 санын азайт;

г) 9 санын 31 мен 29-дың айырмасына көбейт;

д) 5 санын 2 мен 1-дің қосындысына көбейт;

е) 80 мен 77-нің айырмасын 4-ке көбейт;

ж) 0 мен 3-тің қосындысын 5 санына көбейт.

6. Қорытындылау.


Тақырыбы: 1 мен 0 сандарына байланысты көбейту.

Мақсаты 1. Санды 1-ге көбейткенде сол санның қзі шығатындығы, о-ге көбейткенге 0 шығатындығы туралы білімдерін жетілдіру, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Көрнекілікпен жұмыс

54х1=54 0х5=0

97х1=97 154х0=0

53х1=53 0х865=0

1х54=54 52х0=0


3. «Қызықты математика елінің» тапсырмаларын орындау:

А)Бірнеше кітаптарды бумалау қажет. Егер оларды екіден буса, онда бір кітап артық қалады. Егер үштен буса-екі кітап, егер төрттен буса-үш кітап артылып қалады. Кітаптарды буу саны ең аз болатын санды тап. Жауабы__________________________


В).Бір топ қаздар ұшып келе жатты.Оларға бір аталық қаз кездесті:

-Сәлеметсіңдер ме,он қаз?

-Жоқ, біз он емеспіз.Егер сен бізбен бірге болсаң және тағы екі қаз болса ғана он боламыз.Әуелде қаздар нешеу болған? Жауабы_____


С).Майра, Камила және Сәния үшеуі көк, сары,ақ түсті көйлектер киген. Майраның көйлегі ақ емес, Камиланың да көйлегі ақ та, сары да емес. Қыздардың көйлектерінің түстері қандай?_____________


Д). Жігер - Аманның немересі, Мирас Аманның немересі емес. Жалғас Жігердің атасы емес. Жігердің атасы кім?

Жауабы______________________


  1. Қорытындылау









Тақырыбы: 1 мен 0 сандарына байланысты бөлу.

Мақсаты 1. Санды 1-ге бөлгенде сол санның қзі шығатындығы, о-ге бөлуге болмайтындығы туралы білімдерін жетілдіру, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Көрнекілікпен жұмыс

54:1=54 0:5=0 Нөлге бөлуге болмайды

97:1=97 0:25=0

53:1=53 0:865=0

62:1=62 0:536=0


3. Қызықты тапсырмалар орындау:

1-тапсырма.Сыйымдылықты анықта.

Оқушылар сыйымдылықты салыстырады, егер бір банкаға 4 стақан сұйықтық сыятын болса, онда екі банкаға 8 стақан сыяды, демек, бір бидонда да 8 стақан болатынын табу керек.

2. Әкесі 45 жаста. Баласы одан 20 жыл кіші. Баласы неше жаста.

3. Бізде тауық пен қояндар бар. Олардың барлық бас, аяқтарын санасақ, 29 бас, 76 аяқ болады.

Санаңдар барлығы неше қоян, неше тауық?


  • Жүректі қуантуға да болады.

Бір, екі, үш, төрт, бес, (бір орында жүреді)

Күн шығатын келді кез. (қолдарын жоғары көтереді)

Күн сәулесі төгілді, (қолдарынекі жаққа созадыі)

Балалар тұрды көңілді. (бір орында секіреді)

Алты, жеті, сегіз, тоғыз, он, (бір орында жүреді)

Қарайды күн бізге оң. (бір орында секіреді)

Біз ержетіп ертерек, (тізе бүгіп отырадыі)

Мектепке кеттік ертелеп. (бір орында жүреді)


Кім шапшаң?

Логикалық тапсырма.

ІҮ.Қорытындылау.


Тақырыбы: Жүздіктерді бір таңбалы санға көбейту, бөлу.

Мақсаты 1. Жүздіктерді бір таңбалы санға көбейту, бөлу.

туралы білімдерін жетілдіру, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Көрнекілікпен жұмыс

3. 452х3 4 жүзд

584х5 5 жүзд

124х5 1 жүзд

4.«Мақсатқа жет» ойыны.

Жылжымайтын кестеден көрсету

3 онд.7бірл, 5 онд.4 бірл, 7онд.0бірл, 8онд.8бірл, 15 пен 5-тің қосындысы, 18 бен 8-дің айырмасы, 30 бен 60-тың қосындысы, 40 пен 60-дың айырмасы

ІІІ. «Кім шапшаң?» ойыны. 5 – 5-тен қосу




3. Фархаттың мамасы 41кг, Мұрат 38кг, ал олардың әкесі 75кг. 100 кг жүкті ғана көтеретін қайықты пайдаланып олар өзеннен қалай өтеді?


4. Егер ең үлкен үш таңбалы санға ең кіші бір таңбалы санды қосып, ол санды 10 есе кемітсе және шыққан саннан ең үлкен бір таңбалы санды шегерсе, әжейдің жасы шығады. Әжей нешеде?

5) Амалдарды орында.

- 60 - 80 -40 - 90 - 100

25 30 27 54 48


6) Теңдіктер тура болатындай етіп, жақшалар қой.

70-46+3=21

32-20+40=52

15+6-3=18



5.Қорытындылау.


Тақырыбы: Ондықтарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу.

Мақсаты 1. Ондықтарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу.

Туралы білімдерін жетілдіру, логикалық тапсырмаларды шешуге қызығушылықтарын арттыру.

2. Логикалық ой-өрісін дамыту.

3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: сағат, суреттер,кесте,үлестірмелер

Барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі:

сабаққа дайындық

психологиялық дайындық

2.Көрнекілікпен жұмыс

752х6 5 онд.

542х3 4 онд.

1. Ең үлкен және ең кіші санның астын сыз.

11, 8, 23, 48, 98, 50, 80


2. Салыстыр. 30+70 * 20+50

80-50 * 100-50


3. Теңдеуді шеш. Х+23= 77+16


4. а мен 18-дің айырмасын жаз. а = 100

5. Әкесі 45 жаста. Баласы одан 20 жыл кіші. Баласы неше жаста.

6.Бұрыштардың нөмірін атауларының жанына жаз.


Тік бұрыштар________________________

Сүйір бұрыштар______________________

Доғал бұрыштар______________________

7. Тік төртбұрыштың ұзындығы 8 см, примитрі 22 см тең. Тік төрт бұрыштың ені қандай?

Р=22 см


8 см


? ?


8 см

8. Қорытындылау.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!