Материалдар / М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер бейнесі 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер бейнесі 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер бейнесі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қараша 2023
861
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
2500 тг 1875 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Махаббат пен абырой

Түркістан облысы, Шардара ауданы , Алатау батыр ауылы «Қазақстан» жалпы орта мектебі

Мұғалім: Әбек Гүлжан

Күні: 02.02.2022

Сынып: 8 а,б,в

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

М. Дулатов «Бақытсыз Жамал» романындағы кейіпкерлер бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;

8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Көпшілігі:

Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды, шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолдану.

Кейбір оқушылар:

Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіру.

Бағалау критерийі

  • Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды.

  • Өз көзқарасын білдіреді.

  • Өз көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолданады, дәлелдер келтіреді.

  • Шығармадағы үзінділерді әр түрлі тапсырмалар орындау барысында орынды қолданады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану, жоғары деңгей дағдылары

Тілдік

мақсат

Оқушылар орындай алады: Концептуалды кестелер толтыра алады, өз көзқарастарын білдіреді, ой қорытынды жасайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тура және жанама мінездеу, кейіпкер, сомдау

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: типтік бейне, жиынтық бейне, мінезі, көзқарасы, жағымды әрекеті т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Қалампыр Байжанмен құда болуға неліктен көне кетті?

  • . Жамал өзін қай кездері бақытты сезінді? Неліктен?

  • Сәрсенбайдың болыс сайлауына түсу себебі неде?

  • Жамал Жұманға неліктен тұрмысқа шығады?

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, география

Алдыңғы білім

Әдеби шығарманы композициялық құрылымына талдай алады.


Сабақ барысы


Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

2. Психологиялық ахуал

3. Ширату. Қызығушылықты ояту

Ширату. «Н Н Н тәсілі » Неге?Не үшін? Не себепті?

Топтық жұмыс

Топтарға атау беру, таңдап алған топ атауын қорғау

Бірнеше кейіпкерлердің есімін беремін, өздеріне ұнағанын таңдап, қорғайды

Кейіпкерлер: Байжан, Жұман, Жамал, Ғали, Шолпан, Сәрсенбай, Фатихолла, Қалампыр,



Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушы назары сабаққа аударылады.

Оқушылар «Н Н Н тәсілі» Неге? Не үшін? Не себепті? Тәсілі арқылы өз ойларын білдіреді


Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі








8-сынып

«Қазақ әдебиеті» оқулығы






Сабақтың ортасы

Мағынаны тану. ТТ

1-тапсырма

1-топ тапсырмасы

Кейіпкер және өз көзқарасым

Әңгімеден қарама-қарсы кейіпкерлерді тауып жазыңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз


Қарама-қарсы кейіпкерлер

Кейіпкердің ең маңызды үш әрекеті

Өз көзқарасым

(Екі сөйлеммен)




Дескриптор:

  • Қарама-қарсы кейіпкерлерді тауып жазады.

  • кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін айнықтайды, көзқарасын екі сөйлеммен жеткізеді.


ҚБ


2-топ тапсырмасы

Кейіпкер портреті

Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.


Кейіпкер

Тура мінездеу

Жанама мінездеу

Шолпан, Сәрсенбай, Қалампыр,





Дескриптор:2-топ

  • Тура мінездеуге дәлелдер келтіреді;

  • Жанама мінездеуге дәлелдер.

ҚБ


3-топ тапсырмасы

Кейіпкер және кейіпкердің көзқарасы


Мінезі, жеке қасиеттері

Көзқарасы

Романдағы қазақ тұрмысына тән мінез, қылық, әрекеттер мен салт-дәстүрлер

Жұман, Жамал, Ғали

Фатихолла,

Байжан




  • Кейіпкер мінезін,көзқарасын жазады.

  • Қазақ тұрмысына тән мінез, қылық, әрекеттер мен салт-дәстүрлер жазады

ҚБ


2-тапсырма. ЖЖ «Жамал трагедиясы – бүкіл халықтық трагедия ма, әлде бір қыздың бас қайғысы ма?» мәселесі негізінде «Т» сызбасын бойынша талқылаңдар

«Т» кестесі





Халықтық трагедия

Жеке бастың қайғысы





Дескриптор:

  • Көтерілген екі мәселенің бірін таңдап, талқылайды;

  • Қорытынды ой шығарады.

ҚБ

3-тапсырма ТТ

«Ой тұжырым» тәсілі арқылы «Бақытсыз Жамал» романын «Ақбіліек» романы, «Қамар сұлу» романы, «Еңлік –Кебек» дастанындағы басты кейіпкерлер тағдырын салыстырыңыздар. (Көркем шығарманың қысқаша мазмұнын топтарға беремін)

1-топ. «Бақытсыз Жамал» романы және «Ақбіліек» романы

2-топ. «Бақытсыз Жамал» романы және «Қамар сұлу» романы

3-топ. «Бақытсыз Жамал» романы және «Еңлік-Кебек» дастаны

Дескриптор:



  • Шығармалардың басты кейіпкерлерін салыстырады;

  • Шығармалардың тарихилығын салыстырады;

  • Шығармалардың ортақ түйінді анықтайды;









Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтайды.

Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтайды.











Оқушылар кейіпкерлерге мінездеме береді.











Романдағы қазақ тұрмысына тән мінез, қылық, әрекеттер мен салт-дәстүрлер жазады









Оқулықпен дәптерге жұмыс





Мәселе негізінде «Т» сызбасын талқылайды.











ҚБ

Керемет

Тамаша













ҚБ


Керемет

Тамаша












ҚБ

Жарайсың

Сен мықтысың






















ҚБ

Жарайсың

Сен мықтысың

















Керемет

Тамаша


8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығының хрестоматиясы

















8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығының хрестоматиясы














8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығының хрестоматиясы






























Көркем шығармалардың қысқаша мазмұны



Сабақтың соңы



«SWOT талдау» тәсілі

Оқушылар бүгінгі сабақтағы іс – әркеттеріңізді талдап, өз-өздеріңізді бағалап керібайланыс беріңіздер



Күшті жақтарым

Әлсіз жақтарым<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!