Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Үй жануарлары. Зат есімнің жекеше және көпше түрлері
(сабақтың тақырыбы)
|
Кезеңі |
|
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үй жануарлары. Зат есімнің жекеше және көпше түрлері |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық дайындық. «Шапалақта» әдісі
Үй тапсырмасын тексеру Бота туралы тақпақты жаттаңдар
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Артикуляциялық жаттығулар орындау «Сылақшы» жаттығуы Ауыз сәл ашық, тілдің ұшымен таңдайды жалау. 10 - 15 рет қайталау.
«Сағат» жаттығуы «Сағат» – тілді жіңішкертіп ұстап оңға, солға жайлап қозғау керек. Осылай санап отырып 15 - 20 рет қайталау керек.
Тыныс алу жаттығуларын орындату «Көбелектерді үрлеп ұшыр» Шарты: Түрлі-түсті көбелектерді үрлеп ұшыру. Ұртқа ауаны толтырмай үрлеу. «Бұлтты көшір» Шарты: аспанда қалқып ұшқан бұлттарды балалар үрлеп ұшырады. «Тамшылар» Шарты: жауған жаңбырдың тамшыларын балалар үрлеп ұшырады. |
- Сәлеметсіз бе, мұғалім! Көңіл-күйіміз жақсы.
Қолдарымен шапалақтайды.
Жаттап келген тақпақтарын барлық балалар айтып береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын еске түсіреді.
Артикуляциялық жаттығуларды орындайды.
Тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
І. «Үй жануарлары» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту 1-тапсырма Үй жануарларының мен олардың төлдерінің аттарын пайдалана отырып сөз тіркесерін құрастырыңдар. Мысалы: ала сиыр, қоыр қозы
2-тапсырма Суретке қарап әңгіме құрастырыңдар
Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Белімізді жазайық. Жоғары-төмен қарайық, Солға-солға түзу түр. Оңға-оңға түзу түр, Алға қарайбір адым, Артқа қарай бір адым Бойымызға күш жинап, Бір дем алайық. ІІ. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану дағдыларын жетілдіру 3-тапсырма Берілген зат есімдердің жекеше және көпше түрде айтылуын кестеге толтырыңдар
4-тапсырма Көпше түрге айналдырып жазыңдар
ІІІ. Буындық талдау мен жинақтау дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру 5-тапсырма Адасқан буындардан сөздер құрастырыңдар, оларға буындық талдау жасаңдар
6-тапсырма Суретті сөйлемді оқып, зат есімдерге буындық талдау жасаңдар
ІV. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту 7-тапсырма Көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма. «Балық» сөзін тауып, астын сыз
8-тапсырма Логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма. Төртінші артық затты табыңдар
|
Үй жануарлары мен төлдерін атап, сөз тіркестерін құрастырады.
Сурет бойынша әңгімелейді. Мысалы: Қыс келді. Далада қар жауып күн суытты. Асан жануарларға су беріп, шөп салды.
Сергіту сәтін қимылдармен орындайды.
Суреттегі заттарды жекеше және кқпше түрде айтып кестеге толтырады.
Суреттердің жанына көпше түрге айналдырып жазады.
Адасқан буындардан сөздер құрап оларға буындық талдау жасайды.
Гүлдердің, таулардың, бұлттың сөздеріне буындық талдау жасайды.
Балық сөзін тауып, астын сызады.
.
Төртінші артық затты табады, неге артық екенін түсіндіреді. |
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
|
Әр бала сабақта өзіне ұнаған тапсырмалар мен жаттығулар туралы айтады
Стикерлерді смайликтердің үстіне жабыстырады. |
|
|
||||||
|
Үйге тапсырма 3 мин |
Суретті бояп келіңдер. Жылқы туралы тақпақ жаттаңдар.
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Логопед. Қмж
Логопед. Қмж
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Үй жануарлары. Зат есімнің жекеше және көпше түрлері
(сабақтың тақырыбы)
|
Кезеңі |
|
|
|
Логопедтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып/топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үй жануарлары. Зат есімнің жекеше және көпше түрлері |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Логопедтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі 3 мин
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық дайындық. «Шапалақта» әдісі
Үй тапсырмасын тексеру Бота туралы тақпақты жаттаңдар
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Артикуляциялық жаттығулар орындау «Сылақшы» жаттығуы Ауыз сәл ашық, тілдің ұшымен таңдайды жалау. 10 - 15 рет қайталау.
«Сағат» жаттығуы «Сағат» – тілді жіңішкертіп ұстап оңға, солға жайлап қозғау керек. Осылай санап отырып 15 - 20 рет қайталау керек.
Тыныс алу жаттығуларын орындату «Көбелектерді үрлеп ұшыр» Шарты: Түрлі-түсті көбелектерді үрлеп ұшыру. Ұртқа ауаны толтырмай үрлеу. «Бұлтты көшір» Шарты: аспанда қалқып ұшқан бұлттарды балалар үрлеп ұшырады. «Тамшылар» Шарты: жауған жаңбырдың тамшыларын балалар үрлеп ұшырады. |
- Сәлеметсіз бе, мұғалім! Көңіл-күйіміз жақсы.
Қолдарымен шапалақтайды.
Жаттап келген тақпақтарын барлық балалар айтып береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын еске түсіреді.
Артикуляциялық жаттығуларды орындайды.
Тыныс алу жаттығуларын орындайды. |
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 27 минут |
І. «Үй жануарлары» лексикалық тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту 1-тапсырма Үй жануарларының мен олардың төлдерінің аттарын пайдалана отырып сөз тіркесерін құрастырыңдар. Мысалы: ала сиыр, қоыр қозы
2-тапсырма Суретке қарап әңгіме құрастырыңдар
Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Белімізді жазайық. Жоғары-төмен қарайық, Солға-солға түзу түр. Оңға-оңға түзу түр, Алға қарайбір адым, Артқа қарай бір адым Бойымызға күш жинап, Бір дем алайық. ІІ. Зат есімдерді жекеше және көпше түрде қолдану дағдыларын жетілдіру 3-тапсырма Берілген зат есімдердің жекеше және көпше түрде айтылуын кестеге толтырыңдар
4-тапсырма Көпше түрге айналдырып жазыңдар
ІІІ. Буындық талдау мен жинақтау дағдыларының алғышарттарын қалыптастыру 5-тапсырма Адасқан буындардан сөздер құрастырыңдар, оларға буындық талдау жасаңдар
6-тапсырма Суретті сөйлемді оқып, зат есімдерге буындық талдау жасаңдар
ІV. Сөйлеу қызметінің психологиялық негізін дамыту 7-тапсырма Көріп қабылдауын дамытуға арналған тапсырма. «Балық» сөзін тауып, астын сыз
8-тапсырма Логикалық ойлау қабілетін дамытуға арналған тапсырма. Төртінші артық затты табыңдар
|
Үй жануарлары мен төлдерін атап, сөз тіркестерін құрастырады.
Сурет бойынша әңгімелейді. Мысалы: Қыс келді. Далада қар жауып күн суытты. Асан жануарларға су беріп, шөп салды.
Сергіту сәтін қимылдармен орындайды.
Суреттегі заттарды жекеше және кқпше түрде айтып кестеге толтырады.
Суреттердің жанына көпше түрге айналдырып жазады.
Адасқан буындардан сөздер құрап оларға буындық талдау жасайды.
Гүлдердің, таулардың, бұлттың сөздеріне буындық талдау жасайды.
Балық сөзін тауып, астын сызады.
.
Төртінші артық затты табады, неге артық екенін түсіндіреді. |
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс
|
Әр бала сабақта өзіне ұнаған тапсырмалар мен жаттығулар туралы айтады
Стикерлерді смайликтердің үстіне жабыстырады. |
|
|
||||||
|
Үйге тапсырма 3 мин |
Суретті бояп келіңдер. Жылқы туралы тақпақ жаттаңдар.
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


























