Сабақ
|
Мектеп: №
38 негізгі орта
мектеп
|
Тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай
етсең табылады».
Кәсібінен нәсіп
тапқан. 3-сабақ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Амантаева Салтанат
Сырлыбаевна
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабаққа
негізделген оқу мақсаты
|
5.А/И4. Көркем
шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең
жазу.
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Шығарма мазмұнын
ашатын көркем сөздерді таба
алады
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Көркем шығарма
құрылысына талдай алады
|
Кейбір
оқушылар:
Шығарма мазмұнына
сәйкес өз көзқарасын білдіре отырып, авторға хат
жазады
|
Бағалау
критерилері
|
1.Құрылысына сәйкес шығарма
мазмұнын ашатын көркем сөздерді таба
алады.
2.Алған әсерін
сипаттап авторға хат жаза
алды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Көркем шығармадан алған әсерін
сипаттайды, өзіндік пікірін өлең хат түрінде жеткізе
алады.
|
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
1.Антон қандай адам деп
ойлайсыңдар?
2.Қайыршы Антонға
бейтаныс адамның сөзі қалай әсер
етті?
|
Сіз неліктен
екенін айта аласыз ба?
|
1.Бейтаныс адамның
қайыршы Антонға кәсіп ашудың қыр-сырын түсіндіруінің сыры
неде?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
Оқушыларға
сипаттамалы жазба стилі ерекшелігін ұстана отырып Антонға хат жазу
тапсырылады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларды белгілі
бір кәсіпті үлгі ету арқылы еңбек сүйгіштікке
тәрбиелеу.
|
Алдыңғы
оқу
|
Шығармадағы
эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай біледі.Шығармадағы
тілдік көркемдік, суреттеу құралдарының мағыналарын аша
алады.
|
Жоспары
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы
10
минут
|
Оқушылармен
сәлемдесу.
Шаттық шеңбері «Жүректен
жүрекке» әдісі. Шаттық шеңберіне тұрып көрші
тұрған оқушылар бір-біріне жылы сөздер
айтады.
Топқа
бөлу.
Түрлі-түсті стикерлер арқылы
топқа бөлу.
«Ширату
жаттығуы» кәсіпке байланысты
мақал-мәтелдер сұраймын
|
Смайликтер
|
Ортасы
25
минут
|
І
тапсырма.
Берілген өлең жолдарын
толықтырыңыз.
Адал еңбек ...
(еткенде).
Таза сенім ... (арың
да).
Сол еңбекпен ... (
келеді).
Күнде жейтін ... ( наның
да).
Дескрипторлар:
-
Берілген тапсырманы оқып, ой
қорытады.
-
Ойын
жинақтайды.
-
Өлең ұйқасын тауып, өзіндік ой
қорытады.
Қ.Б «Бас бармақ»
әдісі
ІІ тапсырма. «Төрт сөйлем»
әдісі
Оқушылар шығарма идеясы туралы
пікір білдіреді.
Пікір
Дәлел
Мысал
Оқушылар шығарма мазмұнын
түсінеді,идеясын аша алады.
Қорытынды
Дескрипторлар:
-
Шығарма идеясы бойынша пікір
айтады.
-
Айтылған пікірін
дәлелдейді.
-
Өмірден мысал
келтіреді.
-
Өзіндік көзқарасын
айтады.
Қ.Б Ауызша
мадақтау
ІІІ
тапсырма.
Шығарма идеясын негізге ала
отырып авторға хат жазады.
Дескрипторлар:
Қ.Б «Ауызша мадақтау»
әдісі
|
Қима қағаздар
(таратылады)
|
Аяқталуы
10
минут
|
«Байлықтың көзі еңбекте»
эссе жазу
Кері байланыс «Менің
бейнем»
Не жақсы
болды?
Нені жетілдіру
керек?
Не қиындық
тудырды?
Үй
тапсырмасы: «Болашақта кім болуды
армандайсың?» сурет салу
|
Стикерлер
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай
жопарлайсыз?
Топтар бір - біріне
қолдау көрсетеді.Анағұрлым қабілеті оқушыларға авторға хат жазу
ұсынылады.
|
Бағалау –Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жопарлайсыз?
Өзара кері байланыс,топтар
бір-бірінің жауабын дескрипторлар арқылы
бағалайды.
|
Пән аралық
байланыс Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
|
|
|