|
Бөлім |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мәдени өсімдіктер мен үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып білу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. |
Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.
Бағалау парақтары таратылады |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
|
Презентация, қол смайликтері
Бағалау парақтары
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру Викторина: “Wordwoll ” ойыны арқылы беріледі.
|
Оқушылар онлайн платформада берілген сұрақтарға жауап береді
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану. ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау |
Онлайн платформа https://wordwall.net/ru/resource/55136717
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады /Бейнежазба орыс тілінде/ |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс 5 мин |
Тапсырма 1. Постер қорғау. 1 топ. «Картамен жұмыс». Мәдени өсімдіктермен таныса отырып, шыққан отанын талдап көрсетіңдер?
2 топ. «Тірек-сызба» әдісі арқылы қолға үйретілген жануарларды сызба түрінде келтіріп жазыңдар? 3 топ. «Модельдеу» Қазіргі кездегі қолдан шығарылған өсімдіктер мен жануарлардың қасиеттерін модельдеңдер? Қандай әдістер қолдануы мүмкін екенін постерге сызып модельдеп көрсетіңдер? |
Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. |
Дескрипторы:
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы– 4 балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады. |
Постер суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 4 мин
|
2 тапсырма. Онлайн форматтағы тапсырманы орындайды.
|
Оқушылар жұппен жұмыс орындайды. Ссылка бойынша кіріп онлайн платформадағы тапсырманы орындайды. |
Дескриптор:
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады Жалпы–1-7 балл аралығы |
https://www.educaplay.com/learning-resources/18822055-learning_resource.html |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 2мин |
Дәптермен жұмыс. 1 тапсырма. Кестені сәйкестендіреді.
2 тапсырма. «SWOT» талдау әдісі. Жануарларды қолға үйрету адам өміріне жағымды және жағымсыз жақтарына талдау жасаңдар?
|
Оқушылар дәптермен жұмыс жасайды. Берілген кестені толтырыпғ сызба түрінде жазады.
|
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады
Жалпы– 2 балл |
Оқулық Жұмыс дәптерлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бекіту 5мин |
Берілген онлайн платформадағы ойынды ойнап жауап береді
|
Сабақты онлайн платформадағы ойынды ойнау арқылы бекітеді
|
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап
Жалпы– 3 балл |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Са Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Тұқым қуалаушылық пен
өзгергіштік
заңдылықтары Педагогтің
аты–жөні:
Күні:
Сыныбы:
8 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 8.2.4.3 мәдени өсімдіктер мен
үй жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып
білу Сабақтың
мақсаты: мәдени өсімдіктер мен үй
жануарларының шығу тегінің орталықтарын оқып
білу
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі. Берілген смайликтерді
көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат
береді.
Бағалау парақтары
таратылады Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі.
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады
Презентация, қол
смайликтері
Бағалау
парақтары
Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын еске
түсіру Викторина:
“Wordwoll ”
ойыны арқылы
беріледі. Оқушылар онлайн платформада
берілген сұрақтарға жауап
береді
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады. Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу
жүргізіледі. Инновациялық технологияны
қолдану. ҚБ
«Өте жақсы», «жақсы» «Талпын»
мұғалім тарапынан бағалау Онлайн
платформа https://wordwall.net/ru/resource/55136717
Сабақтың
ортасы Мағынаны
ашу 12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету.
Бейнежазбаны көру
арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады /Бейнежазба орыс
тілінде/ Бейнежазбадан көрген ақпарат
туралы өз ойларын айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Бейнематериал Ұжымдық
жұмыс 5
мин
Тапсырма 1. Постер
қорғау.
1
топ. «Картамен
жұмыс». Мәдени өсімдіктермен таныса
отырып, шыққан отанын талдап
көрсетіңдер?
2
топ. «Тірек-сызба»
әдісі
арқылы қолға үйретілген жануарларды
сызба түрінде келтіріп
жазыңдар?
3
топ. «Модельдеу»
Қазіргі кездегі
қолдан шығарылған өсімдіктер мен жануарлардың қасиеттерін
модельдеңдер? Қандай әдістер қолдануы мүмкін екенін постерге сызып
модельдеп көрсетіңдер? Әр топ өздеріне берілген
тапсырмаларды орындайды.
Дескрипторы:
Мәдени өсімдіктердің
шыққан отанын талдады;
Қолға үйретілген
жануарлармен танысты;
Мәдени өсімдіктермен
жануарлардың қасиеттерін модельдеді;
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 4
балл Мақсаты: Білім алушы өз ойын
талдайды және сараптайды, ойлау логикасын
дамытады. Постер
суреттер Жұптық
жұмыс 4
мин
2
тапсырма. Онлайн форматтағы тапсырманы
орындайды.
Оқушылар жұппен жұмыс
орындайды. Ссылка бойынша кіріп онлайн платформадағы тапсырманы
орындайды. Дескриптор: Мәдени өсімдіктердің шыққан
отанымен танысты
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы–1-7 балл
аралығы
https://www.educaplay.com/learning-resources/18822055-learning_resource.html
Жеке
жұмыс 2мин
Дәптермен
жұмыс.
1 тапсырма. Кестені
сәйкестендіреді. Шыққан
орталықтары Үй
жануарлары 1.Қытай-малай орталығы
Б А. Жылқы, қой, үйрек, нілдік
қаз, үйқоян 2. Үндіқытай орталығы
Г Ә.Қой, ешкі, нар,
кептер. 3. Оңтүстік Батыс-Азиялық
орталық Ә Б.Шошқа, тауық, тұт
жібеккөбелегі 4. Жерорта теңіздік орталық
А В.Түйеқұс, сырдаңтауық,
мысық. 5. Оңтүстік Америкалық орталық
Д Г. Енеке, ит, сиамдық мысық,
балара. 6. Африкалық орталық
В Д. Таутайлақ, кекілеш,
күркетауық, теңіз шошқасы.
2
тапсырма. «SWOT» талдау
әдісі. Жануарларды қолға үйрету адам
өміріне жағымды және жағымсыз жақтарына талдау
жасаңдар? Жағымды
жағы Жағымсыз
жағы
Оқушылар дәптермен
жұмыс жасайды. Берілген кестені толтырыпғ сызба түрінде
жазады.
Дескриптор -үй жануарларымен
танысты; -шыққан орталықтарын талдап,
сәйкестендіре алды; -жануарларды қолға үйретудің
жағымды жақтарын талдады; - жануарларды қолға үйретудің
жағымсыз жақтарын талдады «Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады Жалпы– 2
балл
Оқулық
Жұмыс
дәптерлері
Сабақты
бекіту
5мин
Берілген онлайн
платформадағы ойынды ойнап жауап береді
Сабақты онлайн
платформадағы ойынды ойнау арқылы
бекітеді
«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап
Жалпы– 3
балл
Са | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



















