Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
|
|
|
Бөлім: |
3-бөлім. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдраимова М.Т. |
|
|
Күні: |
14.01.25жыл. |
|
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Мағауин «Шақан Шері» романы және ұлттық мүддде |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.2.1- көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- көркем шығармалардан алған үзінділерді ұлттық құндылықпен байланыстырады; - үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады; -қорытынды пікір айтады, бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы. |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту Үй тапсырмасын пысықтау 1. Шақан кім? 2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды? 3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті? 4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім? (Сәмен, Ажар) 1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
- көркем шығармалардан алған үзінділерді ұлттық құндылықпен байланыстырады;
|
сұраққа толық жауап 4 ұпай; Дескриптор: -үзінді мағынасын ашады 1; -ұлттық құндылықпен байланыстырады 2; барлығы 3 ұпай |
«Шақан –Шері» романы Алматы Атамұра 2005ж. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Үзіндіні ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырыңыз.
|
- үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады; |
Дескриптор: мәселеге жауап, ұсыныс айтады-1; ғаламдық тақырыпты қозғайды 2 ; барлығы 3 ұпай. |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||
|
|
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз. (жауабы сәйкес тұр)
|
-тақырып пен идеялық мазмұнын түсінеді. |
дескриптор: -тақырыпты түсіну; -идеялық мазмұнын түсіну 1 ұпай. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы. |
Рефлексия «Менің сөзім» (2мин) Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып сабақта не болғанын қорытындылап айтады. Айтып болған соң басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып сабақ бойынша рефлексия жасайды. Сөйтіп барлық оқушы сөйлеп болғанша жалғасады. Үйге тапсырма: «Қамыстағы үй» бөлімін оқу. |
|
|
|
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Мағауин «Шақан Шері» романы және ұлттық мүддде
М. Мағауин «Шақан Шері» романы және ұлттық мүддде
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні |
|
|
|
Бөлім: |
3-бөлім. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Абдраимова М.Т. |
|
|
Күні: |
14.01.25жыл. |
|
|
Сынып: 10 Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Мағауин «Шақан Шері» романы және ұлттық мүддде |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.2.1- көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- көркем шығармалардан алған үзінділерді ұлттық құндылықпен байланыстырады; - үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады; -қорытынды пікір айтады, бағалайды. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы. |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту Үй тапсырмасын пысықтау 1. Шақан кім? 2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды? 3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті? 4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім? (Сәмен, Ажар) 1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
- көркем шығармалардан алған үзінділерді ұлттық құндылықпен байланыстырады;
|
сұраққа толық жауап 4 ұпай; Дескриптор: -үзінді мағынасын ашады 1; -ұлттық құндылықпен байланыстырады 2; барлығы 3 ұпай |
«Шақан –Шері» романы Алматы Атамұра 2005ж. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Үзіндіні ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырыңыз.
|
- үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырады; |
Дескриптор: мәселеге жауап, ұсыныс айтады-1; ғаламдық тақырыпты қозғайды 2 ; барлығы 3 ұпай. |
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||||||||||
|
|
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз. (жауабы сәйкес тұр)
|
-тақырып пен идеялық мазмұнын түсінеді. |
дескриптор: -тақырыпты түсіну; -идеялық мазмұнын түсіну 1 ұпай. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы. |
Рефлексия «Менің сөзім» (2мин) Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып сабақта не болғанын қорытындылап айтады. Айтып болған соң басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып сабақ бойынша рефлексия жасайды. Сөйтіп барлық оқушы сөйлеп болғанша жалғасады. Үйге тапсырма: «Қамыстағы үй» бөлімін оқу. |
|
|
|
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
Оқушы парағы
Үй тапсырмасын пысықтау
1. Шақан кім?
2. Шақан қай кезде дәрменсіздік танытып алды?
3. Жолбарыс Шақан отбасына неге өшікті?
4. Шақанның ұлы мен жарының есімі кім?
1-тапсырма. Үзінділерден ұлттық құндылықтарды өрбітіңіздер.
|
үзінді |
Ұлттық құндылық |
|
Төрінде тарғыл жолбарыс ілінбеген үйде найза ұстар ұл тумайды |
|
|
Жолбарыс аулау –қазақтың ата дәстүрі, машықты өнері |
|
|
..Ұл табар әйел жолбарыстың жүрегіне жерік болады екен. Талғағы тарқаған әйел мың сан жаудан қайтпайтын қара болат батыр туады екен. |
|
|
Жолбарыс –ерекше киелі мақұлық. Диюдың күші. Жынның жылдамдығы бар. Өз бетімен адамға тиіспейді. |
|
|
Аң патшасы арыстанды қазақ жерінен қуып шыққан жолбарыс. Ханның қаһарынан батырдың қайраты басым түскен сияқты. |
|
|
Үзінді |
Мәселе |
Ғаламдық тақырып |
|
Кек –кекке, жауыздық – жауыздыққа жетелейді. |
Кек алудың салдары қандай болмақ? қай кектің зияны басым? |
3-тапсырма. «Сәйкестендеріңіз», шығарма тақырыбы мен идеясын ашыңыз.
|
Шығарма не туралы ? |
Экология. Табиғаттағы тепе-теңдік. |
|
Шығармада жойылған жолбарыс арқылы нені астарлайды? |
Кек қуған Шақан |
|
Шығамада қандай мәселе көтерілген |
Ресейдің отаршылдық саясаты |
шағым қалдыра аласыз













