Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім. Қазақтың қанышы. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлытау жотасында |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасайды; - көтерілген мәселелерге шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазады; -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
|
|
ЕБҚЕ |
-көркем шығарманың идеясын түсінеді; -идеясы арқылы көтерілген мәселені тұжырымдайды. |
|
|
Құндылыққа баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту «Ұлытау – біздің Қазақ Ордасының тарихи тал бесігі. Аспанға шаншылған биік шыңдары жап-жалаңаш сұстиған суық тұрпатымен-ақ қатпарлы ескі тарихқа куә. Иә, ол тым көне және сымбаты қайталанбайтын айбарлы һәм ақбас тау екенін әйгілеп, ұлылығына еріксіз мойындатады. Менің ойымша, орыстарға Кремль қаншалықты қасиетті сезілсе, қазақ жұрты үшін Ұлытау да соншалықты қадірлі...» Қ.И. Сәтбаевтың Қызылордада уақытша тұрақтаған қосағы Таисияға Атбасардан жолдаған хатынан, 30 тамыз, 1927 жыл «Ұлытау қиырынан алғаш естілетін зауыт дауылпазының зор үні кең-байтақ қазақ даласының әр түкпірінен жаңғырған жауап алары сөзсіз. Себебі бұл жаңғырықты күшейтер қуатқа: 1) Ұлытаудың тарихи даңқы; 2) оның кіндік ортаға орналасқандығы; 3) қазақ халқының әрнені білуге ынтықтығы, ән-жыр шығарымпаз қабілеті де айрықша әсер етпек. Әлбетте, бұл сарыннан бұрынғыдай қайғы-қасірет, азамұң, үмітсіздік емес, мүлдем басқа әуен – ерлік пен жасампаздық сарыны естілмек. Ол енді жаңғырған индустриалды Қазақстанның асқақ үні болады». Қ.И. СӘТБАЕВ, «Қазақстанның халық шаруашылығы» журналы, 1928 жыл, № 1 «Ұлытау жотасында» бөлімі Алғашқы сапарда Ізденісте Қыспақта.. Түйеден – машинаға Шырғалаңда Ғұламалар алдында Халкоммен сұхбат ғасырдан хат Орнайды қала әйгілі Тағы да айқаста Аттанарда https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q фильмді көру 10 минут. 1-тапсырма. «КИНОМЕТАФОРА» әдісі. 1.Өздерің көрген бейнебаяндағы тарихи шындық шығармада қалай көрініс тапқан? 2.Жезді пайдалану, өндіру неліктен кешікті деп ойлайсыңдар? 3.Ұлт тауқыметін шығармамен қалай байланыстыруға болады? 2-тапсырма. «Шырғаланда», «Ғұламалар алдында» бөліміндеріндегі көтерілген мәселені анықта.
3-тапсырма. «Ұлт тауқыметі және ұлт перзенті Қаныш» тақырыбында шағын эссе жазыңыз. Көтерілген мәселені эссенің негізгі бөліміне арқау тіңіз. Қорытынды сөз. Дархан дала, қазақ ғылымына өлшеусіз үлес, геология-минералогия ғылымдарының докторы, академик ғұлама ғалым, Қазақстан геологтар ғылыми мектебінің негізін қалаушы, кемеңгер перзенті, дара тұлға, жер қойнауы, қазба байлықтары, мыс-кен орны, көшбастаушы, қазақтан шыққан тау-кен инженер-геологі атану
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз ойларын шығармамен, киномен байланыстырады.
Дескриптор:
- көтерілген мәселені табады; -шығармадан дәлел келтіреді. Дескриптор: көтерілген мәселелерге шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазады; -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
Барлығы дұрыс 1 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай |
https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q
|
|||
|
Рефлексия |
Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту. |
Екі жұлдыз, бір тілек. |
|
|
|||
|
Үйге тапсырма |
Оқу, мазмұндау. Фильмнің 2-сериясын көру |
|
|
||||
3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
М. Сәрсеке "Қаныш" романы Ұлытау жотасында
М. Сәрсеке "Қаныш" романы Ұлытау жотасында
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
2-бөлім. Қазақтың қанышы. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ұлытау жотасында |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.2.4.1 көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазу. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасайды; - көтерілген мәселелерге шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазады; -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
|
|
ЕБҚЕ |
-көркем шығарманың идеясын түсінеді; -идеясы арқылы көтерілген мәселені тұжырымдайды. |
|
|
Құндылыққа баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың
басы |
І.Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу, психологиялық жағымды ахуал туғызу. |
|
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Жаңа білімді игерту «Ұлытау – біздің Қазақ Ордасының тарихи тал бесігі. Аспанға шаншылған биік шыңдары жап-жалаңаш сұстиған суық тұрпатымен-ақ қатпарлы ескі тарихқа куә. Иә, ол тым көне және сымбаты қайталанбайтын айбарлы һәм ақбас тау екенін әйгілеп, ұлылығына еріксіз мойындатады. Менің ойымша, орыстарға Кремль қаншалықты қасиетті сезілсе, қазақ жұрты үшін Ұлытау да соншалықты қадірлі...» Қ.И. Сәтбаевтың Қызылордада уақытша тұрақтаған қосағы Таисияға Атбасардан жолдаған хатынан, 30 тамыз, 1927 жыл «Ұлытау қиырынан алғаш естілетін зауыт дауылпазының зор үні кең-байтақ қазақ даласының әр түкпірінен жаңғырған жауап алары сөзсіз. Себебі бұл жаңғырықты күшейтер қуатқа: 1) Ұлытаудың тарихи даңқы; 2) оның кіндік ортаға орналасқандығы; 3) қазақ халқының әрнені білуге ынтықтығы, ән-жыр шығарымпаз қабілеті де айрықша әсер етпек. Әлбетте, бұл сарыннан бұрынғыдай қайғы-қасірет, азамұң, үмітсіздік емес, мүлдем басқа әуен – ерлік пен жасампаздық сарыны естілмек. Ол енді жаңғырған индустриалды Қазақстанның асқақ үні болады». Қ.И. СӘТБАЕВ, «Қазақстанның халық шаруашылығы» журналы, 1928 жыл, № 1 «Ұлытау жотасында» бөлімі Алғашқы сапарда Ізденісте Қыспақта.. Түйеден – машинаға Шырғалаңда Ғұламалар алдында Халкоммен сұхбат ғасырдан хат Орнайды қала әйгілі Тағы да айқаста Аттанарда https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q фильмді көру 10 минут. 1-тапсырма. «КИНОМЕТАФОРА» әдісі. 1.Өздерің көрген бейнебаяндағы тарихи шындық шығармада қалай көрініс тапқан? 2.Жезді пайдалану, өндіру неліктен кешікті деп ойлайсыңдар? 3.Ұлт тауқыметін шығармамен қалай байланыстыруға болады? 2-тапсырма. «Шырғаланда», «Ғұламалар алдында» бөліміндеріндегі көтерілген мәселені анықта.
3-тапсырма. «Ұлт тауқыметі және ұлт перзенті Қаныш» тақырыбында шағын эссе жазыңыз. Көтерілген мәселені эссенің негізгі бөліміне арқау тіңіз. Қорытынды сөз. Дархан дала, қазақ ғылымына өлшеусіз үлес, геология-минералогия ғылымдарының докторы, академик ғұлама ғалым, Қазақстан геологтар ғылыми мектебінің негізін қалаушы, кемеңгер перзенті, дара тұлға, жер қойнауы, қазба байлықтары, мыс-кен орны, көшбастаушы, қазақтан шыққан тау-кен инженер-геологі атану
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өз ойларын шығармамен, киномен байланыстырады.
Дескриптор:
- көтерілген мәселені табады; -шығармадан дәлел келтіреді. Дескриптор: көтерілген мәселелерге шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазады; -өзіндік қорытынды пікір ұсынады. |
Барлығы дұрыс 1 ұпай 3 ұпай 3 ұпай 3 ұпай |
https://youtu.be/GMzFE19Urhw?si=UCYW8tj5rtNJsZ7q
|
|||
|
Рефлексия |
Сабақтың екі сәтті тұсын ата, бір ұсыныс айту. |
Екі жұлдыз, бір тілек. |
|
|
|||
|
Үйге тапсырма |
Оқу, мазмұндау. Фильмнің 2-сериясын көру |
|
|
||||
3
шағым қалдыра аласыз













