|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Рақымбергенова Д.Д |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 -әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады. Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық • Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағынақатыстылығын түсіну Құндылық: әділдік және жауапкершілік • Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,еңбекқорлықтың болуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы
5 минут
5 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
7 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
1.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал «Мотивация» 2.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады
Ойтүркі Сабақтың басында оқушыларға М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романы бойынша аудиожазылым (http://ikitap.kz/audiobook/5210-baqytsyz_zhamal/5210-baqytsyz_zhamal) тыңдатылады.
«Сұрақтар көшкіні» кестесі
1-тапсырма 1.Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымын жазыңыз. Оқиғаның басталуы____________ Оқиғаның дамуы _______________ Оқиғаның байланысуы__________ Оқиғаның шиеленісуі ____________ Оқиғаның шарықтау шегі _________ Оқиғаның шешімі_______________ Басталуы: Сәрсенбайдың бір перзентке зар болуы. Қазақ елінің болмысы. Байланысуы: Жамалдың балалаық шағы. Алғаш білім алуы. Сәрсенбайдың болыстыққа таласы. Дамуы: Сәрсенбай мен Байжанның құда болуы. Жамал мен Ғалидың алғашқы таныстығы. Шиеленісуі: Екі жастың хат алмасуы. Бақыт жолында қашып кетуі, ел арасындағы қозғалған іс. Шарықтау шегі: Ғалидің ауырып, жан тапсыруы. Жамалдың Жұманға келуі, оның қайғысы. Шешімі: Жұманнан көрген қорлық. Жамалдың қашып кетіп, боранда жантәсілім қылуы. 2-тапсырма «Алты қалпақ» әдісі Оқушыларға 6 түс ұсынылады, түстерді өз қалаулары бойынша таңдап алады. Таңдап алған түстері бойынша шығармадағы ойды,көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып , өз көзқарастарымен тұжырымдайды. 3-тапсырма Үзіндіні оқып, «Бақытсыз Жамал» романының эпилогын жазыңыз. Жамалдың бармақшы болып ойлағаны – қаладағы Фатихолла бай еді. «Әйтеуір, онда жетсем, біреудің самаурынын қайнатып қызметін қылсам да, қор болып, халық көзіне көрінбес едім» деп, осылай ойлап жүргенде күн де батып,түн болып, ел де жатты. Жамалдың бұл ойлағанына қарай осы түні Байжанның ерттеулі аты таң асып тұрған еді. Жылырақ киімін киініп, ептеп шығып Жамал әлгі атқа мініп, үлкен жолмен: «Құтқардың ба, Құдай?» - деп жөнелді.
5-тапсырма Берілген үзіндіден Жамалдың тағдырға еріксіз көну көрінісін талдаңыз. Жамал неге бұлай деді? Шолпан қызынан сұрады: – Қарағым, Жамал, жұрт мынадай деп жатыр, енді қайтеміз? – деп, Жамал: – Апа, енді мен үшін жаманатты болмаңыз, маған енді Ғали болмаған соң бәрібір, суға батырып, отқа жандырса да ықтияр бере беріңдер, Алла тағала менің маңдайымды ашайын десе, Ғалиды мұндай қылмас еді, – деп қасіреттеніп, мұңлы дауыспен жауап берді. «Пайымдау сұрақтары» әдісі 1.Шығарма оқырманға қандай ой тастайды? 2.Қазақтың алғашқы романы туралы не білесіз? 3.Роман жанрлық тұрғыдан қалай ерекшеленеді? 4.«Жамал – өз тағдыры үшін күресуге дайын, сауатты, саналы қыз» деген тұжырыммен келісесіз бе? Неге? 5.Жамал бейнесі арқылы жазушы нені көрсетудікөздейді? 6.Автор өз шығармасында пролог пен эпилогты не үшін қолданған? Рефлексия :«JNSERT» кестесі
|
Психологиялық ахуал «Мотивация» Қатысушылар 2 шеңберге бөлінеді. Ішкі шеңбердегілер қарсы тұрғандарға жеке қасиеттері, дағды, тұлғалары, мінез-құлқы, өздерін ұстауы т.с.с. комплимент айтады. Тыңдаған қатысушы: «Рақмет, мен де солай ойлаймын. Сонымен қоса мен кестені жақсы тіге аламын» деген секілді өз бейімділігі мен ерекшелігін қосып отыру керек. Бұл оқушылардың өздеріне деген сенімдерін арттырып, жаңа жұмысты құлшына атқаруға кірісуге мотивация болады.
Сұрақтар көшкіні» кестесі
Ақ қалпақ : шығарманың жанрлық ерекшелігіне назар аударады. Сары қалпақ: шығарма идеясы мен сюжеттік желісі туралы сөз қозғайды. Қара қалпақ: шығарманың жағымсыз жақтарына мән береді. Қызыл қалпақ: шығарманың жағымды жақтарын өз сезім, болжамымен байланыстырады. Жасыл қалпақ: шығарма сюжетін болашақпен байланыстырып, креативті ой айтады. Көк қалпақ: барлық ойды қорытындылап, тұжырым жасап,шешім шығарады.
Оқушылар «JNSERT» кестесі толтырғаннан кейін топ спикері оқушылардың жауаптарын оқып, қорытындылайды. Мұғалім оқушы жауаптарына кері байланыс береді
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді – 1 балл, -шығарманың композиялық құрылымын анықтайды – 6 балл -шығарманың эпилогін жазады – 1 балл.
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
Дескритор Білім алушы -шығарма үзіндісіндегі ойды талдайды – 1 балл; -кейіпкердің үміт үзу себебін түсіндіреді – 1 балл.
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
http://ikitap.kz/audiobook/5210-baqytsyz_zhamal/5210-baqytsyz_zhamal
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы
М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Рақымбергенова Д.Д |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.1.1 -әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау 8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау; |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады. Композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық • Халықтың өткеніне, бүгініне және болашағынақатыстылығын түсіну Құндылық: әділдік және жауапкершілік • Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,еңбекқорлықтың болуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы
5 минут
5 минут
Сабақтың ортасы 5 минут
10 минут
7 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
1.Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал «Мотивация» 2.Сабақ тақырыбы мен мақсаты, бағалау критерийі таныстырылады
Ойтүркі Сабақтың басында оқушыларға М.Дулатовтың «Бақытсыз Жамал» романы бойынша аудиожазылым (http://ikitap.kz/audiobook/5210-baqytsyz_zhamal/5210-baqytsyz_zhamal) тыңдатылады.
«Сұрақтар көшкіні» кестесі
1-тапсырма 1.Шығарманың сюжеттік- композициялық құрылымын жазыңыз. Оқиғаның басталуы____________ Оқиғаның дамуы _______________ Оқиғаның байланысуы__________ Оқиғаның шиеленісуі ____________ Оқиғаның шарықтау шегі _________ Оқиғаның шешімі_______________ Басталуы: Сәрсенбайдың бір перзентке зар болуы. Қазақ елінің болмысы. Байланысуы: Жамалдың балалаық шағы. Алғаш білім алуы. Сәрсенбайдың болыстыққа таласы. Дамуы: Сәрсенбай мен Байжанның құда болуы. Жамал мен Ғалидың алғашқы таныстығы. Шиеленісуі: Екі жастың хат алмасуы. Бақыт жолында қашып кетуі, ел арасындағы қозғалған іс. Шарықтау шегі: Ғалидің ауырып, жан тапсыруы. Жамалдың Жұманға келуі, оның қайғысы. Шешімі: Жұманнан көрген қорлық. Жамалдың қашып кетіп, боранда жантәсілім қылуы. 2-тапсырма «Алты қалпақ» әдісі Оқушыларға 6 түс ұсынылады, түстерді өз қалаулары бойынша таңдап алады. Таңдап алған түстері бойынша шығармадағы ойды,көтерілген мәселені өмірмен байланыстырып , өз көзқарастарымен тұжырымдайды. 3-тапсырма Үзіндіні оқып, «Бақытсыз Жамал» романының эпилогын жазыңыз. Жамалдың бармақшы болып ойлағаны – қаладағы Фатихолла бай еді. «Әйтеуір, онда жетсем, біреудің самаурынын қайнатып қызметін қылсам да, қор болып, халық көзіне көрінбес едім» деп, осылай ойлап жүргенде күн де батып,түн болып, ел де жатты. Жамалдың бұл ойлағанына қарай осы түні Байжанның ерттеулі аты таң асып тұрған еді. Жылырақ киімін киініп, ептеп шығып Жамал әлгі атқа мініп, үлкен жолмен: «Құтқардың ба, Құдай?» - деп жөнелді.
5-тапсырма Берілген үзіндіден Жамалдың тағдырға еріксіз көну көрінісін талдаңыз. Жамал неге бұлай деді? Шолпан қызынан сұрады: – Қарағым, Жамал, жұрт мынадай деп жатыр, енді қайтеміз? – деп, Жамал: – Апа, енді мен үшін жаманатты болмаңыз, маған енді Ғали болмаған соң бәрібір, суға батырып, отқа жандырса да ықтияр бере беріңдер, Алла тағала менің маңдайымды ашайын десе, Ғалиды мұндай қылмас еді, – деп қасіреттеніп, мұңлы дауыспен жауап берді. «Пайымдау сұрақтары» әдісі 1.Шығарма оқырманға қандай ой тастайды? 2.Қазақтың алғашқы романы туралы не білесіз? 3.Роман жанрлық тұрғыдан қалай ерекшеленеді? 4.«Жамал – өз тағдыры үшін күресуге дайын, сауатты, саналы қыз» деген тұжырыммен келісесіз бе? Неге? 5.Жамал бейнесі арқылы жазушы нені көрсетудікөздейді? 6.Автор өз шығармасында пролог пен эпилогты не үшін қолданған? Рефлексия :«JNSERT» кестесі
|
Психологиялық ахуал «Мотивация» Қатысушылар 2 шеңберге бөлінеді. Ішкі шеңбердегілер қарсы тұрғандарға жеке қасиеттері, дағды, тұлғалары, мінез-құлқы, өздерін ұстауы т.с.с. комплимент айтады. Тыңдаған қатысушы: «Рақмет, мен де солай ойлаймын. Сонымен қоса мен кестені жақсы тіге аламын» деген секілді өз бейімділігі мен ерекшелігін қосып отыру керек. Бұл оқушылардың өздеріне деген сенімдерін арттырып, жаңа жұмысты құлшына атқаруға кірісуге мотивация болады.
Сұрақтар көшкіні» кестесі
Ақ қалпақ : шығарманың жанрлық ерекшелігіне назар аударады. Сары қалпақ: шығарма идеясы мен сюжеттік желісі туралы сөз қозғайды. Қара қалпақ: шығарманың жағымсыз жақтарына мән береді. Қызыл қалпақ: шығарманың жағымды жақтарын өз сезім, болжамымен байланыстырады. Жасыл қалпақ: шығарма сюжетін болашақпен байланыстырып, креативті ой айтады. Көк қалпақ: барлық ойды қорытындылап, тұжырым жасап,шешім шығарады.
Оқушылар «JNSERT» кестесі толтырғаннан кейін топ спикері оқушылардың жауаптарын оқып, қорытындылайды. Мұғалім оқушы жауаптарына кері байланыс береді
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді – 1 балл, -шығарманың композиялық құрылымын анықтайды – 6 балл -шығарманың эпилогін жазады – 1 балл.
Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
Дескритор Білім алушы -шығарма үзіндісіндегі ойды талдайды – 1 балл; -кейіпкердің үміт үзу себебін түсіндіреді – 1 балл.
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
http://ikitap.kz/audiobook/5210-baqytsyz_zhamal/5210-baqytsyz_zhamal
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















