Оқу сабағының жоспары №
Магнит өрісі. Заттардың магниттік қасиеттері.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог _______________дайындады.
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі жаңа сабақ
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды дарыту сабағы
2. Мақсаты:
- заттарды магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау.
Міндеттері:
-магнит өрісі туралы біледі.
-магнит өрісін сипаттайтын шамаларды анықтайды.
-магнит өрісі векторының күш сызықтарын сипаттайды.
3. Күтілетін нәтижелер
- неодим магниттің сипаттамаларын түсіндіре алады.
- қазіргі заманғы әлемде магнитті пайдалану туралы түсінік береді.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар.
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу.
-аудитория дайындығын тексеру.
-студенттерді түгендеу.
2. Ой қозғау (скаффолдинг) 5 мин
Cуретке қарап, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ деп ойлайсыздар?

Әр студент стикерге сабақ мақсатына байланысты бір кілттік сөзді ұсынады.
Бағалау критерийі: Адамның қолында тұрған – компас. Магниттік құбылыстарды қарастырамыз.
Интеллектуалды құндылықтар→ Шығармашылық ойлау: Жаңа идеялар мен тасындашешімдерді табуға қабілетті болу, инновация мен креативтілікті дамыту.
3. Жаңасын баяндау әдісі 8 мин
Әр студентке кесте беріледі.
|
Магнит өрісі |
||
|
Не білемін? |
Не естідім? |
Не үйрендім? |
|
|
|
|
Презентация арқылы лекция жазады.


Топтық жұмыс . 10 мин Бейнеклипті пайдалана отырып, Padlet тақтасында постер жасау
1.Неодим магниттерінің әртүрлі қолданылуын түсіндіреді. http://electrik.info/main/news/984-neodimovye-magnity.html
2. Сейсмометрдің жұмысын түсіндіреді.
Бағалау: SWOT талдау. Әр топ бір-бірінің жүмысын бағлайды.
Практикалық жұмыс. Эрстедтің тәжірибесін жасау. 5 мин
Қажетті құралдар:
-
Электрлік сым (жұқа мыс сым, 1-2 м ұзындықта)
-
Батарея (1,5 В немесе 9 В)
-
Қосқыштар
-
Магнитті компас
-
Қағаз немесе оқшаулағыш зат
-
Батарея ұстаушы
Практикалық жұмыс барысы:
-
Сымды дайындау: Жұқа мыс сымды алыңыз және оны біршама ұзындықта кесіңіз. Бір ұшын батареяның бір полюсіне қосыңыз.
-
Магнитті компасты орналастыру: Қағазды үстелдің үстіне қойып, оған магнитті компасты орналастырыңыз. Компастың көрсеткен бағытын жазып алыңыз.
-
Сымды қосу: Екінші ұшын батареяның басқа полюсіне қосыңыз. Осы сым бойымен электр тогы өтетін болады.
-
Магниттік әсерді байқау: Ток өткен кезде сымды магнитті компастың жанына қойыңыз. Сым арқылы ток өтсе, компастың көрсеткен бағыты өзгеретінін байқайсыз. Бұл электр тогының магниттік өріс тудыратынын көрсетеді.
Қорытынды:
-
Сым арқылы ток өткенде магнитті компас бағанасы өзгереді. Бұл электр тогының магнит өрісін тудыруы туралы көрсетеді.
-
Ток бағытын өзгерткенде немесе сымның орналасуын өзгерткенде компастың бағыты өзгереді. Бұл құбылыс ток пен магнит өрісінің өзара әрекеттесетінін айғақтайды.
Бағалау критерийі: Бұл тәжірибе Эрстедтің ашқан заңдылықтарын көрсетеді және электр мен магниттің өзара байланысын түсінуге мүмкіндік береді.
4. Материалды бекіту. 5 мин
1. Электромагнитті қолданудың кез-келген үш мысалын көрсетіңіз..
2. Төменде берілген анықтамаларға мысал келтіріңіз:
-
Тұрақты магнит…………………………..
-
Тұрақсыз магнит…………………………
3. Электр және магниттік құбылыстардың байланысын кім және қалай ашқан?
4. Эрстед тәжірибесі туралы не білесіздер?
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша 3-мин
Рефлексия
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
7. Үй тапсырмасы. 2 мин
Магнит өрісін суретін бейнелеу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Магнит өрісі. Заттардың магниттік қасиеттері.
Оқу сабағының жоспары №
Магнит өрісі. Заттардың магниттік қасиеттері.
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы ЖББП 9 Физика
Педагог _______________дайындады.
20_ жылғы "___" ____________
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ __________________
Сабақтың түрі жаңа сабақ
Өткізу формасы: жаңа білімді, дағдыларды дарыту сабағы
2. Мақсаты:
- заттарды магниттік қасиеттері бойынша топтастыру және олардың қолдану аймағын анықтау.
Міндеттері:
-магнит өрісі туралы біледі.
-магнит өрісін сипаттайтын шамаларды анықтайды.
-магнит өрісі векторының күш сызықтарын сипаттайды.
3. Күтілетін нәтижелер
- неодим магниттің сипаттамаларын түсіндіре алады.
- қазіргі заманғы әлемде магнитті пайдалану туралы түсінік береді.
4. Қажетті ресурстар
презентация, стикерлер, үлестірме қағаздар.
5. Сабақтың барысы
1. Ұйымдастыру бөлімі (5 мин)
-амандасу.
-аудитория дайындығын тексеру.
-студенттерді түгендеу.
2. Ой қозғау (скаффолдинг) 5 мин
Cуретке қарап, бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болмақ деп ойлайсыздар?

Әр студент стикерге сабақ мақсатына байланысты бір кілттік сөзді ұсынады.
Бағалау критерийі: Адамның қолында тұрған – компас. Магниттік құбылыстарды қарастырамыз.
Интеллектуалды құндылықтар→ Шығармашылық ойлау: Жаңа идеялар мен тасындашешімдерді табуға қабілетті болу, инновация мен креативтілікті дамыту.
3. Жаңасын баяндау әдісі 8 мин
Әр студентке кесте беріледі.
|
Магнит өрісі |
||
|
Не білемін? |
Не естідім? |
Не үйрендім? |
|
|
|
|
Презентация арқылы лекция жазады.


Топтық жұмыс . 10 мин Бейнеклипті пайдалана отырып, Padlet тақтасында постер жасау
1.Неодим магниттерінің әртүрлі қолданылуын түсіндіреді. http://electrik.info/main/news/984-neodimovye-magnity.html
2. Сейсмометрдің жұмысын түсіндіреді.
Бағалау: SWOT талдау. Әр топ бір-бірінің жүмысын бағлайды.
Практикалық жұмыс. Эрстедтің тәжірибесін жасау. 5 мин
Қажетті құралдар:
-
Электрлік сым (жұқа мыс сым, 1-2 м ұзындықта)
-
Батарея (1,5 В немесе 9 В)
-
Қосқыштар
-
Магнитті компас
-
Қағаз немесе оқшаулағыш зат
-
Батарея ұстаушы
Практикалық жұмыс барысы:
-
Сымды дайындау: Жұқа мыс сымды алыңыз және оны біршама ұзындықта кесіңіз. Бір ұшын батареяның бір полюсіне қосыңыз.
-
Магнитті компасты орналастыру: Қағазды үстелдің үстіне қойып, оған магнитті компасты орналастырыңыз. Компастың көрсеткен бағытын жазып алыңыз.
-
Сымды қосу: Екінші ұшын батареяның басқа полюсіне қосыңыз. Осы сым бойымен электр тогы өтетін болады.
-
Магниттік әсерді байқау: Ток өткен кезде сымды магнитті компастың жанына қойыңыз. Сым арқылы ток өтсе, компастың көрсеткен бағыты өзгеретінін байқайсыз. Бұл электр тогының магниттік өріс тудыратынын көрсетеді.
Қорытынды:
-
Сым арқылы ток өткенде магнитті компас бағанасы өзгереді. Бұл электр тогының магнит өрісін тудыруы туралы көрсетеді.
-
Ток бағытын өзгерткенде немесе сымның орналасуын өзгерткенде компастың бағыты өзгереді. Бұл құбылыс ток пен магнит өрісінің өзара әрекеттесетінін айғақтайды.
Бағалау критерийі: Бұл тәжірибе Эрстедтің ашқан заңдылықтарын көрсетеді және электр мен магниттің өзара байланысын түсінуге мүмкіндік береді.
4. Материалды бекіту. 5 мин
1. Электромагнитті қолданудың кез-келген үш мысалын көрсетіңіз..
2. Төменде берілген анықтамаларға мысал келтіріңіз:
-
Тұрақты магнит…………………………..
-
Тұрақсыз магнит…………………………
3. Электр және магниттік құбылыстардың байланысын кім және қалай ашқан?
4. Эрстед тәжірибесі туралы не білесіздер?
5. Сабақтың қорытындысын шығару Бағалау парағы бойынша 3-мин
Рефлексия
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
7. Үй тапсырмасы. 2 мин
Магнит өрісін суретін бейнелеу.
шағым қалдыра аласыз


