Қысқамерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: А. Назарбеков атындағы №87 ЖОББМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Пахирданова М. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: 32 |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Магнит өрісінің энергиясы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Қазақша –Магнит өрісінің энергиясы Орысша –Энергия магнитного поля Ағылшынша-Magnetic field energy |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
6. «Тарих, мәдениет пен тілдің ортақтығы» Механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестік тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы сияқты өзара инвариант екеніне көз жеткізе білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, география Математикамен байланысы-формулаларды түрлендіреді Географиямен байланысы-энергия өндіру туралы түсініктерін кеңейтеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.2.3.2 –Механикалық энергияның екі түрін ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Сәлемдесу: Оқушылармен сәлемдесу, сынып кезекшісімен жұмыс жасау. Психологиялық ахуал: «Шаттық шеңбері» әдісі Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырманы тексеру: «Сұраққа жетіп ал» әдісі Мақсаты: Оқушының өз бетінше жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру, сұрақ қою дағдыларын дамыту. Ойлау деңгейі – қолдану, жинақтау Жұмыс формасы – жеке Дағдыларын дамыту – айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау – диалог және қолдау көрсету. Бағалауды ұйымдастыру формасы: мұғалімнің бағалауы (51-3 есеп) Индуктивтілігі L = 6 мГн соленоидтың N = 400 орамы бар. Орама арқылы өтетін ток күші I = 10 А. Соленоидта пайда болатын магнит ағынын анықтаңдар. Б L
= 6 мГн =
6*10 N = 400 =24Вб I = 10 А. Т/К: Ф-? Жауабы: 24Вб Қалыптастырушы бағалау Критерий: электромагниттік индукция заңын есептер шығаруда қолдану; Дескриптор: -анықтамасын айту; -формуласын жазу; -есептер шығару; Сабақтың мақсатын анықтау: 10.3.5.3 - механикалық және магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті жүргізуЖаңа тақырыпты ашу:Магнит өрісінің энергиясыШарғының магнит өрісінің энергиясын, шарғының инерттілік қасиеттері мен кинетикалық энергиясы бар қозғалыстағы дененің ұқсастығын пайдаланып, былай жазуға болады:
Шарғының магнит өрісінің энергиясын есептеу Формуласы (8) формулаға ұқсас, мынадай түрге енеді:
Wм.ө.
=
Құйынды өрісті игеру үшін ток көзінің атқарған жұмысын графикалық әдіспен анықтаймыз.
Wм.ө
336-сурет 336-суретте магнит ағынының шарғыдағы ток күшіне тәуелділігі бейнеленген, фигураның ауданы сандық мәні бойынша атқарылған жұмысқа тең, демек, шарғыдағы магнит өрісінің энергиясы: Wм.ө.=
Магнит өрісі энергиясының тығыздығы магнит өрісі тогы бар өткізгішпен бірге кеңістіктің біраз бөлігін қамтиды. Магнит өрісінің энергетикалық сипаттамасы болып табылатын магнит өрісі энергиясының көлемдік тығыздығын енгіземіз:
Мұндағы w – магнит өрісі энергиясының көлемдік тығыздығы. (11) формулаға (10)
және (5) формулаларды қойсақ: (2) формуланы
ескерсек: Энергияның тығыздығы берілген ортаның магнит индукциясының квадратына тура пропорционал.
|
Доп
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
20 минут |
I. Жаңа материалды зерттеу. Ақпаратпен жұмыс.
Ойлау деңгейі - білу және түсіну, қолдану, талдау, бағалау Белсенді оқу әдісі – «Джигсо» әдісі Мақсаты: Берілген тақырыпты топ ішінде талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. Жұмыс формасы - жеке, топтық. Дағдыларын дамыту – оқылым, жазылым, айтылым. Саралау: дереккөздер Бағалауды ұйымдастыру формасы: өзара бағалау Тапсырма №1. Механикалық энергия. Магнит өрісінің энергиясы. Екі энергия арасындағы сәйкестік туралы мағлұматтар. 1 оқушы – Механикалық энергия және оның өрнектері. 2 оқушы – Магнит өрісінің энергиясы және оның өрнектері. 3 оқушы – Механикалық энергия және магнит өрісінің энергиясы арасындағы ұқсастықтар. Қалыптастырушы бағалау
Кері байланыс: 1.Механикалық энергия деген не? Оның түрлері 2. Кинетикалық энергияның формуласы 3.Магнит өрісінің энергиясы қай кезде пайда болады? 4.Магнит өрісі энергиясының формуласы 5. Кинетикалық энергия мен магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтар қандай? II. Жаңа материалды меңгеру. Ойлау деңгейі - қолдану, талдау, жинақтау Белсенді оқу әдісі - «Бэкроним» әдісі Мақсаты: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін, сөз қорын дамыту. Жұмыс формасы - жеке, топтық. Дағдыларын дамыту –жазылым, айтылым. Саралау –диалог және қолдау көрсету Бағалауды ұйымдастыру формасы: мұғалімнің бағалауы. Тапсырма №2. 1. Ұзын соленоид арқылы энергиясы W = 0,5 Дж магнит ағынын тудыратын I = 10 А ток күші өтеді. Соленоид орамдарын тесіп өтетін магнит ағынын анықтаңдар. Берілгені:
Шешуі: W = 0,5 Дж I
= 10 А
Т/к: Ф-? Есептеуі:Ф= Жауабы: 0,1Вб 2. а) Кинетикалық энергияның өрнектерін жаз. ә) Магнит өрісі энергиясының өрнектерін жаз. б) Механикалық энергияғы мысал келтір. в) Магнит өрісі энергиясына мысал келтір. г) Осы аталған энергиялар
а Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп: А. Назарбеков
атындағы №87 ЖОББМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Пахирданова М. Сынып:
10 Қатысқандар: 32 Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 10.3.5.3 - механикалық және
магнит өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті
жүргізу
Сабақтың
мақсаты Механикалық және магнит
өрісінің анықтамаларын тұжырымдай отырып
механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті
жүргізу; Механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы ұқсастықтарын тауып, мысалдар
келтіру, есептер шығару; Магнит өрісінің энергия
тығыздығы мен магнит
индукциясы арасындағы байланысты
түсіндіре отырып, деңгейлік тапсырмалар
орындау.
Бағалау
критерийі Механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті
жүргізеді; Механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы ұқсастықтарын тауып, мысалдар
келтіреді, есептер шығарады; Магнит өрісінің энергия
тығыздығы мен магнит
индукциясы арасындағы байланысты
түсінеді, деңгейлік тапсырмалар
орындайды.
Тілдік
мақсаттар
Қазақша –Магнит өрісінің
энергиясы Орысша –Энергия магнитного
поля
Ағылшынша-Magnetic field
energy
Құндылықтарға
баулу
6. «Тарих, мәдениет пен тілдің
ортақтығы»
Механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестік тарих, мәдениет және
тілдің біртұтастығы сияқты өзара инвариант екеніне көз жеткізе
білу
Пәнаралық
байланыс Математика,
география Математикамен
байланысы-формулаларды түрлендіреді
Географиямен байланысы-энергия
өндіру туралы түсініктерін кеңейтеді Алдыңғы
білім
7.2.3.2 –Механикалық
энергияның екі түрін ажырату
Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
Ресурстар Сабақтың
басы 10
минут Сәлемдесу: Оқушылармен сәлемдесу, сынып
кезекшісімен жұмыс жасау. Психологиялық
ахуал: «Шаттық шеңбері»
әдісі Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе
тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру. Үй тапсырманы
тексеру: «Сұраққа жетіп
ал» әдісі Мақсаты:
Оқушының өз бетінше жұмыс
жасау дағдысын қалыптастыру, сұрақ қою дағдыларын
дамыту. Ойлау деңгейі
– қолдану,
жинақтау Жұмыс формасы
– жеке Дағдыларын дамыту
– айтылым дағдысы
қалыптасады. Саралау
– диалог және қолдау
көрсету. Бағалауды ұйымдастыру
формасы: мұғалімнің
бағалауы (51-3 есеп)
Индуктивтілігі L
= 6 мГн
соленоидтың N
= 400 орамы бар. Орама арқылы
өтетін ток күші I
= 10 А. Соленоидта пайда
болатын магнит ағынын анықтаңдар. Б L
= 6 мГн =
6*10 N
= 400
=24Вб I
= 10
А. Т/К: Ф-? Жауабы:
24Вб Қалыптастырушы
бағалау Критерий: электромагниттік индукция
заңын есептер шығаруда қолдану; Дескриптор: -анықтамасын
айту; -формуласын
жазу; -есептер
шығару; Сабақтың мақсатын
анықтау: Шарғының магнит өрісінің
энергиясын, шарғының инерттілік қасиеттері мен кинетикалық
энергиясы бар қозғалыстағы дененің ұқсастығын пайдаланып, былай
жазуға болады: Шарғының магнит өрісінің
энергиясын есептеу Формуласы (8) формулаға ұқсас,
мынадай түрге енеді:
Wм.ө.
=
Құйынды өрісті игеру үшін ток
көзінің атқарған жұмысын графикалық әдіспен
анықтаймыз. Wм.ө 336-сурет 336-суретте магнит ағынының
шарғыдағы ток күшіне тәуелділігі бейнеленген, фигураның ауданы
сандық мәні бойынша атқарылған жұмысқа тең, демек, шарғыдағы магнит
өрісінің энергиясы: Wм.ө.=
Магнит өрісі энергиясының
тығыздығы магнит өрісі тогы бар өткізгішпен
бірге кеңістіктің біраз бөлігін қамтиды.
Магнит өрісінің энергетикалық
сипаттамасы болып табылатын магнит өрісі энергиясының көлемдік
тығыздығын енгіземіз: Мұндағы
w
– магнит өрісі энергиясының
көлемдік тығыздығы. (11) формулаға (10)
және (5) формулаларды қойсақ: (2) формуланы
ескерсек: Энергияның тығыздығы берілген
ортаның магнит индукциясының квадратына тура
пропорционал.
Доп Сабақтың
ортасы
20
минут I. Жаңа материалды зерттеу.
Ақпаратпен жұмыс.
Ойлау деңгейі
- білу және
түсіну,
қолдану,
талдау,
бағалау
Белсенді оқу
әдісі – «Джигсо»
әдісі Мақсаты: Берілген тақырыпты топ ішінде
талқылап, әр түрлі тәсілдермен топтық жұмыс жасау. Басқа топтарға
өкілдерді жіберіп, өз жұмысы туралы топта талқылау, идеялармен
бөлісу, ынтымақтастықты дамыту. Жұмыс
формасы - жеке,
топтық.
Дағдыларын дамыту – оқылым, жазылым, айтылым. Саралау: дереккөздер Бағалауды ұйымдастыру
формасы: өзара
бағалау Тапсырма
№1. Механикалық энергия. Магнит
өрісінің энергиясы. Екі энергия арасындағы сәйкестік туралы
мағлұматтар. 1 оқушы
– Механикалық энергия және оның
өрнектері. 2 оқушы
– Магнит өрісінің энергиясы және
оның өрнектері. 3 оқушы
– Механикалық энергия және
магнит өрісінің энергиясы арасындағы
ұқсастықтар. Қалыптастырушы
бағалау Бағалау
критерийі Дескриптор Балл 1.механикалық және магнит
өрісінің энергиялары арасындағы сәйкестікті
жүргізеді -Механикалық энергия
туралы тұжырымдайды - Магнит өрісінің энергиясы
туралы түсіндіреді - Екі энергия
арасындағы сәйкестікті анықтайды 1-10 Кері
байланыс: 1.Механикалық энергия деген
не? Оның түрлері 2. Кинетикалық энергияның
формуласы 3.Магнит өрісінің энергиясы
қай кезде пайда болады? 4.Магнит өрісі энергиясының
формуласы 5. Кинетикалық энергия мен
магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтар
қандай? II. Жаңа материалды
меңгеру. Ойлау деңгейі
- қолдану,
талдау,
жинақтау Белсенді оқу әдісі
- «Бэкроним»
әдісі Мақсаты:
Оқушылардың логикалық ойлау
қабілетін, сөз қорын дамыту. Жұмыс
формасы - жеке,
топтық.
Дағдыларын
дамыту –жазылым, айтылым. Саралау –диалог және қолдау
көрсету Бағалауды ұйымдастыру
формасы: мұғалімнің
бағалауы.
Тапсырма
№2.
1.
Ұзын соленоид арқылы
энергиясы W
= 0,5 Дж магнит ағынын
тудыратын I
= 10 А ток күші өтеді.
Соленоид орамдарын тесіп өтетін магнит ағынын
анықтаңдар. Берілгені:
Шешуі: W
= 0,5
Дж I
= 10 А
Т/к:
Ф-? Есептеуі:Ф= Жауабы:
0,1Вб 2. а) Кинетикалық энергияның
өрнектерін жаз. ә) Магнит өрісі энергиясының
өрнектерін жаз. б) Механикалық энергияғы мысал
келтір. в) Магнит өрісі энергиясына
мысал келтір. г) Осы аталған энергиялар
а | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||







