Махамбет Өтемісұлы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Махамбет Өтемісұлы

Материал туралы қысқаша түсінік
Махамбет Өтемісұлы шығармалары тақырыбына қазақ әдебиетінн құрылған сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:______________Қазақ әдебиеті - 9 класс 10-сабақ

Бөлім:

2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Толеуханова А.Д

Күні:

26.11.2024 ж

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

" Мен, мен, мен едім" өлеңінің композициясы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау;

9.2.1.1 эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау;

Сабақтың мақсаты

Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасай алады. Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдай алады.

Құндылықтарға баулу

Бірлік және ынтымақ: «Бірлігі күшті ел озады»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

10 минут

Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру,белсенділігін арттыру.

«Миға шабуыл»

Мен, мен едім, мен едім,
Мен Нарында жүргенде
Еңіреп жүрген ер едім.
Исатайдың барында
Екі тарлан бөрі едім.
Ерегіскен дұшпанға
Қызыл сырлы жебе едім.
Жақсыларға еп едім,
Жамандарға көп едім.
Ерегіскен дұшпанның,
Екі талай болғанда,
Азыққа етін жеп едім.

  • Сөйлеп тұрған кім?

  • Қандай пікір тұрғысынан сөйлеп тұр?

  • Бұл кімнің үні?

  • Үнінде не мақсат бар?

Т Сынып оқушылары пікірлерін білдіреді.

Кері байланыс береді.


Оқушыларды сабаққа ұйымдасады. Кезекші есебі тыңдалады.

«Миға шабыл» әдісі арқылы сұрақтарға ауап береді.

Ауызша

мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


https://www.youtube.com/watch?v=01zPtwV_-kI

Махамбет Өтемісұлы - Мен мен едім терме Ғарифолла Құрманғалиев /Mahambet- Men men edim /


Сабақтың ортасы


5 минут




























7 минут


















8 минут

















8 мнут


Махамбеттің өлеңі туралы қысқаша түсінік береді.

Махамбеттің өзге жайын, ел қамын ойлап, «Ереуіл атқа ер салып, егеулі найза қолға алып» жүргендегі мақсат-мүддесі – елінің ертеңі, азаттығы. Халқы үшін семсерімен де, сөзімен де қайрат көрсеткен, сол жолда құрбан болған Махамбет батыр «Мен – мен едім, мен едім» өлеңінде өз бейнесін ашады:

Боз ағаштан биік мен едім,

Бұлтқа жетпей шарт сынбан.

Ел құтқарар ер едім,

Жандаспай-ақ бір тынбан.

Томағалы сұңқар мен едім,

Толғамалы найзамен,

Толықсып жауға шапқанда,

Бір озғанмын жұртымнан

Мұндағы «Мен» – Махамбеттің бүкіл болмысы, Махамбеттің күрескерлік әлемі, Махамбеттің батыр жүрегі. Осы «Мен» арқылы оның ісі, батырлығы, ерлігі, елге деген махаббаты, елдің тәуелсіздігіне деген жауапкершілігі, дұшпанына деген ыза-кегі көрінеді

1-тапсырма. Өлеңді мәнерлеп оқып, «Домино» әдісі арқылы композициялық құрылымына талдау жаса.

Оқиғаның басталуы –


Байланысы –


Дамуы –


Шарықтау шегі –


Оқиғаның (аяқталуы) шешімі –


«Ортаға сұрақ тасталады»

1.Ақын шығармаларында суреттелетін оқиғалар қай кезеңді қамтиды?

С

Бірнеше жылдар жазылған қабырғаның тұсына тұрады. Нақты дәлел айтады.

2.Жалпы өлеңде оқиға бар ма?

Ортаға оқушылар таңдалып алынады.

A, B, Cтобына бөлініп тұрады.

3.Оны автор қалай баяндап көрсетеді?

4.Махамбет шығармалары қандай лирикаға жатады?

Саяси лирикаға лайықты жазылған.

Т.«Үш қадамды сұхбат» әдісі

Әр топқа ақын өлеңінен үзінді беріледі. Үзіндіге байланысты 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды.

Мінездеу.Кейіпкерлерге  мінездеме  беру:

Беркініп садақ асынған,
Біртіндеп жауын қашырған.
Құйқылжыған құла жирен ат мінген,
Құйрық, жалын шарт түйген,
Мен кесекті ердің сойымын,
Кескілеспей бір басылман.
Алдыңа келіп тұрмын деп,
Ар - намысымды қашырман.
Сүйегім тұтам қалғанша,
Тартылмай сөйлер асылмын.
Ей, тақсыр - ау, ей, тақсыр,
Бойың жетпес биікпін,
Бұлтқа жетпей шарт сынбан!


Махамбет ақынға, Баймағамбет сұлтанға.

Портрет. Қатысушылардың кескін, келбетін, пішінін, тұлғасын  ауызша суреттейді.

Алайма, сұлтаналайма!
Астымамінгенарғымақ
Аяңдаптүсіп марай ма?

Еділді көріп емсеген,
Жайықты көріп жемсеген.
Таудағы тарлан шұбар біз едік.


Исатайдың барында,
Қара қазан, сары бала
Қамы үшін қылыш сермедік.

Кері байланыс беріледі.

Өлең туралы мәлімет алады.




































Өлеңді мәнерлеп оқып, «Домино» әдісі арқылы композициялық құрылымына талдау жасайды.











«Ортаға сұрақ тасталады» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.





















Т«Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы үзіндіге байланысты 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды. Негізгі ақпаратты анықтайды.




Дескриптор:

-өлең мазмұнын түсінеді;

-композициялық талдау жасайды.

5 балл






































Дескриптор:

-өлең мазмұнын бойынша берілген сұрақтарға жауап береді;

- 4 сұрақты қамтиды.


4 балл











Дескриптор:

«Үш қадамды сұхбат» әдісі арқылы Үзіндіге байланысты 3 түрлі сұрақ, пікір айтып талқылайды,

-негізгі ақпаратты анықтайды.

2 балл

Оқулық

9-сынып

«Мектеп» баспасы

2019 ж


Сабақтың соңы-5минут








Үйге:7-тапсырма (оқулықтан)

Рефлексия

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мен сабақта ............ қиналдым, себебі ......................

Маған сабақта ............... ұнады, себебі ......................

Маған ........................... оңай болды, себебі ................

Мен бүгін ................. әсерде болдым, себебі ..............


Үйге тапсырма алады.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы рефлексия жасайды.


ҚБ қойылады.

Стикер. Бағалау парағы.

Бекітемін:______________Қазақ әдебиеті – 9 класс 11-сабақ

Бөлім:

2-бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :


Күні: 26.11.2024


Сынып: 6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

" Мен, мен, мен едім" өлеңінің көркемдік ерекшелігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру;

Сабақтың мақсаты

Шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға бере алады.

Құндылықтарға баулу

«Бірлігі күшті ел озады»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

7 минут

Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Сабақтың тақырыбын , оқу мақсатын таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру.


Мұғаліммен амандасады. Кезекші есеп береді.

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен танысады. Үй тапсырмасын пысықтайды.


Ауызша

мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


Оқулық

9-сынып

2019 ж




Сабақтың ортасы


10 минут
















13 минут













10 минут


1-тапсырма

Шығарманың көркемдік тіліне талдау жүргізіңіз

Өлеңнен мысал

Көркем

дік сипаты

Идеяны ашудағы орны

Мен Нарында жүргенде

Еңіреп жүрген ер едім,

Исатайдың барында

Екі тарлан бөрі едім.



Қай қазақтан кем едім?



Атандай дауысын ақыртып,

Лауазымын көкке шақыртып



Күшіктей дауысын қыңсытып,

Аш күзендей белін бүгілтіп.



Ежелгі дұшпан ел болмас,

Етектен кесіп жең болмас.




4-тапсырма. Өлеңдегі кездескен көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, Махамбетке мінездеме бер.

Жазға бір ай қалғанда,

Аласапыран болғанда,

Бөліне көшкен еліңді

Бөріккен қойдай қылармын.

Жарыла көшкен еліңді

Жаралы қойдай қылармын.

Мен кеткенмен тек кетпен,

Сізден артық табармын.

Ашуыма көп тисең,

Өзекті жанға бір өлім,

Ордаңды талқан қылып шабармын.



Берілген үзіндіні оқи отырып,

Бөліне көшкен еліңді

Бөріккен қойдай қылармын.

Жарыла көшкен еліңді

Жаралы қойдай қылармын, - деген сөз қолданысына талдау жаса.

Берілген үзіндідегі сөз қолданысына талдау жасайды.



























Өлеңдегі кездескен көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, Махамбетке мінездеме береді.




Дескритор :

-көркемдегіш құралдарды анықтайды;

-идеяны ашудағы орнын талдайды;

-автор стиліне пікір білдіреді

3 балл












Топтық жұмыс

Дескриптор:


-ақынның өзін суреттеудегі тілдік қолданысына талдау жасайды,

-шығармадағы екі кейіпкердің образын берудегі көркемдегіш құралдарды анықтайды,

-шығарманың көркемдік ерекшелігіне баға береді.

3 балл

Топтың өзара бағалауы



Дескриптор:

*Өлеңдегі кездескен көркемдегіш құралдарды пайдалана отырып, Махамбетке мінездеме береді.

4 балл



Сабақтың соңы-5минут








Үйге:

Рефлексия

Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың?

Тәйке – Сабақта не қиын болды?

Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың?

Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?

Үйге тапсырма алады.

Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды.




10 балдық жүйемен ҚБ қойылады.

Асық















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.11.2025
50
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі