Бөлімнің
атауы: Балалар мен үлкендер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып: 7
Пәні: қазақ әдебиеті
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Баянның
батырлығы Алашқа аян»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу
тәсілдері тұрғысынан анықтау
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады: шығармадағы тарихи құндылықтарға қатысты
эпизодтарды анықтайды;
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: анықтаған эпизодтарын байланыстыра отырып
жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін пікір
білдіреді;
|
Кейбір
оқушылар орындай алады: шығарманың тарихи құндылығын қазіргі
өмірмен байланыстыра отырып ой қорытады,
бағалайды;
|
Бағалау критерийі
1.
Шығармадағы тарихи құндылықтарға қатысты эпизодтарды
анықтайды.
|
жырдан негізгі эпизодтарды
анықтайды;
эпизодтарды
тарихпен байланыстырады;
|
2. Анықталған эпизодтар негізінде толғаудың құндылығына
баға береді.
|
анықтаған эпизодтарын
байланыстыра отырып жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін
пікір білдіреді;
шығарманың тарихи құндылығын қазіргі өмірмен байланыстыра
отырып, баға береді;
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
шығармадағы
тарихи құндылықтарға қатысты эпизодтарды
анықтайды
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
сүйесін,
ебесін, демесін,ит түрткі
болу,бүлгенде.
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік
ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы атты тармағындағы идеялар Жиембет жыраудың «Еңсегей
бойлы Ер Есім» толғауын оқытуда ішінара іске
асырылады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақстан
тарихы
|
Алдыңғы оқу
мин
|
1. «Шеңберге жиналу уақыты» әдісі арқылы сабақты
пысықтауға арналған сұрақтарға жауап
береді.
2.Қызығушылықты ояту. Поэма туралы тарихи
оқиғаларын бейнетаспадан көрсету.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
мин
|
Сабақтың мақсаттары мен критерийлерімен
таныстыру
Сыныпты хан
аттары жазылған қағаздар арқылы үш топқа
бөлінеді.
|
Кеспе
қағаздар
|
Сабақтың ортасы
30 мин
|
Т.
1-тапсырма (10
мин)
«Пазлдарды құрастыру»
Топтарға толғау бөліктері қиылып таратылады.
Оқушылар берілген бөліктерді шығарма желісіне байланысты құрап,
жырдан негізгі эпизодтарды анықтайды;
1-эпизод
|
2-эпизод
|
3-эпизод
|
|
|
|
2-тапсырма(10
мин)
«Түсіндірме күнделік» бойынша жұмыс
жасайды.Оқушылар эпизодтарды тауып, анықтаған эпизодтарын
байланыстыра отырып жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін
пікір білдіреді.
Шығармадағы
эпизодтар
|
Өз
Пікірім
|
Ж.
3-тапсырма(5
мин)
«Венн диаграммасы» арқылы толғаудың құндылығын
айтады, шығарманың тарихи құндылығын қазіргі өмірмен байланыстыра
отырып ой қорытады, бағалайды.
С.
4-тапсырма (5
мин)
Эпизодтарды тарихпен байланыстыру үшін
«Дайындалған әңгіме» әдісін қолдану.
|
|
Сабақтың
соңы
5 мин
|
Кері байланыс: «Ойды
аяқта» әдісі арқылы кері байланысты жүзеге
асырады. «Бағдаршам»
тәсілі арқылы бағалайды.
ҚБ-ны жүзеге асыру.
|
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы
қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық
және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие
элементі)
|
Тапсырмаларды жүйелі түрде
бере отырып, шығармадағы эпизодтарды табуға, тарихи құндылығын
бағалай білуге бағыт беремін.
«Еңсегей бойлы ер Есім»
толғауындағы Есім хан мен тарихтағы Есім ханды салыстыруға
бағыттау.
|
«Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалауды жүзеге асырамын..
|
Тарихымызға қатысты
болғандықтан Қазақстан тарихы пәнімен байланысады,АКТ –дан
бейнефильмдер көрсетіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және
неге?
|
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда
не нәрсеге назар аудару қажет?
|