|
Бөлім: Ғасырлық туынды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16 .01.2024 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11А № 35 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Әуезов «Абай жолы» роман эпопеясы (1-кітап). «Қайтқанда» бөлімі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды; Оқушылардың көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Оқушылардың кейбірі: Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс- тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату. «Эмблема» әдісі арқылы топтарға бөлінеді. Қызығушылығын арттыру. «Quizziz» қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
|
Амандасу. Сабаққа дайындық жасайды.Сұрақтарға жауап береді. |
2 ұпай |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1-тапсырма. «Қайтқанда» тарауының 1-бөлімі бойынша шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына «Цицерон» тәсілімен талдау жасау. 7 6
4 3 2 1 Жұп өзара жазғандарын оқи отыра, тарау мазмұнын еске түсіреді.
Дескриптор:
Топтық жұмыс арқылы роман бөлімдеріне талдау жасайды? Әдебиетші ғалым Серік Қирабаев: «Құнанбайды тек ұнамсыз жағынан ғана көру көбірек байқалып жүр. Шындығында, Құнанбай өз заманының ең ақылды, көреген, қайырымды, батыр адамдардың бірі болған». Мұхтар Әуезов: «Құнанбайдың кім болғанын білмесек, Абайдың кім екенін білу қиын» Абай «Арғы атасы қажы еді» деген өлеңінде: Ол сыпатты қазақтан Дүниеге ешкім келмепті, - дейді әкесі туралы |
1-топ. «Қайтқанда» бөлімі бойынша Қодар мен Қамқа оқиғасын жұпта талқылайды, ойларын FILA кестесімен жұмыс арқылы қорытындылайды. F/ Дерек/ – Қодар мен Қамқа оқиғасына қатысты деректер жинау; I /Пікір/– болған оқиғаның адамгершілік сипаты, шындыққа қатысы туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/– шығармадағы мәселені ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– кейіпкерлердің іс- әрекетіне баға беріңдер.
дескрипторы: деректер жинайды; Сұрақтар құрастырады; Кейіпкерлерлің әрекетіне баға береді, ҚБ. 4 ұпай
2-топ. «Сегіз қырлы ой» тәсілі бойынша (Гарднер бойынша көп қырлы зияттың 8 жолы)
Дескрипторы: шығарма мақмұын игереді; талдау жасайды. ҚБ. 4 ұпай 3- топ. «Тарсия» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
Дескрипторы: Сұрақтарға жауап береді; Өзіндік пікір қалыптастырады. Қб.4 ұпай
4- топ. Төмендегі ұлы адамдар-дың ұлағатты сөздерін эпопея-дағы Құнанбай бейнесімен салыстыртып, үндестіріп көріңіз.
«Қат-қабатта» бөлімінде көрсетілген кейіпкер бейнесімен салыстырады, кесте толтырады:
дескрипторы: Құнанбай әрекетіне баға береді; Өз пікірін білдіреді. ҚБ. 4 ұпай
ЖЖ. «Кейіпкерді таны» әдісі арқылы кейіпкерлерге сипаттама береді.
Дескрипторы: Кейіпкер әрекеті арқылы заман көрінісіне баға береді; Кейіпкер әрекетіне қазіргі заман тұрғысынан баға береді; ҚБ. 2 ұпай
|
2 ұпай
4 ұпай
2 ұпай |
http://adebiportal.kz/kz/news/view/19268
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
кері байланыс.»Сұрақ – жауап» әдісі
4-тарауды оқып, талдау жасау. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Әуезов «Абай жолы» роман эпопеясы (1-кітап). «Қайтқанда» бөлімі.ҚМЖ
М. Әуезов «Абай жолы» роман эпопеясы (1-кітап). «Қайтқанда» бөлімі.ҚМЖ
|
Бөлім: Ғасырлық туынды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:16 .01.2024 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11А № 35 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Әуезов «Абай жолы» роман эпопеясы (1-кітап). «Қайтқанда» бөлімі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды; Оқушылардың көпшілігі: Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді; Оқушылардың кейбірі: Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс- тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық жағдай орнату. «Эмблема» әдісі арқылы топтарға бөлінеді. Қызығушылығын арттыру. «Quizziz» қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
|
Амандасу. Сабаққа дайындық жасайды.Сұрақтарға жауап береді. |
2 ұпай |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
1-тапсырма. «Қайтқанда» тарауының 1-бөлімі бойынша шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысына «Цицерон» тәсілімен талдау жасау. 7 6
4 3 2 1 Жұп өзара жазғандарын оқи отыра, тарау мазмұнын еске түсіреді.
Дескриптор:
Топтық жұмыс арқылы роман бөлімдеріне талдау жасайды? Әдебиетші ғалым Серік Қирабаев: «Құнанбайды тек ұнамсыз жағынан ғана көру көбірек байқалып жүр. Шындығында, Құнанбай өз заманының ең ақылды, көреген, қайырымды, батыр адамдардың бірі болған». Мұхтар Әуезов: «Құнанбайдың кім болғанын білмесек, Абайдың кім екенін білу қиын» Абай «Арғы атасы қажы еді» деген өлеңінде: Ол сыпатты қазақтан Дүниеге ешкім келмепті, - дейді әкесі туралы |
1-топ. «Қайтқанда» бөлімі бойынша Қодар мен Қамқа оқиғасын жұпта талқылайды, ойларын FILA кестесімен жұмыс арқылы қорытындылайды. F/ Дерек/ – Қодар мен Қамқа оқиғасына қатысты деректер жинау; I /Пікір/– болған оқиғаның адамгершілік сипаты, шындыққа қатысы туралы өзінің ой- пікірі; L /Сұрақ/– шығармадағы мәселені ашатын сұрақтар; A /Іс-әрекет/– кейіпкерлердің іс- әрекетіне баға беріңдер.
дескрипторы: деректер жинайды; Сұрақтар құрастырады; Кейіпкерлерлің әрекетіне баға береді, ҚБ. 4 ұпай
2-топ. «Сегіз қырлы ой» тәсілі бойынша (Гарднер бойынша көп қырлы зияттың 8 жолы)
Дескрипторы: шығарма мақмұын игереді; талдау жасайды. ҚБ. 4 ұпай 3- топ. «Тарсия» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап беріңдер.
Дескрипторы: Сұрақтарға жауап береді; Өзіндік пікір қалыптастырады. Қб.4 ұпай
4- топ. Төмендегі ұлы адамдар-дың ұлағатты сөздерін эпопея-дағы Құнанбай бейнесімен салыстыртып, үндестіріп көріңіз.
«Қат-қабатта» бөлімінде көрсетілген кейіпкер бейнесімен салыстырады, кесте толтырады:
дескрипторы: Құнанбай әрекетіне баға береді; Өз пікірін білдіреді. ҚБ. 4 ұпай
ЖЖ. «Кейіпкерді таны» әдісі арқылы кейіпкерлерге сипаттама береді.
Дескрипторы: Кейіпкер әрекеті арқылы заман көрінісіне баға береді; Кейіпкер әрекетіне қазіргі заман тұрғысынан баға береді; ҚБ. 2 ұпай
|
2 ұпай
4 ұпай
2 ұпай |
http://adebiportal.kz/kz/news/view/19268
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
кері байланыс.»Сұрақ – жауап» әдісі
4-тарауды оқып, талдау жасау. |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













