Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Мағжан Жұмабаев "Батыр Баян" поэмасы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: |
|
||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
7 « » |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны : |
|||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
М.Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы |
||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.3.1 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау |
||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке» тренинг Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа біріктіру «Санамақ» әдісі арқылы топқа бөлу 1-топ 2-топ 3-топ Үй тапсырмасын сұрау «Кинометафора» әдісі https://www.youtube.com/watch?v=9roK9wgwvtY «Батыр Баян» киносынан үзінді (40-минуттан кейінгі) тамашалау «Менен сұрақ, жауап сізден» әдісі Баянның інісін өлтіруі дұрыс па? Ноянның қалмақ қызымен қашуы дұрыс па? Қалмақ қызы расымен Ноянды ұнатып қалды ма?
|
Сынып оқушылары түгенделеді. Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп, назары сабаққа аударылады. Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйлері көтеріледі, бауырмалдығы оянады
Топқа бірігеді |
|
Ауызша кері байла-ныс беремін. Мадақ-тау сөздер арқылы бағалау |
7-сынып «Қазақ әдебие-ті» оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=9roK9wgwvtY
Слайд |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Топтық жұмыс Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырыңдар. 1-топ Батыр Баян 2-топ Ноян 3-топ қалмақ қызы Дескриптор: -Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын анықтайды; -Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтайды; -Кейіпкерлерге өзінідік баға береді.
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Ойсүзгі» әдісі «Кейіпкерлердің типтерін сипаттау» кестені толтырыңыздар
Абылай хан, Батыр Баян,Ноян, Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады Кейіпкерлер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады. Дескриптор: -Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады; 1 балл -Кейіпкерлер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтайды. 1 балл -Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады. 1 балл Сергіту сәті мақал-мәтел |
Оқушылар бірлесе отырып топтық жұмыс жасайды. Берілген тапсырмаларды топ болып шешуді көздейді.Шығармшашылық белсенділігі артып ізденеді. Өзгелердің пікірін тыңдайды. Кейіпкерлер бейнесіне байланысты концептуалдық кесте толтырады.Кестемен жұмыс жасайды. Кейіпкерлердің өмірге қызығушылығын анықтайды. Кейіпкерлердің адамгершілік қасиетін анықтайды. Кейіпкерлерге өзінідік баға береді.
Кейіпкерлер қасиетін сын есімдерді қолданып сипаттай алады Кейіпкерлер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтайды. Кейіпкер бейнесін ашуда бейнелі сөздерді таба алады.
|
Садақтың суретін салады.
Батыр баянға тән мінездемені сәйкестендір
|
Топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор бойынша бағалау 1-т. 3 балл |
|
||||||||||||||||
Қосымша тапсырма (саралау тапсырмасы) |
Сізге поэманың қай бөлімі ұнады? Неліктен? Дескриптор:
1-деңгей Ұнаған бөлімді ата 2-деңгей Ұнаған бөлімнің оқиға желісін жаз 3-деңгей Ұнаған себебін дәлелдеп жазады.
|
Поэмадағы өзіне ұнаған бөлімді анықтайды; Бөлімдегі оқиға желісін анықтайды; Ұнаған себебін дәлелдейді.
|
Дескриптор бойынша бағалау 1-т. 3 балл
|
Кеспе қағаз-дар |
|||||||||||||||||
Соңы
|
Сабақты бекіту «Батыр Баян» поэмасының тәрбиелік мәні қандай? Тест арқылы қорытындылау (Вордвол программасы)
Кері байланыс «ТИКТОК» ӘДІСІ БАҒАЛАУ
|
«Батыр Баян» поэмасының тәрбиелік мәнін ашады. Тест сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар домбыраның әр бөлігіне өз ойларын жазады. Сабақта алған білімдерін жан-жақты саралап, ой қорытады. |
|
|
Кейіпкер |
Қасиеттерін сын есіммен сипаттайтын мінездеме беру |
Кейіпкер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтаңыз |
Кейіпкер бейнесін ашуда автор қолданысындағы бейнелі сөз (метафора, эпитет, қайталау ) табыңыз |
|
|
|
|
Кейіпкер |
Қасиеттерін сын есіммен сипаттайтын мінездеме беру |
Кейіпкер іс-әрекетінен типтік тәсілді анықтаңыз |
Кейіпкер бейнесін ашуда автор қолданысындағы бейнелі сөз (метафора, 450 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |