Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім. Қазақтың қанышы. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алатау баурайында |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- ғылыми еңбектерді негізге алады; - шығармаға әдеби сын жазады. |
|
|
ЕБҚЕ |
-шығарма мазмұнын түсінеді; - шығармаға өз пікірін білдіреді. |
|
|
Құндылыққа баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың
басы |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту «Біздің республика ұлан-ғайыр жеріне орай табиғи байлыққа ие. Оның қойнында неше түрлі қымбат қазына жасырынып жатыр. Соларды іздеп тауып, үнемдеп әжетке жарату, тегінде, халқымыздың тұрмыс күйі мен рухани өсу деңгейін анықтайды. Әл-қуатымыз күшейіп, тірліктің көркеюі де, әсілі, осыған байланысты...» Академик Қ.И. СӘТБАЕВ, 1958 жыл «Алатау баурайында» ІІІ бөлім Бәрі де майдан үшін Жезді хикаясы Алдыңғылардың ізімен Ғылым ордасын көтерерде Тұманды альбион елінде Ел құрметінде Қиянатта Жар жағасында «Ақиқат әрқашанда жеңеді» Болжаулы барлау Жаңа биіктерге Өрге көтерілген дария Соңғы парыз Сәтбаев планетасы. https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q фильмді көру 25 минут. 1-тапсырма. Сұраққа болжаммен жауап беріңіз. 1. Аспирантурада оқитын 22 адамның екеуі ғана қазақ. Неге деп ойлайсыз? 2. Қаныш Имантайұлы зоология ғылымдарының түрлі саласына ынтызарлық білдіріп, әр алуан мағлұмат сұрады. Неліктен ? 3. Жұртпен бірге сапқа тұрып, әскери жаттығуға да барады. Противогаз, винтовка асынып, мезгіл-мезгіл әлденеше шақырымдық шеруге де шығып қояды. Өйткені әскери жаттығу, өзіңді әрқашанда дайындықта ұстау – барлық дені сау азаматтың борышы деп жарияланған. Қаныш бойынан қандай қасиеттер байқалады ? 2-тапсырма.
Қорытынды сөз. «Қаныш Имантайұлы кен орнының қоры шамамен қанша екенін, жер асты әдісімен өзіндік құны қаншаға түсетініне дейін безбенге тартқандай тақ-тұқ айтып бергенде, кабинетте отырғандар аң-таң қалып жаппай дүрлігу аңғартты. Біз оны ғажап ерлікке баладық. Қызу қанды М.П. Русаков орнынан атып тұрып, Қаныш Имантайұлын қапсыра құшып: «Міне, нағыз көрегендік, шынайы білгірлік!..» – деп мәз болғаны есімде.
|
Дескриптор: -сұрақтарға болжаммен жауап береді; -өз ойларын шығармамен, киномен байланыстырады.
Дескриптор:
- ғылыми еңбектерден үзінді оқиды; -шағын әдеби сын, көзқарас жазады. Дескриптор: -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
Барлығы дұрыс 1 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 6 ұпай 1ұпай |
https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q
|
|||||||
|
Рефлексия |
Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту. |
Екі жұлдыз, бір тілек. |
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма |
Оқу, мазмұндау. Фильмнің 2-сериясын көру |
|
|
||||||||
3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Сәрсеке "Қаныш" романы. Алатау баурайында
М. Сәрсеке "Қаныш" романы. Алатау баурайында
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім. Қазақтың қанышы. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Алатау баурайында |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.3.4.1 ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- ғылыми еңбектерді негізге алады; - шығармаға әдеби сын жазады. |
|
|
ЕБҚЕ |
-шығарма мазмұнын түсінеді; - шығармаға өз пікірін білдіреді. |
|
|
Құндылыққа баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың
басы |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту «Біздің республика ұлан-ғайыр жеріне орай табиғи байлыққа ие. Оның қойнында неше түрлі қымбат қазына жасырынып жатыр. Соларды іздеп тауып, үнемдеп әжетке жарату, тегінде, халқымыздың тұрмыс күйі мен рухани өсу деңгейін анықтайды. Әл-қуатымыз күшейіп, тірліктің көркеюі де, әсілі, осыған байланысты...» Академик Қ.И. СӘТБАЕВ, 1958 жыл «Алатау баурайында» ІІІ бөлім Бәрі де майдан үшін Жезді хикаясы Алдыңғылардың ізімен Ғылым ордасын көтерерде Тұманды альбион елінде Ел құрметінде Қиянатта Жар жағасында «Ақиқат әрқашанда жеңеді» Болжаулы барлау Жаңа биіктерге Өрге көтерілген дария Соңғы парыз Сәтбаев планетасы. https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q фильмді көру 25 минут. 1-тапсырма. Сұраққа болжаммен жауап беріңіз. 1. Аспирантурада оқитын 22 адамның екеуі ғана қазақ. Неге деп ойлайсыз? 2. Қаныш Имантайұлы зоология ғылымдарының түрлі саласына ынтызарлық білдіріп, әр алуан мағлұмат сұрады. Неліктен ? 3. Жұртпен бірге сапқа тұрып, әскери жаттығуға да барады. Противогаз, винтовка асынып, мезгіл-мезгіл әлденеше шақырымдық шеруге де шығып қояды. Өйткені әскери жаттығу, өзіңді әрқашанда дайындықта ұстау – барлық дені сау азаматтың борышы деп жарияланған. Қаныш бойынан қандай қасиеттер байқалады ? 2-тапсырма.
Қорытынды сөз. «Қаныш Имантайұлы кен орнының қоры шамамен қанша екенін, жер асты әдісімен өзіндік құны қаншаға түсетініне дейін безбенге тартқандай тақ-тұқ айтып бергенде, кабинетте отырғандар аң-таң қалып жаппай дүрлігу аңғартты. Біз оны ғажап ерлікке баладық. Қызу қанды М.П. Русаков орнынан атып тұрып, Қаныш Имантайұлын қапсыра құшып: «Міне, нағыз көрегендік, шынайы білгірлік!..» – деп мәз болғаны есімде.
|
Дескриптор: -сұрақтарға болжаммен жауап береді; -өз ойларын шығармамен, киномен байланыстырады.
Дескриптор:
- ғылыми еңбектерден үзінді оқиды; -шағын әдеби сын, көзқарас жазады. Дескриптор: -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
Барлығы дұрыс 1 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 6 ұпай 1ұпай |
https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q
|
|||||||
|
Рефлексия |
Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту. |
Екі жұлдыз, бір тілек. |
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма |
Оқу, мазмұндау. Фильмнің 2-сериясын көру |
|
|
||||||||
3
шағым қалдыра аласыз













